Постанова від 05.01.2018 по справі 607/5474/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.01.2018 Справа №607/5474/17

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Братасюка В.М.,

за участю секретаря Бігун О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради (м.Тернопіль, вул.Лисенка,8), ОСОБА_3 комітету Тернопільської міської ради (м.Тернопіль, вул.Листопадова,5) про визнання протиправним та скасування розпорядження ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради № 1040 від 04.11.2016 року про відмову у призначенні (відновленні) соціальної допомоги як внутрішньо переміщеній особі з 05.10.2016 року, визнання протиправним і скасування протокольного рішення комісії з вирішення питань призначення (відновлення) соціальних виплат перемішеним особам виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 03.11.2016 року, що оформлене протоколом № 18 про відмову в призначенні щомісячної адресної допомоги та зобов'язання ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради нарахувати та виплатити їй як внутрішньо переміщеній особі соціальну допомогу за жовтень 2016 року,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради, ОСОБА_3 комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради № 1040 від 04.11.2016 року про відмову їй у призначенні (відновленні) соціальної допомоги як внутрішньо переміщеній особі з 05.10.2016 року, визнання протиправним і скасування протокольного рішення комісії з вирішення питань призначення (відновлення) соціальних виплат перемішеним особам виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 03.11.2016 року, що оформлене протоколом № 18 про відмову їй в призначенні щомісячної адресної допомоги та зобов'язання ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради нарахувати та виплатити їй як внутрішньо переміщеній особі соціальну допомогу за жовтень 2016 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у зв'язку з тимчасовою окупацією АР Крим, була змушена залишити своє місце проживання та переїхала проживати до м. Тернополя. У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 року їй була призначена щомісячну адресну допомогу як внутрішньо переміщеним особам, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, яку вона отримувала на протязі певного часу. Після спливу чергового шестимісячного терміну на який призначається така допомога, вона з поважних причин, а саме з врахуванням її похилого віку та перебуванні на лікуванні, своєчасно не подала заяву про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, проте 19.10.2016 року таку заяву подала її донька, а 24.10.2016року на бланках відповідача вона особисто заповнила заяву про призначення допомоги та зобов'язання повідомляти про себе певні обставини. Натомість, 31.10.2016 року відповідач склав акт обстеження і 03.11.2016 року на засіданні комісії з вирішення питань призначення (відновлення) соціальних виплат перемішеним особам їй було відмовлено в призначенні щомісячної адресної допомоги (протокол № 18). А 04.11.2016 року ОСОБА_2 соціальної політики було видане розпорядження №1040, яким було відмовлено у призначенні (відновленні) такої виплати за відсутності за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеним у заяві про призначення (відновлення) соціальної виплати, відповідно до п.13 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 365. З такими діями відповідача категорично не погоджується, оскільки вважає не було дотримано п.6,7 зазначеного Порядку, крім того зазначає, що у відповідності до п.12 Порядку, у випадку виявлення уповноваженим органом факту неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги (тобто відсутність за місцем проживання) виплата грошової допомоги могла бути припинена лише з наступного місяця, а тому вважає, що у відповідача не було правових підстав не призначати допомогу у жовтні 2016року.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, подано суду заяву про слухання справи у її відсутності.

Представник відповідача ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради проти позову заперечив, з підстав викладених у письмових запереченнях на позов та просить у задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача ОСОБА_3 комітету Тернопільської міської ради в судове засідання не з'явився, хоча про день та час слухання справи був повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Відповідно до вимог ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Згідно ч.1 ст.9 зазначеного Закону внутрішньо переміщена особа має право, зокрема на: сприяння органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права у пошуку та возз'єднанні членів сімей, які втратили зв'язок внаслідок внутрішнього переміщення; безпечні умови життя і здоров'я; створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання; забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою з 01.05.2014року та була взята на облік в ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради, що підтверджується довідкою №6117000634 від 06.02.2015року, у зв'язку із чим їй була призначена допомога особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Постановою Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» зі змінами, затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

У відповідності до п.2 вказаного Порядку в редакції від 01.10.2014 року грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Відповідні зміни до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг були внесені 15.06.2015 року постановою Кабінету Міністрів України №427 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505».

Так, у відповідності до п.3 Порядку зі змінами, для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.

Відповідно до п.5 Порядку, зі змінами для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.

У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги:

*прізвище, ім'я та по батькові;

*число, місяць, рік народження;

*серія, номер паспорта громадянина України, ким і коли виданий;

*реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної фіскальної служби і мають відмітку в паспорті);

- зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування);

- наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення;

- наявність у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб;

- місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює.

Після спливу вказаного шестимісячного терміну ОСОБА_1, у зв'язку із перебуванням на лікуванні, своєчасно не подала заяву про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, проте 19.10.2016 року таку заяву подала її донька, а 24 жовтня 2016 року ОСОБА_1 особисто звернулася із заявою в ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради за призначенням їй щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг .

Позивач ОСОБА_1 була попереджена спеціалістами ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги.

В заяві для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 24.10.2016 року №603559 ОСОБА_1 своїм підписом під попередженнями, засвідчила, що усвідомлює, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України та одночасно дала згоду на збір інформації про сім'ю та доходи, що необхідно для призначення допомоги.

Відповідно до п.7 "Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 365 (надалі - Порядок № 365) з наступними змінами і доповненнями зазначено, що для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.

Керуючись п.8 Порядку № 365 з наступними змінами і доповненнями вбачається, що за результатами проведення перевірки структурним підрозділом з питань соціального захисту населення складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики, який підписується всіма повнолітніми внутрішньо переміщеними особами та у визначених законодавством випадках - їх законними представниками, а також представниками структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.

В результаті проведеної перевірки відділом соціальних інспекторів Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, які діють на підставі "Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 р. № 1098, зі змінами та доповненнями, було складено Акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї №528 від 31 жовтня 2016 року, в розділі VIII "Додаткова інформація (узагальнена інформація щодо нужденності сім'ї або можливості знаходження додаткових джерел для існування)" якого зазначається, що "Під час телефонної розмови із ОСОБА_4 встановлено, що її матір ОСОБА_1 переїхала у м. Житомир, де буде звертатись до органу соціального захисту. За адресою м. Тернопіль, вул.Руська, 9/17 вона вже не проживає".

Згідно п.3 ч.2 ст.9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" передбачено, що внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання.

Абзацом 2 п.10 Порядку № 365 з наступними змінами і доповненнями передбачено, що питання щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам можуть також розглядатися комісіями, утвореними районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 p. №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (ЗП України, 1996 p., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2000 p., № 5, ст. 178), за умови включення до складу таких комісій представників органів, що здійснюють соціальні виплати.

Згідно п.11 Порядку № 365 з наступними змінами і доповненнями зазначається, що комісія розглядає подання про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати протягом п'яти робочих днів з дня отримання такого подання.

Відповідно до ч.2 п.12 Порядку № 365 з наступними змінами і доповненнями, соціальні виплати припиняються у разі встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.

Згідно протоколу №18 від 03 листопада 2016 року засідання комісії з вирішення питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг відповідно до п.13 "Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 365 з наступними змінами і доповненнями в якому зазначається, що комісія, крім підстав відмови у призначенні (відновленні) соціальної виплати, передбачених законодавством, може відмовити заявникові у призначенні (відновленні) такої виплати в разі його відсутності за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеним у заяві про призначення (відновлення) соціальної виплати.

04.11.2016 року ОСОБА_2 соціальної політики було видане розпорядження №1040, яким було відмовлено ОСОБА_1 в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг, із за відсутності за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеним у заяві про призначення (відновлення) соціальної виплати, відповідно до п.13 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 365.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, суд приходить до переконання, що вимоги позивача ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування розпорядження ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради № 1040 від 04.11.2016 року про відмову їй у призначенні (відновленні) соціальної допомоги як внутрішньо переміщеній особі з 05 жовтня 2016 року, визнання протиправним і скасування протокольного рішення комісії з вирішення питань призначення (відновлення) соціальних виплат перемішеним особам виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 03.11.2016 року, що оформлене протоколом № 18 про відмову їй в призначенні щомісячної адресної допомоги та зобов'язання ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради нарахувати та виплатити їй як внутрішньо переміщеній особі соціальну допомогу за жовтень 2016 року до задоволення не підлягають, оскільки відмовляючи позивачу в призначенні щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції згідно заяви для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 24.10.2016 року № 603559, ОСОБА_2 брало до уваги саме факт неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, в даному випадку відсутність за місцем проживання, а тому відповідних правових підстав для нарахування та виплати ОСОБА_5 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам за жовтень 2016 року не було, позовні вимоги ОСОБА_5 не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст.2, 5, 20,72-77,139, 243-246, 250, 255, 293,295 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради (м.Тернопіль, вул.Лисенка,8), ОСОБА_3 комітету Тернопільської міської ради (м.Тернопіль, вул.Листопадова,5) про визнання протиправним та скасування розпорядження ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради № 1040 від 04.11.2016 року про відмову у призначенні (відновленні) соціальної допомоги як внутрішньо переміщеній особі з 05.10.2016 року, визнання протиправним і скасування протокольного рішення комісії з вирішення питань призначення (відновлення) соціальних виплат перемішеним особам виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 03.11.2016 року, що оформлене протоколом № 18 про відмову в призначенні щомісячної адресної допомоги та зобов'язання ОСОБА_2 соціальної політики Тернопільської міської ради нарахувати та виплатити їй як внутрішньо переміщеній особі соціальну допомогу за жовтень 2016 року - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному п.15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через суд першої інстанції, у 30 - денний строк з дня складення повного судового рішення, апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий суддяОСОБА_6