09.01.2018 Справа №607/14264/17
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Братасюк В.М., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (м. Тернопіль вул. Лисенка, 8) про неправомірні дії щодо не призначення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та зобов'язання вчинити певні дії,-
14.11.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про неправомірні дії щодо не призначення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, в якому просив зобов'язати відповідача Управління соціальної політики Тернопільської міської ради відмінити своє рішення щодо позбавлення його субсидій.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що після звернення із заявою на початку 2017року про призначення йому субсидії, йому було надано мізерну субсидію загалом не більше 400грн., однак уже в червні йому було встановлено відсоток обов'язкової частки 20,95%, за перерахунком не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 1 травня 2017року, з підстав наявності заборгованості по платежах. В подальшому на його повторне звернення до відповідача, йому знову було відмовлено у призначенні субсидії на опалювальний період з 2017-2018років, оскільки обов'язкова частка плати перевищує розмір плати за житлово-комунальні послуги, при цьому розмір його пенсії зазначено 15172грн., в той час коли реальний розмір пенсії становить 8472грн., також звертає увагу що для розрахунку субсидій відповідач взяв розмір заробітної плати його дружини 44453,25грн., а не реальний розмір заробітної плати отриманої з врахуванням всіх податків та відрахувань. Позивач вказує, що з такою позицією державних органів він категорично не погоджується, оскільки інформація що слугувала для призначення йому субсидії є неправдивою.
16.11.2017року у справі за даним позовом було відкрито скорочене провадження у справі.
15.12.2017 року набрав чинності Закон України №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів".
Відповідно до п. 10 частини першої розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України від 03 жовтня 2017 року визначено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
По даній адміністративній справі скорочене провадження було відкрито до набрання чинності редакції Кодексу адміністративного судочинства України від 03.10.2017 року, та тому вказана справа повинна розглядатись за правилами, що діють після набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 року.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно частини першої, другої статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до п.3 ч.6 ст.12 КАС України визначено, що для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку,надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
14.12.2017 року від Управління соціальної політики Тернопільської міської ради надійшло заперечення на адміністративний позов, а 28.12.2017 року доповнення до відзиву на адміністративний позов, згідно яких, відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог позивача, у зв'язку з безпідставністю та необґрунтованістю.
Суд, за результатами розгляду справи, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення та приходить до наступного висновку.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 17 січня 2017 року (23 січня 2017 року повторно) звернувся з заявою до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради за призначенням йому субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п.2 "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 з наступними змінами та доповненнями зазначено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Згідно п.3 "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого нічного побутового палива" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 з наступними змінами та доповненнями передбачено, що призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні пірозділи з питань соціального захисту населення).
Пунктом 4 "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 з наступними змінами та доповненнями зазначається, що субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.
Згідно підпункту 3 п.4 "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 з наступними змінами та доповненнями вбачається, що соціальні норми житла та соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами -встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування втрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного нзбутового палива" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 з наступними зонами та доповненнями зазначено, до субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб), призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, з якого призначається субсидія.
Відповідно до п.8 "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 з наступними змінами та доповненнями зазначено, що для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється виходячи з доходів, нарахованих особам, які досягли 14-річного віку станом на І січня року, за який враховуються доходи, без урахування податку з доходів фізичних осіб, відомості про які надаються структурним підрозділам з питань соціального захисту населення ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, у порядку, визначеному пунктом 13 цього Положення, а також розмірів державної соціальної допомоги, що виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня", державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на сплату житлово-комунальних послуг).
Згідно п.13 "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого нічного побутового палива" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 з наступними змінами та доповненнями передбачено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання):
*заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами;
*довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додасться письмове пояснення з зазначенням їх розміру;
*договір найму (оренди) житла (за наявності).
Пунктом 12 "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 з наступними змінами та доповненнями зазначено, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається виходячи з розміру середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, а субсидія для придбання скрапленого газу, твердого а рідкого пічного побутового палива - виходячи з річного доходу осіб за попередній календарний рік.
Якщо субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається у І кварталі року, середньомісячний сукупний дохід визначається за перші три квартали попереднього року, в інших випадках - за попередній календарний рік.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 17 січня 2017 року № 62 і доданих до неї документів, керуючись "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 з наступними змінами та доповненнями, рішенням Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення субсидії від 22 лютого 2017 року, ОСОБА_1 субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з січня по лютий 2017 року не призначено, оскільки згідно розрахунку обов'язкової частки плати складає 20,80% (1781,19 грн.) середньомісячного сукупного доходу сім'ї, що перевищує розмір нарахованої плати за житлово-комунальні послуги, а саме 1 670,83 грн.
Згідно пп.7 абз.14 п.14 "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкою пічною побутового палива" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 з наступними змінами та доповненнями передбачено, що перерахунок субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення громадян здійснюється у разі:
*нарахування плати за послугу з централізованого опалення у разі відсутності засобів обліку теплової енергії з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря відповідно до пунктів 40-48 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. N 630.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 17 січня 2017 року № 62 і доданих до неї документів, керуючись "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкою пічною побутового палива" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 з наступними змінами та доповненнями, рішенням Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення субсидії від 20 березня 2017 року, ОСОБА_1 була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.03.2017 р. по 31.03.2017 р. -346,18 грн.
Згідно абз.9 п.14 "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 з наступними змінами та доповненнями передбачено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу. Якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин.
В подальшому, відповідно до заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 17 січня 2017 року № 62 і доданих до неї документів, керуючись "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкою пічною побутового палива" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 з наступними змінами та доповненнями, субсидій ОСОБА_1 для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг не було призначено, згідно:
*рішення Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення субсидії від 18 травня 2017 року, на квітень 2017 року, оскільки згідно розрахунку обов'язкової частки плати складає 20,80% (1 781,19 грн.) середньомісячного сукупного доходу сім'ї, що перевищує розмір нарахованої плати за житлово-комунальні послуги, а саме 1 079,44 грн.;
-рішення Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення субсидії від 07 липня 2017 року, з травня 2017 року по липень 2017 року, оскільки згідно розрахунку обов'язкової частки плати складає 20,95% (1900,90грн.) середньомісячного сукупного доходу сім'ї, що перевищує розмір нарахованої плати за житлово-комунальні послуги, а саме 632,84грн.;
-рішення Управління соціальної політику Тернопільської міської ради про призначення субсидії від 11 вересня 2017 року, на серпень 2017 року, оскільки згідно розрахунку обов'язкової частки плати складає 20,95% (1 900,90грн.) середньомісячного сукупного доходу сім'ї, що перевищує розмір нарахованої плати за житлово-комунальні послуги, а саме 670,18грн.;
-рішення Управління соціальної політику Тернопільської міської ради про призначення субсидії від 25 вересня 2017 року, на вересень 2017 року, оскільки згідно розрахунку обов'язкової частки плати складає 20,95% (1 900,90 грн.) середньомісячного сукупного доходу сім'ї, що перевищує розмір нарахованої плати за житлово-комунальні послуги, а саме 661,29 грн.;
-рішення Управління соціальної політику Тернопільської міської ради про призначення субсидії від 27 жовтня 2017 року, на жовтень 2017 року, оскільки згідно розрахунку обов'язкової частки плати складає 23,10% (2 310,97 грн.) середньомісячного сукупного доходу сім'ї, що перевищує розмір нарахованої плати за житлово-комунальні послуги, а саме 898,24 грн.;
* рішення Управління соціальної політику Тернопільської міської ради про призначення субсидії від 25 листопада 2017 року, на листопад 2017 року, оскільки згідно розрахунку обов'язкової частки плати складає 23,10% (2 310,97 грн.) середньомісячного сукупного доходу сім'ї, що перевищує розмір нарахованої плати за житлово-комунальні послуги, а саме 1 884,81 грн.
Під час перевірки спеціалістом відділу з прийняття рішень щодо надання житлових субсидій Управління автоматичного розрахунку житлової субсидії ОСОБА_1 за жовтень 2017 року та листопад 2017 року, було виявлено, що згідно рішення відповідача про призначення субсидії від 27 жовтня 2017 року та рішення про призначення субсидії від 25 листопада 2017 року, житлова субсидія не призначена, оскільки дохід ОСОБА_1 було взято за 12 місяців, а не за 6 місяців, яке це було передбачено відповідно до "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат па оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 з наступними змінами та доповненнями.
Після чого, спеціалістом відділу з прийняття рішень щодо надання житлових субсидій Управління було зроблено ручний розрахунок житлової субсидії ОСОБА_1 за жовтень 2017 року та листопад 2017 року, із врахуванням доходів позивача за 6 місяців, як це передбачено відповідно до "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат па оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 з наступними змінами та доповненнями, в результаті чого ОСОБА_1 субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг:
-рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення субсидії від 24 листопада 2017 року, на жовтень 2017 року не призначено, оскільки згідно розрахунку обов'язкової частки плати складає 20,42% (1805,99 грн.) середньомісячного сукупного доходу сім'ї, що перевищує розмір нарахованої плати за житлово-комунальні послуги, а саме 898,24 грн.;
-рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення субсидії від 26 грудня 2017 року було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.11.2017р. по 30.04.2018р. - 78,82 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, суд приходить до переконання, що вимоги позивача ОСОБА_1 про визнання неправомірних дій відповідача щодо не призначення йому субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та зобов"язання відповідача Управління соціальної політики Тернопільської міської ради відмінити своє рішення щодо позбавлення його субсидій до задоволення не підлягають, оскільки з врахуванням того, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї позивача перевищував розмір нарахованої плати за житлово-комунальні послуги, Управління соціальної політики Тернопільської міської ради не мало законних підстав згідно "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 з наступними змінами та доповненнями, для призначення позивачу субсидії з квітня 2017 року по жовтень 2017 року включно.
Керуючись, ст.ст.20,72-77,139, 243-245,257,263,293,295КАС України, суд-
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради (м. Тернопіль вул. Лисенка, 8) про неправомірні дії щодо не призначення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в в апеляційному порядку, визначеному п.15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через суд першої інстанції, у 30 - денний строк з дня cкладання повного тексту рішення, апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддяВ. М. Братасюк