Рішення від 17.01.2018 по справі 815/4967/17

Справа № 815/4967/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2018 року м.Одеса

У залі судових засідань №29

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Харченко Ю.В.

При секретарі Рудченко О.І.

Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державної архітектурно-будівельної інспекції України, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Алькарім-Буд”, Товариства з обмеженою відповідальністю “Аль-Софія” про визнання протиправними дій щодо видачі Наказів від 05.09.2017року №232 П, №235 П, №240 П “Про проведення позапланового заходу”, оформлення Направлень для проведення позапланового заходу від 05.09.2017року №1200, №1205, №1211, та прийняття Рішення від 28.09.2017р. щодо скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1; скасування Наказів “Про проведення позапланового заходу” №232 П від 05.09.2017року, №235 П від 05.09.2017року, №240 П від 05.09.2017року, скасування Рішення від 28.09.2017р. щодо скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому, з урахуванням уточнень (від 17.11.2017р. вхід.№31558/17), просить суд визнати протиправними дії Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області щодо видачі Наказів від 05.09.2017року №232 П, №235 П, №240 П “Про проведення позапланового заходу”, оформлення Направлень для проведення позапланового заходу від 05.09.2017року №1200, №1205, №1211, та прийняття Рішення від 28.09.2017р. про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1; скасувати Накази Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області “Про проведення позапланового заходу” №232 П від 05.09.2017року, №235 П від 05.09.2017року, №240 П від 05.09.2017року, скасувати Рішення Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 28.09.2017р. про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що скарга громадянки ОСОБА_1, яка стала підставою для винесення заступником директора Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_2 Наказів “Про проведення позапланового заходу” від 05.09.2017року №232 П, №235 П, №240 П, не містить жодного обґрунтування та доказу щодо порушення ТОВ «ГЛОРІ ПЛЮС» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, які б могли слугувати підставою для проведення позапланових заходів. Також, під час проведення перевірки представникам ТОВ «ГЛОРІ ПЛЮС» не надано копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю) на проведення позапланової перевірки. Крім того, позивач наголошує, що оскільки скарга ОСОБА_1 не містить жодного обґрунтування, доказів щодо порушення ТОВ «ГЛОРІ ПЛЮС» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, жодного питання, з'ясування якого послугувало б підставою для проведення позапланового заходу, а також те, що проведення перевірки не було погоджено центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), оскаржувані Накази “Про проведення позапланового заходу” від 05.09.2017року №232 П, №235 П, №240 П заступником директора Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_2 видано з порушенням вимог п.6 ч.1 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», абз.8 п.7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, ч.ч.1, 3 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». У зв'язку з тим, що Накази щодо проведення позапланових заходів винесено контролюючим органом протиправно, Направлення для проведення позапланових заходів від 05.09.2017року №1200, №1205, №1211, також підлягають скасуванню. Також, на думку позивача, Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, у порушення приписів ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у спірних наказах та направленнях не зазначено найменування об'єктів будівництва на яких необхідно провести позапланові заходи. Окрім того, позивач стверджує, що приймаючи Рішення від 28.09.2017р. про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1, контролюючий орган безпідставно послався на положення п.2.4 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого Наказом Мінрегіонбуду від 07.07.2011р. №109, та ч.3 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», оскільки означеними приписами не передбачено можливості скасування містобудівних умов та обмежень. Також, на думку позивача, Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, розташованої за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1 від 03.02.2016р. №01-06/19 Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради видано з повним дотримання вимог чинного містобудівного законодавства.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю “Аль-Софія” підтримує позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС”, та просить їх задовольнити, з підстав викладених у письмових поясненнях щодо предмету позову (від 11.01.2018р. вхід.№634/18), зазначаючи, що підставою для проведення фахівцями Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області перевірок Товариства з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” послугувало звернення гр.ОСОБА_1, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, котре не містить у собі жодного обґрунтування та доказу щодо порушення «будівельною компанією «Кадор», вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, які б послугували підставою для проведення позапланових заходів. У зверненні гр.ОСОБА_1 взагалі не йде мова про будь-які порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності. Також, третя особа наголошує, що ТОВ “ГЛОРІ ПЛЮС” будівельні роботи проводить за адресою: м.Одеса, вул.Генуезька,1, а гр.ОСОБА_1 проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, що свідчить про знаходження будівельного майданчика на значній відстані від будинку, в якому проживає скаржник. Таким чином, на думку ТОВ “Аль-Софія”, Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області не дотримано основних принципів державного контролю, коті визначено ст.3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Також, третя особа наполягає на скасуванні Рішення Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 28.09.2017р. про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1, оскільки Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, розташованої за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1 від 03.02.2016р. №01-06/19, видані Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради, відповідають містобудівній документації на місцевому рівні, будівельним нормам, стандартам і правилам.

Відповідач - Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов (від 07.12.2017р. вхід.№33777/17), наголошуючи, зокрема, на правомірності проведення позапланової перевірки на об'єкті будівництва: дотримання вимог містобудівного законодавства під час виконання будівельних робіт за адресою: Одеська область, м.Одеса, вул.Генуезька,1, за результатами якої встановлено, що відповідно до генерального плану містобудівного розрахунку з техніко-економічними показниками, запланований об'єкт будівництва не відповідає затвердженому 16.12.2015р. за №27-VII детальному плану території у межах вулиць Генуезька, Піонерська, Французький бульвар, Гагарінське плато у м.Одесі, що є порушенням п.2.4 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого Наказом Мінрегіонбуду від 07.07.2011р. №109, та ч.3 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Встановлення вищеозначеного порушення послугувало підставою для прийняття Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області спірного Рішення від 28.09.2017р. про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03.10.2017р. відмовлено у відкритті провадження у справі №815/4967/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” в частині позовних вимог щодо скасування направлень для проведення позапланового заходу №1200 від 05.09.2017року, №1205 від 05.09.2017року, №1211 від 05.09.2017року, виданих заступником директора Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_2, відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України, у зв'язку з не належністю розгляду означеної частини позовних вимог в порядку адміністративного судочинства.

Ухвалою суду від 03.10.2017р. відкрито провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, третіх осіб Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Товариства з обмеженою відповідальністю “Алькарім-Буд”, Товариства з обмеженою відповідальністю “Аль-Софія” про визнання протиправними дій заступника директора Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_2 щодо видачі Наказів від 05.09.2017року №232 П, №235 П, №240 П “Про проведення позапланового заходу”, та оформлення направлень для проведення позапланового заходу від 05.09.2017року №1200, №1205, №1211; скасування Наказів “Про проведення позапланового заходу” №232 П від 05.09.2017року, №235 П від 05.09.2017року, №240 П від 05.09.2017року.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12.10.2017р., залишеною без змін Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2017р., у справі №815/4967/17 клопотання позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” (від 11.10.2017р. вхід.№28103/17) щодо забезпечення адміністративного позову задоволено частково, зупинено дію Рішення Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 28.09.2017р. про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 03.02.2016року, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1. У задоволенні решти вимог клопотання позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” (від 11.10.2017р. вхід.№28103/17) щодо забезпечення адміністративного позову, відмовлено.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи, не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що всі учасники справи, не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.9 ст.205 КАС України.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 03.02.2016р. управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради Товариству з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” за №01-06/19 надано Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, розташованої за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1.

З матеріалів справи також вбачається, що 17.06.2016р. Державною архітектурно-будівельною інспекцією України Товариству з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” (Замовник), Товариству з обмеженою відповідальністю “АЛЬКАРІМ-БУД” (Генеральний підрядник), видано Дозвіл на виконання будівельних робіт №ІУ 115161691546, згідно якого замовнику та генеральному підряднику надано дозвіл на будівництво багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами соціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1.

28.02.2017р. Державною архітектурно-будівельною інспекцією України Товариству з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” (Замовник), Товариству з обмеженою відповідальністю “АЛЬ-СОФІЯ” (Генеральний підрядник), видано Дозвіл на виконання будівельних робіт №ІУ 115170591633, згідно якого замовнику та генеральному підряднику надано дозвіл на нове будівництво багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями соціального призначення та підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1, на земельних ділянках, які знаходяться у власності ТОВ “Глорі плюс”, за рахунок знесення нежилих будівель та споруд, які належать ТОВ “Глорі плюс”.

Також, 10.05.2017р. Державною архітектурно-будівельною інспекцією України Товариству з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” (Замовник), Товариству з обмеженою відповідальністю “АЛЬ-СОФІЯ” (Генеральний підрядник), видано Дозвіл на виконання будівельних робіт №ІУ 115171302408, згідно якого замовнику та генеральному підряднику надано дозвіл на будівництво багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами соціального обслуговування з підземним паркінгом (корегування) за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1”.

Судом встановлено, що 05.09.2017р. відповідно до статті 41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, пункту 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553, на підставі заяви гр.ОСОБА_1 від 01.09.2017р. (вхід.№Б-1071 від 01.09.2017р.), Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області винесено Накази “Про проведення позапланового заходу” №232 П, №235 П, №240 П, згідно пункту 1 котрих наказано провести позапланові перевірки на об'єкті будівництва: дотримання вимог містобудівного законодавства під час виконання будівельних робіт за адресою: Одеська область, м.Одеса, вул.Генуезька,1, замовник будівництва - ТОВ “ГЛОРІ ПЛЮС”, підрядники - ТОВ “АЛЬКАРІМ-БУД”, ТОВ “АЛЬ-СОФІЯ”.

05.09.2017р. Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області складено Направлення для проведення позапланового заходу №1200, №1205, 1211.

З матеріалів справи вбачається, що 28.09.2017р. головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_3 під час проведення позапланової перевірки на об'єкті будівництва: дотримання вимог містобудівного законодавства під час виконання будівельних робіт за адресою: Одеська область, м.Одеса, вул.Генуезька,1, встановлено, що відповідно до генерального плану містобудівного розрахунку з техніко-економічними показниками, запланований об'єкт будівництва не відповідає затвердженому 16.12.2015р. за №27-VII детальному плану території у межах вулиць Генуезька, Піонерська, Французький бульвар, Гагарінське плато у м.Одесі, що є порушенням п.2.4 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого Наказом Мінрегіонбуду від 07.07.2011р. №109, та ч.3 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

У зв'язку з чим, 28.09.2017р. Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області винесено Рішення про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 03.02.2016року, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1.

Вищеозначене послугувало підставою для звернення позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.

Так, на думку суду, уточнені позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” про визнання протиправними дій Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області щодо видачі Наказів від 05.09.2017року №232 П, №235 П, №240 П “Про проведення позапланового заходу”, оформлення Направлень для проведення позапланового заходу від 05.09.2017року №1200, №1205, №1211, та прийняття Рішення від 28.09.2017р. про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1; скасування Наказів Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області “Про проведення позапланового заходу” №232 П від 05.09.2017року, №235 П від 05.09.2017року, №240 П від 05.09.2017року, скасування Рішення Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 28.09.2017р. про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1, підлягають частковому задоволенню, з урахуванням наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі ст.10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, визначені статтею 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"

Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі.

Згідно з ч.1 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності визначено Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011р. №553 (зі змінами та доповненнями), відповідно до п.п.1, 2 під час здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю щодо суб'єктів містобудування (юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців) на об'єктах будівництва органи державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язані забезпечити дотримання вимогстатті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої,частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21, пункту 3 статті 22 “Прикінцеві положення” Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”.

Державний архітектурно-будівельний контроль, серед іншого, здійснюється за дотриманням: вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції.

Згідно з п.5, 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011р. №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Підставою для проведення позапланової перевірки, у тому числі, є звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Отже, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що однією із підстав для проведення позапланової перевірки є звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

При цьому, положеннями чинного законодавства України саме на орган державної влади, у межах повноважень якого знаходиться здійснення заходів нагляду (контролю), покладається перевірка обґрунтованості відомостей, що містяться в заяві третіх осіб, які ініціюють проведення відповідного заходу нагляду (контролю), у зв'язку з чим, та з метою дотримання принципів, викладених в статті 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», контролюючий орган зобов'язаний перевірити обґрунтованість звернення, яке послугувало підставою для проведення відповідної перевірки до моменту початку проведення такого заходу нагляду (контролю).

Зокрема, судом з'ясовано, що 01.09.2017р. ОСОБА_1 звернулась до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області зі Скаргою №Б-1071 про проведення перевірки щодо дотримання норм законодавства в сфері містобудування, об'єкта будівництва, який знаходиться за адресою: м.Одеса, вул.Генуезька,1.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що у вищеозначеній Скарзі ОСОБА_1 про проведення перевірки від 01.09.2017р. №Б-1071, котра послугувала підставою для проведення позапланової перевірки на об'єкті будівництва: дотримання ТОВ “ГЛОРІ ПЛЮС” вимог містобудівного законодавства під час виконання будівельних робіт за адресою: Одеська область, м.Одеса, вул.Генуезька,1, у порушення приписів п.7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011р. №553, не зазначено, які саме вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності було порушено ТОВ “ГЛОРІ ПЛЮС”, та Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області не перевірено обґрунтованості відомостей, що містяться в Скарзі ОСОБА_1 про проведення перевірки від 01.09.2017р. №Б-1071, а відтак у контролюючого органу були відсутні законодавчо передбачені підстави для проведення такої перевірки.

Отже, з урахуванням наведеного, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для скасування Наказів Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області “Про проведення позапланового заходу” №232 П від 05.09.2017року, №235 П від 05.09.2017року, №240 П від 05.09.2017року, та відповідно визнання протиправними дій Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області щодо винесення оскаржуваних Наказів “Про проведення позапланового заходу” від 05.09.2017року №232 П, №235 П, №240 П, а тому позовні вимоги в означеній частині є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Також, відповідно до статі 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту; 3) детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території; містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій; містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Статтею 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.

Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника.

Містобудівні умови та обмеження містять: 1) назву об'єкта будівництва, що повинна відображати вид будівництва та місце розташування об'єкта; 2) інформацію про замовника; 3) відповідність на дату надання містобудівних умов та обмежень цільового та функціонального призначення земельної ділянки містобудівній документації на місцевому рівні; 4) гранично допустиму висотність будинків, будівель та споруд у метрах; 5) максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки; 6) максимально допустиму щільність населення в межах житлової забудови відповідної житлової одиниці (кварталу, мікрорайону); 7) мінімально допустимі відстані від об'єкта, що проектується, до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд; 8) планувальні обмеження (охоронні зони пам'яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання, охоронні зони об'єктів природно-заповідного фонду, прибережні захисні смуги, зони санітарної охорони); 9) охоронні зони об'єктів транспорту, зв'язку, інженерних комунікацій, відстані від об'єкта, що проектується, до існуючих інженерних мереж.

Перелік зазначених умов є вичерпним.

Містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника.

Отже, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що відповідний уповноважений орган містобудування та архітектури за заявою особи про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні у такої особи, надає на безоплатній основі протягом семи робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви містобудівні умови та обмеження, однак, у випадку невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, що визначається таким органом, відповідний уповноважений орган містобудування та архітектури зобов'язаний прийняти рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень.

Зокрема, як встановлено судом, та зазначено вище, 03.02.2016р. Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради Товариству з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” за №01-06/19 видано Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, розташованої за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1, а саме: «Будівництво багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами соціального обслуговування з підземним паркінгом».

В означених Містобудівних умовах та обмеженнях забудови земельної ділянки від 03.02.2016р. №01-06/19 зазначено, що згідно Договору купівлі-продажу земельної ділянки від 31.12.2015р., зареєстрованого в реєстрі за №3002, земельна ділянка, площею 0,1000га, кадастровий номер: 5110137500:51:003:0049, розташована за адресою: м.Одеса, вул.Генуезька,1 належить Товариству з обмеженою відповідальній «Глорі Плюс», цільове призначення якої - землі оздоровчого признане (землі, що мають природні лікувальні властивості, які використовуються або можуть використовуватися для профілактики захворювань і лікування людей), вид використання: для експлуатації та обслуговування комплексу будівель і споруд санаторію; згідно Договору купівлі-продажу земельної ділянки від 31.12.2015р., зареєстрованого в реєстрі за №2999, земельна ділянка, площею 0,3000га, кадастровий номер: 5110137500:51:003:0058, розташована за адресою: м.Одеса, вул.Генуезька,1, належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Глорі Плюс», цільове призначення якої - для експлуатації та обслуговування комплексу будівель і споруд санаторію.

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

Так, в Містобудівних умовах та обмеженнях забудови земельної ділянки від 03.02.2016р. №01-06/19 зазначено, що відповідно до нового Генерального плану м.Одеси, затвердженого Рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015р. №6489-VI, зазначена ділянка розміщена в зоні громадських центрів та окремих об'єктів обслуговування. Відповідно до «Детального плану території у межах: вулиць Генуезька, Піонерська, Французький бульвар, Гагаринське плато в м.Одесі», затвердженого Рішенням Одеської міської ради від 16.12.2015р. №27- VIІ, земельна ділянка розташована в зоні - Ж-4 - змішана багатоповерхова житлова та громадська забудова.

Граничнодопустима висота будівель: згідно містобудівного розрахунку, який виконано ТОВ «Алькаріб-Буд» (архітектор - ОСОБА_4 - Кваліфікаційний сертифікат Серія АА №001523), та наданий замовники, умовна висота будівлі - +69,400м.

Максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки відповідно до ДБН360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» - 60% (відсоток забудови ділянки може бути збільшено за умови дотримання діючих протипожежних та санітарних норм).

Максимально допустима щільність населення (для житлової забудови): відповідно до ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» та «Детального плану території у межах: вулиць Генуезька, Піонерська, Французький бульвар, Гагаринське плато в м.Одесі», затвердженого рішенням Одеської міської ради від 16.12.2015р. № 27-VII.

Відстані від об'єкта, який проектується, до меж червоних ліній та ліній регулювання забудови: відповідно до планувальних рішень «Детального плану території у межах: вулиць Генуезька, Піонерська, Французький бульвар, Гагаринське плато в м.Одесі», затвердженого Рішенням Одеської міської ради від 16.12.2015р. №27-VII, та відповідно до вимог п.3.32 ДБН360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

Як зазначено в Містобудівних умовах та обмеженнях забудови земельної ділянки від 03.02.2016р. №01-06/19, їх надано відповідно до ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», та Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011р. №109.

Також, судом з'ясовано, що на підставі виданих Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради Містобудівних умовах та обмеженнях забудови земельної ділянки від 03.02.2016р. №01-06/19 Товариству з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” розроблено проектну документацію, котра відповідно до Експертного звіту щодо розгляду проектної документації за проектом «Будівництво багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами соціального обслуговування з підземним паркінгом (коригування) за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1», виданого Товариством з обмеженою відповідальністю «Українська будівельно-технічна експертиза» від 20.01.2017р. №7-064-16-ЕП/КО, розроблена відповідно до вихідних даних на проектування з дотриманням вимог до міцності, надійності та довговічності об'єкта будівництва, його експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо доступності осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення; санітарного та епідеміологічного благополуччя населення; охорони праці; екології; пожежної безпеки; техногенної безпеки; енергозбереження, та може бути затверджена в установленому порядку з відповідними технічними показниками.

17.06.2016р. Державною архітектурно-будівельною інспекцією України Товариству з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” (Замовник), Товариству з обмеженою відповідальністю “АЛЬКАРІМ-БУД” (Генеральний підрядник), видано Дозвіл на виконання будівельних робіт №ІУ 115161691546, згідно якого замовнику та генеральному підряднику надано дозвіл на будівництво багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами соціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1.

28.02.2017р. Державною архітектурно-будівельною інспекцією України Товариству з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” (Замовник), Товариству з обмеженою відповідальністю “АЛЬ-СОФІЯ” (Генеральний підрядник), видано Дозвіл на виконання будівельних робіт №ІУ 115170591633, згідно якого замовнику та генеральному підряднику надано дозвіл на нове будівництво багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями соціального призначення та підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1, на земельних ділянках, які знаходяться у власності ТОВ “Глорі плюс”, за рахунок знесення нежилих будівель та споруд, які належать ТОВ “Глорі плюс”.

Також, 10.05.2017р. Державною архітектурно-будівельною інспекцією України Товариству з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” (Замовник), Товариству з обмеженою відповідальністю “АЛЬ-СОФІЯ” (Генеральний підрядник), видано Дозвіл на виконання будівельних робіт №ІУ 115171302408, згідно якого замовнику та генеральному підряднику надано дозвіл на будівництво багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами соціального обслуговування з підземним паркінгом (корегування) за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1”.

Відповідно до п.п.16, 17 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011р. №553 за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.

У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт.

Таким чином, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що єдиним і належним доказом проведеної перевірки, у розумінні положень Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011р. №553, є складений за її результатами акт перевірки встановленої форми, а виявлені порушення повинні бути підтверджені його змістом, складеним протоколом, та винесеним приписом.

Водночас, судом встановлено, що відповідачем - Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, як суб'єктом владних повноважень, на якого покладено обов'язок доказування правомірності прийнятих ним рішень в адміністративному суді, не доведено дотримання вимог чинного законодавства щодо порядку виявлення, та фіксації порушень вимог містобудівного законодавства, наслідком чого є прийняття контролюючим органом спірного Рішення від 28.09.2017р. щодо скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1.

Також, відповідно до частини 8 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» скасування містобудівних умов та обмежень здійснюється: 1) за заявою замовника; 2) головними інспекторами будівельного нагляду в порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду у разі невідповідності містобудівних умов та обмежень містобудівному законодавству, містобудівній документації на місцевому рівні, будівельним нормам, стандартам і правилам; 3) за рішенням суду.

Між тим, з урахуванням вищеозначеного, суд дійшов висновку, що Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області не доведено, та судом, з урахуванням наявних у матеріалах справи доказів, не встановлено, що видані Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради Товариству з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 03.02.2016р. №01-06/19, не відповідають містобудівному законодавству, містобудівній документації на місцевому рівні, будівельним нормам, стандартам і правилам.

Крім того, суд вважає за доцільне наголосити, що приймаючи спірне Рішення від 28.09.2017р. щодо скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1, головним інспектором будівельного нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_3, зазначено, що відповідно до генерального плану містобудівного розрахунку з техніко-економічними показниками, запланований об'єкт будівництва не відповідає затвердженому 16.12.2015р. за №27-VII детальному плану території у межах вулиць Генуезька, Піонерська, Французький бульвар, Гагарінське плато у м.Одесі, що є порушенням п.2.4 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого Наказом Мінрегіонбуду від 07.07.2011р. №109, та ч.3 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Водночас, у вищеозначеному оскаржуваному Рішенні від 28.09.2017р. фахівцем контролюючого органу жодним чином не обґрунтовано з урахуванням яких, зокрема, критеріїв запланований об'єкт будівництва не відповідає затвердженому 16.12.2015р. за №27-VII детальному плану території у межах вулиць Генуезька, Піонерська, Французький бульвар, Гагарінське плато у м.Одесі.

Також, положення п.2.4 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого Наказом Мінрегіонбуду від 07.07.2011р. №109, та ч.3 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», на корті здійснено посилання у спірному Рішенні від 28.09.2017р., стосуються, зокрема, порядку видачі Містобудівних умов та обмежень, та відмови у їх видачі. Натомість, випадки за яких можливе скасування Містобудівних умов та обмежень, передбачено ч.8 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що спірне Рішення від 28.09.2017р. щодо скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1 Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області належним чином не обґрунтовано, та до суду не надано жодних доказів на підтвердження того, що відповідно до генерального плану містобудівного розрахунку з техніко-економічними показниками, запланований об'єкт будівництва не відповідає затвердженому 16.12.2015р. за №27-VII детальному плану території у межах вулиць Генуезька, Піонерська, Французький бульвар, Гагарінське плато у м.Одесі, суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для його скасування.

Між тим, судом не встановлено підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” про визнання протиправними дій Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області щодо оформлення Направлень для проведення позапланового заходу від 05.09.2017року №1200, №1205, №1211, та винесення Рішення від 28.09.2017р. про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1, виходячи з наступного.

Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності визначено Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011р. №553 (зі змінами та доповненнями), відповідно до п.п.2, 5, 7 якого державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом. Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Згідно з п.9 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011р. №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

Відповідно до ч.8 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» скасування містобудівних умов та обмежень, серед іншого, здійснюється якщо головними інспекторами будівельного нагляду в порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду виявлено невідповідність містобудівних умов та обмежень містобудівному законодавству, містобудівній документації на місцевому рівні, будівельним нормам, стандартам і правилам.

Зокрема, судом встановлено, що 05.09.2017р. Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області складено Направлення №1200, №1205, №1211 для здійснення позапланової перевірки на виконання будівельних робіт за адресою: м.Одеса, вул.Генуезька,1 щодо дотримання суб'єктом містобудування ТОВ «ГЛОРІ ПЛЮС» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.

Також, судом з'ясовано, що 28.09.2017р. головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_3 під час проведення позапланової перевірки на об'єкті нагляду Управління містобудування та архітектури Одеської міської ради встановлено, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 03.02.2016р. стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1, замовник ТОВ «ГЛОРІ ПЛЮС», з урахуванням генерального плану містобудівного розрахунку з техніко-економічними показниками не відповідають затвердженому 16.12.2015р. №27-VII детальному плану території у межах вулиць Генуезька, Піонерська, Французький бульвар, Гагарінське плато у м.Одесі, що є порушенням п.2.4 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого Наказом Мінрегіонбуду від 07.07.2011р. №109, ч.3 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у зв'язку з чим винесено Рішення від 28.09.2017р. про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 03.02.2016р., стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1.

Абзацом 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003року №3-рп/2003 визначено, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

З наведеного слідує, що метою адміністративного судочинства є захист прав, свобод та охоронюваних законом інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, а тому вирішуючи спір по суті необхідно встановити наявність порушених прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів позивача, а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені приписами чинного законодавства, чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

При цьому, невідповідність обраного позивачем способу захисту прав, свобод та охоронюваних законом інтересів, способам, котрі визначено приписами чинного законодавства, може бути підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що Направлення Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області для проведення позапланового заходу від 05.09.2017р. №1200, №1205, №1211 не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, нормативно-правовими актами чи правовими актами індивідуальної дії, та не створюють і не припиняють прав чи обов'язків особи, а також те, що позивачем - ТОВ «ГЛОРІ ПЛЮС» обрано неналежний спосіб захисту порушених прав, зокрема, в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області щодо оформлення Направлень для проведення позапланового заходу від 05.09.2017року №1200, №1205, №1211, та прийняття Рішення від 28.09.2017р. про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1, суд дійшов висновку щодо відсутності законодавчо передбачених підстав для задоволення означеної частини позовних вимог.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державної архітектурно-будівельної інспекції України, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Алькарім-Буд”, Товариства з обмеженою відповідальністю “Аль-Софія” про визнання протиправними дій щодо видачі Наказів від 05.09.2017року №232 П, №235 П, №240 П “Про проведення позапланового заходу”, оформлення Направлень для проведення позапланового заходу від 05.09.2017року №1200, №1205, №1211, та прийняття Рішення від 28.09.2017р. щодо скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1; скасування Наказів “Про проведення позапланового заходу” №232 П від 05.09.2017року, №235 П від 05.09.2017року, №240 П від 05.09.2017року, скасування Рішення від 28.09.2017р. щодо скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1, підлягають задоволенню частково, з вищенаведених підстав.

Керуючись ст.ст.72-76, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державної архітектурно-будівельної інспекції України, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Алькарім-Буд”, Товариства з обмеженою відповідальністю “Аль-Софія” про визнання протиправними дій щодо видачі Наказів від 05.09.2017року №232 П, №235 П, №240 П “Про проведення позапланового заходу”, оформлення Направлень для проведення позапланового заходу від 05.09.2017року №1200, №1205, №1211, та прийняття Рішення від 28.09.2017р. щодо скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1; скасування Наказів “Про проведення позапланового заходу” №232 П від 05.09.2017року, №235 П від 05.09.2017року, №240 П від 05.09.2017року, скасування Рішення від 28.09.2017р. щодо скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1, задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області щодо винесення Наказів “Про проведення позапланового заходу” від 05.09.2017року №232 П, №235 П, №240 П.

3. Скасувати Накази Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області “Про проведення позапланового заходу” №232 П від 05.09.2017року, №235 П від 05.09.2017року, №240 П від 05.09.2017року.

4. Скасувати Рішення Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 28.09.2017р. про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, стосовно будівництва багатоповерхового житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення та об'єктами спеціального обслуговування з підземним паркінгом за адресою: м.Одеса, Приморський район, вул.Генуезька,1.

5. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (65107, м.Одеса, вул.Канатна,83) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ГЛОРІ ПЛЮС” (65009, м.Одеса, Французький бульвар,66/2, офіс 703, код ЄДРПОУ 02651150) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 6400(шість тисяча чотириста)грн.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.

.