Справа №601/2160/17
Провадження № 2-а/601/28/2018
19 січня 2018 року Кременецький районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді Коротича І.А.,
при секретарі: Бончик А.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області про перерахунок пенсії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій та бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, а також здійснити виплату не отриманої суми пенсії без обмеження будь-яким строком.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, надіславши на адресу суду заяву про слухання справи у його відсутності. Позовні вимоги просить задоволити в повному обсязі.
Позовні вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст.ст.12,13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII. У зв'язку з скасуванням ЗУ «Про міліцію» та набранням чинності ЗУ «Про Національну поліцію» виникло питання, щодо долі його пенсії у зв'язку з тим, що пенсія нарахована з розмірі грошового забезпечення неіснуючої на теперішній час міліції, але в ЗУ «Про національну поліцію» вказано про відповідність звань міліції званням поліції, тобто відповідно даного закону офіцери міліції отримують відповідне звання поліції. Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року були затверджені нові розміри грошового забезпечення поліцейських, тому він отримав право на перерахунок пенсії з усіх розмірів та видів грошового забезпечення поліції.
Від УМВС України в Тернопільській області до відповідача надійшла довідка про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з якої вбачається, що станом на 01.01.2016 р. розмір грошового забезпечення за посадою «Начальник карного розшуку КМ Кременецького РВ/начальник сектору, що не входить до складу», тобто на посаді аналогічній тій на якій позивач працював до виходу на пенсію, за нормами чинними на 01 січня 2016 року становить - 7 293, 15грн.
В позовній заяві позивач просить суд провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, та здійснити виплату не отриманої суми пенсії без обмеження будь-яким строком. Крім того, стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на його користь суму сплаченого ним судового збору. Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, шляхом зобов'язання ГУПФ України в Тернопільській області подати у визначений судом термін з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Відповідач ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області в судове засідання не з'явився, надіславши на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутності. Крім того, представник відповідача надіслав відзив на позовну заяву в якому вказав, що позовні вимоги не визнає та просить у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити оскільки, відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. 29 березня 2017 року до відповідача надійшов лист, яким повідомлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01.01.2016 року на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУ МВС (УМВС) в областях та м. Києві.
Представник відповідача також зазначає, що на час звернення ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою з приводу проведення перерахунку пенсії з вищенаведених підстав, Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області надана довідка від 17.05.2017 року за № 107 про розмір грошового забезпечення за посадою «Начальник карного розшуку КМ Кременецького РВ/начальник сектору, що не входить до складу», для проведення перерахунку пенсії позивачу. Порядок проведення перерахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» від 13 лютого 2008 року № 45. ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області було повідомлено листом Міністерства внутрішніх справ України від 22 березня 2017 року № 4019/02/22-2017 про підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», зареєстрований в Пенсійному фонді України 28 березня 2017 року за № 1167/5. Згідно даного листа бюджет Пенсійного фонду України на 2017 рік затверджений, з урахуванням субвенцій, які виділяються Пенсійному фонду України у 2017 році Законом України «Про державний бюджет України на 2017 рік», без врахування додаткових видатків на проведення зазначеного перерахунку пенсії. Станом на цю дату фінансування для проведення перерахунку пенсій не було та не має. З наступного року будуть виплачувати вказані суми, якщо буде фінансування.
А тому відповідач вказує, що перерахунок та виплата пенсії ОСОБА_1, з наведених підстав, можуть бути проведені лише після виділення коштів з Державного бюджету України. Також, вказує, що позивачу було відомо про умови його пенсійного забезпечення, одночасно він не наводить ґрунтовних підстав для поновлення строку звернення до суду, посилаючись лише на затягування процесу перерахунку органами державної влади.
Суд, дослідивши докази у їх сукупності, дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку у ГУ ПФУ в Тернопільській області.
Відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 17.05.2017 р. № 107 розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою «Начальник карного розшуку КМ Кременецького РВ», що відповідає посаді - «начальник сектору, що не входить до складу» становить - 7 293,15 грн.
Листом від 27.10.2017 р. в ГУ ПФУ в Тернопільській області позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку з відсутністю коштів.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначено Законом України від 09.04.1992pоку № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно до Преамбули Закону № 2262-XII, цей Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій, у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно із ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції Закону від 07.11.2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку, у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з ч.3 ст. 51 цього закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Приписами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
В той же час, Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02.07.2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (в редакції Закону України від 23.12.2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» - далі - Закон № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
В свою чергу, відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Слід відмітити, що Законом № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988.
Крім того, абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402 (далі - Порядок №3-1), передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку № 45, згідно з яким на підставі рішення Кабінету Міністрів України Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
При цьому, слід відмітити, що якщо органом державної влади вищого рівня прийнято рішення про збільшення відповідних виплат, і Головному управлінню Пенсійного фонду України в Тернопільській області вже відомо про таке рішення, то воно за зверненням пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії, повинно діяти згідно з Порядком, надіславши відповідний список для отримання відповідної довідки.
Такого ж правового висновку дійшов і Верховний Суд України у постанові від 22.04.2014 року у справі № 21-484/а13, вказавши, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду.
Також суд вважає, до позивач не пропустив строків звернення до суду, оскільки відмова у перерахунку пенсії була у жовтні 2017 року в межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду. Також суд вказує, що незважаючи на те, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надійшла до ГУПФУ в травні 2017 року, перерахунок має бути здійснений з 01.01.2016, оскільки право на перерахунок у позивача виникло з 01.01.2016 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Та оскільки перерахунок пенсії позивачу вчасно не проведено з вини органів Пенсійного фонду України та МВС, які видають та перераховують пенсію, тому перерахунок пенсії необхідно провадити з дати виникнення права на нього без обмеження строком, як це передбачено ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Крім того, суд зазначає, що при визначенні терміну перерахунку пенсії, суд враховує межі позовних вимог, а також правову позицію Верховного Суду України, висловлену в постанові від 01.07.2014 р. у справі № 21-244а14, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.
Щодо посилань відповідача на те, що виплату та перерахунок пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, оскільки на даний час відсутні бюджетні призначення, то суд не приймає їх до уваги та вважає за необхідне зазначити, що відсутність бюджетного фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на перерахунок пенсії, що є предметом спору у даній справі. Крім того суд зауважує, що відповідачем ніяких доказів на підтвердження відсутності бюджетних призначень на виплату пенсії не надано.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.01.2016 на підставі довідки УМВС України в Тернопільській області від 17.05.2017 № 107 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подати звіт в установлений судом термін, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд не вбачає підстав для відмови в задоволенні клопотання про зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Керуючись ст.ст. 72, 77, 118-119, 122, 243-244, 246, 286, суд,-
Позов задоволити.
Визнати протиправними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільської області та зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, із врахуванням розміру грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, відповідно до постанови КМУ від 15 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області № 107 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також здійснити виплату не отриманої суми пенсії без обмеження будь-яким строком.
У відповідності до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили подати звіт про виконання судового рішення.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати в розмірі 640 гривень.
Повернути ОСОБА_1 зайво сплачену суму судового збору при подачі позовної заяви в сумі 640 гривень 00 копійок, згідно квитанції № 27 від 13 грудня 2017 року з р/р 31210206700316, МФО 838012, УДКУ у Кременецькому районі , Тернопільської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Позивач: ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, житель ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідач: ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, адреса розташування: м. Тернопіль, майдан Волі, 3, Код ЄДРПОУ 14035769.
Головуючий: ОСОБА_3