Рішення від 18.01.2018 по справі 587/3359/17

Справа № 587/3359/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2018 року Сумський районний суд Сумської області в складі:

головуючого - судді Черних О.М.

з участю секретаря судового засідання Скрипка - Соіна О.О.

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Суми адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) до ОСОБА_4 соціального захисту населення Сумської районної держадміністрації (вул. Іллінська, 97, м. Суми) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та свої вимоги обґрунтовує тим, що він проживав у м. Сорокине (Краснодон), Луганської області, вул. Мікроцентр, б. 1, кв. 116. У зв'язку із активізацією бойових дій, він був змушений покинути постійне місце проживання та виїхати звідти у більш безпечніше місце. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» він був взятий на облік ОСОБА_4 соціального захисту населення Сумської районної держадміністрації як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою від 26.11.2014 року № НОМЕР_1 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення. Проте, йому стало відомо, що на підставі письмової інформації Держприкордонслужби від 26.01.2017 року йому скасували довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, у зв'язку з відсутністю за фактичним місцем проживання. Вважає такі дії відповідача протиправними, а тому просить рішення ОСОБА_4 соціального захисту населення Сумської районної держадміністрації від 01.02.2017 року про скасування довідки від 26.11.2014 року № НОМЕР_1 про взяття на облік скасувати.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з зазначених підстав та просила їх задовольнити.

Представник відповідача - ОСОБА_4 соціального захисту Сумської районної держадміністрації заперечувала проти задоволення позову. В запереченнях на позов зазначила, що ОСОБА_4 соціального захисту населення Сумської районної держадміністрації у питаннях, що стосується соціального захисту внутрішньо переміщених осіб керується чинним законодавством. Посилається на п. 9 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою КМУ від 08.06.2016 року № 365, за наявності підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, визначених ст. 12 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», що підтверджується письмовою інформацією Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Національної поліції, ДМС, Мінфіну, Дерфінінспеції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадських об'єднань, волонтерських, благодійних організацій, інших юридичних і фізичних осіб, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення приймає рішення про скасування такої довідки .

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, перевіривши докази у справі, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Згідно з ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно ст. 4 цього Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.

Під час судового розгляду встановлено, що позивач перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території, що підтверджується довідкою ОСОБА_4 соціального захисту населення Сумської районної держадміністрації від 26.11.2014року № НОМЕР_1 (а.с.9). З вказаної довідки та копії паспорта позивача (а.с. 13-14) вбачається, що позивач перемістився з тимчасово окупованої території, до цього постійно проживав за адресою: м. Сорокине (Краснодон), Луганської області, вул. Мікроцентр, б. 1, кв. 116 .

Згідно інформаційного листа № 01-17/5942 від 01.12.2017 року управління соціального захисту населення Сумської райдержадміністрації ОСОБА_3 з 01.02.2017 року на підставі письмової інформації Держприкордонслужби від 26.01.2017 року скасована довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, у зв'язку з відсутністю за фактичним місцем проживання (а.с. 10).

Пунктом 1 ст. 1 Закону України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи було вилучено з переліку документів, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи, визначених Законом України від 11.12.2003 року «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Пунктом 4 частини 2 розділу І Закону України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» доповнена частина 1 статті 4 Закону України від 20.10.2014 року «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», яка наголошує, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Частина 1 статті 12 Закону надає вичерпний перелік підстав для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб і такими є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

При цьому, суд звертає увагу, що рішення від 01.02.2017 року, яким відповідно до ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» скасована довідка внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_3, оригінал якого був досліджений в судовому засіданні, а копія якого долучена до матеріалів справи (а.с. 47) прийнято не уповноваженою особою. Відповідно до ч. 2 ст. 12 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення. Проте, всупереч вимог закону рішення від 01.02.2017 року про скасування дії довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_3 прийнято головним спеціалістом та спеціалістом І категорії.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача ОСОБА_4 соціального захисту населення Сумської районної держадміністрації є протиправними.

Оскільки позивач як інвалід 3 групи судом звільнений від сплати судового збору, з відповідача, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, необхідно стягнути судовий збір в розмір 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись Законом України від 20.10.2014 року «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», ст. ст КАС України, суд 242-244, 246 КАС України

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_3 (АДРЕСА_2 ) до ОСОБА_4 соціального захисту населення Сумської районної держадміністрації (вул. Іллінська, 97, м. Суми) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати неправомірними дії ОСОБА_4 соціального захисту населення Сумської районної держадміністрації (вул. Іллінська, 97, м. Суми) щодо скасування довідки від 26.11.2014 року № НОМЕР_1 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення відносно ОСОБА_3.

Скасувати рішення ОСОБА_4 соціального захисту населення Сумської районної держадміністрації від 01.02.2017 року про скасування довідки від 26.11.2014 року № НОМЕР_1 про взяття на облік ОСОБА_3.

Стягнути з ОСОБА_4 соціального захисту населення Сумської районної держадміністрації ( вул. Іллінська, 97, м. Суми) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь держави судовий збір в розмірі 640 грн.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги без посередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або розгляду справив порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Черних