8.3.3
Іменем України
15 січня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1567/17
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Секірської А.Г.,
за участю секретаря судового засідання Вакуленку А.В.,
представника позивача - ОСОБА_1, довіреність від 11.01.2018 № 48;
представників відповідача - ОСОБА_2, довіреність від 12.06.2017 № 4214/8/28-10-10-01;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Краснодонвугілля» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.07.2017 № НОМЕР_1 на суму 340,00 грн,-
30 жовтня 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов приватного акціонерного товариства «Краснодонвугілля» (далі - позивач або ПрАТ «Краснодонвугілля») до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі- відповідач, ОВПП ДФС) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.07.2017 № НОМЕР_1 на суму 340,00 грн, в обґрунтування якого зазначено таке.
У зв'язку із захопленням незаконними озброєними формуваннями адміністративної будівлі ПрАТ «Краснодонвугілля», яка розташована у м. Сорокіне (м. Краснодон) підприємством втрачено, окрім іншого, первинні документи, подані до державних контролюючих органів звіти, комп'ютерну техніку із встановленим програмним забезпеченням. За даним фактом слідчим відділом Сватівського ВП ГУНП в Луганській області внесені відомості до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 206-2 Кримінального кодексу України. 17.03.2017 позивач надіслав на адресу ОВПП ДФС України повідомлення про втрату первинних документів. Для дотримання загальних принципів організації інформаційного обміну під час подання податкових декларацій у ЄРПН із використанням електронного підпису ПрАТ «Краснодонвугілля» оформило новий сертифікат електронно-цифрового підпису для подальшого подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку. Також, позивачем отримано сертифікат Торгово-промислової палати України про підтвердження настання для ПрАТ «Краснодонвугілля» обставин непереборної сили, який також надано до податкового органу.
Незважаючи на вказане, відповідачем у жовтні 2017 року проведено камеральну перевірку даних, задекларованих ПрАТ «Краснодонвугілля» у податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2017 року, та встановлено несвоєчасність подання податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2017 року. На підставі вказаної перевірки винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 20.07.2017 про нарахування штрафу у сумі 340 грн.
З посиланнями на норми Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", ст. 102 Податкового кодексу України, позивач вважає, що виконав всі умови, встановлені чинним законодавством для продовження строку подання звітності, у зв'язку з чим відповідач незаконно здійснив нарахування штрафних санкцій.
У зв'язку із зазначеним позивач просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 20.07.2017 форми ПС, яким за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), 30 14060100» нараховано штрафі санкції у сумі 340 грн.
Ухвалами суду від 15.11.2017 (арк.спр. 57), від 12.12.2017 (арк.спр. 66) провадження у справі зупинялося на підставі пункту 4 частини другої статті 156 КАС України.
Ухвалами суду від 12.12.2017 (арк.спр. 62), від 19.12.2017 (арк.спр. 71) поновлювалося провадження у справі.
Ухвалою суду від 19.12.2017 вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження (арк.спр. 72).
Ухвалами суду від 19.12.2017 (арк.спр. 74), від 03.01.2018 (арк.спр. 81) відкладався розгляд справи за клопотаннями представника позивача.
Представник позивача у судовому засіданні надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача адміністративний позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях від 15.11.2017 вх. № 27851/2017 (арк.спр. 50-51). Так, зазначив, що відповідно до пп. 102.6, 102.7 ст. 102 Податкового кодексу України позивач мав право звернутися до контролюючого органу із заявою про продовження граничних строків. Наявність сертифікату торгово-промислової палати України є лише підставою, документальним підтвердженням про настання обставин непереборної сили на території України, який необхідно долучити до заяви. Однак, ПрАТ «Краснодонвугілля» не повідомило контролюючий орган про звернення до будь-якого територіального органу ДФС України із заявою про продовження граничних строків подання податкових декларацій, не надано інформацію щодо результатів розгляду такої заяви. Станом на дату подання податкових декларацій юридичною адресою позивача є м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 54. Таким чином, відповідно до пп. 38.11 п. 38 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України платник податків не може застосовувати положення цього пункту стосовно календарних періодів після перереєстрації підприємства на іншій території України. Податковим кодексом або будь-яким іншим, чинним нормативно-правовим актом не передбачено підстав для звільнення платника податків від відповідальності за несвоєчасне подання податкових декларацій у разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, а також в разі втрати сертифікатів електронних цифрових підписів.
На підставі вищевикладеного представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-77 КАС України, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ПрАТ «Краснодонвугілля» зареєстровано як юридична особа 14.06.2004, 14.12.2004, № запису 1 387 120 0000 000073, перебуває на обліку у Запорізькому управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, з 16.06.2015 місцезнаходженням юридичної особи є: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 54, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 15.11.2017 за № НОМЕР_2 (арк.спр. 36-46).
Листом від 16.03.2017 ПрАТ «Краснодонвугілля» повідомило ГУНП в Луганській області, що 15.03.2017 керівництво ПрАТ «Краснодонвугілля» під натиском протиправного впливу представників так званої «ЛНР» було змушене залишити виробничі потужності, розташовані у м. Краснодоні (м. Сорокіно) Луганської області, та інше майно підприємство в розпорядженні вищезазначених осіб та під їх контролем (арк.спр. 13-14).
Також 16.03.2017 позивачем на адресу ГУНП в Луганській області, штабу Антитерористичного центру при СБУ та прокуратури Луганської області направлено заяву про вчинене кримінальне правопорушення у зв'язку з захопленням адміністративної будівлі ПрАТ «Краснодонвугілля», розташованої у м. Краснодоні (Сорокіне) 15.03.2017 (арк. спр. 15-19).
Листом від 03.04.2017 № 4796/111/18-2017 Слідче управління Головного управління Національної поліції в Луганській області повідомило позивача, що за фактами, викладеними у зверненні Сватівським ВП ГУНП в Луганській області внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017130550000184 від 24.03.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 статті 206-2 Кримінального кодексу України (арк. спр. 21).
16.03.2017 позивач направив до Запорізького управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби повідомлення про втрату первинних документів з посиланням на п.38.11 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» (арк. спр. 22).
У позивача наявні два Сертифікати (висновки) Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили, а саме:
- від 01.09.2014 № 2758/05-4, яким відповідно до пунктів 100.4 і 100.5 статті 100 Податкового кодексу України засвідчено настання обставин непереборної сили з 01.08.2014 ПрАТ «Краснодонвугілля» при здійснення господарської діяльності на території Луганської області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів; на момент видачі сертифікату (висновку) Торгово - промисловою палатою України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (арк.спр. 25-26);
- від 01.09.2014 № 2749/05-4, яким відповідно до пунктів 102.6-102.7 статті 102 Податкового кодексу України засвідчено настання обставин непереборної сили з 01.08.2014 ПрАТ «Краснодонвугілля» при здійснення господарської діяльності на території Луганської області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів; на момент видачі сертифікату (висновку) Торгово - промисловою палатою України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (арк.спр. 27-28).
30.06.2017 Запорізьким управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби проведено камеральну перевірку податкової звітності Приватного акціонерного товариства «Краснодонвугілля», а саме податкових декларацій з податку на додану вартість за лютий, березень 2017 року. Перевіркою встановлено порушення п.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасне подання ПрАТ «Краснодонвугілля» податкових декларацій з податку на додану вартість за лютий, березень 2017 року. Результати камеральної перевірки викладені в акті від 30.06.2017 № 682/28-10-47-09/32363486 (арк. спр. 9-10).
На підставі акту від 30.06.2017 № 682/28-10-47-09/32363486 винесено податкове повідомлення-рішення від 20.07.2017 № НОМЕР_1 форми «ПС», яким застосовано штрафні санкції у сумі 340 грн за платежем податок на додану вартість (код платежу 30 14060100) (арк. спр. 7).
Не погодившись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, ПрАТ «Краснодонвугілля» надало до Державної фіскальної служби України скаргу, в якій просило скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.07.2017 № НОМЕР_1, оскільки воно, на думку позивача, суперечить нормам чинного законодавства України.
За результатами розгляду скарги Державною фіскальною службою України винесено рішення від 05.10.2017 № 22281/6/99-99-11-03-01-25, яким скаргу ПрАТ «Краснодонвугілля» залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 20.07.2017 № НОМЕР_1 - без змін (арк. спр. 11-12).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до пункту 202.1 статті 202 ПК України звітним (податковим) періодом по податку на додану вартість є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал, з урахуванням таких особливостей:
а) якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця;
б) якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.
Податкова декларація з податку на додану вартість згідно з пунктом 203.1 статті 203 ПК України подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Посилання позивача на те, що у відповідності до вимог п.38.11 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України ПрАТ «Краснодонвугілля» 17.03.2017 надіслав на адресу відповідача відповідне повідомлення про втрату первинних документів, тому відповідач не мав права проводити перевірку, суд зазначає, що відповідно до абзацу десятого п.38.11 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України платник податків/податковий агент не може застосовувати положення цього підпункту щодо податкових (звітних) періодів після перереєстрації підприємства на іншій території України.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що з 16.06.2015 ПрАТ «Краснодонвугілля» перереєстровано з м. Сорокіне (м. Краснодон) до м. Сєвєродонецька Луганської області, звітність не подано за лютий, березень 2017 року, тобто після перереєстрації, тому п.38.11 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України не застосовний до спірних правовідносин.
Твердження позивача про протиправність податкового повідомлення-рішення від 20.07.2017 № НОМЕР_1 та вимоги про його скасування обґрунтовані також наявністю у ПрАТ «Краснодонвугілля» сертифікату ТПП від 01.09.2014 № 749 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, визначає Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” (далі - Закон № 1669-VII), статтею 10 якого встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Разом з тим, Законом № 1669-VII не визначено можливості звільнення платника податків від відповідальності за неподання податкових декларацій з податку на додану вартість через настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення АТО. Однієї наявності у платника податків сертифікату ТПП України про настання обставин непереборної сили (форс-мажору) недостатньо для звільнення такого платника податків від відповідальності за порушення податкового законодавства, зокрема, від відповідальності за неподання податкових декларацій, без закріплення у Податковому кодексі України чи іншому спеціальному нормативно-правовому акті самої можливості такого звільнення.
На теперішній час наявність у платника податків сертифікату ТПП України про настання обставин непереборної сили надає можливість такому платнику ініціювати процедуру продовження граничних строків подання податкової звітності, яка передбачена Податковим кодексом України.
Так, згідно із п. 49.20 ст.49 Податкового кодексу України граничні строки подання податкової декларації можуть бути збільшені за правилами та на підставах, які передбачені цим Кодексом.
У відповідності до п.п. 102.6.4 п. 102.6 ст. 102 Податкового кодексу України граничні строки для подання податкової декларації, заяв про перегляд рішень контролюючих органів, заяв про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, підлягають продовженню керівником (його заступником або уповноваженою особою) за письмовим запитом платника податків, якщо такий платник податків протягом зазначених строків мав обмежену свободу пересування у зв'язку з ув'язненням чи полоном на території інших держав або внаслідок інших обставин непереборної сили, підтверджених документально.
Порядок застосування пунктів 102.6-102.7 статті 102 Податкового кодексу України затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 № 1044, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.01.2011 за № 84/18822 (далі - Порядок № 1044).
Відповідно до п. 2 Порядку № 1044 обставини непереборної сили (форс- обставини) - непереборна за даних умов сила (стихійне лихо, дія суспільного ворога, оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, блискавка, пожежа, буря, повінь, землетрус, нагромадження снігу або ожеледь, вибух тощо), яка є обставиною, що звільняє фізичну особу або посадових осіб юридичної особи від відповідальності за невиконання обов'язків, передбачених податковим законодавством.
Згідно з положеннями п.п.5.4 п. 5 Порядку № 1044 відсутність можливостей у платника податків подати у граничний строк податкові декларації, заяви про перегляд рішень органів державної податкової служби, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань може бути пов'язана з: обмеженою свободою пересування у зв'язку з ув'язненням чи полоном на території інших держав або внаслідок інших обставин непереборної сили, підтверджених документально. У цьому разі документальним підтвердженням є, зокрема, підтвердження Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили на території України.
За наявності обставин, визначених у пунктах 3, 5, 6 цього Порядку щодо посадових осіб юридичної особи та пунктах 4, 5 цього Порядку щодо фізичної особи, платник податків може звернутися до органу державної податкової служби з письмовою заявою про продовження граничних строків (п. 7 Порядку № 1044).
Згідно із п.п.8.1 п. 8 Порядку № 1044 заява подається платником податків протягом тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення обставин, визначених цим Порядком, у довільній формі із стислим та чітким обґрунтуванням підстав для продовження граничних строків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів. У заяві надається вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ). Заява подається платником податків тільки разом із документальним підтвердженням.
Таким чином, з аналізу наведених норм слідує, що ПрАТ «Краснодонвугілля» має право звернутися до контролюючого органу з заявою про продовження граничних строків протягом тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення обставин, визначеним цим Порядком (в даному випадку - обставин непереборної сили), і така заява має бути подана тільки разом із документальним підтвердженням (сертифікатом ТПП).
Посилання позивача на те, що у зв'язку з захопленням всього майна і документації позивач був вимушений оформлювати новий сертифікат електронно - цифрового підпису для подальшого подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, суд вважає необґрунтованими, оскільки законодавством не передбачено звільнення платника від обов'язку щодо подання податкової звітності у разі настання зазначених обставин, проте існує процедура продовження граничних строків подання податкової звітності, якою позивач не скористався.
Позивачем визнається та підтверджується відповідачем, що ПрАТ «Краснодонвугілля» не зверталося до контролюючого органу з заявою про продовження граничних строків подання звітності.
Щодо розрахунку сум штрафних санкцій, визначених контролюючим органом, суд зазначає таке.
Відповідно до п.120.1 ст. 120 Податкового кодексу України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Таким чином, відповідачем при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення- рішення правомірно застосовано абзац 1 п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України при визначенні розміру штрафу.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог ПрАТ «Краснодонвугілля» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.07.2017 № НОМЕР_1 на суму 340,00 грн, у задоволенні яких слід відмовити.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову приватного акціонерного товариства «Краснодонвугілля» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.07.2017 № НОМЕР_1 на суму 340,00 грн відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено та підписано 19 січня 2018 року.
Суддя ОСОБА_3