Ухвала від 19.01.2018 по справі 591/7036/17

Справа № 591/7036/17

Провадження № 2-а/591/122/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2018 року Зарічний районний суд м. Суми в складі судді Бурди Б.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( зареєстрованого: ІНФОРМАЦІЯ_1) до Ліквідаційної комісії Управління міністерства внутрішніх справ України в Сумській області ( м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 23; код ЄДРПОУ 08592299) про спонукання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що 28.11.2017 року він звернувся до відповідача із заявою про видачу довідки про розмір грошового утримання із всіма його складовими відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988. У відповідь на його звернення відповідач листом від 04.12.2017 року відмовив у видачі довідки. Зазначив, що дії відповідача порушують його право на перерахунок пенсії, оскільки у раніше виданій довідці від 19.05.2017 року не зазначені усі види його грошового забезпечення. Тому просить визнати протиправними дії відповідача з приводу відмови у виготовленні та видачі йому довідки про розмір грошового забезпечення та зобов'язати відповідача виготовити та видати йому довідку про розмір грошового забезпечення, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3500 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 2200 грн., надбавка за стаж служби (40%) - 2280 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3990 грн., премія (126,10 %) - 15094,17 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (100%) - 7980 грн., доплата за службу в нічний час (35%) - 1225 грн., надбавка 50% за оперативно-службову діяльність - 1750 грн., надбавка 50 % - 2850 грн., надбавка за секретність (15%) - 525 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 525 грн, вихідна допомога - 900 грн.

07 грудня 2017 року у даній справі було відкрите скорочене провадження.

У зв'язку з набранням чинності новим КАС України, відповідно до ухвали суду від 20 грудня 2017 року, судом визначений розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення осіб (у письмовому провадженні)

Відповідачем подано відзив на позов в якому просить відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування своїх заперечень відповідач посилається на те, що для забезпечення перерахунку пенсій наказом МВС від 17.02.2017 року №138 затверджено Перелік посад осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справі України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначено, що грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. У відповідності до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45) щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - встановлюються у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок. Інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Зазначає, що позивачу видана належним чином оформлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши подані сторонами письмові пояснення та докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що позивач був звільнений з посади заступника начальника УДСО при УМВС України в Сумській області у запас у званні підполковника міліції та з перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до грошового атестату та довідки від 31.05.2012 року до складу грошового забезпечення позивача на час проходження служби входили наступні виплати: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник, надбавка за стаж служби; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%), премія (126,10 %).

Будь-яких доказів на підтвердження того, що до складу грошового забезпечення позивача входили інші виплати позивач у супереч вимогам закону суду не надав, а вихідна допомога в розмірі 900 грн., що зазначена в грошовому атестаті, є разовою виплатою та не входить до грошового утримання позивача.

Посилання позивача в обґрунтування своїх вимог на судові рішення (а.с. 20-23) не заслуговують на увагу, оскільки дані рішення не стосуються позивача та не є обов'язковими до застосування правовими висновка Верховного Суду.

Відповідно до виданої відповідачем довідки від 19 травня 2017 року розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою заступника начальника відділення служби охорони УДСО при УМВС України в Сумській області /заступник начальника управління поліції охорони становив 8701,47 грн.: посадовий оклад 3500 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 2200 грн., надбавка за стаж служби (40%) - 2280 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%)- 525 грн, премія (2,31%) - 196,47 грн. (а.с. 15)

Позивач звернувся із письмовою заявою до відповідача про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення поліцейських згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" із зазначенням усіх видів основного та додаткового видів грошового забезпечення.

З копії листа (а.с. 19) вбачається, що відповідач відмовився видати нову довідки з посиланням на те, що видана раніше довідка оформлена з дотриманням вимого закону та перегляду не підлягає.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 2 липня 2015 р. № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до частини 16 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII, в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIII), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку".

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закон №2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд вважає, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).

Вказаним нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Зокрема, Порядком №45 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.

Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року по справі №21-484а13.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за особливо важливі завдання, премія мають бути включені до довідки про складові грошового забезпечення.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач протиправно відмовив позивачу у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, що мають враховуватися при визначенні розміру пенсії, в наступних розмірах: посадовий оклад 3500 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 2200 грн., надбавка за стаж служби (40%) - 2280 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3990 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%)- 525 грн, премія (126,10 %) - 15756,20 грн..

Зважаючи на наведене суд приходить о висновку про часткове задоволення заявленого позову з урахуванням наведених вище обставин.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно вказаних норм права зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, який ухвалив судове рішення, а не його обов'язком.

Суду не було надано доказів на підтвердження того, що відповідач має намір ухилятися від виконання судового рішення чи іншим чином перешкоджати виконанню судового рішення, а отже така вимога позивача заявлена без належного обґрунтування, а тому задоволенню також не підлягає.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 9, 77, 78, 139, 241-246, 257, 262, 263 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 ( зареєстрованого: ІНФОРМАЦІЯ_1) задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області ( м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 23; код ЄДРПОУ 08592299) з приводу відмови у виготовленні та видачі ОСОБА_1 ( зареєстрованого: ІНФОРМАЦІЯ_1) довідки про розмір грошового забезпечення.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Сумській області ( м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 23; код ЄДРПОУ 08592299) виготовити та видати ОСОБА_1 ( зареєстрованого: ІНФОРМАЦІЯ_1) нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією, за формою передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3500 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 2200 грн., надбавка за стаж служби (40%) - 2280 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3990 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%)- 525 грн, премія (126,10 %) - 15756,20 грн., з 01.01.2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок.

В задоволенні позову в іншій частині відмовити за необґрунтованістю.

Відмовити у задоволенні клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень УМВС України в Сумській області ( м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 23; код ЄДРПОУ 08592299) на користь ОСОБА_1 ( зареєстрованого: ІНФОРМАЦІЯ_1) судові витрати понесені на сплату судового збору в сумі 1280 грн.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарги подаються учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення суду складено 19 січня 2018 року.

Суддя