Справа№592/13298/17
Провадження №2-а/592/64/18
18 січня 2018 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м.Суми у складі:
головуючого судді Чернобая О.І.,
за участю секретаря судового засідання Трофименко В.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Ковпаківського районного суду м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, який обґрунтовує, тим що його було взято на облік у Департаменті соціального захисту населення Сумської міської ради, як особу, яка переміщена з району проведення антитерористичної операції. Згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи його місце проживання є зареєстрованим за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. З часу переміщення до Сумської області отримує належну пенсію за місцем перебування на обліку - у Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, проте з вересня 2017 року виплата пенсії йому була припинена. У зв'язку з цим, 24.10.2017 року ним було оформлено письмове звернення до відповідача про надання відомостей про номер та дату рішення керівника органу пенсійного фонду про припинення нарахування (виплати) пенсії - якщо таке рішення приймалось, або якщо такого рішення не існує - реєстраційні дані розпорядчого документа, на підставі якого припинено нарахування (виплата) пенсії; відомостей про дату, з якої йому припинено нарахування та виплати пенсії. Відповідно до листа відповідача від 31.10.2017 року №24029/11-23, рішенням Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам йому припинено виплату пенсії за віком у зв'язку зі скасуванням дії довідки внутрішньо переміщеної особи з 11.08.2017 року. З такими діями відповідача не погоджується, тому просить визнати протиправними дії відповідача щодо припинення йому нарахування та виплати пенсії, а також зобов'язати відповідача поновити йому нарахування і виплату пенсії та сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії - з 01.09.2017 року.
Позивач ОСОБА_1 повідомлявся про час та місце розгляду справи, однак у судове засідання не з'явився, про причини своєї не явки суд не сповістив.
Представник Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області надав відзив, відповідно до якого позов не визнав, в його задоволенні просить відмовити. Крім того зазначив, що у відповідача відсутні законодавчі підстави для поновлення пенсійної виплати позивачу, оскільки позивачу припинено всі виплати рішенням комісії при Департаменті соціального захисту населення СМР, а не управлінням. Рішення управління з цього питання взагалі не приймалось, а тому і дії управління, що виражаються в його рішеннях не можуть бути оскаржені. Отже, управління вважає позовні вимоги ОСОБА_1 безпідставними та такими, що не відповідають вимогам діючого законодавства.
Суд, дослідивши докази справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував на обліку у Департаменті соціального захисту населення Сумської міської ради, як особа, яка переміщена з району проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради № НОМЕР_1 від 19.07.2016 року (а.с. 7).
З часу переміщення до Сумської області ОСОБА_1 перебував на обліку у Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримував пенсію за віком як внутрішньо переміщена особа з Луганської області.
З 01.09.2017 року ОСОБА_1 виплата пенсії була припинена.
У зв'язку з чим позивач 24.10.2017 року звернувся до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із запитом щодо надання відомостей про припинення нарахування (виплати) пенсії (а.с. 8).
Листом від 31.10.2017 року №24029/11-23 Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило, що рішенням Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Сумської міської ради від 29.08.2017 року №33 ОСОБА_1 ухвалено припинити всі види соціальних виплат як внутрішньо переміщеної особи відповідно до п.п.4 п.12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування у зв'язку зі скасуванням дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з 11.08.2017 року (а.с. 9).
Так, 20.10.2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»відповідно до ст.1 якого внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
У відповідності до ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За правилами, встановленими ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені в статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
У відповідності до ч.1 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Згідно з ч.2 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійнестрахування» пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Положеннями ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (положення пункту 2 частини першої статті 49 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 р. N 25-рп/2009); 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Тобто припинення виплати пенсії здійснюється або на підставі рішення органу Пенсійного фонду, або на підставі рішення суду.
При цьому, як вбачається з листа Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 31.10.2017 року №24029/11-23 відповідачем не було надано позивачу копії рішення Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Сумської міської ради від 29.08.2017 року №33 про припинення виплати пенсії ОСОБА_1
Враховуючи викладене, суд вважає недоречними доводи відповідача про те, що позивачем не оскаржене вищевказане рішення Комісії. Такі твердження не спростовують порушення відповідачем встановленої законом процедури припинення виплати пенсії та не є доказом правомірності дій відповідача у спірних відносинах.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд вважає, що відповідач у спірних відносинах щодо припинення виплати пенсії позивачу діяв на не підставі та не у спосіб, що передбачені законом.
Крім того, Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до п.1.5 якого заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Пунктом 2.8 вказаного Порядку встановлено, що поновлення виплати раніше призначеної пенсії здійснюється за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.
Беручи до уваги вищенаведені норми Порядку та встановлену під час судового розгляду справи безпідставність дій відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачу, з урахуванням приписів ч.2 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача поновити виплату пенсії ОСОБА_1
Керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 9, 77, 242-246 КАС України, суд,
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (м.Суми, вул.Степана Бандери, 10, код ЄДРПОУ 40383837) щодо припинення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) з 01.09.2017 року.
Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (м.Суми, вул.Степана Бандери, 10, код ЄДРПОУ 40383837) поновити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) нарахування і виплату пенсії, а також сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії з 01.09.2017 року.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського адміністративного апеляційного суду, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Суддя О.І. Чернобай