Рішення від 18.01.2018 по справі 807/1564/17

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2018 року м. Ужгород№ 807/1564/17

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ващиліна Р.О.

при секретарі судового засідання Неміш Т.В.

за участю:

позивача: Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області , представник - не з'явився,

відповідача: Дослідне господарство Агрофірма "Еліта" , представник - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області до Дослідного господарства Агрофірма "Еліта" про стягнення заборгованості у розмірі 12512,49 грн. (з урахуванням уточнених позовних вимог), -

ВСТАНОВИВ:

Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Дослідного господарства Агрофірми "Еліта" про стягнення на користь Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області заборгованості по збору на обов'язкове державне пенсійне страхування по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пп. "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період жовтень-листопад в сумі 8432,56 грн. Позовні вимоги обгрунтовує тим, що громадяни ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 працювали в Дослідному господарстві Агрофірмі "Еліта", що дало їм право на призначення пенсії на пільгових умовах, у відповідності до п. "б-з" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Вказане право підтверджено постановою Закарпатського окружного адміністративного суду №807/507/17 від 23.06.2017 року. За період з жовтня по листопад 2017 р. органом Пенсійного фонду виплачено пенсіонерам ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3С пільгові пенсії на суму 8303,05 грн. Проте відповідач, в порушення законодавчих вимог, належного відшкодування сум, виплачених громадянам пільгових пенсій, не здійснив.

13 грудня 2017 року до канцелярії Закарпатського окружного адміністративного суду надійшла заява №13058/08 про збільшення розміру позовних вимог, в якій просить збільшити розмір позовних вимог на суму 4079,93 грн., обгрунтовуючи зростанням розміру заборгованості на суму пільгових пенсій, виплачених в грудні 2017 року.

22.12.2017 року до суду надійшли заперечення проти позову №98 від 22.12.2017 р., в яких відповідач проти позову в частині стягнення 8303,05 грн. (витрат на виплату пільгової пенсії) заперечує та вказує на те, що чинним законодавством не передбачено відшкодування підприємством пільгових пенсій, призначених на підставі пп. "д" та "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Такі виплачуються за рахунок коштів Державного бюджету України, а підприємством відшкодовуються тільки витрати на доставку пенсій. Крім того, звернув увагу суду на те, що позивач просить стягнути витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам, які працювали на шкідливому виробництві за Списком №2, проте посади тракториста-машиніста та доярки даним списком не передбачені.

04 січня 2018 року позивач подав до канцелярії Закарпатського окружного адміністративного суд пояснення до заперечень №125/08 від 04.01.2018 р., у відповідності до яких пояснив, що обставини, що є предметом даного спору, встановлені постановами Закарпатського окружного адміністративного суду, що набрали законної сили, пільгові пенсії призначені згідно з нормами постанови КМУ від 16.01.2003 р. №36, а тому підлягають відшкодуванню, у відповідності до пп. 6.7 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України та ч. 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Крім того, заборгованість за попередні періоди самостійно сплачена позивачем.

18 січня 2018 року до Закарпатського окружного адміністративного суду надійшло клопотання позивача про розгляд справи без його участі за наявними у ній матеріалами.

Відповідач явку свого уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду.

У відповідності до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Державне підприємство Дослідне господарство Агрофірма "Еліта" (далі - ДГ Агрофірма "Еліта") включено до ЄДРПОУ і йому присвоєно код 00729400 та зареєстровано за адресою: 89433, Закарпатська область, Ужгородський район, с. Ратівці, вул. Ракоці, 43, про що свідчить Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, наявний в матеріалах справи.

ДГ Агрофірма "Еліта" є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у відповідності до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», а з 01.01.2004 року також платником страхових внесків у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як вбачається з матеріалів справи, громадяни ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 працювали в Елітно-насінневому радгоспі "Борець", правонаступником якого є ДГ Агрофірма "Еліта", були задіяні у сільськогосподарському виробництві та отримали право на пенсію на пільгових умова, у відповідності до п. п. "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду №807/507/17 від 23 червня 2017 року встановлено обставини щодо правомірності призначення пенсії у відповідності до п. п. "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а. с. 13 - 14). Зазначене рішення суду набрало законної сили, а отже, вказані обставини повторно не доводяться.

Згідно з нормами ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Крім того, рішенням Ужгородського РУ ПФУ, оформленим протоколом від 16.05.2017 р., призначено пенсію за віком на пільгових умовах громадянину ОСОБА_3 як такому, що працював на посаді тракториста-машиніста в сільському господарстві (а. с. 36).

Право на отримання пенсії на пільгових умовах громадянина ОСОБА_3 підтверджується копіями трудової книжки та довідок ДГ Агрофірма "Еліта" №4 та №5 від 19.04.17 р., наявних в матеріалах справи (а. с. 38 - 40).

У відповідності до п. "в" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Також зазначеним правом згідно з положеннями п. "д" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" наділені жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Правомірність призначення пенсії на пільгових умовах громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відповідачем не оспорюється.

У відповідності до норм абз.4 п.1 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-ІV, який набрав чинності з 01.01.2004 р., передбачено, що зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.п."б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", який діяв до набрання чинності цим Законом.

За правилами абз. 4 пп. 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до ПФУ плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

В абз. 5 цього ж підпункту (в редакції, станом на день виникнення спірних правовідносин) зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в»-«е» та «ж» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058-IV.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в»-«е» та «ж» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", покриваються підприємствами та організаціями (постанова Верховного Суду України від 07.07.2015 р. у справі №2а/0370/1328/11).

Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абзацу п'ятого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV виплата пенсій таким особам здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, а отже, і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок ПФУ та Державного бюджету України відповідно.

Однак специфіка такого порядку полягає в особливостях пенсійного забезпечення зазначених осіб.

Так, згідно зі статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.

Аналіз положень пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV у контексті статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" дає підстави для висновку про те, що порядок, за якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам на підставі статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідна правова позиція щодо відшкодування підприємствами витрат на виплату пільгових пенсій, призначених на підставі "в"-"е" та "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", викладена у постанові Верховного Суду України від 07.07.2015 р. у справі №2а/0370/1328/11.

Зазначене спростовує твердження відповідача про те, що чинним законодавством не передбачене відшкодування підприємством пільгових пенсій, призначених на підставі пп. "д" та "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Крім того, суд зазначає, що заборгованість за попердні періоди самостійно сплачувалася відповідчем.

За період з жовтня по грудень 2017 року Ужгородським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Закарпатської області громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 нараховано пільгових пенсій у розмірі 12320,32 грн.

Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в тому числі таких, що призначені відповідно до п.п."б"-"з" ст. 13 Закону, визначений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (далі - Інструкція).

П. 6.7 ст. 6 Інструкції встановлено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.

У відповідності до наказу Державного комітету зв'язку та інформатизації України, від 22 липня 2004 року за № 166 "Про затвердження тарифів на оплату послуг, пов'язаних з виплатою і доставкою державних пенсій та грошової допомоги" тарифи на оплату послуг, пов'язаних з виплатою і доставкою державних пенсій та грошової допомоги, застосовуються підприємствами (операторами) зв'язку, що надають ці послуги, у відсотках від суми отриманої пенсії: у місті - 0,79, у селі та смт. - 1,56.

Так, витрати на доставку пенсії пенсіонерам ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за жовтень-грудень 2017 року складають 192,17 грн.

Таким чином, загальна сума витрат на виплату та доставку пенсій громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, що підлягає відшкодуванню відповідачем, за період з жовтня по грудень 2017 року складає 12512,49 грн.

З матеріалів справи слідує, що позивачем направлялись на адресу ДГ Агрофірми "Еліта" розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пп. "б-з" Закону України "Про пенсійне забезпечення" вищезазначеним громадянам (а. с. 7-11, 19-20). Крім того, як вбачається з позовинх вимог, орган пенсійного фонду також просить стягнути з відповідача заборгованість по збору на обов'язкове державне пенсійне страхування по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пп. "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Та обставина, що позивачем в супровідних листах, якими направлялись на адресу ДГ Агрофірми "Еліта" зазначені розрахунки, помилково зазначено Список №2 не відміняє передбаченого законодавством обов'язку підприємства відшкодовувати понесені органом пенсійного фонду витрати на виплату пільгових пенсій, правомірність призначення яких не оспорюється.

Фактична виплата пільгової пенсії зазначеним громадянам за період жовтень - грудень 2017 року підтверджується довідками про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії, скріпленими печатками Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області та ПАТ "Укрпошта", наявними в матеріалах справи.

Проте, в порушення зазначених законодавчих вимог, ДГ Агрофірма "Еліта" відшкодування сум виплачених пільгових пенсій в строк, визначений п. 6.7 Інструкції, не здійснило та станом на день розгляду даної справи судом заборгованість також не погасило.

З огляду на вищевказане, зважаючи на законодавчі норми, що регулюють спірні правовідносини, враховуючи фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі у відповідності до ч. 2 ст. 139 КАС України з відповідача не стягуються.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 139, 205, 243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області до Дослідне господарство Агрофірма "Еліта" про стягнення заборгованості у розмірі 12512,49 грн. - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства Дослідного господарства Агрофірми "Еліта" (код ЄДРПОУ 00729400, місцезнаходження: 89433, Закарпатська область, Ужгородський район, с. Ратівці, вул. Ракоці, 43) на користь Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (код ЄДРПОУ 40384233, місцезнаходження: 88017, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Загорська, 2) заборгованість у розмірі 12512 грн. 49 коп. (Дванадцять тисяч п'ятсот дванадцять грн. 49 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).

СуддяОСОБА_4