Справа № 591/6946/17
Провадження № 2-а/591/114/18
18 січня 2018 року Суддя Зарічного районного суду м. суми ОСОБА_1, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Прокуратури Сумської області про зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та свої вимоги мотивує тим, що з січня 1983 року по серпень 2008 року він працював на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури України. В січні 2003 року, працюючи на посаді начальника відділу нагляду за додержанням законів спеціальними підрозділами та іншими установами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією, прокуратури Сумської області, він отримав право на призначення йому пенсії за вислугою років, як особа що має стаж роботи на посадах прокурорів і слідчих не менше ніж 20 років, у т.ч. на вказаних посадах не менш ніж 10 років. 23 січня 2003 року йому була призначена пенсія за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», розмір якої складає 90 % від суми місячної заробітної плати. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01 грудня 2015 року підвищено на 25 % посадові оклади працівників прокуратури, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури». 15 березня 2016 року він отримав довідку прокуратури Сумської області від 15 березня 2016 року № 59-зп-16 про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням посадового окладу згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013.
18 березня 2016 року позивач звернувся до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про проведення перерахунку пенсії, в проведенні якого йому було відмовлено, в зв'язку з чим він звернувся за захистом до суду. Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 14 квітня 2016 року було визнано протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з приводу відмови йому у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки від 15 березня 2016 року № 59-зп-16 та зобов'язано Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою на підставі довідки прокуратури Сумської області від 15 березня 2016 року № 59-зп-16 та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
В червні 2017 року він дізнався, що довідка № 59-зп-16, видана 15 березня 2016 року прокуратурою Сумської області не відповідає вимогам законодавства України, оскільки в ній неправильно відображені дані про його заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, а саме: невірно вказано середній відсоток премії 88%, в той час як відсоток премії працюючим працівникам склав 168,15%. В зв'язку з цим йому виплачується пенсія в меншому розмірі, ніж передбачено законодавством, оскільки відповідачем невірно застосовується спільний ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України, Пенсійного фонду України від 17 квітня 2006 року за № 2569/0/14-06/039, 18-656, 4724/02-30.
06 липня 2017 року позивач звернувся з письмовою заявою до прокурора Сумської області про видачу уточненої довідки для перерахунку пенсії, оскільки довідка № 59-зп-16 була видана без врахування фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах станом на 01 грудня 2015 року.
19 липня 2017 року ним була отримана відповідь від 18 липня 2017 року за № 18-578 вих-17, якою було відмовлено у видачі уточненої довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії за відсутності підстав для її видачі.
28 липня 2017 року позивач повторно звернувся з письмовою заявою до прокурора області про видачу уточненої довідки для перерахунку пенсії та у відповіді від 08 серпня 17 року за № 18-649вих-17 позивачу було відмовлено у видачі уточненої довідки без пояснення причин.
10 жовтня 2017 року позивач втретє звернувся із заявою до прокурора Сумської області про видачу оновленої довідки та надання відповіді за підписом керівництва для можливості оскарження їхніх дій у встановленому законом порядку.
У відповіді від 01 листопада 2017 року. № 18-3157-17 виконувач обов'язків прокурора області відмовив йому у наданні довідки, зазначивши, що згідно зі ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Водночас, на сьогодні такі умови та порядок Кабінетом Міністрів України не визначені.
Посилаючись на вищевикладені обставини, просить суд зобов'язати відповідача видати позивачу у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 року №763 «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 31 травня 2012 року №505» та від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів», оновлену довідку для перерахунку пенсії на підставі фактично нарахованої заробітної плати за грудень 2015 року працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України «Про прокуратуру» від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ) станом на 01 січня 2016 року згідно з доданими розрахунками, зокрема в довідці зазначити премію в розмірі 168,15%.
Від Прокуратури Сумської області надійшов письмовий відзив на адміністративний позов ОСОБА_2, в якому висловлюється заперечення проти вказаного позову, вказуючи на те, що у відповідності до ч. 17 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 (у редакції на час звільнення позивача з роботи від 01.01.2008) перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Зазначається, що відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 14.10.2014) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На цей час Урядом України не розроблено жодного нормативно-правового документу, яким би встановлювався порядок чи методика перерахунку пенсії колишнім працівникам органів прокуратури України. Також будь-які нормативні акти Верховної Ради України, Уряду, роз'яснення відповідних органів державної влади чи Генеральної прокуратури України щодо порядку видачі довідки про заробітну плату колишнім працівників прокуратури із урахуванням підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько -слідчих працівників (для пред'явлення до Пенсійного Фонду України), а також визначення її форми, змісту чи переліку складових і їх відсоткового розміру, відсутні та на цей час не розроблені.
Ураховуючи зазначену прогалину у законодавчому регулюванні даних правовідносин, з метою недопущення порушення прав на перерахунок пенсії такої категорії пенсіонерів з числа прокурорсько-слідчих працівників, прокуратурою Сумської області при розрахунку розміру чинної заробітної плати та видачі відповідних довідок пенсіонерам, у т.ч. ОСОБА_2 у минулих роках за аналогією закону застосовувались положення п. 6 наказу ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03.12.2003 № 319/144 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад». Однак, відповідний наказ втратив чинність з 21 липня 2017 року на підставі наказу ОСОБА_3 праці та соціальної політики від 23 березня 2017 року № 454/64 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03 грудня 2003 року № 319/144».
Також зазначається, що при видачі позивачу у 2016 році довідки для перерахунку пенсії №59-зп-16 від 15 березня 2016 року станом на 01 грудня 2015 року було застосовано методику, викладену у спільному листі ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України та Пенсійного фонду України від 17 квітня 2006 року №2569/0/14-06/039, №18-656, №4724/02-30 щодо призначення та перерахунку пенсій. Розмір заробітної плати для перерахунку пенсії у довідці був зазначений з урахуванням фактично нарахованої заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури на відповідній посаді.
У зв'язку з отриманням працівниками прокуратури області у 2015 році різного розміру премій упродовж року (відсоток визначається за наказами прокурора області кожного місяця упродовж року), відсоток визначений у довідці виданої ОСОБА_2 від 15 березня 2016 року №59-зп-16 вказано у середньому розмірі премії за загальними результатами роботи за відповідною посадою - 88%, що складало 6725,95 грн.
Відповідач, не визнаючи позов ОСОБА_2, посилається на те, що у відповідності до п.п. 1, 2, 4 (розділу II Порядок преміювання працівників та членів Комісії) «Положення про преміювання працівників органів прокуратури, Національної академії прокуратури України та членів Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів», затвердженого наказом Генерального Прокурора України від 09 серпня 2017 року №234, зареєстрованого в ОСОБА_3 юстиції України від 19 серпня 2017 року за №1028/30896 щомісяця, до 17 числа, перший заступник або заступник Генерального прокурора, перші заступники або заступники керівників регіональних прокуратур, перший проректор чи проректор Національної академії прокуратури України, які згідно з розподілом обов'язків відповідають за організацію бухгалтерських служб, погоджують відповідно з Генеральним прокурором, керівниками регіональних прокуратур, ректором Національної академії прокуратури України середньовизначений розмір виплати, який спрямовується на преміювання працівників.
Жодних доказів нарахування чи отримання позивачем відсотку премії у розмірі - 168,15% на час виходу на пенсію у січні 2003 року чи на час звільнення з органів прокуратури у серпні 2008 року, тобто фактичного отримування колишнім працівником виплат заробітної плати із врахуванням визначеного позивачем відсотку премії (168,15) до суду не надано та матеріалами справи не підтверджено. Натомість, зазначається, що згідно до положень ч. 17 ст. 50-1 Закону від 05 листопада 1991 року на день звільнення ОСОБА_2 з органів прокуратури (08 серпня 2008 року) премія працівникам прокуратури, у т.ч. начальникам відділів у серпні 2008 року не нараховувалась та не виплачувалась, у липні та вересні 2008 року її розмір склав лише 10%.
Таким чином, на час звернення ОСОБА_2 до прокуратури Сумської області були відсутні норми права, на підставі яких можливо у відповідності до ст. 19 Конституції України визначити у довідці про розмір заробітної плати відсотковий розмір премії саме 168,15 %, а отже і видати таку уточнену довідку, про що листом від 01 листопада 2017 року №18-3157-17 прокуратура області повідомила заявника.
Зазначається, що відсутність на час звернення позивача до прокуратури Сумської області затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку пенсій призначених працівникам прокуратури та видачі відповідних довідок, не є доказом неправомірності дій відповідача. Тому вважають, що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством, просили відмовити у задоволенні позовних вимог.
Позивач надав відповідь на відзив, в якому заперечує проти доводів відповідача, звертаючи увагу, що вони не відповідають вимогам законодавства.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.
23 січня 2003 позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ.
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 14 квітня 2016 року зобов'язано Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок призначеної пенсії за вислугу років у відповідності до довідки прокуратури Сумської області від 15 березня 2016 року №59-ЗП-16 виходячи з розрахунку 90 відсотків розміру місячного заробітку, без обмежень максимального розміру та здійснити відповідні виплати (а.с.32-33).
Частиною 4 ст. 78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, судовим рішенням визначено право позивача на перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ.
Частиною 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ передбачалось, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 зазначеного Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697 V-ІІ, яким визначено умови оплати праці та пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
В довідці № 59-зп-16, виданій 15 березня 2016 року прокуратурою Сумської області ОСОБА_2 зазначено, що останній працював в прокуратурі Сумської області на посаді начальника відділу. Заробітна плата з 01 грудня 2015 року складає: основний оклад - 2894 грн, кл.чин - 135 грн, вислуга років - 1211,60 грн, щомісячна премія на яку нараховуються страхові внески - 6725,95 грн. Доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 2968,42 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 434, 10 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 636,93 грн, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (1/12) - 636, 93 грн. Всього 15 642, 93 грн. (а.с.17).
06 липня 2017 позивач звернувся до прокурора Сумської області з заявою, в якій просив видати уточнену довідку до довідки за №59-зп-16 від 15 березня 2016 року з розшифровкою всіх зазначених у ній сум, зокрема розмір премії, надбавок та матеріальної допомоги, тощо, а також посилання на відповідні законодавчі акти при нарахуванні зазначених у довідці сум (а.с.18).
Листом прокуратури Сумської області від 18 липня 2017 року № 18-578 вих-17 позивачу роз'яснено, що на даний час не розроблено методики для перерахунку пенсії непрацюючим колишнім працівникам органів прокуратури. При видачі довідки для перерахунку пенсії від 15.03.2016 № 59-зп-16 станом на 01 грудня 2015 року було застосовано методику, викладену у спільному листі-роз'ясненні ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України, Пенсійного фонду України від 17 квітня 2006 року за № 2569/0/14-06/039, 18-656, 4724/02-30. Усі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії складалися на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури на відповідних посадах. Також зазначено, що на вимогу позивача була надана довідка про складові заробітної плати для перерахунку пенсії станом на 01 грудня 2015 року відповідно до постанови КМУ від 09 грудня 2015 року №1013. Тому згідно чинного законодавства підстав для видачі уточнюючої довідки для перерахунку пенсії чинним законодавством не передбачено (а.с.19-20).
У спільному листі-роз'ясненні ОСОБА_3 праці та соціальної політики України, Генеральної прокуратури України, Пенсійного фонду України від 17.04.2006 за № 2569/0/14-06/039, 18-656, 4724/02-30 щодо перерахунку пенсій зазначено наступне. Пенсії, призначені в порядку, що існував до 26 липня 2001 року (до внесення до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»), перераховуються виходячи з місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа її оформила станом на час перерахунку з урахуванням виплат працюючим працівникам, які мають постійний та обов'язковий характер. Пенсії, призначені в порядку, встановленому після 26 липня 2001 року, перераховуються шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. У всіх випадках заробіток для перерахунку пенсії не може перевищувати розміру чинної заробітної плати за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час перерахунку пенсії. Перерахунок призначених пенсій провадиться з 01 травня 2006 року. Призначення (перерахунок) пенсій провадиться на підставі розрахованої органами прокуратури України довідки про розмір місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію.
Наказом від 24 грудня 2015 року № 1091к для працівників органів прокуратури Сумської області встановлено відсоток для обрахування премії за грудень 2015 року у розмірі 168,15 % від місячної заробітної плати (а.с.21).
Згідно матеріалів справи позивач неодноразово звертався до відповідача з заявою про видачу йому уточнюючої довідки для перерахунку пенсії.
З відповіді прокуратури Сумської області від 08 серпня 2017 № 18-649 вих-17 вбачається, що позивачу була видана довідка № 59-зп-16 від 15 березня 2016 року станом на 01 грудня 2015 року та складові заробітної плати у ній були зазначені по посаді начальника відділу, зокрема, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 із змінами та доповненнями - середній розмір премії за загальними результатами роботи за відповідною посадою - 6725,95 грн. (88%) (а.с.24-25).
Положеннями ст. 49 КЗпП України визначено обов'язок власника або уповноваженого ним органу видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати. При цьому, вказана норма не містить вказівки щодо поширення її дії лише на діючих працівників відповідного підприємства, установи, організації.
Доводи відповідача на підтвердження своїх заперечень проти позову про відсутність нормативних актів Верховної Ради України, Уряду тощо, які б регулювали порядок видачі довідки про заробітну плату колишнім працівникам прокуратури, не можна взяти до уваги, оскільки ст. 49 КЗпП України чітко визначає обов'язок власника або уповноваженого органу видати працівникові на його вимогу довідку з зазначенням відповідних складових, та відсутність роз'яснень з цього питання або визначеної форми довідки не звільняє від обов'язку надання повної та достовірної інформації роботодавцем.
Оскільки рішення щодо призначення, перерахунку певного виду пенсії приймають органи Пенсійного фонду України, твердження відповідача щодо відсутності порядку і методики перерахунку пенсії колишнім працівникам органів прокуратури, не ґрунтуються на законі, та не звільняє відповідача від обов'язку надання довідки з відображенням повної інформації щодо складових заробітної плати позивача.
Також відповідачем не обґрунтовано, на підставі якого нормативного акту при видачі позивачу довідки для перерахунку пенсії ним було застосовано середній відсоток премії 88%, в той час як за наказом від 24 грудня 2015 року № 1091к відсоток премії працюючим працівникам складав 168,15%, а тому доводи позивача щодо зазначення недостовірних відомостей у довідці, виданій 15 березня 2016 року, відповідачем не спростовані.
За таких обставин, суд приходить до висновку про правомірність вимог позивача та наявність підстав для їх задоволення.
При цьому застосування саме такого способу захисту порушеного права позивача не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки такі вже були ним реалізовані при видачі довідки про складові заробітної плати, в якій зазначений розмір відсотків премії відповідачем не доведений відповідними нормативними актами, і в даному випадку у прокуратури Сумської області відсутня інша альтернативна поведінка.
Враховуючи, що рішення суд ухвалив на користь позивача, з відповідача на підставі ч.1 ст. 139 КАС України підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір в сумі 640 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 241-246, 257-262, 295 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_2 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1) задовольнити.
Зобов'язати прокуратуру Сумської області (місцезнаходження: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 33, код ЄДРПОУ: 03527891) видати ОСОБА_2 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1) в зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 № 763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 № 505» та до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії на підставі фактично нарахованої заробітної плати за грудень 2015 року працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України «Про прокуратуру» від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ) станом на 01 січня 2016 року згідно з доданими розрахунками, зокрема в довідці зазначити премію в розмірі 168,15%.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань прокуратури Сумської області (місцезнаходження: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 33, код ЄДРПОУ: 03527891) на користь ОСОБА_2 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1) судовий збір в сумі 640 грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.П. Сидоренко