Рішення від 16.01.2018 по справі 805/4259/17-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2018 р. Справа№805/4259/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час постановлення рішення: 11:30

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОРЕСУРСИ УКРАЇНИ» до Мар'їнської об'єднаної державної податкової Інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними дій щодо безпідставного відключення ТОВ «ДОНСПЕЦМОНТАЖ» від бази даних контролюючого органу,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДОНСПЕЦМОНТАЖ» (далі - Позивач) звернулося до суду з позовною заявою до Мар'їнської об'єднаної державної податкової Інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - Відповідач) про визнання протиправними дій щодо безпідставного відключення ТОВ «ДОНСПЕЦМОНТАЖ» від бази даних контролюючого органу (з урахуванням уточнення позовних вимог).

В обґрунтування заявлених вимог ТОВ «ДОНСПЕЦМОНТАЖ» зазначив наступне.

22.09.2017 року між Мар'їнською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області та ТОВ «ДОНСПЕЦМОНТАЖ» укладено договір про визнання електронних документів за № 5. 14.11.2017 року Позивачем в електронній формі було подано до контролюючого органу на реєстрацію податкову накладну розрахунку/коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, яку доставлено до ДФС України, але не прийнято з зазначенням, що можливо, припинено дію Договору про визнання електронної звітності.

Позивач вважає, що дії відповідача з одностороннього припинення договору про визнання електронних документів № 5 від 22.09.2017 року незаконними. Враховуючи уточнення позовних вимог, просив визнати дії Відповідача щодо безпідставного відключення ТОВ «ДОНСПЕЦМОНТАЖ» від бази даних контролюючого органу протиправними.

Ухвалою суду від 08 грудня 2017 року відкрито провадження у справі № 805/4259/17-а.

Відповідно до заяви про уточнення позовних вимог від 16 січня 2018 року, Позивач зазначає, що 28.12.2017 року відбулася державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо зміни найменування та місцезнаходження юридичної особи. Назву підприємства змінено на «АГРОРЕСУРСИ КРАЇНИ», місцезнаходження: 01042, м. Київ, бульвар Марії Приймаченко, б. 1/27, офіс 304/3.

В судове засідання представники сторін не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені судом належними чином, заяв про розгляд справи без їх участі не надавали.

В попередньому судовому засіданні 27 грудня 2017 року представник Позивача підтримав позов, представник Відповідача заперечив проти позову, просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, на підставі ст. 205 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДОНСПЕЦМОНТАЖ» було зареєстроване як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за номером 30074176, що підтверджується Статутом ТОВ «ДОНСПЕЦМОНТАЖ», затвердженим протоколом загальних зборів учасників № 3/2017 року від 18 вересня 2017 року. З 13.01.2012 року ТОВ «ДОНСПЕЦМОНТАЖ» зареєстроване платником податку на додану вартість.

22 вересня 2017 року між ТОВ «ДОНСПЕЦМОНТАЖ» та Відповідачем був укладений договір про визнання електронних документів № 5, відповідно до якого предметом договору є визнання податкових документів, поданих Платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органів ДФС засобами телекомунікаційного звязку або на електронних носіях, як оригіналу (а.с. 55-57).

Даний договір був відправлений Позивачем Відповідачу, та прийнятий Відповідачем, що підтверджується квитанцією № 2 з відміткою «документ прийнято» та якому присвоєно реєстраційний номер НОМЕР_1 (а.с. 28).

Відповідно до розділу 6 договору про визнання електронних документів, він набирає чинності з моменту його підписання сторонами. З моменту укладення договору всі попередні домовленості та укладені правочини між платником податків та органом ДФС з питань електронного обміну інформацією втрачають чинність. Договір діє до закінчення строку чинності посилених сертифікатів відкритих ключів. Якщо платник податків подає до органу ДФС нові посилені сертифікати ЕЦП, цей договір вважається пролонгованим до закінчення терміну чинності нових посилених сертифікатів ключів. Орган ДФС має право розірвати договір в односторонньому порядку у випадку ненадання платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих або у разі зміни платником місця реєстрації. У разі припинення дії договору надісланий платником податків документ в електронному вигляді не приймається.

Подання податкової декларації до контролюючих органів здійснюється за правилами, передбаченими ст. 49 ПК України.

Так, відповідно до пунктів 49.1-49.2 статті 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Платник податків зобовязаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають обєкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Відповідно до приписів п. 49.3 ПК України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного звязку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Єдиною підставою для відмови у прийнятті податкової декларації засобами електронного звязку в електронній формі є недійсність електронного цифрового підпису такого платника податків, у тому числі у звязку із закінченням строку дії сертифіката відкритого ключа, за умови що така податкова декларація відповідає всім вимогам електронного документа і надана у форматі, доступному для її технічної обробки.

Пунктом 49.4 статті 49 ПК України встановлено, що платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації контролюючому органу в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі контролюючому органу всіма платниками цього податку з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

У разі припинення договору про визнання електронних документів з підстав, визначених законом, платник податків має право до складення нового договору подавати податкову звітність у спосіб, визначений підпунктами «а» і «б» пункту 49.3 цієї статті.

Контролюючим органам забороняється в односторонньому порядку розривати договір про визнання електронних документів.

Судом встановлено, що 12 листопада 2017 року Позивачем на підставі діючого договору про визнання електронних документів від 22 вересня 2014 року була направлена до податкового органу податкова накладна (код форми J1201009).

Дана декларація була доставлена до податкового органу 14 листопада 2017 року, про що свідчить квитанція з відміткою «документ не прийнято. Порушено вимоги Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом ДПА України від 10.04.2008 № 233, а саме: - ЄДРПОУ «30074176». Можливо, припинено дію Договору про визнання» (а.с. 29).

Також суд встановив, що 28 грудня 2017 року відбулася державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо зміни повного та скороченого найменування, місцезнаходження Позивача. ОСОБА_1 змінено з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНСПЕЦМОНТАЖ» (ТОВ «ДОНСПЕЦМОНТАЖ») на Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРОРЕСУРСИ КРАЇНИ» (ТОВ «АГРОРЕСУРСИ КРАЇНИ»), місцезнаходження: 01042, м. Київ, бульвар Марії Приймаченко, б. 1/27, офіс 304/3 що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 29.12.2017 року за № НОМЕР_2.

Суд зазначає, що договір про визнання електронних документів укладено між сторонами у сфері податкових правовідносин, пов'язаних із порядком подання платником податків податкової звітності, а саме: на підставі Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», Закону України «Про електронний цифровий підпис», постанов Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року № 680 «Про затвердження Порядку засвідчення наявності електронного документа (електронних даних) на певний момент часу» та від 28.10.2004 року № 1452 «Про затвердження Порядку застосування електронного цифрового підпису органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності», Інструкції з підготовки і подання податкових документів засобами телекомунікаційного звязку, затвердженої наказом ДПА України від 10.04.2008 року № 233.

Так, відповідно до статей 5, 6, 14 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа.

Склад та порядок розміщення обов'язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством.

Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму.

Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною.

Для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис.

Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа.

Відносини, пов'язані з використанням електронних цифрових підписів, регулюються законом.

Використання інших видів електронних підписів в електронному документообігу здійснюється суб'єктами електронного документообігу на договірних засадах.

Електронний документообіг здійснюється відповідно до законодавства України або на підставі договорів, що визначають взаємовідносини суб'єктів електронного документообігу.

Використання електронного документа у цивільних відносинах здійснюється згідно із загальними вимогами вчинення правочинів, встановлених цивільним законодавством.

Крім того, відповідно до п. 42.4 ст. 42 ПК України, з платниками податків, які подають звітність в електронній формі, листування з контролюючими органами може здійснюватися засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Інструкцією № 233 визначено загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису. Ця Інструкція поширюється на Державну податкову адміністрацію України та її територіальні органи, платників податків, які за власним бажанням подають податкові документи в електронному вигляді.

Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року № 233, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 року за № 320/15011 (далі Інструкція № 233), платник податків отримує в будь-якому включеному до системи подання податкових документів в електронному вигляді акредитованому центрі сертифікації ключів посилені сертифікати відкритих ключів посадових осіб юридичної особи, що мають право підпису (керівника, бухгалтера), та печатку юридичної особи. Платник податків фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності може обмежитись одним ключем ЕЦП. Особисті ключі знаходяться на ключових (електронних) носіях, що зберігаються в таємниці; отримує в органі ДПС за місцем реєстрації або на WEB-сайті ДПА чи регіональної ДПА текст примірного договору про визнання електронних документів, безкоштовне спеціалізоване програмне забезпечення формування та подання до органів ДПС податкових документів в електронному вигляді; ознайомившись з редакцією договору, заповнює необхідні реквізити, у тому числі вписує свою електронну адресу, підписує та скріплює печаткою два примірники договору (для фізичної особи суб'єкта підприємницької діяльності за наявності печатки); надає до органу ДФС за місцем реєстрації підписані та скріплені печаткою два примірники договору та посилені сертифікати відкритих ключів на електронному носії; після підписання договору в органі ДФС за місцем реєстрації отримує один примірник договору. При цьому ставить підпис у журналі обліку договорів про визнання електронних документів для засвідчення того, що платнику податків було повернуто його примірник договору.

Пункт 1 частини 1 Інструкції № 233 передбачає, що квитанція про одержання податкового документа в електронному вигляді (далі - перша квитанція) -електронний документ, що формується програмним забезпеченням органів ДФС та засвідчує факт і час одержання податкового документа в електронному вигляді; квитанція про приймання податкового документа в електронному вигляді (далі - друга квитанція) - електронний документ, що формується програмним забезпеченням органів ДФС та засвідчує факт та час приймання (неприймання) податкового документа в електронному вигляді у базу даних органів ДФС.

Додатком 1 до Інструкції № 233 затверджено примірний договір про визнання електронних документів, п. 4 розділу 6 якого визначено, що орган ДФС має право розірвати договір в односторонньому порядку у випадку ненадання платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих або в разі зміни платником місця реєстрації.

Таким чином, законодавчо обґрунтованими підставами для розірвання договору про визнання електронних документів контролюючим органом в односторонньому порядку, зокрема, є: ненадання платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих або зміна платником податків місця реєстрації.

Згідно рахунку-фактури від 11 липня 2017 року (а.с. 31), акту надання послуг від 11 липня 2017 року (а.с. 32), заяви-приєднання до Договору «Про надання послуг електронного цифрового підпису» від 11 липня 2017 року (а.с. 33) підтверджується той факт, що Позивач отримав посилений сертифікат відкритих ключів у встановленому порядку.

Таким чином, суд зауважує, що Відповідачем не надано жодних доказів, які б підтвердили, що Позивач не надав нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих та (або) змінив місце реєстрації на час подання податкової накладної в електронному вигляді 12 листопада 2017 року.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Відповідач не довів правомірність одностороннього припинення договору про визнання електронних документів від 22 вересня 2017 року № 5, внаслідок чого позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно з частинами 1, 2 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

У відповідності до вимог ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно квитанції від 01.12.2017 року за № 0.0.907007687.1, Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 3 200,00 грн.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року № 3674-VI.

Частиною 1 статті 4 Закону № 3674-VI передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016 № 1801-VIII визначено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб, у місячному розмірі станом на 1 січня 2017 року становить 1 600,00 грн.

Згідно п.3 ч. 2 ст.4 Закону №3674, за подання адміністративного позову немайнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою підприємцем, ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Тобто стягненню на користь Позивача за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача підлягає судовий збір за одну вимогу немайнового характеру, що складає 1 600,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОРЕСУРСИ УКРАЇНИ» (01042, м. Київ, Печерський р-н, бульвар Марії Приймаченко, б. 1/27, офіс 304/3, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 30074176) до Мар'їнської об'єднаної державної податкової Інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (85612, Донецька обл., Мар'їнський район, м.Курахове, вул. Пушкіна, б. 17, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 39887366) про визнання протиправними дій щодо безпідставного відключення ТОВ «ДОНСПЕЦМОНТАЖ» від бази даних контролюючого органу - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Мар'їнської об'єднаної державної податкової Інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області з одностороннього припинення договору про визнання електронних документів від 22 вересня 2017 року № 5.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОРЕСУРСИ УКРАЇНИ» судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.

Рішення прийняте у нарадчій кімнаті і складене в повному обсязі 16 січня 2018 року.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Череповський Є.В.