27 грудня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/2018/17
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Крутько О.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника третьої особи - ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державного кадастрового реєстратора Відділу у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області ОСОБА_4, треті особи: Відділ у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Полтавській області, про визнання протиправним та скасування рішення,
14 листопада 2017 року ОСОБА_3 /надалі - позивач/ звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного кадастрового реєстратора Відділу у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області ОСОБА_4 /надалі - відповідач/, треті особи: Відділ у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Полтавській області, про визнання протиправним та скасування рішення від 26.10.2017 № РВ-5300720762017 "Про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру".
В обґрунтування своїх вимог зазначила, що твердження державного кадастрового реєстратора про накладення частини земельної ділянки на землі водного фонду є безпідставними та спростовуються документами, приєднаними до проекту землеустрою, погодженого у встановленому порядку. Позивачем надано всі необхідні документи для внесення відомостей по земельній ділянці до Державного земельного кадастру, які підтверджують відсутність будь-яких обмежень щодо неї.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з"явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності. У письмових запереченнях наполягав на тому, що згідно Проекту роздержавлення земель колективного сільськогосподарського підприємства ім. Енгельса частина земельної ділянки накладається на землі водного фонду, у зв"язку із чим прийнято рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 26.10.2017 № РВ-5300720762017 /а.с. 128-131/.
Представник третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області в судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити в його задоволенні. У письмових поясненнях наполягав на тому, що рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 26.10.2017 № РВ-5300720762017 прийнято у зв"язку із тим, що подані документи не відповідають вимогам, установленим Законом України «Про Державний земельний кадастр» та Порядком ведення Державного земельного кадастру /а.с. 139-142/.
Представник третьої особи Відділу у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області в судове засідання не з"явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представників учасників справи та дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 14.03.2017 № 2706-сг надано дозвіл гр. ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Решетилівської селищної ради Решетилівського району Полтавської області за межами населених пунктів /а.с. 12/.
Сертифікованим інженером-землевпорядником ФОП ОСОБА_6 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянці ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства із земель запису, ненаданих у власність і користування сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів на території Решетилівської селищної ради Решетилівського району Полтавської області /а.с. 65-110/.
Державним кадастровим реєстратором Відділу у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області розглянуто заяву ОСОБА_3 про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 19.10.2017, разом із доданими до неї документами, та відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру прийнято рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 26.10.2017 № РВ-5300720762017 /а.с. 63/ з наступних підстав:
- невідповідність поданих документів вимогам, установленим Законом України «Про Державний земельний кадастр» і Порядку ведення Державного земельного кадастру, а саме: п. 111 Постанови КМУ 1051 ( відповідно до Проекту роздержавлення земель колективного сільськогосподарського підприємства ім. Енгельса частина земельної ділянки накладається на землі водного фонду, та частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України);
- невідповідність електронного документа установленим вимогам, а саме: XSD Схема Наявні зауваження щодо валідності електронного документу.
Позивач не погодився із вказаним рішенням та оскаржив його до суду.
Відповідно до частини 10 статті 79' 1 Земельного кодексу України державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Згідно із частиною 1 статті 202 Земельного кодексу України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом.
Статтею 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 № 3613-VI визначено, що Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно із частиною 8 статті 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості про об'єкти Державного земельного кадастру під час внесення їх до Державного земельного кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об'єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до державних стандартів, норм та правил, технічних регламентів.
Згідно з пунктом 111 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, Державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє:
1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку;
2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.
Пунктом 73 Порядку визначено, що державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру:
1) розглядає її разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, та перевіряє: відповідність документів вимогам, зазначеним у пункті 67 цього Порядку; електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку;
2) за результатами перевірки вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91 - 137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14.
Відповідно до пункту 74 Порядку державний кадастровий реєстратор протягом строку, встановленого пунктом 73 цього Порядку, перевіряє електронний документ на відповідність: 1) даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним кадастрових карт (планів); 2) вимогам до змісту, структури і технічних характеристик такого документа згідно з додатком 1; 3) даним документації із землеустрою та оцінки земель.
Як вбачається із матеріалів справи відповідачем прийнято рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 26.10.2017 № РВ-5300720762017 /а.с. 63/ з підстав невідповідності поданих документів вимогам, установленим Законом України «Про Державний земельний кадастр» та пункту 111 Порядку ведення Державного земельного кадастру, а саме: відповідно до Проекту роздержавлення земель колективного сільськогосподарського підприємства ім. Енгельса частина земельної ділянки накладається на землі водного фонду.
Згідно з поясненнями представника третьої особи проаналізувавши наявні картографічні матеріали, які є основою ведення Державного земельного кадастру, Державним кадастровим реєстратором встановлено, що частина земельної ділянки накладається на землі водного фонду.
В підтвердження свої доводів представником третьої особи в судовому засіданні надано суду карту для огляду та копію Проекту роздержавлення земель колективного сільськогосподарського підприємства ім. Енгельса Решетилівського району Полтавської області для доручення до матеріалів справи /а.с. 144-158/.
Оглянувши зазначену карту та дослідивши зміст проекту роздержавлення земель колективного сільськогосподарського підприємства ім. Енгельса Решетилівського району Полтавської області, суд встановив, що вказані матеріали не містять відомостей про координати поворотних точок меж земельної ділянки, прив"язки до пунктів державної геодезичної мережі тощо, на підтвердження часткового накладення земельної ділянки, на яку претендує ОСОБА_3, на землі водного фонду.
Відповідно до пункту 77 Порядку у разі невідповідності електронного документа вимогам, зазначеним у пункті 74 цього Порядку, Державний кадастровий реєстратор:
1) складає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру протокол проведення перевірки електронного документа за формою згідно з додатком 16;
2) повертає заявникові документацію із землеустрою та оцінки земель без позначки, зазначеної у пункті 75 цього Порядку, разом з електронним документом, протоколом його перевірки та іншими документами для виправлення зазначених у протоколі проведення перевірки електронного документа помилок та подання документів разом з цим протоколом для проведення повторної перевірки.
Згідно із пунктом 78 Порядку у протоколі проведення перевірки електронного документа зазначаються: 1) дата та номер протоколу; 2) реєстраційний номер заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 3) вид та назва документації із землеустрою та оцінки земель; 4) відомості про замовника документації із землеустрою, зазначені у підпункті 3 пункту 72 цього Порядку; 5) кадастровий номер (за наявності) та місцезнаходження земельної ділянки або дані про інший об'єкт Державного земельного кадастру, щодо якого вносяться відомості (зміни до них) згідно з відповідною заявою; 6) відомості про розробника документації із землеустрою та оцінки земель; 7) відомості про невідповідність даних електронного документа вимогам, зазначеним у пункті 74 цього Порядку; 8) викопіювання з кадастрової карти (плану) відповідної адміністративно-територіальної одиниці з нанесенням на ньому контурів об'єктів перевірки; 9) прізвище та ініціали Державного кадастрового реєстратора, що провів перевірку електронного документа.
Протокол проведення перевірки підписується Державним кадастровим реєстратором та засвідчується його печаткою.
Отже, вказані відомості із протоколу проведення перевірки електронного документа дали б можливість встановити в чому полягають зауваження до валідності електронного документу та на яку земельну ділянку водного фонду накладається частина даної земельної ділянки.
Однак, до рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 26.10.2017 № РВ-5300720762017 Державним кадастровим реєстратором протокол проведення перевірки електронного документа не додано.
На вимогу суду копію протоколу проведення перевірки електронного документа відповідачем не надано.
Таким чином, рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 26.10.2017 № РВ-5300720762017 Державним кадастровим реєстратором прийнято не у спосіб, встановлений законом.
За викладених обставин рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 26.10.2017 № РВ-5300720762017 не відповідає критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 640 грн, про що свідчить квитанція № 5Р19351 від 19.10.2017.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на користь ОСОБА_3 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 640 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 36000, РНОКПП НОМЕР_1) до Державного кадастрового реєстратора Відділу у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області ОСОБА_4 (вул. Покровська, 16, смт. Решетилівка, Полтавська область, 38400), треті особи: Відділ у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Полтавській області, про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного кадастрового реєстратора Відділу у Решетилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області ОСОБА_4 "Про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру" № РВ-5300720762017 від 26.10.2017.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39767930) на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 640 грн (шістсот сорок гривень).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 09 січня 2018 року.
Суддя ОСОБА_5