Рішення від 16.01.2018 по справі 810/221/18

з

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2018 року № 810/221/18

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Брагіної О.Є.;

при секретарі судового засідання - Бровчук Ю.В.;

за участю:

представника позивачки - ОСОБА_1;

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві, у загальному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Здорівської сільської виборчої комісії про скасування постанови та визнання недійсним протоколу,

ВСТАНОВИВ:

14.01.2018 р., о 15 год. 50 хв., ОСОБА_3 (адреса: 08626, Київська обл., Васильківський район, с. Здорівка, вул. Васильківська, 170) звернулась до суду з позовом про встановлення факту систематичного порушення Здорівською сільською виборчою комісією Конституції України, Закону України “Про місцеві вибори” та інших законів України; про визнання дій та бездіяльності Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області, ОСОБА_2 (адреса: 08626, Київська обл., Васильківський район, с. Здорівка, вул. Соборна, 175) неправомірними, протиправними та протизаконними; скасування постанови Здорівської сільської виборчої комісії № 28 від 09.01.2017 р. “Про результати позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року” та припинення повноважень Здорівської сільської виборчої комісії у сформованому складі, відповідно до постанови Васильківської районної виборчої комісії № 8 від 18 червня 2017 року “Про новий склад Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області” у зв'язку із систематичним порушенням Конституції України, Закону України “Про місцеві вибори” та інших законів України.

16.01.2018 р., подала до суду змінений позов, в якому заявлені вимоги виклала в новій редакції та просила суд скасувати постанову Здорівської СВК Васильківського району Київської області № 28 від 09.01.2017 р. “Про результати позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року” та визнати недійсним протокол “Про встановлення результатів виборів Здорівського сільського голови 30 квітня 2017 року” Здорівською СВК від 09.01.2017 р.

В обґрунтування позову вказала, що відповідчаем були порушені її права шляхом неповідомлення про день, час та місце проведення засідання комісії; проведення засідання не за юридичною адресою комісії; неопублікування прийнятих рішень у встановленому законом порядку та недоведення їх змісту до відома зацікавлених осіб, у зв'язку з чим вважає свої права як кандидата на посаду Здорівського сільського голови порушеними.

В призначений для розгляду справи час у судове засідання з'явилися уповноважені представники сторін. Позивачка в судове засідання не прибула з невідомих для суду причин, про свою відсутність суд не повідомила, заяв чи клопотань з цього приводу суду не надала.

За правилами ч. 3 ст. 205 КАСУ, неявка учасника справи за наведених обставин не є перешкодою для її розгляду.

Представник позивачки вимоги позову підтримав з підстав, зазначених у мотивувальній частині заяви, просив їх задовольнити.

Законний представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала та, у якості правомірності прийнятих Здорівською сільською виборчою комісією документів вказала на неможливість проведення засідань за юридичною адресою відповідача у зв'язку з відвертою протидією позивачки та її уповноважених представників діяльності комісії, як голови Здорівської сільської ради та наявний конфлікт інтересів, оскільки ОСОБА_3 є в.о голови Здорівської сільради та перебуває у приміщенні, де здійснювала свою діяльність територіальна виборча комісія. Стверджувала, що оскаржувана постанова є законною та прийнятою на основі постанови ТВК №19 від 17.07.2017 р. про повторний підрахунок голосів з дотримання процедури прийняття постанови. У якості спростувань тверджень позивачки щодо невиконання рішення Київського апеляційного адміністративного суду у справ №362/2167/17 зазначила наявність спірної постанови.

Допитаний за ініціативою представника позивачки свідок ОСОБА_4. у судовому засіданні від виконання своїх обов'язків свідка ухилився, надавши покази лише в тій частині, які на його думку були корисними для позивачки та повідомив, що він був офіційним спостерігачем на позачергових виборах Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 р., та, що прийняті відповідачем рішення є незаконними, з огляду на місце їх ухвалення. Надати відповіді на інші запитання відмовився, пославшись на те, що у нього погана пам'ять і для того, щоб відповісти на питання суду та відповідача йому потрібно оглянути інформацію у нотатках, які він постійно веде, оскільки страждає на амнезію. Пояснити коло його повноважень як офіційного спостерігача не зміг, заявив, що не він, ні позивачка не звертались до інших органів з приводу порушень, допущених відповідачем.

Аналогічні пояснення надав допитаний у якості свідка офіційний спостерігач на позачергових виборах сільського голови від кандидата на посаду голови ОСОБА_3- ОСОБА_5, який повідомив суд про незаконність прийнятого рішення з огляду на місце проведення засідання відповідачем.

Дослідивши подані документи та матеріали, визначивши предмет спору, характер спірних відносин, сутність заявлених вимог та заперечень проти них, встановивши обставини, які підлягають доказуванню та докази, якими ці обставини обґрунтовані, суд зазначає таке:

відповідно до ч. 1 ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене, та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень збоку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень суд перевіряє, чи прийняті вони з дотриманням критеріїв, встановлених ч.2 ст.2 КАСУ.

Частиною 2 ст. 9 КАСУ передбачені умови розгляду адміністративного спору: за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог.

За встановленими обставинами, постановою Верховної ОСОБА_4 України від 21.02.2017 №1879-VIII "Про призначення позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області", у зв'язку з достроковим припиненням повноважень Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області та відповідно до пункту 30 частини першої статті 85 Конституції України, частини третьої статті 14, частин першої та п'ятої статті 15, статей 68, 69 були призначені позачергові вибори Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області на неділю, 30 квітня 2017 року.

Згідно п. 20 ч.1 ст.93 Конституції порядок та організація проведення виборів і референдумів встановлюються виключно законами України.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначається Законом України “Про місцеві вибори” від 14.07.2015 № 595-VIII.

На підставі ст.11 вказаного Закону початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим Законом. Виборчий процес включає такі етапи: 1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; 2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Суб'єктами виборчого процесу, в тому числі, є виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів.

Згідно положень частини першої статті 19 Закону “Про місцеві вибори”, систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів, територіальні виборчі комісії, до яких, зокрема, відносяться міські та районні у містах виборчі комісії, а також дільничні виборчі комісії.

За правилами частини першої статті 20 Закону України “Про місцеві вибори”, виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

До складу територіальної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які відповідають вимогам статті 21 цього Закону. Рішення про формування складу територіальної виборчої комісії оприлюднюється виборчою комісією, яка сформувала склад територіальної виборчої комісії, у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації або в інший визначений нею спосіб не пізніше наступного дня після дня прийняття такого рішення. Рішення про зміни у складі територіальної виборчої комісії оприлюднюється у порядку та у строки, встановлені цією частиною, однак не пізніше останнього дня перед днем голосування.

Вимогами ч. 6, ч. 13 ст. 94 ЗУ “Про місцеві вибори” встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, її члена може бути оскаржено до суду. Позовні заяви, що стосуються призначення, підготовки і проведення місцевих виборів, розглядаються судом у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Частинами 1 та 2 ст. 83 ЗУ “Про місцеві вибори” передбачено, що протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії. Засідання територіальної виборчої комісії починається з моменту закінчення голосування і продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування. Таке засідання територіальної виборчої комісії оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря. До протоколу додаються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим територіальною виборчою комісією рішенням.

Як вбачається з ч.3 ст. 85 ЗУ “Про місцеві вибори” протокол територіальної виборчої комісії про результати виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі з відповідних виборів сільського, селищного, міського голови, старости складається у кількості примірників на два більше за кількість осіб, що входять до складу територіальної виборчої комісії, підписується головою, заступником голови, секретарем комісії та іншими членами комісії, присутніми на засіданні, і засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії.

До протоколу додаються, за наявності, висловлені у письмовій формі окремі думки членів територіальної виборчої комісії, заяви і скарги на порушення порядку встановлення результатів виборів територіальною виборчою комісією та рішення, які комісія прийняла в результаті їх розгляду. Примірники протоколу нумеруються та мають однакову юридичну силу. Перший примірник протоколу зберігається у територіальній виборчій комісії, другий - невідкладно вивішується для загального ознайомлення у приміщенні територіальної виборчої комісії, а решта по одному примірнику видається членам територіальної виборчої комісії. На прохання кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, їх довірених осіб, офіційних спостерігачів їм видаються копії протоколу, у тому числі з позначкою "Уточнений", засвідчені підписами голови і секретаря територіальної виборчої комісії та печаткою виборчої комісії. Непідписання протоколу окремими членами виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу. У разі відсутності у протоколі підпису члена виборчої комісії біля його прізвища зазначається причина відсутності підпису.

Відповідно до ч. 4 та ч. 12 ст. 85, ч. 1 ст. 88 ЗУ “Про місце вибори”, сільська, селищна, міська територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів сільського, селищного, міського голови, старости не пізніш як на п'ятий день з дня голосування приймає одне з рішень: 1) про визнання сільського, селищного, міського голови, старости обраним; 2) про проведення повторного голосування; 3) про визнання виборів відповідного сільського, селищного, міського голови, старости такими, що не відбулися.

Повідомлення про підсумки голосування та результати виборів, обраного депутата, сільського, селищного, міського голову, старосту із зазначенням прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання депутата, сільського, селищного, міського голови, назви місцевої організації партії, від якої він обраний (або шляхом самовисування), не пізніш як на п'ятий день після встановлення результатів публікуються у засобах масової інформації або доводяться до відома населення в інший спосіб. Про підсумки голосування та результати виборів територіальна виборча комісія приймає відповідне рішення. Про підсумки голосування та результати виборів міського голови, результати виборів депутатів сільської, селищної ради, сільського, селищного голови, старости відповідна територіальна виборча комісія надсилає повідомлення Центральній виборчій комісії в порядку та за формою, встановленими Центральною виборчою комісією.

За правилами ч.1-2 ст.13 Закону України “Про місцеві вибори” організація і проведення місцевих виборів здійснюються публічно і відкрито. Виборчі комісії інформують громадян України про свій склад, місцезнаходження та режим роботи, про виборчі округи і виборчі дільниці, про основні права виборців (у тому числі про право оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій, органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, їх керівників, інших посадових та службових осіб, які обмежують або порушують виборчі права), про кандидатів, оприлюднюють протоколи про підрахунок голосів виборців, про підсумки голосування та результати місцевих виборів, надають іншу інформацію у випадках, передбачених цим Законом.

З метою однакового застосування положень Закону України "Про місцеві вибори" з питань організації роботи територіальних та дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ та визначення правил документування діяльності цих комісій, крім Центральної виборчої комісії ЦВК 05.09.2015 р. була затверджена постанова № 228 “Про порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів”, п.1.11 якого, передбачено, що діяльність виборчих комісій здійснюється відкрито і публічно. Для висвітлення діяльності виборчої комісії у її приміщенні в місці, вільно доступному для відвідувачів, обладнується стенд офіційних матеріалів комісії.

Пунктом 1.13 Порядку встановлено, що виборчі комісії інформують громадян України про свій склад, місцезнаходження та режим роботи, про виборчі округи і виборчі дільниці, про основні права виборців (у тому числі про право оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій, органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, їх керівників, інших посадових та службових осіб, які обмежують або порушують виборчі права), про порядок заповнення виборчих бюлетенів, забезпечують можливість для ознайомлення виборців зі списками виборців, відомостями про кандидатів, оприлюднюють протоколи про підрахунок голосів виборців, про підсумки голосування та результати місцевих виборів, надають іншу інформацію у випадках, передбачених Законом.

На підставі п. 1.15 кожна виборча комісія здійснює документування своєї діяльності, що полягає в підготовці відповідно до встановленого порядку документів на паперових та електронних носіях, що фіксують прийняття рішень та здійснення іншої діяльності комісії в межах повноважень, передбачених законодавством України.

Основною формою роботи виборчої комісії є засідання,- п. 2.1.Порядку. Виборчі комісії організовують свою роботу відповідно до вимог Закону та цього Порядку у формі відкритих засідань. Засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності на ньому більше половини членів виборчої комісії від складу цієї комісії. Засідання виборчої комісії виборчої комісії, як правило, плануються згідно з установленими виборчим законодавством календарними строками підготовки та проведення виборів, здійснення окремих виборчих процедур та організаційних заходів.

Правилами п.3.4 Порядку визначено, що засідання комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії, заявників та інших заінтересованих осіб. Згідно п.4.11 Порядку список усіх запрошених на засідання виборчої комісії готує секретар комісії. У списку зазначаються: прізвище, ім'я, по батькові, посада запрошених, офіційні назви органів (організації, установи, політичної партії, тощо) або особи, яких вони представляють, а також у зв'язку з розглядом якого питання порядку денного вони запрошені.

Секретар комісії відповідає за реєстрацію осіб, які беруть участь у засіданні на запрошення виборчої комісії та без дозволу чи запрошення, і перед початком засідання подає голові комісії список цих осіб, п.4.12 Порядку.

За правилами п.6.1 Порядку на засіданнях виборчої комісії, у приміщеннях виборчої дільниці без дозволу чи запрошення відповідної комісії мають право бути присутніми з додержанням вимог Закону та цього Порядку: 1) члени Центральної виборчої комісії, працівники Секретаріату Центральної виборчої комісії та Служби розпорядника Державного реєстру виборців;2) члени виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів; 3) кандидати в депутати, їх довірені особи, представники, уповноважені особи місцевих організацій політичних партій, офіційні спостерігачі від місцевих організацій політичних партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, від кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі (разом не більше двох осіб від відповідної місцевої організації політичної партії або кандидата в депутати); 4) кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидати на посаду старости села, селища, їх довірені особи, офіційні спостерігачі (не більше однієї особи від одного кандидата); 5) офіційні спостерігачі від громадських організацій, іноземних держав і міжнародних організацій (не більше двох осіб від однієї організації); 6) представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації). 6 Інші особи можуть бути присутніми на засіданні виборчої комісії тільки з дозволу або на запрошення цієї комісії відповідно до прийнятого нею рішення.

Постанова, прийнята на засіданні виборчої комісії, підлягає відповідному оформленню для підписання, надсилання і оприлюднення. прийнятого нею рішення.

Як встановлено судом, і це визнається сторонами, 09.01.2018 р., в приміщенні за адресою: м. Васильків, вул. Грушевського, 51, відбулось засідання Здорівської сільської виборчої комісії, на якому були встановлені результаті позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року”, що оформлено протоколом від 09.01.2018 р. “Про результати виборів Здорівського сільського голови в Єдиному одномандатному виборчому окрузі” та постановою №28 від 09.01.2018 р. “Про результати позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року”. Комісія визнала обраним на посаду Здорівського сільського голови ОСОБА_6”; згідно п.2 постанови дане рішення повинно було бути оприлюднено на дощці оголошень Здорівської сільської виборчої комісії.

У судовому засіданні законний представник відповідача, у якості доказів правомірності прийнятого рішення зазначила про недоступність приміщення за адресою вул. Соборона, 175 в с. Здорівка Васильківського району для роботи ТВК з урахуванням наявних перешкод, які чинить позивачка та її довірені особи та повідомила суд, що оспорюване рішення було надано для опублікування 11.01.2018 р. в газету “Час Київщини”.

Представник позивачки у якості доказів на підтвердження заявлених вимог представив суду тільки ксерокопію постанови №28 від 09.01.2018 р. та власні пояснення про неодержання інформації про дату та місце проведення судового засідання та рішення, які приймалися на ньому.

Суд зазначає, що предметом спору у даній справі є постанова та протокол Здорівської сільської виборчої комісії від 09.01.2018 р. За характером спірні правовідносини вважаються адміністративними, матеріально- правовими та регулятивними.

Приймаючи рішення, суд врахував, що згідно положень ч.1 ст.77 КАСУ обов'язок доведення обставин, на яких ґрунтується позов покладається на позивача, а правомірність прийнятого рішення повинен доводити відповідач, що закріплено ч.2 ст.77 КАСУ.

Положеннями ст.75 КАСУ визначено, що встановлення обставини справи здійснюється на підставі достовірних доказів. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких визначається наявність або відсутність обставин (фактів). Письмовими доказами є будь-які документи, які містять інформацію про обставини справи.

Пояснення сторін та їх представників не є доказами у справі.

Як слідує із наявних в розпорядженні суду письмових доказів, 09.01.2018 р., Здорівською сільською виборчою комісією було оформлено та підписано протокол “Про результати виборів Здорівського сільського голови”. Протокол складено у кількості 11 примірників та підписано головою територіальної виборчої комісії, секретарем комісії та трьома членами комісії. Підпис заступника голови комісії у протоколі відсутня.

За наслідками складеного протоколу 09.01.2018 р. прийнята постанова №28 від 09.01.2018 р. “Про результати позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року”, яка підписана головою комісії та в.о секретаря комісії.

Доведення факту проведення засідання територіальної виборчої комісії не за місцем її реєстрації не відбувалось, оскільки ця обставина визнається сторонами.

Докази, які б підтверджували неможливість здійснення своєї діяльності за місцем реєстрації відповідачем до суду не надано, як не надані докази оприлюднення у будь-який спосіб інформації про дату, час та місце проведення цього засідання, про прийняті на ньому рішення, про запрошення для участі у засіданні зацікавлених осіб, про обладнання стенду офіційних матеріалів комісії за адресою фактичного проведення засідання ТВК та надсилання повідомлень для участі у засіданні заявниці та інших зацікавлених осіб.

Таким чином, суд вважає, що у даному випадку були порушені права позивачки на доступ до публічної інформації в частині відомостей про склад ТВК, її місцезнаходження, режим роботи, виборчі права (у тому числі про право оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій, органів державної влади тощо), право на отримання інформації про наявність протоколів про підрахунок голосів виборців, про підсумки голосування та результати місцевих виборів, іншої інформації, передбаченої Законом "Про місцеві вибори" та принципи відкритості, публічності та доступності діяльності територіальної виборчої комісії.

Суд відхиляє доводи законного представника відповідача про опублікування спірного рішення в газеті “Час Київщини” та наявність перешкод у проведенні діяльності комісії за зареєстрованою в установленому порядку адресою, з огляду на те, що ці обставини не підтверджені жодним доказом.

При цьому, суд зазначає, що позивачкою та її представником надані докази лише на підтвердження факту проведення засідання ТВК за іншою адресою, ніж та, яка зазначена в ЄДР.

Відповідно до ч.1 ст.5 КАСУ захист прав та інтересів особи здійснюється в тому числі і в іншій спосіб, який не суперечить закону.

Дослідивши подані суду докази у співставленні із встановленими обставинами, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову та визнання недійсними постанови Здорівської сільської виборчої комісії від 09.01.2018 р. та протоколу від цієї ж дати “Про результати виборів Здорівського сільського голови в Єдиному одномандатному виборчому окрузі”.У задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати недійсними постанову Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області № 28 від 09.01.2018 р. "Про результати позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року" та протокол "Про встановлення результатів виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року" від 09.01.2018 р.

У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Київського окружного адміністративного суду протягом двох днів з дня його складення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Брагіна О.Є.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 16 січня 2018 р.