(49083, м. Дніпро, пр. Слобожанський, 29)
"10" січня 2018 р. справа № 808/2010/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),
суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.,
при секретарі судового засідання Яковенко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Запорізької митниці ДФС
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року у справі №808/2010/17 (суддя Татаринов Д.В., м. Запоріжжя)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СК ЮКОЙЛ"
до Запорізької митниці ДФС
про скасування рішення, -
встановив:
У липні 2017 року позивач звернувся до суду першої інстанції із позовом, в якому просив скасувати рішення Запорізької митниці ДФС про класифікацію товару № КТ 112050000-0004-2017 від 24 січня 2017 року.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року у справі №808/2010/17 адміністративний позов задоволено.
Постанова мотивована тим, що відповідач всупереч "Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності", Закону України "Про Митний тариф України" безпідставно змінив Рішенням про визначення коду товарів від 24 січня 2017 року №КТ-112050000-0004-2017 код УКТЗЕД товару з "3811210000" на "3811900000".
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити у задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга обґрунтована, зокрема, тим, що документи, надані декларантом до митного оформлення, містили достатньо інформації для прийняття митницею Рішення про визначення коду товару №КТ-112050000-0004-2017 від 24.01.2017 та зміни заявленого декларантом товару на код 3811900000 згідно з УКТ ЗЕД. Відповідач вказує, що до товарних підпозицій 381121 та 381129 відносяться лише присадки до мастил. Препарати, що застосовуються в якості присадок, добавок до інших рідин, які використовують з тією самою метою, що і нафтопродукти, відносяться до товарної підкатегорії 3811900000. Враховуючи багатофункціональне призначення товару - присадка Petrolad 6779, він не може класифікуватися лише як присадка до мастила, а тому класифікується за кодом 3811900000.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав вимоги апеляційної скарги, представник позивача заперечував проти апеляційної скарги, просив залишити без змін
оскаржуване рішення суду.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 20 грудня 2016 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "СП Юкойл" (далі - Покупець) та "BRB Central Eastern Europe Sp.z.o.o." (далі - Продавець) укладено Контракт № 20122016 та Додаток № 1 від 04 січня 2017 року, відповідно до яких Продавець зобов'язується передати у власність Покупця товар - "Присадки до мастил із вмістом нафти або нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних мінералів Petrolad 6779" вагою 15360 кг (12645,29 л) на суму 36126,72 EUR.
На виконання вищевказаного контракту Продавцем у січні 2017 року було здійснено поставку товару.
Згідно приписів статті 53 Митного кодексу України 23 січня 2017 року декларант надав документи до Запорізький митниці ДФС для митного оформлення товару "Присадки до мастил із вмістом нафти або нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних мінералів Petrolad 6779". Митній декларації було присвоєно номер 112050000/2017/000951 із зазначенням в графі 31 опису товару: "Присадки до мастил із вмістом нафти або нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних мінералів Petrolad 6779, в контейнерах ІВС по 960 кг - 16 шт. Температура спалаху 185°С, в'язкість при 100° С - 75 мм2/с, кальцій - 17,2 %, сульфонал кальцію - 20,1 % являє собою розчин сульфонату кальцію в мінеральному маслі. Використовується при виробництві моторних масел. Партії номер ВО31758 та В032716. Країна виробництва: NL Виробник: "BRB Internationale B.V."
Відповідно до вимог УКТ ЗЕД в графі 33 заявлено код товару "Присадки до мастил із вмістом нафти або нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних мінералів Petrolad 6779" 3811210000.
В ході митного оформлення товару Запорізькою митницею ДФС прийнято Рішення про визначення коду товару № КТ- 112050000- 0004- 2017 від 24 січня 2017 року, згідно якого було змінено визначений декларантом у графі 33 код товару УКТЗЕД з 3811210000 на 3811900000: "Petrolad 6779, в контейнерах по 960 кг - 17 шт. Температура спалаху 185 С, в'язкість при 100° С- 69; 75 мм2/с, кальцій - 15,3; 17,2; сульфат калію - 18,2; 20,1% є надлужним миючим сульфатом калію та інгібітором корозії. Використовується в якості детергенту, нейтралізатору кислоти і інгібітору корозії з наступними сферами використання: розробка рецептур високотехнологічних мастильних матеріалів для всіх видів автомобільних, залізничних і суднових двигунів; для циліндричного змащування у крейцкопфних суднових двигунах; для використання в якості детергенту (миючий засіб загального призначення) загального користування. Партії номер ВО31758 та ВО 32716, Країна виробництва NL Виробник: BRB Internationale B.V."
У спірному Рішенні № КТ- 112050000- 0004- 2017 від 24 січня 2017 року, зокрема, зазначено, що документами, якими керувалися під час прийняття Рішення є: 1) Закон України "Про митний тариф України" від 19 вересня 2013 року №584-VII - УКТЗЕД: Загальні положення до розділу VІ; Примітки для групи 38; Основні правила інтерпретації класифікації товарів №1 та №6; 2) Пояснення до товарної позиції 3811 УКТЗЕД, затверджені наказом Державної фіскальної служби України від 09 червня 2015 року №401; 3) Технічна документація; 4) Довідкова інформація з сайту виробника www.brb-international.com.
Зміна коду товару стало підставою для видання митним органом картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112050000/2017/00021 від 25 січня 2017 року.
Згідно з частиною 2 статті 69 Митного кодексу України, органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.
За змістом пункту 3 Розділу І "Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України", затвердженого 30 травня 2012 року наказом Міністерства фінансів України №650, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 02 липня 2012 року за №1085/21397 (надалі - "Порядок роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України"), контроль правильності класифікації товарів - це перевірка правильності опису товару та відповідного йому коду в митній декларації вимогам Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД під час проведення процедур його митного контролю та митного оформлення.
При цьому пунктом 4 Розділу ІІІ "Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України" встановлено, що контроль правильності класифікації товарів здійснюється шляхом перевірки відповідності: опису товару в митній декларації процедурі декларування згідно з вимогами статті 257 Кодексу; відомостей про товар та коду товару згідно з УКТЗЕД, заявлених у митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики для класифікації товарів тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах, шляхом перевірки дотримання вимог Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, з врахуванням Пояснень до УКТЗЕД, рекомендацій, розроблених центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи відповідно до вимог статті 68 Кодексу; заявленого коду товару відомостям, наведеним у базі даних "Класифікаційні рішення" програми "Інспектор 2006" ЄАІС.
Відповідно до пункту 5 Розділу ІІІ "Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України" у разі неможливості однозначно перевірити правильність класифікації товару на підставі задекларованих відомостей відповідно до вимог статті 69 Кодексу декларант або уповноважена ним особа письмово повідомляється про необхідність надання додаткових документів чи відомостей, необхідних для підтвердження задекларованого ним коду товару згідно з УКТЗЕД. При електронному декларуванні посадова особа ВМП або ПМО чи митного поста за допомогою АСМО створює та передає декларанту або уповноваженій ним особі засвідчене електронним цифровим підписом електронне повідомлення про необхідність подання документів, які підтверджують класифікацію товару.
Судом встановлено, що Запорізькою митницею ДФС не відбирались проби для проведення митного огляду товарів; Акт про взяття проб (зразків) товарів не складався; Запит про проведення досліджень до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС не направлявся.
Також відповідачем не надано доказів витребування у позивача технологічних карт, технологічних інструкцій з метою встановлення призначення товару у виробництві, його технологічного використання та хімічних властивостей при взаємодії з іншими реактивами під час виробничих процесів.
За таких обставин Запорізькою митницею ДФС всупереч вимог пункту 4 Розділу ІІІ "Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України" неповно з'ясовано відомості про товар (визначальні характеристики), зазначені у наданих для митного контролю документах.
Також за змістом пункту 2 "Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності", затвердженого 21 травня 2012 року постановою Кабінету Міністрів України №428 (надалі - "Порядок ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності"), зазначено, що УКТЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу, затвердженого Законом України "Про Митний тариф України", що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі, здійснення митного оформлення товарів.
Відповідно до пункту 3 "Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності" УКТЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів і Комбінованої номенклатури Європейського Союзу.
Компанія "BRB Central Eastern Europe Sp.z о.о." визначаючи коди товарів, що експортувалися на адресу позивача, застосувала код 38112100 (підтверджується викладеним у пакувальному листі, інвойсі, експортній декларації) та надала з цього приводу відповідні письмові пояснення. Зауважень при експорті товарів з кодом 38112100 з боку митних органів Польщі не було.
Відповідно з правилом 1 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, визначених в Законі України "Про Митний тариф України": "1. Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил: (…) (b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3".
В правилі 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatis mutandis), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.
В матеріалах справи наявні пояснення до товарної позиції 3811 "Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності", в яких зазначено: "Препарати цієї товарної позиції являють собою присадки до нафтопродуктів чи інших рідких продуктів, які використовують з тією самою метою для надання цим продуктам бажаних властивостей, їх підсилення або для усунення або зменшення небажаних властивостей.".
В розділі "(A) Готові присадки до нафтопродуктів" "Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності", зокрема, зазначено наступне: "3. Присадки до мастил. До них відносяться: (a) Регулятори густини на основі таких полімерів, як поліметакрилати, полібутени, поліалкілстироли; (b) депресанти (присадки, що знижують температуру застигання та плинності), які запобігають агрегування кристалів за низьких температур. Їх основою є полімер етилену, вінілові ефіри чи акрилові ефіри; (c) антиоксиданти, які зазвичай одержують на основі фенольних чи амінних сполук; (d) протизадирні присадки на основі органічних дитіофосфатів цинку, сульфувальних масел, хлорованих вуглеводнів, ароматичних фосфатів і тіофосфатів; (e) детергенти та дисперсанти, наприклад, на основі алкілфеноксидів, нафтенатів чи нафтових сульфонатів деяких металів, таких як алюміній, кальцій, цинк чи барій; (f) антикорозійні препарати на основі органічних солей (сульфонатів) кальцію чи барію, а також на основі амінів чи алкілянтарних кислот; (g) протиспінювачі, зазвичай на основі силіконів. Мастильні матеріали, призначені для введення в невеликих кількостях у моторні мастила чи палива, наприклад, для зниження зносу циліндрів двигунів, не включаються до цієї товарної позиції (товарна позиція 2710 або 3403)".
Згідно пояснень компанії "BRB Internationale B.V." від 23 січня 2017 року, які наявні в матеріалах справи, Продукт Petrolad 6779 - це сверхосновний сульфанат кальцію 400 ТВN і інгібітор корозії. Нормальний вміст в готовому продукті від 0,5 до 5,0% в готовому змащувальному матеріалі. Petrolad 6779 - це сировина, яка використовується як детергент нейтралізатор кислоти і інгибитор корозії в наступних областях: розробка рецептур високотехнологічних мастильних матеріалів для всіх видів автомобільних, залізничних і судових двигунів; використовується для циліндричного змазування в крейцкопфних судових двигунах; використовується як девергент для загального використання.
Відповідач зазначив, що до товарних підпозицій 381121 та 381129 відносяться лише присадки до мастил; препарати, що застосовуються в якості присадок, добавок до інших рідин, які використовують з тією самою метою, що і нафтопродукти, відносяться до товарної підкатегорії 3811900000. Ставки мита за вказаним кодом товару - 5%.
Поряд із цим, згідно "Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності": "… (B) Готові присадки до інших рідин, використовуваних з тією самою метою, що і нафтопродукти.
Крім нафтопродуктів, з тією ж метою використовуються такі рідини: (a) палива на основі спиртів (наприклад, газохол); та (b) синтетичні мастила: (1) на основі складних ефірів органічних кислот (адипатів (адипінатів), азелаїнатів, складних неопентилполіолових ефірів) або неорганічних кислот (триарилфосфатів); (2) на основі поліефірів (поліоксиетилен (поліетилен гліколь) чи поліоксипропілен (поліпропиленгліколь); (3) на основі силіконів. Ці присадки насправді ті самі, що і використовувані для відповідних нафтопродуктів. До цієї товарної позиції не включаються окремі елементи та сполуки визначеного хімічного складу (переважно група 28 або 29) або нафтові сульфонати не у вигляді препаратів. До цієї товарної позиції також не включаються: (a) мастильні матеріали на основі дисульфіду молібдену (товарна позиція 3403); (b) колоїдний графіт у суспензії в маслі або в іншому середовищі і напівколоїдний графіт (товарна позиція 3801) …".
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується із висновком суду першої інстанції стосовно того, що відповідач всупереч "Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності", Закону України "Про Митний тариф України" безпідставно змінив Рішенням про визначення коду товарів від 24 січня 2017 року №КТ-112050000-0004-2017 код УКТЗЕД товару з " 3811210000" на " 3811900000". Відповідно до наявних у матеріалах справи доказів заявлений позивачем у МД №№112050000/2017/000951 від 23 січня 2017 року товар повинен класифікуватися за кодом " 3811210000".
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, та ухвалив судове рішення без порушення норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому постанову слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Керуючись статтями 241-245, 250, 311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд, -
постановив:
Апеляційну скаргу Запорізької митниці ДФС залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року у справі №808/2010/17 залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду шляхом подання касаційної скарги в порядку та строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.
Головуючий суддя: О.М. Панченко
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: В.Є. Чередниченко