ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
19 грудня 2017 року 14:50 № 826/11830/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Аблова Є.В.,
при секретарі судового засідання Борсуковській А.О.,
учасники справи:
представник позивача - Величко М.М.,
представник відповідача - Безносик А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Стріж-Інвест» до Київської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Стріж-Інвест» (далі - позивач, ТОВ «Стріж-Інвест» з позовом до Київської міської ради (далі - відповідач), в якому просить суд визнати неправомірним та скасувати рішення відповідача від 20.04.2017 №231/2453 про надання статусу скверу земельній ділянці, що межує з житловим будинком на вул. Тарасівській, 23/25 у Голосіївському районі міста Києва.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, Київська міська рада порушила права ТОВ «Стріж-Інвест» при прийнятті оскаржуваного рішення про надання статусу скверу земельній ділянці. Зазначив, що дана земельна ділянка надана позивачу у користування на підставі договору про спільну інвестиційну діяльність, укладеного з комунальним підприємством «Генеральна дирекція Київської міської державної адміністрації по обслуговуванню іноземних представництв». Позивач вважає, що така земельна ділянка згідно вказаного договору є спільною частковою власністю учасників та користування нею відбувається за спільною згодою учасників. Однак, при прийнятті оскаржуваного рішення Київська міська рада не було отримано згоди ТОВ «Стріж-Інвест», а тому дане рішення має бути скасоване.
Відповідач проти позову заперечив, посилаючись на те, що рішенням Київської міської ради від 02.10.2013 №11/9699 припинено комунальному підприємству «Генеральна дирекція Київської міської державної адміністрації по обслуговуванню іноземних представництв» право користування земельною ділянкою на вул. Тарасівська, 21. Також відповідач вказав на те, що рішенням Господарського суду міста Києва від 19.09.2017, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 12.12.2017 у справі №910/11466/17 відмовлено в задоволенні позову ТОВ «Стріж-Інвест» до Київської міької ради про спонукання виконати зобов'язання за укладеним договором. Вважає оскаржуване рішення про надання статусу скверу спірній земельній ділянці правомірним та просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Комунальне підприємство «Генеральна дирекція Київської міської державної адміністрації по обслуговуванню іноземних представництв» у 2001 році отримало право користування земельною ділянкою площею 0,58 га для експлуатації та обслуговування житлового будинку на вул. Тарасівській, 21.
07.08.2002 між КП «Генеральна дирекція Київської міської державної адміністрації по обслуговуванню іноземних представництв» (Замовник) та ТОВ «Стріж-Інвест» (Інвестор) укладено договір №253/02 про спільну інвестиційну діяльність по забудові земельної ділянки на вул. Тарасівській, 19-25 та 25-29/50 у м. Києві.
У відповідності до умов вказаного договору, сторони зобов'язуються спільно, шляхом об'єднання майна і зусиль діяти з метою спорудження об'єкта за адресою: м. Київ, вул. Тарасівська, 25-29 та 25-29/50, благоустрою прилеглої території по вул. Тарасівській, 21.
Відповідно до пункту 4.1. договору все майно, внесене сторонами у вигляді вкладів, придбане ними за рахунок вкладів, а також побудоване ними в результаті спільної діяльності, є їхньою спільною частковою власністю до моменту підписання акту розподілу житлової та нежитлової площі.
На підставі звернення КП «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв» Головним управлінням комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прийнято наказ №326 від 21.09.2007 «Про закріплення основних фондів комунальної власності територіальної громади м. Києва», згідно якого закріплено на праві господарського відання за КП «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв» майно комунальної власності територіальної громади м. Києва згідно з додатком.
Згідно додатку до наказу за підприємством закріплено, в тому числі, житловий будинок по вул. Тарасівська, 21 загальною площею 8271, 7 кв.м., площею на балансі 5589, 64 кв.м.
04.07.2008 Головним управлінням житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видано свідоцтва про право власності, згідно яких квартира №1 у будинку по вул. Тарасівській, 21, машиномісця №10, 11, 12, 17 в підземному автопаркінгу по вул. Тарасівській, 21 належать територіальній громаді м. Києва та перебувають на балансі КП «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв».
Згідно наказу Головного управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 07.07.2011 №322 до додатку наказу №326 внесено зміни - у графі 2 цифри 8271, 7 замінено на 8088, 8; 5589, 64 замінено на 4926, 62. слова «Тарасівська, 21» замінено на «Тарасівська, 21 літер. «А».
Відповідно до наказу Головного управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 19.09.2011 №393 до додатку наказу №326 внесено зміни - у позиції 6 у графі 3 «Житловий будинок на вул. Тарасівській, 21 літер. «А» цифри 4926, 62 замінено цифрами 2931,96.
14.10.2010 Київська міська рада прийняла рішення № 89/4902 «Про надання згоди на передачу об'єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва у державну власність», згідно п. 1 якого на виконання доручення: Кабінету Міністрів України від 02.06.2010 №31533/2/1 щодо підвищення ефективності функціонування системи розміщення дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій у м. Києві, відповідно до статті 327 Цивільного кодексу України, пункту 31 частини першої статті 26, частини п'ятої статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», враховуючи лист Президента України від 31.05.2010 №1-1/1047 вирішено надати згоду на передачу цілісного майнового комплексу, комунального підприємства «Генеральна дирекція Київської міської ради з обслуговування іноземних представництв» (код ЄДРПОУ 04013583, юридична адреса: 01054, м. Київ, вул. О. Гончара, 84), у державну власність до сфери управління Міністерства закордонних справ України.
10.08.2011 Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження №775-р «Про передачу цілісного майнового комплексу КП «Генеральна дирекція Київської міської ради з обслуговування іноземних представництв» у державну власність, згідно якого прийнято пропозицію щодо передачі у державну власність та управління Державного управління справами цілісного комплексу КП «Генеральна дирекція Київської міської ради з обслуговування іноземних представництв» (м. Київ, вул. О .Гончара, 84).
29.12.2011 Київська міська рада прийняла рішення №1029/7265 «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 14.10.2010 №89/4901 «Про надання згоди на передачу об'єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва у державну власність», згідно якого: п. 1 рішення викладено в такій редакції: «Надати згоду на передачу цілісного майнового комплексу комунального підприємства «Генеральна дирекція Київської міської ради з обслуговування Іноземних представництв» (код ЄДРПОУ 04013583, юридична адреса: 01054, м. Київ, вул. О. Гончара, 84) у державну власність до сфери управління Державного управління справами за виключенням майна, зазначеного у додатку до цього рішення.»; доповнено рішення новим пунктом 4 такого змісту - передати до сфери управління Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, Печерської районної в місті Києві державної адміністрації та Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації житлові будинки, зазначені у додатку 1 до цього рішення.
Згідно додатку до вказаного рішення до Переліку об'єктів, які належать до комунальної власності територіальної громади м. Києва та закріплюються на праві господарського відання за КП «Київжитлоспецексплуатація» або передаються до сфери управління районних в місті Києві державних адміністрацій, включено житловий будинок (за виключенням квартир №№1, 5, 6, 19, 23, 45, 46 площею 766,1 кв. м; нежитлових приміщень площею 138,9 кв. м; нежитлових приміщень площею 25,7 кв. м; машиномісць №№ 4, 10, 11, 12, 17 площею 46,7 кв. м.) по вул. Тарасівська, 21, літера «А» площею 7111, 4 кв.м., що передається до сфери управління Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації.
20.09.2012 Київська міська рада прийняла рішення №64/8348 «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 14.10.2010 №89/4901 «Про надання згоди на передачу об'єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва у державну власність», згідно п. 1.5 якого у графі 5 позиції 3 додатка до рішення слова «Передається до сфери управління Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації» замінено словами передається до сфери управління Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації».
14.02.2013 на виконання рішення Київської міської ради від 14.10.2010 №89/4901 (зі змінами та доповненнями), розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.08.2011 №775 складено акт приймання-передачі цілісного майнового комплексу комунального підприємства «Генеральна дирекція Київської міської ради з обслуговування іноземних представництв» із комунальної власності територіальної громади м. Києва та управління Київської міської ради у державну власність та управління Державного управління справами станом на 01.01.2013.
У переліку майна зазначено, в тому числі, квартири №1,6,19,23,45,46 у будинку по вул. Тарасівській, 21, літер. «А» (п. 42-47); нежилі приміщення по вул. Тарасівській, 21, літер. «А» площею 138, 9 кв.м. та 25, 7 кв.м. (п. 7, 8), машиномісця по вул. Тарасівській, 21, літер. «А» №4 пл. 9, 2 кв.м., №10 пл. 9, 8 кв.м., №11 пл. 9, 3 кв.м., №12 пл. 7, 7 кв.м., №17 пл. 9, 9 кв.м. (п. 105).
Згідно розпорядження керівника Державного управління справами від 09.04.2013 №90 вирішено припинити діяльність КП «Генеральна дирекція Київської міської ради з обслуговування іноземних представництв» шляхом реорганізації (перетворення) у Державне підприємство «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв»; 27.06.2013 проведено державну реєстрацію новоутвореної юридичної особи та зареєстровано її статут.
На підставі вказаного акту приймання-передачі право власності на майно (державна власність; правонабувач на праві господарського відання Державне підприємство «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв») зареєстровано Реєстраційною службою Головного управління юстиції у м. Києва (10.12.2013 №8881592 на нежитлове приміщення групи приміщень №55, 56, 57, 58, 59 в літ. «А» у будинку №21 по вул. Тарасівській площею 138, 9 кв.м., від 14.11.2013 №7920265 на квартиру ¹1 по вул. Тарасівській, 21, літ. «А» площею 42, 3 кв.м.; 25.12.2013 №9500425, 9504826, 9503889, 9502858, 9484525 - машиномісця №4,10,11,12,17).
Рішенням Київської міської ради від 02.10.2013 № 111/9699 «Про припинення комунальному підприємству «Генеральна дирекція Київської міської ради з обслуговування іноземних представництв» права користування земельною ділянкою на вул. Тарасівській, 21 у Голосіївському районі м. Києва» вирішено припинити комунальному підприємству «Генеральна дирекція Київської міської ради з обслуговування іноземних представництв» право постійного користування земельною ділянкою площею 5785,94 кв. м для експлуатації та обслуговування житлового будинку на вул. Тарасівській, 21, відведеною відповідно до пункту 6 рішення Київської міської ради від 02.12.1999 № 133/635 «Про оформлення права користування земельними ділянками» та право користування якою посвідчено державним актом на право постійного користування земельною ділянкою від 12.03.2001 № 72-4-00035 (лист-клопотання від 12.11.2012 № 29/310-1817), та віднести зазначену земельну ділянку до міських земель, не наданих у власність чи користування (земель комунальної власності територіальної громади міста Києва) (справа А 20680).
Крім того даним рішенням визнано таким, що втратив чинність, пункт 6 рішення Київської міської ради від 02.12.1999 № 133/635 «Про оформлення права користування земельними ділянками».
Мешканцями будинку по вул. Тарасівська, 21А у м. Києві вирішено створити об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, про державну реєстрацію якого внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 15.04.2013.
31.05.2013 Голосіївською районною в м. Києві державною адміністрацією прийнято розпорядження №300 «Про передачу житлового будинку по вул. Тарасівська, 21А на баланс ОСББ «Тарасівська, 21 А», згідно якого доручено Комунальному підприємству «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Голосіївського району» передати житловий будинок по вул. Тарасівська, 21А (за виключенням кв. №№1, 5, 6, 19, 23, 45, 46 площею 766, 1 кв.м., нежитлових приміщень площею 138, 9 кв.м. та 25, 7 кв.м., та машиноміспь №№4, 10, 11, 12, 17 площею 46, 7 кв.м.) на баланс Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тарасівська, 21 А».
Рішення Київської міської ради від 14.10.2010 №89/4901 та розпорядження Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації №300 «Про передачу житлового будинку по вул. Тарасівська, 21А на баланс ОСББ «Тарасівська, 21А» були оскаржені в судовому порядку та постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.06.2014 №826/20705/13-а, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014 в задоволені позовних вимог відмовлено.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, земельна ділянка, на якій відповідно до договору від 07.08.2002 №253/02 про спільну інвестиційну діяльність по забудові земельної ділянки на вул. Тарасівській, 19-25 та 25-29/50 у м. Києві, укладеного між КП «Генеральна дирекція Київської міської державної адміністрації по обслуговуванню іноземних представництв» (Замовник) та ТОВ «Стріж-Інвест» (Інвестор) більше не перебуває у користуванні сторін даного договору.
Суд відхиляє доводи позивача про те, що спірна земельна ділянка є спільною частковою власністю сторін договору від 07.08.2002 №253/02 про спільну інвестиційну діяльність, оскільки згідно даного договору спільною частковою власністю є саме вклади учасників та внесене ними майно, яким води володіли на праві власності, а також вироблена у результаті спільної діяльності продукція та одержані від такої діяльності плоди. Отже, земельна ділянка не є спільною частковою власністю, а надана лише у користування без надання права володіння та розпорядження.
Крім того, рішенням Господарського суду міста Києва від 19.09.2017, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 12.12.2017, у справі №910/11466/17 відмовлено в задоволенні позову ТОВ «Стріж-інвест» до Київської міської ради про спонукання виконати зобов'язання за укладеним договором.
Суди у вказаній господарській справі встановили, що Київська міська рада не є стороною договору про спільну інвестиційну діяльність по забудові земельної ділянки на №253/02 від 07.08.2002, не є правонаступником КП «Генеральна дирекція Київської міської ради з обслуговування іноземних представництв», яка була стороною даного договору, а тому відсутні правові підстави для зобов'язання Київську міську раду вчинити дії на виконання умов вказаного договору про спільну інвестиційну діяльність.
У відповідності до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, відповідач не зобов'язаний був виконувати умови договору про спільну інвестиційну діяльність по забудові земельної ділянки на №253/02 від 07.08.2002, стороною якого не являється.
Статтею 1 Земельного кодексу України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
У відповідності до пункту 2 статті 22 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» у зв'язку зі здійсненням містом Києвом функцій столиці України Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право встановлювати порядок утримання та експлуатації об'єктів, розташованих у місті, та прилеглої до них території, правила благоустрою, торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально-культурного обслуговування, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.
Місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через КМР, районні в місті ради (у разі їх утворення) та їх виконавчі органи (стаття 6 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ»).
У відповідності до частини 5 статті 20 Земельного кодексу України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Відповідно до пункту 12 розділу X «Перехідних положень» Земельного кодексу України повноваження щодо розпорядження землями в межах м. Києва, крім земель, переданих у приватну власність, до розмежування земель державної та комунальної власності здійснює Київська міська рада.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виключною компетенцією пленарних засідань сільської, селищної, міської ради є питання щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Київська міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Положеннями частини 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Частинами 1, 2 статті 20 Земельного кодексу України встановлено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У відповідності до статті 50 Земельного кодексу України, до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.
Згідно з частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до змісту цієї норми закону право власності або право користування земельною ділянкою із земель державної або комунальної власності виникає лише за наявності рішення зазначених органів і тільки в межах, вказаних в цих рішеннях.
Тобто, такі повноваження на території міста Києва є виключною компетенцією Київської міської ради.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення Київської міської ради від 20.04.2017 №231/2453 прийняте у відповідності до законодавства, в межах повноважень та підстави для його скасування відсутні.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані учасниками справи докази, а також усні та письмові доводи учасників справи стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Оскільки, адміністративний позов задоволенню не підлягає, то судові витрати позивачу не відшкодовуються.
Керуючись положеннями статей 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відмовити у задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Стріж-Інвест».
Рішення суду, відповідно до частини 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Є.В. Аблов
Повний текст постанови складено та підписано 29.12.2017.