Постанова від 12.01.2018 по справі 872/12320/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2018 року справа № 175/1665/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю,

суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В. ,

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Дніпрі

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

на постанову Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 08 листопада 2017 року (головуючий суддя Ребров С.О.,)

у справі № 175/1665/17-а

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

про зобов'язання вчини певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:

зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до вимог постанови КМУ № 355 від 23.04.2012 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням підвищення, яке обчислено в розмірі 90 % від грошового забезпечення, визначеного на 01.04.2012, в сумі 1494,72 грн.;

зобов'язати відповідача компенсувати суму недоплат до пенсії за період з 01.09.2012 по 31.05.2017 включно в розмірі 38000,57 грн., з подальшою виплатою пенсії у встановленому судом розмірі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що розрахунок розміру пенсії позивача проведено не у відповідності до норм чинного законодавства та документів пенсійної справи, тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Позивач зазначає, що відповідач при розрахунку суми підвищення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 355 безпідставно знизив основний розмір пенсії за станом на 01.04.2012 з 90% до 80% грошового забезпечення, що призвело невірного визначення максимального розміру підвищення.

Постановою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 08 листопада 2017 року адміністративний позов задоволено.

Суд першої інстанції погодився з доводами позивача про порушення відповідачем вимог ст.58 Конституції України щодо дії законів в часі та п.2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», згідно якому обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідач зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 розміри пенсій з встановленим підвищенням не могли перевищувати розміри пенсій, які обчислені відповідно до Закону № 2262-ХІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з грошового забезпечення за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року. За таких обставин, дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку раніше призначеної пенсії є правомірними. Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 були надані до органів Пенсійного фонду України лише для встановлення максимального розміру підвищення. Крім того, позивачем порушений строк звернення до суду, оскільки будь-яких доказів наявності об'єктивних причин, що перешкоджали своєчасно звернутися до суду з відповідним позовом позивач не надав, тоді як наголошує на порушення своїх прав з 01.09.2012. При цьому, позивач 14.03.2013 звертався із заявою до управління та листом № Т700-13 від 28.03.2013 йому був наданий детальний розрахунок щодо призначення пенсії та інформація щодо проведених розрахунків.

Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_1 з січня 2004 року генерал-лейтенант у відставці, учасник бойових дій, інвалід ІІ групи, що підтверджується довідкою МСЕК № 073641 серія 2-18ОБ на безстроковий строк.

З 01.01.2007 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992.

З 01.01.2008 органом Пенсійного фонду України проведено перерахунок призначеної пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» на підставі довідки Дніпропетровського обласного військового комісаріату від 27.05.2008 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до вказаної довідки з огляду на постанову Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2008 року (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу), за посадою зам. Командующего войсками оперативного командования посадовий оклад становить 2076,00 грн.; оклад за військовим званням Генерал-лейтенант/Віце-адмірал -145,00 грн.; надбавка за вислугу років 40% - 888,40 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 1554,70 грн.; надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 20 % - 415,20 грн.; премія 10% - 207,60грн., а всього - 5286,90 грн. станом на 01.01.2008.

За розрахунком органу Пенсійного фонду з 01.01.2008 основний розмір пенсії позивачу обчислений за 35 років вислуги в розмірі 90% грошового забезпечення 5286,90 грн. і становив 4758,21 грн.

23.04.2012 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено встановлення з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.

29.05.2012 на підставі п. 2 Постанови № 355 Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом на ім'я позивача надано довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 у розмірі 6947,70 грн., відповідно до якої органом Пенсійного фонду позивачу визначено відповідний, максимальний, розмір підвищення.

За його розрахунком розмір пенсії з урахуванням підвищення склав 5558,16 грн., а максимальний розмір підвищення - відповідно 5558,16 грн. - 4758,21 грн. = 799,95 грн.

При цьому відповідач, як ним зазначено, виходив з того, що розмір пенсій, обчислений відповідно до Постанови № 1294, з урахуванням підвищення відповідно до Постанови № 355, не має перевищувати розмір пенсій за відповідними посадами станом на 01.04.2012, внаслідок чого сума 5558,16 грн. визначена на рівні 80% грошового забезпечення станом на 01.04.2012, виходячи з вимог Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VІ та ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Задовольняючи позов, суд першої інстанції встановив, що при розрахунку суми підвищення до пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів України №355 відповідач безпідставно знизив основний розмір пенсії станом на 01.04.2012 з 90% до 80% грошового забезпечення і відповідно за його розрахунками максимальний розмір підвищення є менше вказаного в п.3 Постанови № 355 на суму 1494,72 грн. -799,95 грн. = 694,77 грн.

Оскаржувані дії відповідача визнані судом першої інстанції такими, що вчинені з порушеннями ст.58 Конституції України, згідно якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії, вимог п.2 Розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» (2011р.), в якому визначено: «Обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне грошове утримання) призначене до набрання чинності цим законом».

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, апеляційний суд не погоджується з висновками суду першої інстанції.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже за цією нормою права підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» затверджено порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій. На підставі цієї постанови з 01 січня 2008 року органами Пенсійного фонду України було проведено перерахунок призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків (абз.1 п.1 постанови Кабінету Міністрів України № 355).

При цьому, відповідно до абз.2 п. 1 Постанови № 355, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

Виходячи із змісту Постанови №355, вбачається, що ця Постанова Кабінету Міністрів України не є підставою для проведення позивачу перерахунку пенсії, оскільки не змінює розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (жодного з видів грошового забезпечення) і не вводить нові щомісячні додаткові види такого забезпечення, а передбачає поетапне підвищення розміру пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (з 01.07.2012, з 01.09.2012 та з 01.01.2013).

Для розрахунку граничного розміру пенсії з урахуванням передбаченого вказаною постановою № 355 підвищення та на виконання п.2 Постанови № 355 і була видана Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом довідка про розмір грошового забезпечення, яка відображає станом на 01.04.2012 розмір грошового забезпечення осіб, що проходять службу на посаді, яку обіймав до пенсії позивач, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Подання органу Пенсійного фонду відповідних довідок мало на меті забезпечити обмеження розміру збільшених пенсій з урахуванням підвищень, встановлених абз. 1 п. 1 Постанови № 355 від 23.04.2012, на рівні розміру пенсій, обчислених з грошового забезпечення військовослужбовців за відповідними посадами станом на 01 квітня 2012 року.

Отже, оскільки в даному випадку передбачене Постановою № 355 відсоткове підвищення розміру пенсій за своєю правовою суттю не є перерахунком пенсії, апеляційний суд вважає помилковим застосування судом першої інстанції правила, за яким при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

З огляду на приписи Постанови № 355 відповідачем не проведено перерахунок пенсії позивача, а визначено максимальний розмір підвищення, при цьому відповідач вірно керувався тим, що розмір пенсії позивача з урахуванням підвищення не може перевищувати розмір пенсії, обчисленої відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України № 1294 за відповідною посадою станом на 01.04.2012, і правильно застосував положення Закону № 2262-ХІІ в редакції, що діяла на 01.04.2012.

Відповідно до п.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції станом на 01.04.2012), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43 Закону).

Враховуючи вищенаведене та приймаючи до уваги, що максимальний розмір пенсії, виходячи з грошового забезпечення по посаді, яку обіймав позивач, станом на 01.04.2012 становить 5558,16 грн. (6947,70 грн. х 80%), апеляційний суд вважає правомірним дії відповідача при визначенні розміру підвищення до пенсії позивача.

Висновок суду першої інстанції, що фактично відповідач при розрахунку суми підвищення до пенсії згідно Постанови №355 безпідставно знизив основний розмір пенсії позивача станом на 01.04.2012 з 90% до 80% грошового забезпечення є помилковим.

За викладених обставин апеляційний суд вважає, що у спірних правовідносинах права позивача не порушені, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, висновок суду першої інстанції про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 355 є невірним.

Судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, ухвалено рішення з неправильним застосуванням норм матеріального права, що відповідно до ст. 317 КАС України є підставою для скасування постанови суду з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 241-245, 250, 315, 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області задовольнити.

Постанову Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 08 листопада 2017 року у справі № 175/1665/17-а скасувати, прийняти нову постанову.

В позові відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.325 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до касаційного суду в порядку, встановленому ст.329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: Я.В. Семененко