09 січня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/2284/17
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бойка С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Лайко О.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до прокуратури Полтавської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -
14 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до прокуратури Полтавської області про визнання незаконними дії прокуратури Полтавської області про відмову у наданні довідки про заробітну плату керівника місцевої прокуратури Полтавської області ОСОБА_1; зобов'язання прокуратуру Полтавської області надати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 довідку про розмір заробітної плати працівника прокуратури Полтавської області відносно посади за місцем роботи позивача - прокуратура Ленінського району м. Полтава, за всіма складовими, на які нараховуються страхові внески та з якої було призначено пенсію, після змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 р. "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" (з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 09.01.2018).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідачем безпідставно та в порушення вимог чинного законодавства відмовлено йому в у наданні довідки про розмір заробітної плати керівника місцевої прокуратури.
05.01.2018 до суду надійшов відзив відповідача на позову заяву /а.с. 28 - 33/. Згідно якого відповідач просив в задоволенні адміністративного позову відмовити посилаючись на те, що чинним законодавством не передбачено прирівняння посади прокурора району до посади керівника місцевої прокуратури. Крім того, вказував на відсутність урядової постанови щодо умов і порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, законодавчого врегулювання питання відповідності посад в новоутворенних місцевих прокуратурах замість ліквідованих, а тому прокуратура області позбавлена можливості складати та видавати будь-які довідки з цього приводу.
09.01.2018 позивачем до суду подано відповідь на відзив, згідно якої позивач відхиляє відзив на позовну заяву з міркувань викладених у позовній заяві та відповіді на відзив /а.с. 38-40/.
Крім того, 09.01.2018 позивачем до суду подано заяву про зміни до позову, згідно якої просив внести зміни до позовної заяви, а саме виправити неточності допущені в абзаці 7 на сторінці 2 та в абзаці 3 на сторінці 5 /а.с. 36/.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
02.11.2017 ОСОБА_1 звернувся до прокуратури Полтавської області із заявою про надання довідки встановленого зразка про суму заробітної плати (в тому числі основний оклад, класний чин7, вислуга років), станом на даний час, на посадах керівника місцевої прокуратури, як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" /а.с. 14, 15/.
Прокуратура Полтавської області своїм листом від 13.11.2017 №18-492/вих17 відмовила позивачу у наданні довідки про розмір заробітної плати керівника місцевої прокуратури у зв'язку з втратою чинності нормативної бази, якою був передбачений порядок обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсії /а.с. 16, 17/.
Не погодившись з такою відповіддю суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
Згідно ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Конституційний суд України рішенням від 20.01.2012 установив, що перебування особи на посаді, пов'язаній зі здійсненням функцій держави або органів місцевого самоврядування, передбачає не тільки гарантії захисту прав цієї особи, а й додаткові правові обтяження. Публічний характер як самих органів-суб'єктів владних повноважень, так і їх посадових осіб вимагає оприлюднення певної інформації для формування громадської думки про довіру до влади та підтримку її авторитету у суспільстві. Розпорядження бюджетними коштами включає здійснення витрат з державного чи місцевого бюджету. Заробітна плата та інші виплати (премії, матеріальна допомога тощо) посадовим та службовим особам є витратами з бюджету.
Відповідно до частини п'ятої статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
Статтями 12, 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що під запитом на інформацію розуміється прохання фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень до суб'єктів, визначених у статті 13 цього Закону, надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Відповідно до п. 1,2, 3 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що інформація про заробітну плату, премії, матеріальну допомогу, будь-які інші виплати з державного чи місцевого бюджету працівнику державного органу або органу місцевого самоврядування є публічною інформацією, не носить конфіденційною характеру та, відповідно, підлягає наданню на запит.
Крім того, судовим розглядом встановлено, що відповідачем вже було надано позивачці довідку про заробітну плату за раніше займаною посадою у розрізі складових, на які нараховуються страхові внески №18-169/вих16 від 31.03.2016 /а.с. 23/, доказів відкликання або скасування цієї довідки суду не надано. У зв'язку з чим, суд критично ставиться до посилань відповідача на неможливість надати довідку у зв'язку із організаційно-територіальними змінами у складі органів прокуратури, які відбулися на підставі Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" щодо удосконалення та особливостей застосування окремих положень" з 15.12.2015 як підстави відмови у задоволенні позовних вимог.
Щодо посилань представника відповідача на відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, як підстави відмови у задоволенні позову, то суд зазначає наступне.
На момент звернення позивача із заявою про надання довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії положення статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ втратили чинність на підставі Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14.10.2014.
Згідно частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII (в редакції Закону України від 24.12.2014 №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, проте на момент виникнення правовідносин, цей порядок не визначений.
Однак, суд зауважує, що відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (як було передбачено ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, а потім - ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII) зумовлює неможливість проведення саме перерахунку пенсії, а не видачі довідки про розмір заробітної плати.
Отже, відсутність урядових постанов, що регулюють умови та порядок перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури не може бути підставою для відмови у видачі довідки про розмір заробітної плати.
Крім того, суд вважає за необхідне вказати, що відмовляючи у видачі довідки з підстав відсутності у ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії прокуратура Полтавської області перебирає на себе повноваження органів Пенсійного фонду, які у відповідності до чинного законодавства наділенні повноваженнями приймати рішення про призначення та перерахунок пенсії.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність визнання протиправними дій прокуратури Полтавської області по відмові ОСОБА_1 у наданні довідки про заробітну плату керівника місцевої прокуратури Полтавської області та зобов'язання прокуратуру Полтавської області надати ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати працівника прокуратури Полтавської області відносно посади за місцем роботи позивача - прокуратура Ленінського району м. Полтава, за всіма складовими, на які нараховуються страхові внески та з якої було призначено пенсію, після змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 р. "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 36000, індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) до прокуратури Полтавської області (вул. 1100-річчя Полтави, 7, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 02910060) про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії прокуратури Полтавської області по відмові у наданні довідки про заробітну плату керівника місцевої прокуратури Полтавської області ОСОБА_1.
Зобов'язати прокуратуру Полтавської області надати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 довідку про розмір заробітної плати працівника прокуратури Полтавської області відносно посади за місцем роботи позивача - прокуратура Ленінського району м. Полтава, за всіма складовими, на які нараховуються страхові внески та з якої було призначено пенсію, після змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 р. "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 16 січня 2018 року.
Суддя С.С. Бойко