Іменем України
20 грудня 2017 р. № 814/685/17
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Біоносенка В.В., суддів: Н.В.Лісовська та Т.О.Гордієнко, розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1
до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, Бериславське шосе,46(Пр.Перемоги,14,Київ,01135),Херсон,73000
про:зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просила зобов'язати Державну службу України з безпеки на транспорті в особі Чорноморського межрегіонального управління Укртрансбезпеки утриматись від вчинення будь-яких дій, спрямованих на примусове стягнення з неї плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортного засобу "Рено Магнум 440", д.н. НОМЕР_1, з причіпом "Хорстел ТРN-400", д.н. НОМЕР_2, визначеної за підсумками здійснення габаритно-вагового контролю, оформленого актом АПВ "21241 від 26.02.2017 р.
Відповідач просив відмовити в задоволенні позову, в письмових заперечення вказав на правомірність власних дій щодо здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу, належного позивачці, та скадання у зв'язку із цим Акту №0006956 від 26.02.17, квитанцію №51165 від 26.02.17, Довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю, та Розрахунку №80/17 у відповідності з діючим законодательством.
Представником позивача заявлено клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.
З урахуванням заявленого клопотання та неприбуття представника відповідача у судове засідання, суд розглянув справу в порядку письмового провадження на підставі ч. 9 ст. 205 КАС України.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
26.02.2017 року посадовими особами Чорноморського міжрегіонального управлніння Управління Укртрансбезпеки у пункті габарітно-вагового контролю автодороги а/д М-14 "Одеса-Мілітополь-Новоазовськ" 203 км + 500 м проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля "Рено Магнум 440" (д.н. НОМЕР_1) з причіпом "Хорстел ТРN-400" (д.н. НОМЕР_3), що належить ОСОБА_1
Вантаж: цибуля, ящики; водій: ОСОБА_2. За результатами проведеного контролю складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 26.02.2017 року № 0000559 та Акт № 006956 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 26.02.2017 року.
На підставі вищезазначених документів відповідачем складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №80/17 від 26.02.2017 року на суму 810,00 євро.
Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, передбачено, що Державна служба з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті, реалізовує державну політику з питань безпеки на автомобільному транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (пункти 1, 4, 5).
Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок № 879). Згідно п. 3 якого габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
У відповідності до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001 року, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд (пункти 3, 4).
Згідно п. 22.5 Правил дорожнього руху (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т).
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Згідно з пунктами 21, 22 Постанови № 879, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). У разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
При цьому, за ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Разом з цим, позивач звернувся до суду з позовом, предметом якого є зобов'язання відповідача утриматись від вчинення будь-яких дій, спрямованих на стягнення плати за проїзд, що, за думкою суду, є не належним способом захисту порушених прав.
Такі вимоги позивачки є вимогою про обмеження позивача на звернення до суду.
Відповідно до ст.5 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України. Ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку. Відмова від права на звернення до суду є недійсною.
За таких обставин, суд не може позбавити відповідача його право на звернення до суду, оскільки воно є безумовним.
Разом з тим, лише повноважний суд, у разі звернення органів Укртрансбезпеки з відповідним позовом має право вирішити, чи є у такого позивача відповідна компетенція на звернення до адміністративного суду, яка передбачена Конституцією та законами України.
Наслідком дій щодо здійснення габаритно-вагового контролю в даному випадку є визначення плати за проїзд в розмірі 810,00 євро в Розрахунку №80/17 від 26.02.17 р.
У зв'язку з цим, поновлення прав позивича шляхом задоволення позову про зобов'язання утриматись від вчинення будь-яких дій щодо стягнення плати за проїзд неможливо після винесення самого Розрахунку №80/17 від 26.02.17 р.
Отже, в даному випадку звернення з позовом щодо визнання протиправним та скасування саме Розрахунку №80/17 від 26.02.17 р. є належним способом записту прав позивача, які, за його думку, порушені.
За таких обставин суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 НОМЕР_4) до Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Бериславське шосе, 46 (Пр.Перемоги,14,Київ,01135), Херсон, 73000 ) відмовити.
2. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий суддя В.В.Біоносенко
Судді Н.В.Лісовська
Т.О.Гордієнко