Рішення від 12.01.2018 по справі 2а-11451/10/1370

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2018 року Справа № 2а-11451/10/1370

11 год. 43 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Приймака С.І., представника позивача ОСОБА_1, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області до ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Львівський відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ при ГУМВС України у Львівській області, про стягнення податку з власників транспортних засобів, -

ВСТАНОВИВ:

06 грудня 2010 року Державна податкова інспекція у Галицькому районі м. Львова звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення податку з власників транспортних засобів.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2011 року провадження у справі зупинено до розгляду Львівським окружним адміністративним судом справи № 2а-2000/11/1370 за позовом ОСОБА_2 до Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України у Львівській області про скасування державної реєстрації.

Відповідно до ухвали від 26.12.2017 року провадження у справі поновлено.

Судом у відповідності до положень ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) замінено позивача на його правонаступника Залізничну об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Львівській області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем при проведенні первинної реєстрації транспортних засобів: Volksvagen Transporter, 1999 року випуску, Mersedes-Benz Vito, 1998 року випуску, Mersedes-Benz Vito, 2000 року випуску, не сплачено до бюджету суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 63430,00 грн.

Представниця позивача позовні вимоги підтримала повністю, просила позов задовольнити.

Відповідачка в судове засідання 12.01.2018 року не з'явилася, явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечила, хоча про дату час і місце такого повідомлена належним чином. Відповідно до заяви за вх № 31159 від 21.12.2017 року просила здійснювати розгляд справи за її відсутності та за відсутності адвоката відповідачки, просила повідомити про результати розгляду справи (а.с. 87).

Згідно з письмовими запереченнями, долученими до заяви за вх. № 31159 від 21.12.2017 року (а.с. 88-90), відповідачка проти позову заперечила повністю. Зазначила, що УДАІ ГУ МВС у Львівській області здійснено реєстрацію транспортних засобів на ім'я відповідачки без її відома та без отримання документу про сплату податку з власників транспортних засобів. 28.09.2017 року Львівським окружним адміністративним судом дії по реєстрації зазначених вище транспортних засобів на відповідачку визнані незаконними. ОСОБА_2 ніколи не володіла та не користувалася автомобілями, які незаконно на неї зареєстровані, є особою пенсійного віку, ні коштів, ні можливостей придбати такі не мала. Крім цього, позивачем, всупереч процедурі, не прийнято жодного податкового повідомлення та не виставлено відповідачці податкової вимоги, тобто правові підстави для стягнення з неї суми податку відсутні. Просила у задоволенні позову відмовити повністю

Третя особа явки уповноваженого представника у судове засідання не забезпечила, про дату, час і місце судового засідання відповідно до ч. 11 ст. 126 КАС України вважається повідомленою належним чином, оскільки направлена на її адресу поштова кореспонденція суду повернулась із відміткою відділення поштового зв'язку «За закінченням терміну зберігання». Клопотань про відкладення розгляду справи чи іншого змісту від відповідача не надходило.

Суд, заслухав пояснення представниці позивача, з'ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги і заперечення, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі, та встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Згідно з даними УДАІ ГУМВСУ у Львівській області на ім'я ОСОБА_2 зареєстровано наступні транспортні засоби: Volksvagen Transporter, 1999 року випуску (ВС8717ВА), Mersedes-Benz Vito, 1998 року випуску (ВС9616АТ), Mersedes-Benz Vito, 2000 року випуску (ВС3531АА).

З розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів при першій реєстрації транспортного засобу з'ясовано, що відповідачка повинна була сплатити 63430.00 грн. (18960.00,00 грн. + 22990.00 грн. + 21480.00 грн.) податку з власників транспортних засобів відповідно.

Згідно з довідкою ДПІ у Галицькому районі м. Львова № 17240/6/17-120 від 26.10.2010 року, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів до місцевого бюджету в сумах 18960,00 грн., 22990,00 грн. та 21480,00 грн. від 15.09.2009 року, 19.09.2009 року та 12.10.2009 року від відповідачки не надходили.

Вказане підтвердила представник позивача і у судовому засіданні.

Вирішуючи спір, суд керується такими положеннями чинного законодавства.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» (далі Закон № 1963-ХІІ), платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

За ст. 2 цього Закону 1963-ХІІ, об'єктами оподаткування є, зокрема, автомобілі, призначені для перевезення не менше 10 осіб, включаючи водія, - код 8702; автомобілі легкові - код 8703; автомобілі вантажні - код 8704.

Згідно зі ст. 3 Закону № 1963-ХІІ, перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.

Податок з визначених цим Законом власників наземних транспортних засобів сплачується юридичними та фізичними особами за місцем реєстрації таких транспортних засобів на спеціальні рахунки територіальних дорожніх фондів республіканського бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів та бюджетів міст Києва та Севастополя.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1963-ХІІ, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.

За приписами ч. 5-8 ст. 6 Закону № 1963-ХІІ, сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статті 3 цього Закону. У разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більш як за три попередні роки. Перерахування неправильно сплаченого податку допускається не більш як за три попередні роки. Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані щомісячно повідомляти податкові органи про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації протягом попереднього місяця, за формою, затвердженою центральним податковим органом України, та їх власників.

Відповідно до ч.ч. 4 ст. 5 Закону № 1963-ХІІ, фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.

На момент вчинення реєстрації транспортних засобів на ім'я відповідача, єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків визначалась Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року (далі - Порядок).

Згідно з п. 2 Порядку, такий є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.

Абзацом 1 п. 3 Порядку передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться в числі іншого, з метою здійснення контролю за дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів.

Відповідно до п. 8 Порядку, державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів).

Також, відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону № 1963-ХІІ, власники зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію відповідні квитанції або платіжні доручення про сплату податку.

Відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону № 1963-ХІІ, у разі відсутності документів про сплату податку, перша реєстрація в Україні транспортних засобів не проводиться.

Аналіз вказаних норм законодавства свідчить, що безумовною підставою для першої реєстрації транспортного засобу є сплата відповідного податку, і такий податок сплачується до реєстрації транспортного засобу, а не після.

Вказана позиція відповідає позиції Верховного Суду України, викладеній, зокрема, у постановах від 17 грудня 2013 року в справі № 21-422а13 та від 22 жовтня 2013 року у справі № 21-104а13.

Крім цього, судом встановлено наступне.

Зі змісту листа ДПІ у Галицькому районі м. Львова, який міститься у матеріалах справи, встановлено, що кошти зі сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів при реєстрації транспортних засобів за реєстрацію відповідачкою автомобілів до місцевого бюджету не надійшли.

Проте, сам факт реєстрації транспортного засобу підтверджено з огляду на наступне.

Відповідно до вироку Шевченківського районного суду м. Львова від 01.07.2013 року у справі № 1-233/11, органами досудового слідства у вину ОСОБА_4 ставилося проведення протягом січня 2009 - березня 2010 років у Львівському ВРЕР УДАІ ГУ МВСУ у Львівській області реєстрації транспортних засобів без сплати та із частковою сплатою податку з власників транспортних засобів на відповідних фізичних осіб.

Серед переліку таких транспортних засобів є і транспортні засоби, зареєстровані на відповідачку, зокрема, Volksvagen Transporter, 1999 року випуску (ВС8717ВА), Mersedes-Benz Vito, 1998 року випуску (ВС9616АТ), Mersedes-Benz Vito, 2000 року випуску (ВС3531АА) (а.с. 110).

Згідно з вказаним вироком, а також оглянутої у судовому засіданні реєстраційної справи стосовно автомобіля НОМЕР_1, вбачається, що спеціалістами Львівського ВРЕР УДАІ ГУ МВС України у Львівській області, які здійснювали перевірку поданих документів, у всіх випадках перевірялась наявність квитанції про сплату податку з власників транспортних засобів, про що зроблені відповідні відмітки на бланку заяви про реєстрацію транспортного засобу.

Відповідно до ч. 6 ст. 78 КАС України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Обставини, за яких ці кошти не надходили до бюджету і хто з службових осіб сприяв цьому, не входять до предмету доказування в межах цієї справи.

Серед іншого, до матеріалів справи долучено копію постанови Львівського окружного адміністративного суду від 24.09.2015 року у справі № 2а-2000/11/1370 (набрала законної сили 20.11.2017 року) за позовом ОСОБА_3 до управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, третя особа - Галицька об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області, про визнання протиправними дій, адміністративний позов задоволено повністю та визнано протиправними дії Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо реєстрації транспортних засобів Volkswagen Transporter (державний номерний знак НОМЕР_2) 1999 року випуску, номер кузова НОМЕР_3, Mercedes - Benz Vito (державний номерний знак ВС9616АT) 1998 року випуску, номер кузова НОМЕР_4 та Mercedes - Benz Vito (державний номерний знак НОМЕР_5), 2000 року випуску, номер кузова НОМЕР_6 на ім'я ОСОБА_3 (а.с. 91-95, 96-98).

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, позивачем під час розгляду адміністративної справи не наведено об'єктивних доводів щодо наявності в діях відповідача ознак протиправності, як і не доведено наявність підстав для стягнення з нього суми податку з власників транспортних засобів.

Також судом встановлено, що податковим органом не приймалося жодного податкового рішення стосовно відповідача.

Відповідно до приписів ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», чинного на момент виникнення спірних правовідносин, у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Відтак, у позивача відсутні правові підстави для звернення до суду із адміністративним позовом.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на наведене, суд доходить висновку, що підстави для стягнення з відповідача податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів відсутні, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати зі сторін не стягуються.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову відмовити повністю.

2. Судові витрати зі сторін не стягувати.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 16.01.2018 року.

Суддя Качур Р.П.