15 січня 2018 року м. Київ №810/4296/17
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Терлецька О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області до ФОП ОСОБА_1 про стягнення штрафу,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області з позовом до ФОП ОСОБА_1 про стягнення штрафу в розмірі 4200 грн.
На підставі вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України протокольною ухвалою суду від 11.01.2018 вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
На день розгляду справи по суті відповідач не скористався своїм правом, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України щодо надання відзиву на позовну заяву (відзив), інших заяв по суті справи чи клопотань до суду не надходило.
Таким чином, керуючись положеннями частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе вирішити справу за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про рекламу» контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за дотриманням законодавства про захист прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі- Держпродспоживслужба), затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 р. № 667, Держпродспоживслужба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної полі гики та продовольства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.
Положенням про Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області (далі-Головне управління, Позивач) затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 23.08.2017 р. № 761 встановлено, що Головне управління здійснює контроль за дотриманням вимог законів України «Про рекламу» та «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» в межах наданих повноважень.
Порядок здійснення цього контролю встановлений ст. 26 Закону України «Про рекламу» та Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.04 № 693.
Так, в рамках вказаного контролю фахівцем Головного управління на фасаді кінотеатру ім. О. Довженка (вул. Я.Мудрого, 19/1) виявлено розповсюдження зовнішньої реклами такого змісту: « ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, Резерв столов по тел.: НОМЕР_1. НОМЕР_2. НОМЕР_3» з ознаками порушення вимог ч.1 ст. 8 Закону України «Про рекламу», а саме: у рекламі забороняється подавати відомості або закликати до дій, які можуть спричинити порушення законодавства, завдають чи можуть завдавати шкоди здоров'ю або життю людей.
Тому, керуючись ч. 2 ст. 26 Закону, Головним управлінням було направлено Вимогу від 31.03.2017 № 10-01-21/1817 на адресу Кінотеатр ім О. Довженка, в якій зазначено про необхідність з'явитися до Головного управління уповноваженому представнику до 18.04.2017 року та надати інформацію необхідну для здійснення Головним управлінням визначених повноважень, а саме: макет розміщеної зовнішньої реклами, письмові пояснення, договір на розміщення реклами з рекламодавцем, документальне підтвердження вартості розповсюдження реклами (договори, акти виконаних робіт, квитанції про сплату, платіжні доручення про сплату розміщення рекламних засобів тощо) та іншу інформацію, що може мати істотне значення для прийняття рішення.
Крім того, даною вимогою відповідача було додатково повідомлено , що відповідно до ч.ч. 6-8 ст. 27 Закону та п. 2 Порядку накладання штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 693 від 26.05.2004 р., за неподання або подання свідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдженої реклами на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої за порушення вимог законодавства про рекламу, на рекламодавців і розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, крім того, повторне вчинення порушень протягом року тягне за собою накладення штрафу у подвійному від передбаченого за ці порушення розмірі.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 цього Закону, на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Комунальне підприємство Білоцерківської міської ради « Кінотеатр ім. О. Довженка» 14.04 2017 вх. №1455 надіслали свої пояснення та договір про надання послуг від 10.03.2017 № 1.
Також, Головним управлінням було направлено Вимогу від 19.04.2017 № 10-01-21/2227 на адресу Відповідача, в якій зазначено про необхідність з'явитися відповідачу або уповноваженому представнику до 11.05.2017 року та надати інформацію необхідну для здійснення Головним управлінням визначених повноважень а саме: макет розміщеної зовнішньої реклами, письмові пояснення, договір на розміщення реклами з рекламодавцем, документальне підтвердження вартості розповсюдження реклами (договори, акти виконаних робіт, квитанції про сплату, платіжні доручення про сплату розміщення рекламних засобів тощо) та іншу інформацію, що може мати істотне значення для прийняття рішення.
Крім того, даною вимогою відповідача було додатково повідомлено , що відповідно до ч.ч. 6-8 ст. 27 Закону та п. 2 Порядку накладання штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 693 від 26.05.2004 р., за неподання або подання свідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдженої реклами на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої за порушення вимог законодавства про рекламу, на рекламодавців і розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, крім того, повторне вчинення порушень протягом року тягне за собою накладення штрафу у подвійному від передбаченого за ці порушення розмірі та повідомлено що, розгляд справи про порушення законодавства України про рекламу відбудеться 16.05.2017 о 14 год. 00 хв., у приміщенні Головного управління.
На підставі вищевикладеного, державним інспектором-начальником відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області Матвієнко А.Ф. було складено протокол від 19.04.2017 року про наявні ознаки порушення законодавства про рекламу ФОП ОСОБА_1 при розповсюдженні реклами з ознаками порушення вимог ч. 1 ст. 8 Закону України «Про рекламу».
Також, державним інспектором-начальником відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області Матвієнко А.Ф. було складено протокол від 11.05.2017 року про наявні ознаки порушення ФОП ОСОБА_1 вимог ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу», а саме: не подання на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавцем ФОП ОСОБА_4 не надано документів ( інформації щодо вартості виготовлення розповсюдженої реклами на фасаді кінотеатру ім. О. Довженка за адресою : вул. Я.Мудрого, 19/1, м. Біла Церква, Київська область) необхідних для здійснення повноважень щодо контролю.
На підставі протоколів від 19.04.2017 року та від 1 1.05.2017 року Головним управлінням були прийняті рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про реклама з ознаками порушень вимог ч. 1 ст. 8 та ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу».
В результаті ігнорування попередньої вимоги, Головним управлінням було направлено повторну Вимогу від 17.05.2017р. № 10-01-21/2727, якою було повідомлено Відповідача, що у зв'язку з тим, що вона на вимогу Головного управління від 19.04.2017 № 10-01-21/2227 не надала жодної інформації необхідної для здійснення повноважень щодо контролю, було складено протокол про порушення законодавства про рекламу та вдруге зобов'язано надати до 31.05.2017 року інформацію передбачену ч.2 сг.26 Закону України «Про рекламу», а також, повідомлено, що розгляд справи про порушення законодавства України про рекламу в частині ненадання вище вказаної інформації, відбудеться 07.06.2017 р. о 10 год. 00 хв.
Відповідача було повідомлено, що у разі неприбуття, справу буде розглянуто без його участі. Дану вимогу відповідач отримав особисто.
07.06.2017 року на розгляд справи ФОП ОСОБА_1 не з'явилась, клопотань про відкладення розгляду справи до Головного управління не надходило.
Так, на підставі матеріалів справи та протоколами засідань стосовно справи про порушення законодавства про рекламу від 07.06.2017 року, було встановлено наступне.
ФОП ОСОБА_1 розміщено зовнішню реклами з порушенням ч. 1 ст. 8 Закону України «Про рекламу», а саме у рекламі забороняється подавати відомості або закликати до дій, які можуть спричинити порушення законодавства, завдають чи можуть завдавати шкоди здоров'ю або життю людей та/чи довкіллю, а також спонукають до нехтування засобами безпеки.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про рекламу», - реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами, та їх інтерес щодо таких осіб чи товару.
Крім того, Закон України «Про рекламу» визначає споживачів реклами, як невизначене коло осіб, на яких спрямовується реклама.
ФОП ОСОБА_1 розміщено зовнішню реклами в громадському місці ( на фасаді кінотеатру). Згідно із статтею 1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення»,- громадське місце - частини будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони.
Рекламодавець ФОП ОСОБА_1 подає відомості (закликає до дій), які спричиняють порушенню законодавства, зокрема порушують положення Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» та відомості щодо куріння кальяну завдають шкоди здоров'ю та життю людей.
Законом України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» визначає основні принципи та напрями державної політики щодо попередження куріння тютюнових виробів, зниження рівня їх вживання серед населення, обмеження доступу до них дітей, охорони здоров'я населення від шкоди, що завдається їхньому здоров'ю внаслідок розвитку захворювань, інвалідності, а також смертності, спричинених курінням тютюнових виробів чи іншим способом їх вживання.
Крім того, ст.16 закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» прямо заборонено будь-яка реклама та стимулювання продажу тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби в тому числі заходи прямого та непрямого стимулювання продажу тютюнових виробів та вживання тютюну.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигарети, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування.
Крім того, Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» визначено, що куріння тютюнових виробів - дії, що призводять до згорання тютюнових виробів, у результаті чого утворюється тютюновий дим, який виділяється в повітря та вдихається особою, яка їх курить.
Підсумовуючи зазначене, ФОП ОСОБА_1 порушено вимоги частини 1 статі 8 Закону України «Про рекламу» в частині розміщення зовнішньої реклами, яка спричинила порушення законодавства та завдає шкоди здоров'ю або життю людей.
Крім того, оскільки вимоги, в порядку передбаченому частиною 2 статті 26 Закону України «Про рекламу» від 19.04.2017 № 10-01-2017 та від 17.05.2017 № 10-01-21/2727 рекламодавцем проігноровано ФОП ОСОБА_1 порушено вимоги частини 2 статі 26 Закону України «Про рекламу», в частині ненадання документів і необхідної інформації для здійснення повноважень щодо контролю органу державної влади, на який згідно із законом покладено контроль за дотримання вимог законодавства про рекламу.
Рекламодавець ФОП ОСОБА_1 до відповідальності за аналогічне порушення законодавства про рекламу Головним управлінням не притягався.
Тому, керуючись ч. 6 ст. 27 та ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу» Головним управлінням були прийняті рішення від 07.06.2017 року № 33 та № 34 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.
Так, рішенням від 07.06.2017 р. № 33 за порушення вимог законодавства України про рекламу а саме ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу» в частині не подання інформації щодо вартості виготовлення розповсюдженої реклами, розміщеної на фасаді кінотеатру ім. Довженка, на ФОП ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 1700 грн.
Рішенням від 07.06.2017 р. № 34 за порушення вимог законодавства України про рекламу а саме ч. 1 ст. 8 Закону України «Про рекламу» при розповсюдженні зовнішньої реклами, розміщеної на фасаді кінотеатру ім. О. Довженка, на ФОП ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 2500 грн.
До теперішнього часу вказані рішення були проігноровано та не виконані.
Відповідно до п. 20 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 693 сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Враховуючи викладене, а також те, що станом на 15.01.2018 сума штрафу за Рішеннями № 33 та № 34 відповідачем не сплачена, суд дійшов до висновку, що позов Головного управління підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з ФОП ОСОБА_1 на користі Державного бюджету України штраф за порушення законодавства про рекламу в загальній сумі 4200 (чотири тисячі двісті) грн. 00 коп.
3. Копію рішення направити (видати) особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.