26 грудня 2017 рокусправа № 804/5803/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Уханенка С.А.
судді: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-маркет" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2017 р. (суддя Рябчук О.С. повний текст постанови складений 03.10.2017 року) по справі за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області до товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-маркет", треті особи: Східний офіс Державної аудиторської служби України, комунальний заклад "Дніпропетровська міська клінічна лікарня № 16" Дніпропетровської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,-
У вересні 2017 року Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просив зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» здійснити заходи по усуненню виявлених контролюючим органом порушень з питань неправомірного використання страхових коштів в сумі 5533,62грн. при наданні матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_1 по листках непрацездатності серії АГН №526576, АГН №741452, АГН №706741 та АГН №731902.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2017року позовні вимоги задоволено повністю.
Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» здійснити заходи по усуненню виявлених контролюючим органом порушень з питань неправомірного використання страхових коштів в сумі 5533,62грн. при наданні матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_4 по листкам непрацездатності АГН № 526576, АГН № 741452, АГН № 706741, АГН № 731902.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та залишити позовну заяву без розгляду.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як було встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, товариство з обмеженою відповідальністю “АТБ-маркет” зареєстровано юридичною особою 19.07.1999 р., про що 01.10.2004 р. в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців здійснено запис 1 203 120 0000 000156 про включення відомостей про юридичну особу; код ЄДРПОУ 30487219.
Товариство з обмеженою відповідальністю “АТБ-маркет” перебуває на обліку в Дніпропетровському обласному відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Східним офісом Держаудитслужби відповідно до п.2.17 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної аудиторської служби України на І квартал 2017 року, п. 1.1.2.2 Плану контрольно-ревізійної роботи Східного офісу Держаудитслужби на І квартал 2017 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.01.2014 по 31.03.2017.
В рамках ревізії з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності, повноти відображення в обліку Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.01.2014 по 28.02.2017, Східним офісом Державної аудиторської служби проведено зустрічну звірку в Комунальному закладі “Дніпропетровська міська клінічна лікарня №16 “Дніпропетровської обласної ради”, за результатом якої складно Довідку від 30.03.2017 р. №04.04-28/27з.
За результатами ревізії складено акт ревізії від 11.05.2017 р. №04.04-25/8, в якому встановлено факт незаконного використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Товариством з обмеженою відповідальністю “АТБ-маркет” внаслідок неправомірного призначення комісією із соціального страхування допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_1.
12 червня 2017 року на підставі п.1 ч.1 ст. 8, п.7, ст.10, ч.2 ст.15 Закону України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні”, п.п. 46, 49, 50, 52 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550, Східним офісом Державної аудиторської служби листом від 12.06.2017 №04-04-25/4937 Голові комісії з реорганізації Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності висунуто вимогу щодо усунення виявлених порушень.
Не виконання відповідачем вказаної вимоги стало підставою для звернення позивача до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з підтвердження встановлених допущених відповідачем порушень.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Положення ч. 1 ст. 100 КАС України передбачають залишення без розгляду адміністративного позову, поданого після закінчення строків, установлених законом, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Як зазначалося вище, судом першої інстанції було встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на підставі перевірки, проведеної Східним офісом Державної аудиторської служби України фінансово-господарської діяльності Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.01.2014 по 31.03.2017 роки висунута вимога щодо усунення виявлених порушень.
Виявлене порушення полягає у неправомірному використанні коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ТОВ «АТБ-маркет». Суть правопорушення викладено наступним чином: «…В ході зустрічної перевірки, шляхом звіряння журналів реєстрації листків непрацездатності із даними журналів реєстрації аналізів крові та сечі на алкоголь та записів у медичних картках стаціонарних хворих, встановлено, що лікарнею видавалися листки непрацездатності особам, які звернулися за медичною допомогою в стані алкогольного сп'яніння …», в тому числі і застрахованій особі ТОВ «АТБ-маркет» ОСОБА_1 - первинний листок непрацездатності №526576 (продовжений листками №741452, 706741, №731902) - причина непрацездатності - «невиробничі травми -5».
Спірні правовідносини врегульовані наступними нормативно-правовими актами: Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240 від 18.01.2001 року, Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності № 532/274/136-ос/1406 від 03.11.2004 року, Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження № 29 від 22.10.2010 року, Положенням про комісію із соціального страхування підприємства № 25.
В той же час, положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 1105 від 23.09.1999 року не застосовуються, оскільки на час існування спірних правовідносин діяв Закон № 2240, положення якого втратили чинність лише 01.01.2015 року.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240 страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Положення Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження № 29 передбачають право здійснення перевірки страхувальників відповідно до вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, по коштах Фонду в частині правильності їх використання на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, у суб'єктів малого підприємництва, які використовують працю найманих працівників. . Щороку проводяться перевірки страхувальників з чисельністю працівників 250 осіб і більше за наявності витрат по коштах Фонду.
Судом апеляційної інстанції було встановлено, що виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності була проведена перевірка ТОВ «АТБ-маркет» з питань правомірності використання страхових коштів Фонду за період з 01.04.2014 року по 31.03.2016 року, за результатами якої 30.05.2016 року складений акт, за висновками якого встановлені порушення порядку використання коштів Фонду.
Відповідно до п. 4.1. Інструкції 29 за матеріалами акта перевірки та результатами розгляду заперечень страхувальника (за їх наявності) керівник органу Фонду або його заступник приймає рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій до страхувальника відповідно до статей 21, 22, 28, 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".
Між тим, зазначений акт перевірки не містить виявлення факту неправомірного використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, виплачених за лікарняними застрахованій особі ТОВ «АТБ-маркет» ОСОБА_1, виплата яких охоплюється періодом перевірки.
Відповідно і рішення виконавчою дирекцією Дніпропетровського відділення Фонду щодо повернення коштів Фонду відповідності до п. 4.1 Інструкції не приймалося.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що право на прийняття рішення та відповідне стягнення неправомірно використаних коштів у позивача в силу наданих йому повноважень могло виникнути у червні 2016 року (протягом 20 календарних днів з дня підписання акта перевірки).
Таким чином, із червня 2016 року необхідно обраховувати строк звернення до суду про стягнення неправомірно використаних коштів Фонду. Будь-яких поважних причин пропуску строку звернення позивач не надав.
Наслідки виявлення факту неправомірного використання коштів Фонду ревізією Дніпропетровського обласного відділення Фонду не можуть бути покладені на відповідача з огляду на принцип «належного урядування», сформульованого Європейським судом з прав людини у низці своїх рішень, зокрема: Рисовський проти України рішення від 20 жовтня 2011 року, заява № 29979/04.
Зміст цього принципу полягає в тому, що коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема якщо справа впливає на такі основоположні майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Потреба виправити минулу “помилку” не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу.
З огляду на проведення перевірки позивачем відповідача, у встановлені нормативним актом строки, за період, в який відбулася виплата страхових коштів Фонду, відповідальність за їх неправомірну виплату не може за спливом значного проміжку часу покладатися на позивача.
За таких обставин постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про залишення позовної заяви без розгляду.
Оскільки відповідно до п.3 ч.6 ст.12 КАС України справа підпадає під категорію справи незначної складності, то постанова суду апеляційної інстанції відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України не підлягає касаційному оскарженню.
Керуючись ст. ст. 240, 315, 319, 321, 322, КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-маркет" - задовольнити частково.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2017 р. - скасувати.
Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області - залишити без розгляду.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
В повному обсязі постанова виготовлена 15.01.2018 року.
Головуючий суддя: С.А. Уханенко
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: Ю.М. Дадим