Постанова від 10.01.2018 по справі 202/5821/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2018 рокусправа № 202/5821/17(2-а/202/241/2017)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

суддя -доповідач: Олефіренко Н.А.

судді: Білак С.В. Шальєвої В.А.

за участю секретаря судового засідання: Лащенко Р.В.

За участю представників:

Позивача - не з'явився

Відповідача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі на постанову Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 04 грудня 2017 р. ( суддя Зосименко С.Г.) у справі № 202/5821/17(2-а/202/241/2017) за позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду із адміністративним позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просив визнати рішення Лівобережного обєднаного Управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпро, щодо відмови у призначення пенсії на пільгових умовах незаконним та зобов'язати Лівобережне обєднане Управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпро призначити та виплачувати на пільгових умовах.

Не погодившись з постановою суду, Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі звернулося з апеляційною скаргою, в якій вважаючи необґрунтованою постанову суду першої інстанції просить її скасувати та в адміністративному позові відмовити в повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав, просить суд апеляційну скаргу задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати.

Перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного перегляду, що позивач перебуває на обліку у Лівобережному об'єднаному Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Дніпро.

11.01.2016 року позивач звернувся до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпро із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1.

Рішенням комісії з питань призначення та перерахунку пенсії від 06.04.2017 року за № 4164/06/33 було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 у зв'язку з недостатньою кількістю пільгового стажу за списком № 1, а саме 3 роки 8 місяців 13 днів, з посиланням на те, що неможливо зарахувати в пільговий стаж роботи з 29.12.2000 року по 11.06.2002 року в зв'язку з тим, що організація своєчасно не провела атестацію робочих місць.

Вважаючи відмову пенсійного органу в призначенні пенсії протиправною позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивачем надано всі необхідні документи для призначення пенсії на пільгових умовах на підставі Списку №1.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, зважаючи на наступне.

Відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України від 05.11.1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-ХІІ) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Отже, для призначення особі пільгової пенсії на підставі пункту «а» статті 13 Закону №1788-ХІІ необхідна наявність двох умов: стаж роботи не менше 20 років, з яких не менше 10 років на відповідних роботах та атестація робочих місць, які займала така особа.

Статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього закону.

Положеннями п. 4 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 р. N 383 встановлено, що згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 N 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.

Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Пунктом 20 Порядку встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Зі змісту вказаної норми вбачається, що особа, яка подала заяву на зарахування пільгового стажу має надати документи, які підтверджують наявність пільгово трудового стажу. Документом, що підтверджує наявність пільгового трудового стажу є трудова книжка. У разі відсутності у трудовій книжці інформації, яка б містила відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, то документом, який підтверджує наявність такого стажу може бути уточнююча довідка з підприємства, де працював заявник.

Судом встановлено, що відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній виданої ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» № 62/135 від 23.10.2015 року, позивач працював у ПАТ «Дніпропетровський трубний завод» повний робочий день в період часу з 16.04.1997 року по 11.06.2002 року на посаді слюсаря-ремонтника в трубоволочильному цеху № 3. Дана професія за вказаною посадою входить до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, розділ ІІІ, підрозділ 4, пункт а. Атестація була проведена згідно Постанови № 15 від 28.12.1995 року.

Таким чином, суд приходить до висновку про неправомірність дій відповідача в частині неврахування до пільгового стажу роботи позивача періоди з 16.04.1997 року по 11.06.2002 року, оскільки дії пенсійного органу щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах за списком №1 не відповідають чинному законодавству про пенсійне забезпечення та встановленим фактичним обставинам справи.

Під час розгляду даної адміністративної справи судом першої інстанції в з'ясовано усі обставини, які мають значення для справи, ухвалено законне та обґрунтоване рішення про задоволення позовних вимог.

Доводи, викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду першої інстанції.

З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення не вбачається.

Керуючись, 241-245,250, 315,316,321,322,328 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпрі - залишити без задоволення.

Постанову Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 04 грудня 2017 р. у справі № 202/5821/17(2-а/202/241/2017) - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили 10.01.2018 р. та відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає.

Повний текст судового рішення виготовлено 12.01.2018 року.

Суддя -доповідач: Н.А. Олефіренко

Суддя: С.В. Білак

Суддя: В.А. Шальєва