Рішення від 15.01.2018 по справі 823/2117/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2018 року справа № 823/2117/17

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (далі - відповідач), в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 22.12.2017 просить:

- визнати протиправною відмову Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, яка зазначена в листі від 13.10.2017 №17/1915, у передачі безоплатно автомобіля марки «Opel Vectra», 1996 року випуску, кузов №WOL000036Т1002861, двигун бензиновий об'ємом 1799 см., яким інвалід був забезпечений через органи соціального захисту населення як гуманітарна допомога;

- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації передати позивачу у власність безоплатно автомобіль марки «Opel Vectra», 1996 року випуску, кузов №WOL000036Т1002861, двигун бензиновий об'ємом 1799 см.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_2 інвалід 1-ої групи Великої Вітчизняної війни, який є дідом позивача отримав автомобіль марки «Opel Vectra», 1996 року випуску, кузов №WOL000036Т1002861, двигун бензиновий об'ємом 1799 см., який був визнаний гуманітарною допомогою. ОСОБА_2 22.01.2013 помер та відповідно до вимог законодавства, що діяло на час його смерті, вищенаведений автомобіль підлягав поверненню Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації. Однак, 14.05.2015 були внесено зміни до норм чинного законодавства щодо передачі безоплатно у власність членів сім'ї, спадкоємців автомобіля, визнаного гуманітарною допомогою, яким інвалід або дитина - інвалід були забезпечені через органи соціального захисту населення. Позивач зазначає, що норми вказаних змін до законодавства поширюються на випадки, коли смерть інваліда або дитини-інваліда та звернення членів сім'ї до органів соціального захисту населення про залишення їм автомобіля без сплати податків і зборів відбулися до набрання чинності вказаних норм. У зв'язку із вищевикладеним позивач звернувся 25.09.2017 до відповідача із заявою про передачу як члену сім'ї інваліда безоплатно вищевказаного автомобіля, однак у відповіді від 13.10.2017 позивачу відмовлено у задоволені його заяви посилаючись на наявність рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 04.11.2015 у справі №711/410/15-ц про вилучення в іншого члена сім'ї інваліда ОСОБА_3 вказаного автомобіля та його передачі до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації. На думку позивача вказана відповідь не узгоджується з нормами чинного законодавства України, а відтак, позивач змушений звернутись до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів.

Відповідач позов не визнав, проти заявленого адміністративного позову заперечив та у відзиві на позов зазначив, що рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 04.11.2015 у справі №711/410/15-ц вилучено в ОСОБА_3 (внук померлого інваліда) вказаний автомобіль та передано до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації. Таким чином, представник відповідача зазначив, що наразі існує судове рішення, яке набрало законної сили з приводу спірного автомобіля, а відтак задоволення вимог позивача є неможливим.

Розгляд справи розпочато у відкритому судовому засіданні, однак у зв'язку з не прибуттям у судове засідання 26.12.2017 всіх учасників справи суд постановив ухвалу, згідно якої вирішив продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження та на підставі Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювати фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 був інвалідом 1-ої групи Великої Вітчизняної війни, що підтверджується копією посвідчення від 02.06.2004 Серія ІІ №669032.

Згідно з вимогами Закону України «Про гуманітарну допомогу» та Закону України «Про деякі питання ввезення на митну територію Україні транспортних засобів», ОСОБА_2 мав право на отримання через органи соціального захисту населення від іноземного донора автомобіль, як гуманітарну допомогу віком не старше 8 років на момент ввезення в Україну з обсягом двигуна до 1800 куб. см.

22.07.2004 року ОСОБА_4 (Німеччина) подарував Головному управлінню, як гуманітарну допомогу, автомобіль марки «Opel Vectra» 1996 року випуску, для передачі його інваліду ОСОБА_2 Рішенням комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України від 03.11.2005 №26/ГД-10159, автомобіль марки «Opel Vectra» 1996 року випуску, кузов №WOL000036Т1002861, двигун бензиновий об'ємом 1799 см. визнаний гуманітарною допомогою.

ОСОБА_2 письмово звернувся до Головного управління про передачу йому вищезазначеного предмету гуманітарної допомоги в тимчасове користування, що підтверджується відповідним зобов'язанням від 22.07.2004 року. Після митного оформлення вищевказаний автомобіль було передано в тимчасове користування ОСОБА_2 з правом передачі керування членам його родини та зареєстровано в УДАІ УМВС України в Черкаській області.

На підставі заяви ОСОБА_2 рішенням колегії Головного управління від 22.04.2004 № 5-4 у зв'язку з неспроможністю керування автомобілем, право керування надано його племіннику ОСОБА_3.

ОСОБА_2 22.01.2013 помер, після чого рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 04.11.2015 у справі №711/410/15-ц вилучено в ОСОБА_3 (внук померлого інваліда) вказаний автомобіль та передано до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації. Вказане рішення суду вступило в законну силу 04.11.2015 відповідно до ухвали Апеляційного суду Черкаської області.

Відповідно до копії довідок КП «Придніпровська служба утримання будинків» Черкаської міської ради №1064, №1066 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 був зареєстрований з 15.01.1960 по 17.05.2013 за адресою: АДРЕСА_1 разом із ним на день смерті була зареєстрована ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2. Згідно копії паспорту позивача із 06.10.2006 ОСОБА_1 зареєстрована за вищевказаною адресою.

ОСОБА_1 25.09.2017 звернулась до відповідача із заявою про передачу як члену сім'ї інваліда безоплатно вищевказаного автомобіля.

Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації листом від 13.10.2017 відмовив позивачу у задоволені його заяви посилаючись на те, що у зв'язку із наявністю рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 04.11.2015 у справі №711/410/15-ц про вилучення в іншого члена сім'ї інваліда ОСОБА_3 вказаного автомобіля та його передачі до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» від 6 жовтня 2005 року №2961-IV (далі - Закон №2961-IV) держава гарантує розробку, виробництво технічних та інших засобів реабілітації та закупівлю спеціального автотранспорту, виробів медичного призначення та забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів для соціальної адаптації, полегшення умов праці і побуту, спілкування інвалідів, дітей-інвалідів, поширює інформацію про таку продукцію.

Положеннями ч. 9 ст. 26 Закону №2961-IV встановлено, що перелік технічних та інших засобів реабілітації, порядок забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 38 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року №875-XII, після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів його сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Матеріалами справи встановлено, що рішенням комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України від 03.11.2005 №26/ГД-10159, автомобіль марки «Opel Vectra», 1996 року випуску, кузов №WOL000036Т1002861, двигун бензиновий об'ємом 1799 см. визнаний гуманітарною допомогою та передано у користування діду позивача - ОСОБА_2 без права продажу, дарування, передачі іншій особі.

ОСОБА_2 22.01.2013 помер, що підтверджено свідоцтвом про смерть ОСОБА_5 І-СР №205865, у зв'язку із чим виник спір щодо необхідності повернення вказаного автомобіля (гуманітарної допомоги) до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації.

Відповідно до п. 42 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями» від 08 вересня 1997 року №999, автомобіль, отриманий інвалідом як гуманітарна допомога, після його смерті повертається (вилучається) головному управлінню соціального захисту і здається підприємству, що здійснює заготівлю та переробку металобрухту, або видається в порядку черговості інваліду, який перебуває на обліку.

Згідно з ст. 11-1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 22 жовтня 1999 року №1192-XIV (в редакції станом на 22.01.2013), забезпечення інвалідів, дітей-інвалідів автомобілями, визнаними гуманітарною допомогою, здійснюється на умовах, передбачених законом, та у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. Після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід був забезпечений через органи праці та соціального захисту населення і користувався менше 10 років, може бути переданий у власність одному із членів сім'ї за рішенням Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України за умови сплати податків і зборів за ставками, діючими на день здійснення митного оформлення автомобіля. Якщо інвалід, дитина-інвалід користувався автомобілем більше 10 років, за бажанням членів його сім'ї автомобіль може бути переданий у їх власність безкоштовно.

У разі несплати членом сім'ї інваліда, дитини-інваліда податків і зборів (обов'язкових платежів) автомобіль повертається (вилучається) органам праці та соціального захисту населення у порядку та на умовах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Крім того, судом встановлено, що рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 04.11.2015 у справі №711/410/15-ц (яке вступило в законну силу 04.11.2015) вилучено в ОСОБА_3 (внук померлого інваліда) вказаний автомобіль та передано до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації.

Однак, 14.05.2015 згідноч. 4 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни» №426-VIII - частини другу і третю статті 11-1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» викладено в такій редакції:

- «Після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід, дитина-інвалід були забезпечені через органи соціального захисту населення, за бажанням членів їхніх сімей, спадкоємців передається їм у власність безоплатно за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. У разі відсутності членів сім'ї, спадкоємців або у разі небажання членів сім'ї, спадкоємців отримати автомобіль, визначений у частині другій цієї статті, такий автомобіль повертається органам соціального захисту населення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України».

Відповідно до розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни» №426-VIII визначено, що норми цього Закону щодо передачі безоплатно у власність членів сім'ї, спадкоємців автомобіля, визнаного гуманітарною допомогою, яким інвалід, дитина-інвалід були забезпечені через органи соціального захисту населення, поширюються також на випадки, коли смерть інваліда, дитини-інваліда та звернення членів сім'ї до органів соціального захисту населення про залишення їм автомобіля без сплати податків і зборів відбулися до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, суд звертає увагу, що 14.05.2015 нормами Закону України №426-VIII врегульовано питання щодо можливості передачі автомобіля, визнаного як гуманітарна допомога, у власність позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями» від 08.09.1997 №999, яка була чинна на момент смерті інваліда, альтернативна норма до п. 42 якої була внесена 07.10.2015 та визначено, що після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід, дитина-інвалід були забезпечені через головне управління соціального захисту населення, за бажанням членів їх сімей, спадкоємців передається їм у власність безоплатно за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення.

Судом встановлено, що на підставі вказаних змін до законодавства позивач 15.09.2017 звернувся до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації із заявою про передачу як члену сім'ї інваліда безоплатно вищевказаного автомобіля, однак, 13.10.2017 Департамент соціального захисту населення відповідач відмовив позивачу у задоволені поданої заяви через наявність рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 04.11.2015 у справі №711/410/15-ц про вилучення та повернення вказаного автомобіля Департаменту соціального захисту населення.

Згідно із ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Водночас, суд звертає увагу, що прийняття Закону України №426-VIII від 14.05.2015 було спрямоване на врегулювання спірних правовідносин до набрання ним чинності, з метою застосування чинного законодавства до правовідносин, що мали місце до його прийняття, в тому числі до правовідносин, що склались на час смерті ОСОБА_2 - 22.01.2013.

Таким чином, з 14.05.2015 змінилось правове регулювання та застосування норм законодавства щодо перереєстрації транспортного засобу, визнаного як гуманітарна допомога, а відтак, суд вважає, що посилання відповідача на судове рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 04.11.2015 по справі №711/410/15-ц - не ґрунтується на вимогах спеціального законодавства з огляду на вищезазначене, крім того, вищевказаний автомобіль згідно судового рішення вилучений не у позивача, а у іншого члена сім'ї померлого інваліда ОСОБА_3, що не є підставою для відмови іншому члену сім'ї померлого інваліда на отримання безоплатно автомобіля.

Згідно листа Міністерства юстиції України від 29.04.2011 №5149-0-26-11-18 щодо усунення суперечностей між положеннями нормативно-правових актів визначено, що при розв'язанні таких правових колізій, як правило, застосовуються загальновизнані прийоми тлумачення правових норм (надання переваги нормі, що має вищу юридичну силу, а у разі виявлення суперечностей (колізії) між положеннями різних нормативно-правових актів, які мають однакову юридичну силу, застосовуються положення нормативно-правового акта, який прийнято пізніше або який є спеціальним тощо).

Розділом ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни» №426-VIII визначено, що норми цього Закону щодо передачі безоплатно у власність членів сім'ї, спадкоємців автомобіля, визнаного гуманітарною допомогою, яким інвалід, дитина-інвалід були забезпечені через органи соціального захисту населення, поширюються також на випадки, коли смерть інваліда, дитини-інваліда та звернення членів сім'ї до органів соціального захисту населення про залишення їм автомобіля без сплати податків і зборів відбулися до набрання чинності цим Законом.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни» №426-VIII від 14.05.2015 було прийнято пізніше та має вищу юридичну силу, а тому саме положення цього законодавчого акту слід застосовувати до правовідносин, що виникли у цій справі.

Враховуючи вищенаведене, висновок відповідача викладений у листі від 13.10.2017 №17/1985 про відсутність підстав для передачі позивачу у власність автомобіля «Opel Vectra» 1996 року випуску, кузов №WOL000036Т1002861, двигун бензиновий об'ємом 1799 см. є безпідставними і необґрунтованими, у зв'язку з чим суд дійшов висновку визнати протиправною відмову Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, яка зазначена в листі від 13.10.2017 №17/1915, у передачі безоплатно автомобіля марки «Opel Vectra», 1996 року випуску, кузов №WOL000036Т1002861, двигун бензиновий об'ємом 1799 см., яким інвалід був забезпечений через органи соціального захисту населення, як гуманітарна допомога.

Щодо позовної вимоги позивача зобов'язати Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації передати позивачу у власність безоплатно автомобіль марки «Opel Vectra» 1996 року випуску, кузов №WOL000036Т1002861, об'єм 1799 см., то суд зазначає, що на зміну Порядку забезпечення інвалідів автомобілями від 08 вересня 1997 року №999 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями» від 9 липня 2006 року №999, яка залишається чинною на даний час та регулює порядок забезпечення інвалідів автомобілями.

Згідно з абз. 2 та абз. 3 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями» від 9 липня 2006 року №999 (далі - Постанова №999) для забезпечення автомобілями діти-інваліди беруться на облік після досягнення ними п'ятирічного віку. Забезпечення автомобілями інвалідів за місцем реєстрації здійснюється Міністерством соціальної політики Автономної Республіки Крим, відповідними структурними підрозділами соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - структурні підрозділи соціального захисту населення) або управліннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - управління виконавчої дирекції).

Згідно з п. 16 Порядку №999 перереєстрація автомобіля на ім'я інваліда з числа членів сім'ї, законного представника недієздатного інваліда, дитини-інваліда проводиться підрозділом МВС протягом 10 діб з моменту визначення особи, що буде експлуатувати автомобіль на законних підставах, шляхом видачі письмової довідки, форма якої затверджується Мінсоцполітики. Довідка видається інваліду, законному представнику недієздатного інваліда, дитини-інваліда структурним підрозділом соціального захисту населення, в якому інвалід перебував на обліку, а інваліду внаслідок трудового каліцтва - відповідним управлінням виконавчої дирекції.

Враховуючи вимоги наведених законодавчих актів, а також у зв'язку із встановленням з боку відповідача порушення права позивача щодо залишення безоплатно вказаного автомобіля за позивачем, суд вважає, що для належного захисту порушеного права слід зобов'язати відповідача зняти автомобіль «Opel Vectra» 1996 року випуску, кузов №WOL000036Т1002861, двигун бензиновий об'ємом 1799 см. з обліку в органах соціального захисту населення та надати дозвіл на перереєстрацію вказаного транспортного засобу на ОСОБА_1.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов винову про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, яка зазначена в листі від 13.10.2017 №17/1915, у передачі ОСОБА_1 безоплатно автомобіля марки «Opel Vectra» 1996 року випуску, кузов №WOL000036Т1002861, двигун бензиновий об'ємом 1799 см., яким інвалід був забезпечений через органи соціального захисту населення як гуманітарна допомога.

Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації зняти автомобіль «Opel Vectra» 1996 року випуску, кузов №WOL000036Т1002861, двигун бензиновий об'ємом 1799 см. з обліку в органах соціального захисту населення та надати дозвіл на перереєстрацію вказаного транспортного засобу на ОСОБА_1.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) грн.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш