про передачу адміністративної справи
з одного адміністративного суду до іншого
09 січня 2018 р. м. Чернівці Справа № 725/5543/17
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Брезіна Т.М. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,-
ОСОБА_1 05.12.2017 р. подав до суду позовну заяву, в якій просив: визнати протиправним та скасувати рішення Чернівецької міської ради №857 від 05.09.2017 р. «Про затвердження фізичним особам проектів відведення земельних ділянок зі зміни цільового призначення» в частині відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, у затвердженні проекту відведення щодо зміни цільового призначення земельної ділянки за адресою: м. Чернівці, вул. Руська, 128, площею 0,0376 га, кадастровий номер 7310136600:31:001:1029, для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку (код 02.03); зобов'язати Чернівецьку міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, про затвердження проекту відведення щодо зміни цільового призначення земельної ділянки за адресою: м. Чернівці, вул. Руська, 128, площею 0,0376 га, кадастровий номер 7310136600:31:001:1029, для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку (код 02.03).
Ухвалою Першотравневого районного суду м.Чернівці від 11.12.2017 р. відкрито провадження по справі на підставі ст.ст. 17, 107, 108, 109, 111, 158, 165 КАС України.
Ухвалою Першотравневого районного суду м.Чернівці від 21.12.2017 р. адміністративну справу передано за правилами предметно-територіальної підсудності для розгляду Чернівецькому окружному адміністративному суду.
При прийнятті ухвали від 21.12.2017 р. Першотравневий районний суд м.Чернівці керувався прийняттям 03.10.2017 року Верховною Радою України Закону України №2147-VIII “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів”, який набрав чинності 15.12.2017 року. На підставі внесених змін, пунктом 10 частини першої розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України від 03.10.2017 року визначено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Крім того Першотравневий районний суд м.Чернівці зазначає, що статтею 20 нової редакції КАС України змінено предметну юрисдикцію адміністративних судів, зокрема в переліку справ, які розглядаються місцевими загальними судами, як адміністративними судами, відсутня категорія справ щодо оскарження рішень органів місцевого самоврядування. У зв'язку із вказаним, Першотравневий районний суд м.Чернівці передав справу за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення для розгляду до Чернівецького окружного адміністративного суду за правилами предметно-територіальної підсудності.
Вирішуючи питання щодо прийняття справи до свого провадження, суд дійшов висновку, що вказана адміністративна справа передана на розгляд до Чернівецького окружного адміністративного суду помилково, з наступних підстав.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон 2147-VIII від 03.10.2017р., яким затверджено нові редакції Господарського процесуального кодексу, Цивільного процесуального кодексу та Кодексу адміністративного судочинства.
Відповідно до п.10 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Правила розгляду адміністративних справ, провадження у яких відкрито до 15 грудня 2017 року, законодавець визначив нормами ч.3 ст.30 КАС України, відповідно до яких справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Як вбачається з матеріалів справи, на час відкриття провадження у справі Першотравневим районним судом м.Чернівці, адміністративний позов ОСОБА_1 був підсудний, відповідно до ч.2 ст.18 КАС України у редакції від 6 липня 2005 р., місцевому загальному суду як адміністративному суду.
Відповідно до ч.1 ст. 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з нормами ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у рішеннях пов'язаних із застосуванням ст. 6 Конвенції вказує, що словосполучення “встановлений законом” поширюється не лише на правову основу самого існування “суду”, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття “суд, встановлений законом” у частині першій статті 6 Конвенції передбачає “усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)”. З огляду на це не вважається “судом, встановленим законом” орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Повноваження складу суду належить сприймати і як компетентність у розумінні наявності права на розгляд у суді відповідно до предмета спору, вирішення справ судом певної інстанції та судом, який має повноваження на розгляд справ у межах територіальної юрисдикції, визначеної КАС України, що забезпечує право на розгляд справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Враховуючи наведене вище, суд звертає увагу, що провадження по справі №725/5543/17 відкрито 11.12.2017 р. судом, встановленим законом, що було визначено до набрання чинності Закону 2147-VIII від 03.10.2017 року. А тому, навіть після вступу 15.12.2017 р. в закону силу нових норм КАС України, розглядати справу продовжує Першотравневий районний суд м.Чернівці як суд, встановлений законом.
Першотравневий районний суд м.Чернівці під час прийняття рішення про передачу даної справи до Чернівецького окружного адміністративного суду не врахував положення ч.3 ст.30 КАС України та висновків Європейського суду з прав людини, у зв'язку із чим адміністративна справа №725/5543/17 підлягає передачі до Першотравневоого районного суду м.Чернівці як до суду, встановленого законом.
Крім того, суд звертає увагу на те, що вказана адміністративна справа не може бути розглянута Чернівецьким окружним адміністративним судом також з наступних підстав.
Відповідно до п.1 ч.3 ст. 317 КАС України порушення норм процесуального права є обов'язковою підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення суду, якщо справу розглянуто неповноважним складом суду.
Передачу справ з одного суду до іншого суду визначають норми ст. 29 КАС України. Однак, суд звертає увагу, що вказаними нормами законодавець не врегулював питання передачі справ за правилами предметної підсудності. Відтак, виходячи із приписів ч. 6 ст. 7 КАС України щодо застосування судом закону за аналогією, правила щодо передачі адміністративного позову з одного суду до іншого суду в даному випадку мають визначатись з урахуванням норм, які визначають передачу справ за територіальною підсудністю.
Згідно з п. 3. ч. 1 ст. ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч.1 ст.30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що адміністративна справа №725/5543/17 підлягає передачі до місцевого загального суду як адміністративного, а саме до Першотравневого районного суду м.Чернівці, оскільки відповідно до вимог ч.3 ст.30 КАС України справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
На підставі викладеного, керуючись п.10 розділу VII Перехідних положень, ст.ст. 29, 30, 256, 293, 317 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративну справу №725/5543/17 за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення - передати на розгляд до Першотравневого районного суду м.Чернівці.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається безпосередньо до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
З урахуванням особливостей оскарження рішення суду, визначених згідно з п.15.5 Перехідних положень КАС України, яким передбачено, що апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Т.М. Брезіна