15 січня 2018 р. м. ХерсонСправа № 821/1958/17
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: судді Гомельчука С.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву позивача про залучення до участі у справі Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить:
- визнати відмову ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області щодо виготовлення уточненої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 та від 11 листопада 2015 року № 988, станом на 01 січня 2016 року, протиправною;
- зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Херсонській області виготовити уточнену довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з урахуванням розмірів усіх складових грошового забезпечення, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 та від 11 листопада 2015 року № 988, станом на 01 січня 2016 року, а саме: посадовий оклад - 3100,00 грн.; оклад за спеціальним званням (полковник міліції) - 2400 грн.; надбавка за стаж служби (45%) - 2475,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%) - 3828,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 310,00 грн.; премія (97%) - 11749,61 грн.;
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, шляхом зобов'язання ліквідаціної комісії УМВС України в Херсонській області подати у десятиденний строк з дати набрання цим рішенням законної сили, звіт про його виконання;
- врахувати вимоги п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674 - VI "Про судовий збір" щодо ОСОБА_1, як позивача при розгляді даної справи.
14 грудня 2017 року позовна заява надійшла до канцелярії адміністративного суду, того ж дня провадження по справі було відкрито та призначено судове засідання на 11 січня 2018 року о 10:00 год. (згідно редакції Кодексу адміністративного судочинства України, яка діяла на момент надходження справи до суду), однак у зв'язку із знаходженням головуючого судді по даній справі на лікарняному, судового засідання не відбулось.
Разом з тим, 15 грудня 2017 року вступила у законну силу нова редакція Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), тому згідно пункту 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу, дана справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
10 січня 2018 року відповідачем було надано до суду відзив на адміністративний позов, проте не було дотримано вимог ч. 4 ст. 162 КАС України, а саме до відзиву не було додано документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу.
12 січня 2018 року представник позивача подав до суду заяву про залучення до участі у справі Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області (далі - ГУ ПФУ) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, також представник позивача був ознайомлений з відзивом на позовну заяву у суді та просив надати п'ятиденний строк для надання до суду відповіді на відзив, згідно ст. 163 КАС України.
Суд звертає увагу позивача на те, що предметом даного адміністративного позову є зобов'язання виготовити ліквідаційною комісією УМВС України довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача з урахуванням розмірів усіх складових грошового забезпечення, передбачених постановами № 1294 та № 988 Кабінету Міністрів України, крім того, відповідно до Указу Президента України "Про Положення про Пенсійний фонд України" № 384/2011 в редакції від 19 березня 2013 року та постанови Верховного суду України від 25 листопада 2014 року у справі № 21-322а14, органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках. Пенсійні органи здійснюють перерахунок пенсій виключно на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих уповноваженими органами і не мають повноважень змінювати їх зміст.
Згідно листів ПФУ № 4875/02-60 від 26 березня 2007 року та № 18736/02-23 від 13 червня 2017 року органи ПФУ виконують функції тільки з призначення та перерахунку пенсій, а визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсії виходить за межі їх компетенції. Відповідальність за правильність видачі довідок та достовірність відображеної в них інформації несуть установи, які їх видали.
З огляду на вказане, вбачається, що предмет спору не стосується функцій ГУ ПФУ, а тому суд вважає недоцільним залучення останнього до розгляду справи у якості третьої особи.
Керуючись ст. 49, 50, 163, 241 - 256, КАС України, суд -
ухвалив:
У задоволенні заяви позивача про залучення до участі у справі Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - відмовити.
Надати позивачу строк для надання до суду відповіді на відзив до 18 січня 2018 року.
Відповідно до статті 294 КАС України, ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Гомельчук С.В.