19 грудня 2017 року
м. Рівне
№817/1824/17
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Романчук В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:позивача: представник не прибув, відповідача: представник не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної служби геології та надр України
до
Сільськогосподарського комунального підприємства "Малолюбашанське"
про припинення права користування надрами,
22.11.2017 Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом до Сільськогосподарського комунального підприємства "Малолюбашанське" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5205 від 27.10.2010.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5205 від 27.10.2010 з метою видобування піску придатного для дорожнього будівництва та виготовлення будівельних розчинів, для благоустрою, рекультивації та планування територій. Державною службою геології та надр України була здійснена спроба перевірки дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин. Державна служба геології та надр України неодноразово зверталась до надрокористувача для усунення порушень та повідомлення усунення порушень не допуску до перевірки. Проте, надрокористувач жодних пояснень на вимогу позивача не надав. В подальшому, з підстав порушення надрокористувачем умов користування надрами, позивачем зупинено дію спеціального дозволу відповідача та надано строк для усунення порушень. У строк, встановлений позивачем, відповідач порушень не усунув. Оскільки позивач вважає, що має місце порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр та відсутня згода користувача, просить припинити дане право у судовому порядку, а позов задовольнити повністю.
Ухвалами суду від 23.11.2017 відкрито провадження у справі на призначено справу до судового розгляду на 19.12.2017.
У судове засідання позивач не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності (45, 47).
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, заперечень на адміністративний позов не подав та про причини своєї неявки суд не повідомив (а.с.46).
Відповідно до частини першої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Таких випадків судом не встановлено, а тому справу розглянуто без участі представників сторін, на підставі наявних доказів.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що Сільськогосподарському комунальному підприємству "Малолюбашанське" Міністерством охорони навколишнього середовища України видано спеціальний дозвіл на користування надрами №5205 від 27.10.2010 на видобування піску придатного для дорожнього будівництва та виготовлення будівельних розчинів для благоустрою, рекультивації та планування територій строком дії на 12 років та укладено Угоду про умови користування надрами з метою видобування №5205 від 27.10.2010 з Програмою робіт з видобування корисних копалин Малолюбашанського -2 родовища пісків, що є додатками до спеціального дозволу (а.с.10, 11-19).
Згідно з наказами Державної служби геології та надр України №323 від 21.09.2016 “Про проведення планових перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2016 року” та №312 від 19.09.2016 “Про затвердження плану перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2016 року” та витягу з плану проведення перевірок надрокористувачів, вбачається, що у IV кварталі 2016 року заплановано перевірку Малолюбашанського-2 родовища, надрокористувачем якого є Сільськогосподарське комунальне підприємство "Малолюбашанське" (а.с.20-22) .
Листом Державної служби геології та надр України №17808/13/14-16 від 21.09.2016 Сільськогосподарське комунальне підприємство "Малолюбашанське" було повідомлене про проведення планової перевірки, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.25).
Направлення Державної служби геології та надр України №1266-14/06 від 13.10.2016 на проведення перевірки вручене не було.
За наслідками проведеної перевірки складений акт про недопущення до перевірки №06-02/25/2016-63/п(220) від 19.10.2016, яким встановлено порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, а саме: не допуск посадових осіб Державної служби геології та надр України до здійснення заходів державного нагляду (контролю) які проводились з дотриманням порядку здійснення державного нагляду (контролю) (а.с.26-27).
Також за наслідками перевірки Державною службою геології та надр України винесено припис №1294-14/06 від 20.10.2016, в якому зобов'язано у строк до 21.11.2016 надати копії усіх документів до Відділу щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин згідно додатку №1 до даного припису (а.с.28-31).
14.12.2016 Центральним міжрегіональним відділом ДДГК Держгеонадр України направлено на адресу Державної служби геології та надр України лист №1601/14/06, в якому зазначено, що станом на 14.12.2016 Сільськогосподарським комунальним підприємством "Малолюбашанське" не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування (а.с.33).
Листом №1670/13/14-16 від 26.01.2017 Державна служба геології та надр України повідомила Сільськогосподарське комунальне підприємство "Малолюбашанське" про те, що наказом №505 від 30.12.2016 дію спеціального дозволу на користування надрами №5205 від 27.10.2010 зупинено та надано 30 календарних днів для усунення порушень. Листом запропоновано надати до Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України інформацію щодо усунення порушень і попереджено, що в протилежному випадку, буде розглянуто питання щодо припинення права користування надрами. Лист вручений відповідачу 03.02.2017, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.34-36).
01.03.2017 Центральним міжрегіональним відділом ДДГК Держгеонадр України направлено на адресу Державної служби геології та надр України лист №189/14/06 в якому зазначено що станом на 01.03.2017 Сільськогосподарське комунальне підприємство "Малолюбашанське" не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування (а.с.37) .
Листом №10637/13/14-17 від 13.05.2017 Державна служба геології та надр України повідомила Сільськогосподарське комунальне підприємство "Малолюбашанське" , що у зв'язку з неусуненням причин зупинення дії спеціального дозволу, буде розглянуто питання щодо припинення права користування надрами у судовому порядку та надано 15 денний строк на надання відповіді щодо згоди/незгоди на припинення права користування надрами Малолюбашанського-2 родовища. Лист вручений відповідачу 20.05.2017, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.38). Докази направлення відповіді відсутні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 4 Кодексу України про надра, надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування.
Згідно з частиною першою статті 13 цього Кодексу, користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Абзацом 2 частини першої статті 14 цього Кодексу передбачено, що надра надаються у користування для видобування корисних копалин.
При цьому, за частиною першою статті 19 цього Кодексу, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
За змістом частини 1 статті 25 Кодексу України про надра, права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.
В свою чергу, відповідно до пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України №615 від 30.05.2011, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; 4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища. Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом. Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків. Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії. Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії. У разі визнання судом незаконним зупинення дозволу строк дії дозволу вважається таким, що автоматично продовжений на строк незаконного зупинення.
За правилами пункту 23 вказаного Порядку, право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Згідно з частин 1-2 статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр. Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4,5,6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що право користування надрами припиняється органом, який надав відповідний дозвіл, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.
Висновки щодо застосування вказаної норми права аналогічного характеру висловлені Верховним Судом України у постановах від 25.06.2011 року по справі №36а11, від 19.09.2011 року по справі №164а11, від 10.12.2013 року по справі №21-450а13, від 11.11.2014 року по справі №21-482а14.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр мають право здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції.
Згідно з частиною другою цієї статті, користувачі надр зобов'язані:1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Частинами 3 та 4 цієї статті передбачено, що права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою. Користувач надр (інвестор), який отримав спеціальний дозвіл на користування надрами та гірничий відвід або уклав угоду про розподіл продукції, має виключне право здійснювати в його межах користування надрами відповідно до цього спеціального дозволу та угоди про розподіл продукції.
Як вбачається зі спеціального дозволу на користування надрами №5205 від 27.10.2010, невід'ємною частиною до нього є угода про умови користування надрами.
Пунктами 1-3 статті 8 Угоди про умови користування надрами з метою видобування №5205 від 27.10.2010 передбачено, що державний контроль за дотриманням правил і нормативів користування ділянкою надр, умов Дозволу, державний нагляд за веденням робіт на ділянці надр та їх використанню здійснює Мінприроди та його органи на місцях, органи місцевого самоврядування та відповідні заінтересовані вентральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи на містах в межах своєї компетенції. Надрокористувач зобов'язаний надавати цим органам необхідну для їх роботи інформацію, усні або на вимогу письмові пояснення з питань, що належать до компетенції цих органів. У разі виявлення порушень, відповідні органи мають право тимчасово зупинити провадження робіт, передбачених Дозволом, до усунення цих порушень, а також ініціювати перед Мінприроди питання зупинення, поновлення та анулювання Дозволу.
Судом встановлено, що в порушення вказаних вимог надрокористувач, Сільськогосподарське комунальне підприємство "Малолюбашанське", не допустив посадових осіб Державної служби геології та надр України до здійснення заходів державного нагляду (контролю) 19.10.2016, і в подальшому, не виконав його припис за №1294-14/06 від 20.10.2016 про зобов'язання у строк до 21.11.2016 надати копії усіх документів щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин згідно додатку №1.
Відповідач жодних пояснень на спростування обставин, викладених у повідомленнях позивача, не надав. Заяву про незгоду щодо припинення його права користування надрами не подавав.
Таким чином, наявними у матеріалах справи належними та допустимими доказами підтверджується порушення Сільськогосподарським комунальним підприємством "Малолюбашанське" вимог статті 24 Кодексу України про надра внаслідок недотримання угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами від №5205 від 27.10.2010. Тому, суд приходить до висновку про наявність підстав для припинення права користування надрами, які встановлені пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, у судовому порядку.
Разом з тим, за правилами частини восьмої статті 16 Кодексу України про надра, переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.
А тому, суд не може підміняти у даному випадку уповноважений орган та приймати замість нього рішення про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5205 від 27.10.2010.
За наведеного, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню лише в частині припинення права відповідача на користування надрами.
Підстав для стягнення судових витрат по справі, згідно частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, немає.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Припинити право Сільськогосподарського комунального підприємства "Малолю-башанське" на користування надрами згідно спеціального дозволу №5205, виданого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України 27.10.2010.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено: 29.12.2017.
Суддя Друзенко Н.В.