Рішення від 15.01.2018 по справі 814/536/17

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2018 р. № 814/536/17

м. Миколаїв

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідача:Врадіївської районної державної адміністрації Миколаївської області, вул. Незалежності, 91, смт. Врадіївка, Врадіївський район, Миколаївська область, 56301

третя особа:ОСОБА_2, АДРЕСА_2

про:визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Врадіївської районної державної адміністрації Миколаївської області про (з урахуванням заяви про зміну предмету адміністративного позову) визнання протиправними дії посадових осіб Врадіївської РДА Миколаївської області, які полягають у припиненні обліку кандидатів у батьки-вихователі подружжя ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування і сім'ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, який ведеться в Єдиній інформаційно-аналітичній системі «Діти»; визнання протиправними дії посадових осіб Врадіївської РДА, які направлені на нехтування (ігнорування) необхідності створення умов для реалізації права громадян на отримання повної та достовірної інформації про дітей, які можуть бути усиновлені або влаштовані в їхні сім'ї, які полягають у відмові у продовженні дії висновку про наявність умов для створення дитячого будинку сімейного типу на базі сім'ї ОСОБА_2 від 14.04.2016 року № 182-02, у відмові на ознайомлення з конфіденційною інформацією про дітей, що розміщена в банку даних, у відмові у наданні потенційним батькам-вихователям ОСОБА_1 та ОСОБА_2 направлення на відвідування закладів з метою налагодження психологічного контакту з дитиною згідно п. 4 абзацу 12 типового положення про службу у справах дітей РДА (постанова КМУ № 1068 від 30.08.2007 року); зобов'язання посадових осіб Врадіївської РДА створити умови для реалізації права ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на отримання повної та достовірної інформації про дітей, які можуть бути влаштовані в сім'ю ОСОБА_2 та забезпечення здійснення взаємодобору сім'ї ОСОБА_2 до дитини.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що Врадіївським районним судом Миколаївської області рішенням від 15.06.2017 року по справі № 474/314/17 за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправним розпорядження № 54-р від 03.04.207 року «Про відмову в наданні статусу дитячого будинку сімейного типу сім'ї ОСОБА_1» встановлено, що 14.04.2016 року подружжя ОСОБА_1 та ОСОБА_2 внесено до Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Діти» як кандидати у потенційні батьки-вихователі, які бажають взяти на виховання у свою сім'ю дитину-сироту, дитину, позбавлену батьківського піклування, пройшли навчання-підготовку.

Відповідач надав заперечення на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки на даний час сім'я ОСОБА_2 знята з обліку як кандидати в батьки-вихователі у зв'язку з закінченням терміну дії дозвільних документів.

Позивач надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

14.04.2016 відомості про сім'ю ОСОБА_1 та ОСОБА_2 службою у справах дітей Врадіївської РДА було внесено до Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Діти» як кандидатів, які бажають взяти на виховання у свою сім'ю дитину-сироту, дитину, позбавлену батьківського піклування (кандидатів в усиновлювачі, потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів).

15.05.2017 сім'ю ОСОБА_2 знято з обліку у зв'язку з закінченням строку дії документів кандидатів.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 Сімейного кодексу України, облік осіб, які бажають усиновити дитину, ведеться відділами та управліннями районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських, районних у містах рад, на які покладається безпосереднє ведення справ щодо опіки та піклування, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері сім'ї та дітей, структурними підрозділами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а також центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей, у порядку , встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 року № 905 затверджено «Порядок провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей» (далі- Порядок № 905).

Так, відповідно до розділу «Облік громадян України, які постійно проживають на території України і бажають усиновити дитину» Порядку № 905, облік громадян України, які постійно проживають на території України і бажають усиновити дитину, здійснює служба у справах дітей за місцем проживання таких громадян. Громадяни України, які бажають усиновити дитину, звертаються з письмовою заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей за місцем проживання. Заява може бути написана в присутності працівника служби у справах дітей та засвідчена ним. У разі коли одне з подружжя не може особисто з'явитись до служби у справах дітей для написання заяви, його заяву, засвідчену нотаріально, може подати дружина (чоловік). Строк дії документів становить один рік з дня їх видачі, якщо інше не передбачено законодавством.

Згідно до п. 24, 27 Порядку № 905, Служба у справах дітей протягом 10 робочих днів після надходження заяви та всіх документів, зазначених у пункті 22 цього Порядку:

перевіряє документи на відповідність вимогам законодавства;

проводить бесіду із заявниками, з'ясовує мотиви усиновлення, ставлення до виховання дітей. У разі коли усиновлення здійснюється одним із подружжя, з'ясовуються причини, з яких другий з подружжя не бажає бути усиновлювачем, та його ставлення до намірів дружини (чоловіка) усиновити дитину;

складає акт обстеження житлово-побутових умов заявників;

розглядає питання про можливість заявників бути усиновлювачами та готує відповідний висновок і в разі надання позитивного висновку ставить заявників на облік кандидатів в усиновлювачі із занесенням даних про них до Книги обліку кандидатів в усиновлювачі, яка ведеться за формою згідно з додатком 4, та Єдиного банку даних.

Висновок про можливість бути усиновлювачами оформляється згідно з визначеними Мінсоцполітики вимогами на бланку служби у справах дітей, підписується її керівником, засвідчується печаткою та видається кандидатам в усиновлювачі.

Разом з висновком повертаються пронумеровані, прошнуровані, скріплені печаткою та завірені підписом керівника (заступника керівника) служби у справах дітей документи, подані кандидатами в усиновлювачі, із зазначенням служби у справах дітей, в якій вони перебувають на обліку, та облікового номера.

Строк дії висновку про можливість бути усиновлювачами становить один рік від дати видачі. Строк дії висновку може бути продовжений, але не більш як на один рік.

У разі коли протягом дії висновку закінчився строк дії документів (одного з них), зазначених у пункті 22 цього Порядку, кандидати в усиновлювачі поновлюють їх та додають до документів, повернутих службою у справах дітей.

Якщо протягом строку дії висновку про можливість бути усиновлювачами кандидати в усиновлювачі не здійснили усиновлення, вони можуть звернутися до служби у справах дітей за місцем обліку із заявою про продовження строку дії висновку. До заяви додаються документи, зазначені у пункті 22 цього Порядку. Служба у справах дітей перевіряє подані документи, складає акт обстеження житлово-побутових умов заявників та готує довідку про продовження строку дії висновку за формою, затвердженою Мінсоцполітики, або у разі виявлення обставин, що унеможливлюють усиновлення письмово повідомляє заявників про відмову у продовженні зазначеного строку. Документи, подані кандидатами в усиновлювачі, пронумеровані, прошнуровані, скріплені печаткою та завірені підписом керівника (заступника керівника) служби у справах дітей, повертаються заявникам.

Довідка про продовження строку дії висновку про можливість бути усиновлювачами або повідомлення про відмову у продовженні зазначеного строку оформляється на бланку служби у справах дітей, підписується її керівником та засвідчується печаткою.

За приписами п. 29 Порядку № 905, Кандидати в усиновлювачі знімаються з обліку в разі: 2) закінчення строку дії висновку про можливість бути усиновлювачем, якщо такі кандидати не звернулися із заявою про продовження його дії. Служба у справах дітей письмово повідомляє кандидатів в усиновлювачі про зняття їх з обліку з підстав, передбачених підпунктами 2-4 цього пункту.

Крім того, п. 40 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 866,встановлено, що особа, яка виявила бажання взяти на виховання в сім'ю дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, подає службі у справах дітей за місцем свого проживання: заяву (від подружжя приймається спільна заява, підписана обома подружжями); довідку про доходи за останні шість місяців або копію декларації про доходи, засвідчену в установленому порядку; документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням; копію свідоцтва про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі); довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і рекомендацію центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодо включення кандидатів до єдиного банку даних; копію паспорта; висновок про стан здоров'я заявника, складений за формою згідно з додатком 5;

довідку від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками; довідку про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видану територіальним центром з надання сервісних послуг МВС за місцем проживання заявника; письмову згоду всіх повнолітніх членів сім'ї, що проживають разом з особою, яка бажає взяти дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, під опіку, піклування, утворити прийомну сім'ю або на власній житловій площі - дитячий будинок сімейного типу, засвідчену нотаріально або написану власноручно в присутності посадової особи, яка здійснює прийом документів, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, ім'я, по батькові, підпису посадової особи та дати.

Строк дії документів, зазначених у цьому пункті, становить дванадцять місяців з дати видачі.

Позивач надав суду докази звернення до відповідача із заявами від 13.03.2017 та 12.04.2017 про продовження дії висновку про наявність умов для створення дитячого будинку сімейного типу на базі сім'ї ОСОБА_2 № 182-02 від 14.04.2016 року.

Відповідач листами від 30.03.2017 № Б-15-01 та від 20.04.2017 № 207-02 повідомляв позивача про необхідність поновлення документів, передбачених п. 40 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 866.

Позивач оновлених документів, передбачених п. 40 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 866, відповідачу не надав, тому 15.05.2017 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було знято з обліку як кандидатів, які бажають взяти на виховання у свою сім'ю дитину-сироту, дитину, позбавлену батьківського піклування (кандидатів в усиновлювачі, потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів). Вказаних документів позивач не надав і суду.

Посилання позивача на постанову Врадіївського районного суду Миколаївської області від 15.06.2017 року по справі № 474/314/17, якою визнано протиправним та скасовано розпорядження Врадіївської РДА Миколаївської області від 03.04.2017 року № 54-р «Про відмову в наданні статусу дитячого будинку сімейного типу сім'ї ОСОБА_2» та зобов'язано Врадіївську РДА повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 22.11.2016 про надання сім'ї ОСОБА_1 статусу будинку сімейного типу судом до уваги не береться, оскільки не свідчить про те, що позивач надав відповідачу поновлені документи, передбачені п. 40 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 866.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З огляду на викладені обставини, позивачем не доведено яку норму права порушив відповідач.

За таких обставин, позов задоволенню не підлягає.

Судовий збір покладається на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Врадіївської районної державної адміністрації Миколаївської області (вул. Незалежності, 91, смт. Врадіївка, Врадіївський район, Миколаївська область, 56301 ідентифікаційний код 04056747) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко