Постанова від 14.12.2017 по справі 487/4727/17

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Миколаїв

14 грудня 2017 року Справа № 487/4727/17

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Устинов І. А., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54038

доУправління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Миколаївський області, вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001

провизнання бездіяльність протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся до суду з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Миколаївській області (далі - відповідач) про:

- визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нової довідки про розмір його грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення та ненаправлення такої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області;

- зобов'язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною інформацією відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45»Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393» з урахуванням змін в грошовому забезпечені, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988;

- встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про його виконання.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України від 11.12.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», нормами якої встановлено розміри грошового забезпечення поліцейських, які є значно більшими від грошового забезпечення колишніх працівників міліції, а на сьогодні нинішніх пенсіонерів. Тобто відбулася фактична зміна розмірів грошового забезпечення в порівнянні з тими, що застосовувалися при обчисленні пенсій нинішнім пенсіонерам. Тому, відповідно до внесених змін позивач вважає, що він має право на отримання нової довідки про перерахунок його пенсії як пенсіонера органів внутрішніх справ України.

Позивач надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, в порядку письмового провадження.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що відповідачем на вимогу ОСОБА_1 раніше вже видавалася довідка про перерахунок пенсії відповідно до вимог Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року. Проте позивач не погодився з виданою довідкою, обгрунтовуючи це тим, що до розміру його пенсії відповідач не включив деякі види надбавок, тому довідка є невірною. Відповідач просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинстваУкраїни (далі - КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 2002 року, пенсія якому призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), який відповідно до Конституції України та вищезазначеного Закону має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом.

З метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей 23 грудня 2015 року Верховною радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIII (далі Закон № 900-VІІІ), яким внесені зміни до Закону № 2262-ХІІ.

Закон № 900-VІІІ від 23.12.2015 р. набрав чинності з 29.12.2015 року. Тобто з цієї дати пенсіонери МВС (міліції) набувають права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового убезпечення у розмірах, встановлених для поліцейських.

Постановою Кабінету міністрів України від 11.12.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено розміри грошового забезпечення поліцейських, які є значно більшими від грошового забезпечення колишніх працівників міліції, а нинішніх пенсіонерів. Тобто відбулася фактична зміна розмірів грошового забезпечення в порівнянні з тими, що застосовувалися при обчисленні пенсій нинішнім пенсіонерам.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено -постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне убезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17.07.1992 року №393» (далі - Порядок № 45).

Міністерство внутрішніх справ України, виконуючи умови цього Порядку та у відповідь на протестні акції пенсіонерів органів внутрішніх справ, 03.02.2017 року за вих. № 1461/05/22-2017 направило в Пенсійний фонд України повідомлення про підстави перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ України (міліції).

28.03.2017 року за вих. № 9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив своїм територіальним органам (Головним Управлінням ПФУ ) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій, до Ліквідаційних комісій.

На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія У МВС України в Миколаївській області підготувала та відправила до Головного Управління ПФУ в Миколаївській області довідку ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року згідно додатку 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.

19.06.2017 року позивач звернувся до Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області із запитом на отримання публічної інформації про надання йому копії довідки про розмір грошового забезпечення, яка була направлена до ГУ ПФУ в Миколаївській області для перерахунку його пенсії та складових грошового забезпечення, які включені до довідки ім'я позивача.

26.06.2017 року позивач отримав лист - відповідь УМВС України в Миколаївській області за вих. № А-06/зі/05/38-2017 року із додатком копії довідки. В довідці зазначено, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988, Наказу МВС від 06.04.2016 року № 260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, за посадою старший слідчий в особливо важливих справах СУ УМВС України в Миколаївській області становить:

посадовий оклад 2700,00 Підвищення посадового окладу ( 0 %) 0,00

оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції 2200,00

надбавка за вислугу років (40 %) 1960,00

надбавка за специфічні умови проходження служби ( 0 %) 0.00

надбавка за службу в умовах режимних обмежень (0%) 0,00

премія ( 2,32%) 159,15

Всього: 7019,15

Із зазначеними показниками у довідці позивач не погодився. Відповідно до останньої довідки під 04.06.2012 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, станом на 01.04.2012 року за посадою старший слідчий в особливо важливих справах СУ УМВС України в Миколаївській області загальний розмір пенсії становить 4043,87грн.

Як вбачається із викладеного, для перерахунку пенсії позивача в довідку від 11.05.2017 року не були з ключеві додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань (80%), та зменшений розмір премії з 40,5% до 2,32%.

Для з'ясування невідповідності обставин позивач 03.07.2017 року звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області із заявою про надання йому довідки, підготовленої Ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївській області. Але пенсійний фонд надав ОСОБА_1 таку ж саму завірену копію довідки.

Не погодившись із зазначеними у довідці показниками, позивач вважає, що ліквідаційна комісія УМВС України в Миколаївській області зобов'язана виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:

посадовий оклад - 2700 грн.,

оклад за спец, званням підполковник міліції - 2200 грн.,

надбавка за вислугу років 40% ( посад, оклад + оклад за спец. Званням ) - 1960 грн надбавка за виконання особливо важливих завдань 80%

( слідчим посад, оклад + оклад за спец. Званням + надбавка за вислугу років) - 5488 грн., Премія 40,5 % ( від усього грошового забезпечення) -5000, 94 грн.

Усього грошового забезпечення - 17348, 92 грн

30.07.2017року позивач отримав лист-відповідь УМВС України в Миколаївській області від 25.07.2016 р. за № А- 07/зі/28 - 2017, згідно якого йому знову відмовлено у наданні нової довідки.

.

Станом на грудень 2015 року нормативного документу (Наказу № 260), на який посилається Ліквідаційна комісія УМВС України в Миколаївській області і який мав би встановити порядок та умови виплати грошового забезпечення видано не було. Отже, посилання Ліквідаційної комісії на Наказ № 260 при виготовленні довідки є безпідставним. Наказ МВС України № 260 був підписаний 06.04.2016 року, а 29.04.2016 р. зареєстрований з Міністерстві юстиції України за № 669/28799. Наказом № 260 затверджено «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із стецифічними умовами навчання»

Відповідно до ч. 2 Наказу МВС України № 260, наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Наказу МВС України № 260 було опубліковано в газеті «Офіційний Вісник України» № 39 від 27.05.2016 року. Тобто Наказ набрав чинності з 27.05.2016 року.

Натомість, станом на грудень 2015 року виплата додаткових видів грошового забезпечення та премій проводилась в порядку, встановленому Наказом МВС № 499 від 3.12.2007 року.

Оскільки додаткові види грошового забезпечення та премії, встановлені Постановою № 988, не могли бути враховані при перерахунку пенсій станом на 01.01.2016 року, то відповідні їм види премій, встановлені Постановою КМУ№1294-2007 року, що є складовими існуючих пенсій, на цей час залишались без змін їхніх розмірів відповідним рішенням КМУ, тому змінам при даному перерахунку пенсій не підлягають.

Тобто як вже зазначено вище, із Постанови № 988 повинні враховуватися тільки ті види та розміри грошового забезпечення, які фактично викликали «... зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій ... осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або ввели для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством (відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262)».

Пунктом 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.04.2005 р. № 4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» встановлено, що відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям та особам, котрі мають право на пенсію згідно із цим Законом, провадиться у зв'язку зі зміною (що сталася після звільнення їх зі служби) розмірів грошового забезпечення, виходячи з якого обчислюються пенсії.

Ч. 3, ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду-:раїни та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ст.8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

З урахуванням ст. 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України і є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Конституційний суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управлінні державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо. (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій, від 20.12.2016 року № 7рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення, зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових, економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція зі спірних питань була висловлена і Верховним Судом України у постанові від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13.

У відповідності до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх "осадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 року №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 11, частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

За таких обставин суд, оцінивши в сукупності надані докази, вважає необхідним задовольнити позовні вимоги частково - щодо визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Суд вважає, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суду не є необхідним.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2, 11, 71, 94, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльності Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Миколаївській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нової довідки про розмір його грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення та ненаправлення такої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

3. Зобов'язання Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Миколаївській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною інформацією відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393» з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988.

4. В решті позовних вимог відмовити.

5. Присудити ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1600,00 грн., сплачений квитанцією від 06.09.2017 року, за рахунок бюджетних асигнувань Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Миколаївській області.

Повний текст постанови буде складено протягом п'яти днів з дня закінчення розгляду справи.

Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.

Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.

Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя І. А. Устинов