про залишення позовної заяви без руху
15 січня 2018 року № 810/197/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в м. Києві адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального населення Фастівської районної державної адміністрації та Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправною відмови у прийнятті документів та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Фастівської райдержадміністрації у прийнятті документів для оформлення посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії та готуванні подання,
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Фастівської райдержадміністрації прийняти від позивача документи для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 4, із числа постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3,
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Фастівської райдержадміністрації оформити та направити подання до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для вирішення питання щодо видачі позивачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 4,
зобов'язати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації розглянути подання Управління соціального захисту населення Фастівської райдержадміністрації щодо видачі позивачу посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4 та прийняти відповідне рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши позовну заяву, суд дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху у зв'язку з наступним.
Згідно із ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Пунктом 4 ч. 2 даної статті визначено, що у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Проте, позовна заява не відповідає вказаним вимогам, оскільки позивачем не надано суду будь-яких доказів на підтвердження того, що Управлінням соціального захисту населення Фастівської райдержадміністрації відмовлено у прийнятті від позивача документів для оформлення посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії та готуванні подання.
Натомість, до позовної заяви додано, зокрема, фотокопію листа Управління соціального захисту населення Фастівської райдержадміністрації від 22.11.2017 № 01-20/1351, яким позивачу повідомлено про відсутність підстав для видачі йому довідки (додаток форми 7), яка є підставою для видачі посвідчення категорії 4.
Частиною 3 ст. 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (зі змінами та доповненнями) за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Положеннями статті 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2018 рік" установлено у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2018 року - 1762 гривні.
У свою чергу, абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Верховний Суд України у постанові від 14.03.2017 (справа №П/800/559/16) зазначив про те, що системний аналіз ч. 1 ст. 6, ч. 2 ст. 162, ч. 5 ст. 171-1 КАС України дає підстави для висновку, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою.
Перевіряючи правильність сплати позивачем судового збору та визначаючи кількість вимог немайнового характеру, звернених до суду, необхідно враховувати, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
При цьому, такі вимоги мають бути пов'язані одна з одною.
З урахуванням змісту позовних вимог, об'єктом сплати судового збору у даній справі є дві вимоги немайнового характеру.
Таким чином, сума судового збору за звернення до суду з даним адміністративним позовом становить 1 409,60 грн. (704,80 х 2).
З матеріалів позовної заяви слідує, що позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у сумі 704,80 грн., що підтверджується оригіналом квитанції від 05.01.2018 № 4.
Отже, позивачем не було в повному обсязі сплачено судовий збір. Так, сума несплаченого позивачем судового збору становить 704,80 грн.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу десятиденного строку для усунення її недоліків з дня отримання копії даної ухвали.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом уточнення позовних вимог та надання суду доказів сплати судового збору у сумі 704,80 грн.
Керуючись ст.ст. 161, 169, 171 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального населення Фастівської районної державної адміністрації та Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправною відмови у прийнятті документів та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Лисенко В.І.