10 січня 2018 року м. Житомир справа № 806/3355/17
категорія 5.1.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Попової О. Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби України з питань праці (вул. Десятинна, 14, Мсп601, Центральна Частина Києва, Київ, 01601) в особі Управління Держпраці у Житомирській області (вул. Шевченка, 18-а, Житомир, 10008) до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Спілка хмелярів та пивоварів" (вул. Леніна, 19, Карпівці, Чуднівський район, Житомирська область, 13235) про застосування заходів реагування,
встановив:
Державна служба України з питань праці Управління Держпраці у Житомирській області звернулось до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Спілка хмелярів та пивоварів" із позовом, в якому просить у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю працівників:
- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Спілка хмелярів та пивоварів" шляхом зупинення виконання робіт підвищеної небезпекита експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме КТП №54, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 27.11.2017 №2006/10-0019;
- заборонити Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю "Спілка хмелярів та пивоварів" виконувати роботи підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме КТП №54, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 27.11.2017 №2006/10-0019
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Управлінням Держпраці у Житомирській області проведено перевірку Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Спілка хмелярів та пивоварів" на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. На підставі виявлених порушень позивачем складено акт перевірки від27.11.2017 №2006/10-0019.
За результатами проведеної перевірки та наявних порушень позивач стверджує, що відповідачем допущено порушення Закону України "Про охорону праці", а тому, посилаючись на приписи частини п'ятої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 13.12.2017 відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи призначено на 10 січня 2018 року о 09:50.
В судове засідання прибув представник позивача, подав до канцелярії суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження. Представник відповідача в судове засідання не прибув, причини неявки не повідомив. Про дату, час та місце проведення судового розгляду повідомлений належним чином, що підтверджується наявним у матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Відзив на адміністративний позов не надіслав.
Зважаючи на неявку сторін та керуючись приписами ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 КАС України суд вважає за можливе провести розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у матеріалах справи доказами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Відповідно до абз. 2 ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V ( у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 877-V) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 (зі змінами та доповненнями, далі - Положення №96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Основними завданнями Держпраці, зокрема, є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб (підпункт 1 пункту 3 Положення №96).
В силу приписів п. 4 Положення №96, Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Пунктом 7 Положення №96 визначено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Відповідно до Положення про Головне управління (Управління) Державної служби з питань праці в області, затвердженого наказом Мінсоцполітики №340 від 27.03.2015 року та Положення про Управління Держпраці у Житомирській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 04.02.2016 №8, Управління Держпраці у Житомирській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Частиною 1 статті 39 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-XII, (із змінами та доповненнями, надалі - Закон №2694-XII) встановлено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Встановлено, що згідно направлення на проведення перевірки від 20.11.2017 №2006/10 та наказу від 20.11.2017 №2202 посадовими особами управління Держпраці у Житомирській області проведено планову перевірку Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Спілка хмелярів та пивоварів" (вул. Леніна, 19, Карпівці, Чуднівський район, Житомирська область, 13235) на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
На підставі виявлених порушень позивачем складено акт перевірки від 27 листопада 2017 року №2006/10-0019. (а.с. 7-9).
Згідно із розділом V цього акту, під час перевірки було виявлено ряд порушень, які створюють загрозу життю працівників.
Зокрема, перевіркою суб'єкта господарювання зафіксовані наступні порушення, які створюють загрозу життю працівників:
- статті 21 Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року № 2694-ХІІ, а саме: відсутній дозвіл на роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000В, та на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного обладнання напругою понад 1000В (КТП №54) , що є порушенням п. 12 додатку 2, п. 15 додатку 3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 №1107;
- статті 13 Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року № 2694-ХІІ, а саме: відсутні протоколи високовольтних випробувань трансформаторних підстанцій на КТП№54, опору ізоляції електрообладнання підвищеної небезпеки, що є порушенням п. 1.1.7, п. 8.7.3 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів.
Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 09.01.1998 №4 затверджено Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів (далі - Правила №4).
Згідно п. 1.1.7 Правил №4 електрообладнання, конструкції, комплектувальні деталі, вузли вітчизняного та іноземного виробництва повинні відповідати вимогам чинних в Україні нормативних документів. Електрообладнання, яке підлягає в Україні обов'язковій сертифікації, повинно супроводжуватись сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката згідно з Державною системою сертифікації УкрСЕПРО. У разі постачання електрообладнання з-за кордону організація-замовник повинна отримати сертифікат відповідності до укладення контракту на його поставку. Паспорт, інструкція та інша експлуатаційна документація, що поставляється з обладнанням чи виробами, повинна мати переклад українською (або також і російською) мовою.
Можливі відхилення від нормативної документації повинні бути узгоджені з Держнаглядохоронпраці, Держстандартом та організацією-замовником до укладання контракту на їх постачання. Копії погоджень і сертифікати долучаються до паспорта обладнання або виробу.
Відповідно до 8.7.3 Правил №4, до необхідної документації віднесено протоколи перевірок і випробування електрообладнання, апаратури, пристроїв РЗ і А, електромереж і заземлювальних пристроїв.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107 затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - Порядок №1107).
Згідно п. 12 Додатку №2 до Порядку №1107, до переліку видів робіт підвищеної небезпеки входять роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000В та в зонах дії струму високої частоти.
Відповідно до п. 15 Додатку №3 Порядку №1107, до переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки входять електричне устатковання електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000 В.
Згідно частини 7 статті 7 Закону №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
За приписами ч.5 ст. 4 Закону № 877-V, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Позивачем та наявними у матеріалах справи доказами доведено, а відповідачем не спростовано, що під час проведеної перевірки Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Спілка хмелярів та пивоварів" встановлено численні порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров'ю працівників, які на момент судового розгляду відповідачем не усунуті.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Державної служби України з питань праці в особі Управління Держпраці у Житомирській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Спілка хмелярів та пивоварів" (вул. Леніна, 19, Карпівці, Чуднівський район, Житомирська область, 13235) шляхом зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме КТП №54, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 27.11.2017 №2006/10-0019;
Заборонити Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю "Спілка хмелярів та пивоварів" виконувати роботи підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме КТП №54, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 27.11.2017 №2006/10-0019.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя О.Г. Попова
Повний текст рішення виготовлено: 15 січня 2018 року.