10 січня 2018 року м. Житомир справа № 806/2594/17
категорія 6.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Житомирської обласної ради до ОСОБА_1 підприємства "Бердичівське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради, Реєстраційного відділу Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Комунальна установа "Обласна база спеціального медичного постачання" Житомирської обласної ради про визнання протиправними та скасування реєстраційного посвідчення і рішення,
встановив:
Житомирська обласна рада звернулася до суду з позовом, в якому просить:
- Визнати протиправним та скасувати реєстраційне посвідчення на домоволодіння, яке належить державним, кооперативним і громадським установам, підприємствам і організаціям №36 по вулиці Тітова в місті Андрушівка, видане Бердичівським бюро технічної інвентаризації 22.04.98.
- Визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер: 1414397 від 05.04.13, винесеного державним реєстратором реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області ОСОБА_2.
В обгрунтування позову зазначив, що під час виконання заходів із ліквідації комунальної установи "Обласна база спеціального медичного постачання" Житомирської обласної ради обласній раді стало відомо про факт реєстрації права власності на нерухоме майно за адресою: м. Андрушівка, вул. Тітова, 36, за Державною комунальною обласною базою спеціального медичного постачання, відповідно до реєстраційного посвідчення від 22.04.98 виданого Бердичівським бюро технічної інвентаризації. Про вказаний факт обласній раді стало відомо 31.08.17 з листа комунального підприємства "Бердичівське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради від 29.08.17 №419. У подальшому, на підставі в тому числі вищезазначеного реєстраційного посвідчення було проведено реєстрацію права власності згідно з рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 1414397 від 05.04.13, прийняте державним реєстратором реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області ОСОБА_2, за комунальною установою "Обласна база спеціального медичного постачання" Житомирської обласної ради. Вважає, що виготовлення реєстраційного посвідчення здійснено з порушенням Правил державної реєстрації об'єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 13.12.95 № 56, тому воно підлягає скасуванню як протиправне, та, як наслідок, проведена державна реєстрація права власності, на підставі даного посвідчення є незаконною.
Ухвалою суду від 14.12.2017 відкрито провадження у справі.
Представник позивача прибув до суду. Через канцелярію суду подав заяву, у якій позов підтримав та просив розглядати справу в порядку письмового провадження.
Представник відповідача ОСОБА_1 підприємства "Бердичівське міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради до суду прибув. Через канцелярію суду подав заяву, у якій позов визнав та просив справу розглядати у порядку письмового провадження.
Представник Реєстраційного відділу Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області в судове засідання не з"явився, повідомлений про розгляд справи належним чином.
Представник третьої особи прибув до суду. Через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження та зазначив, що при винесенні рішення покладається на розсуд суду.
У відповідності до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити, з наступних підстав.
Згідно з рішенням виконавчого комітету Житомирської обласної Ради народних депутатів від 22.02.92 № 30 "Про розмежування майна комунальної власності між власністю обласної Ради і власністю районних та міських міст обласного підпорядкування Рад народних депутатів”, затвердженим рішенням обласної Ради народних депутатів від 18.03.92, обласну базу спеціалізованого медичного постачання було віднесено до переліку майна комунальної власності обласної Ради народних депутатів (додаток №1, пункт 2 “Охорона здоров'я і соціальне забезпечення", підпункт 2.24). (а.с.173-174)
На підставі вказаного рішення виконкому, розпорядженням представника Президента України Житомирської обласної державної адміністрації від 02.11.92 № 431 "Про затвердження статутів державних комунальних підприємств" було затверджено статут державної Житомирської комунальної обласної бази спеціального медичного постачання та призначено її керівника. (а.с.175-179)
Розпорядження представника Президента України Житомирської обласної державної адміністрації від 02.11.92 № 431 стало підставою для виготовлення реєстраційного посвідчення на домоволодіння, яке належить державним, кооперативним і громадським організаціям, яким Бердичівське бюро технічної інвентаризації посвідчило, що домоволодіння № 36 по вулиці Тітова в місті Андрушівка зареєстровано за державною Житомирською комунальною обласною базою спеціального медичного постачання, яке в цілому складається з трьох будівель (Андрушівський сруктурний підрозділ склад № 1017), підписаного начальником Бердичівського бюро технічної інвентаризації ОСОБА_3О від 22.04.98. (а.с.172)
Рішенням Житомирської обласної ради від 29.07.04 № №452 змінено назву обласної бази спеціального медичного постачання на комунальне підприємство "Обласна база спеціального медичного постачання" та викладено статут у новій редакції. У пункті 4.2 розділу IV "Майно бази" статуту зазначено, що майно бази є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст області і закріплюється за підприємством на праві повного господарського відання.(а.с.180-185)
Відповідно до рішення обласної ради від 17.03.11 № 80 “Про припинення комунального підприємства "Обласна база спеціального медичного постачання" шляхом перетворення" припинено дану юридичну особу шляхом перетворення у комунальну установу "Обласна база спеціального медичного постачання" Житомирської обласної ради, яка стала правонаступником комунального підприємства "Обласна база спеціального медичного постачання" в частині майна прав і обов'язків, згідно з передавальним актом, затвердженим рішенням обласної ради від 08.09.11 № 262 "Про затвердження передавального акта".(а.с.186-192)
Згідно з пунктом 4.2 розділу IV "Майно бази" статуту від 17.03.11, майно бази є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст області і закріплюється за нею на праві оперативного управління. При цьому, перелік майна, що закріплюється за базою на праві оперативного управління, визначається виключно органом управління майном (тобто Житомирською обласною радою) і може ним змінюватися.
У квітні 2013 року державний реєстратор Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області ОСОБА_2 на підставі поданих йому документів (в тому числі оскаржуваного реєстраційного посвідчення), рішення Житомирської обласної ради від 17.03.11 № 80 "Про припинення комунального підприємства "Обласна база спеціального медичного постачання" шляхом перетворення", рішення виконавчого комітету Андрушівської міської ради від 20.12.12 № 246 "Про надання дозволу на зміну свідоцтва про право власності" прийняв рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 1414397 від 05.04.13 об'єкта нерухомого майна за адресою: м. Андрушівка, вул. Тітова, буд. 36, за комунальною установою "Обласна база спеціального медичного постачання" Житомирської обласної ради, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об"єктів нерухомого майна щодо об"єкта нерухомого майна. (а.с.193)
Перевіряючи спірні рішення на відповідність вимогам п.1 ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить з наступного.
Порядок правовідносин, що охоплений предметом судового спору регулюється, зокрема, наказом №56 від 13.12.1995 року Державного комітету України по житлово-комунальному господарству "Про затвердження Правил державної реєстрації об'єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб" (Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства №327 від 02.07.2012 року).
У відповідності до п.1.4. державну реєстрацію об'єктів нерухомого майна здійснюють державні підприємства - бюро технічної інвентаризації місцевих органів державної виконавчої влади на підставі відповідних правовстановлюючих документів (додаток №1), за рахунок коштів власників нерухомого майна.
Такими правовстановлюючими документами в тому числі є і рішення місцевих органів виконавчої влади, місцевого самоврядування щодо права власності на об'єкти нерухомого майна; свідоцтва про право власності.
До об'єктів нерухомого майна, що підлягають державній реєстрації, відносяться:
а) жилі будинки (домоволодіння) розташовані на земельній ділянці, під окремим порядковим номером по вулиці, площі, провулку;
б) нежилі будинки, дачі, садові будинки, гаражі, будівлі виробничого, господарського, соціально-побутового та іншого призначення, розташовані на окремих земельних ділянках;
в) вбудовані в жилі будинки нежилі приміщення (як частини цього будинку);
г) квартири багатоквартирних будинків.
Належні до вказаних об'єктів допоміжні будівлі та споруди реєструються у складі цих об'єктів. Державній реєстрації підлягають тільки ті об'єкти, які закінчені будівництвом та прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, незалежно від форм власності і відомчого підпорядкування та при наявності матеріалів інвентаризації.
У відповідності до пунктів 1.1, 1.2 Правил - Бюро технічної інвентаризації здійснюють державну реєстрацію об'єктів нерухомого майна, належних фізичним чи юридичним особам тільки на праві власності.
Згідно з п. 2.2 Правил державної реєстрації об'єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб, реєстрація проводиться в такому порядку:
а) заявник подає до бюро технічної інвентаризації два примірники правовстановлюючого документу (оригінал та копію);
б) відповідальний працівник бюро технічної інвентаризації вивчає законність та повноту документів і на підставі їх робить відповідний запис в реєстрову книгу;
в) адреса об'єкта, що реєструється, записується в по вуличний алфавітний журнал (додаток № 2);
г) прізвище, ім'я та по батькові власників об'єктів нерухомого майна, що належить фізичним особам, вносяться в алфавітний журнал або картотеку (додатки № 3, 4);
д) при реєстрації об'єктів нерухомого майна за юридичними особами, їм видається реєстраційне посвідчення (додаток № 7);
е) на оригіналі правовстановлюючого документу робиться реєстраційних напис (додаток № 5).
ж) на копії правовстановлюючого документа робиться відмітка про реєстрацію з посиланням на реєстровий номер та дату реєстрації;
з) до інвентаризаційної справи додається копія правовстановлюючого документа, довідка про належність об'єкта нерухомого майна, в якій записується: прізвище або найменування власника, назва і зміст правовстановлюючого документа, число і місяць реєстрації з підписом особи, яка відповідає за реєстрацію.
З наведеного вбачається, що оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна у 1998 році проводилося органами БТІ на підставі документів, встановлених законодавством, які підтверджують їх право власності на об'єкти нерухомого майна, тобто правовстановлюючих документів.
Встановлено, що Бердичівське бюро технічної інвентаризації 22.04.1998 видало реєстраційне посвідчення, яким посвідчило, що домоволодіння № 36 по вулиці Тітова в місті Андрушівка зареєстровано за державною Житомирською комунальною обласною базою спеціального медичного постачання, яке в цілому складається з трьох будівель (Андрушівський структурний підрозділ склад № 1017), підписаного начальником Бердичівського бюро технічної інвентаризації ОСОБА_3О від 22.04.98.
При цьому, таке посвідчення видано на підставі розпорядження представника Президента України Житомирської обласної державної адміністрації від 02.11.92 № 431 "Про затвердження статутів державних комунальних підприємств".
Вказаним розпорядженням лише було затверджено статут державної Житомирської комунальної обласної бази спеціального медичного постачання та призначено її керівника.
Відповідно до пункту 1.1 розділу І "Загальні положення" вищевказаного статуту, підприємство існує на базі майна, що знаходиться у комунальній власності Житомирської обласної Ради народних депутатів згідно з пунктом 2.24 рішення облвиконкому від 22.02.92 №30. Також, згідно з розділом IV пункту 4.1 статуту, майно підприємства складають основні фонди і оборотні кошти, передані власником у статутний фонд, а також інші цінності, вартість яких відображається на самостійному балансі підприємства. Пунктом 4.4 цього ж розділу передбачено, що, здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном, вчиняючи до нього будь-які дії, які не суперечать ОСОБА_4 та цілям діяльності підприємства.
Розпорядження майном, якщо це призводить до зменшення статутного фонду, здійснюється за згодою власника.
З аналізу вказаних норм статуту випливає, що майно не було передано у власність установи, а закріплено за базою на праві повного господарського відання (п. 4.2 статуту).
Суд зазначає, що розпорядження представника Президента України Житомирської обласної державної адміністрації від 02.11.92 № 431 не є правовстановлюючим документом, на підставі яких проводиться державна реєстрація об'єктів нерухомого майна, що свідчить про допущення БТІ порушення при проведенні державної реєстрації домоволодіння.
При цьому, суд відмічає, що представником БТІ позовні вимоги визнано, про що подано відповідну письмову заяву.
Враховуючи визнання позову відповідачем та документального підтвердження відсутності законних підстав для проведення реєстрації за державною Житомирською комунальною обласною базою спеціального медичного постачання домоволодіння № 36 по вулиці Тітова в місті Андрушівка, суд вважає, що видане за результатами проведеної реєстрації реєстраційне посвідчення від 22.04.1998 є протиправним, тому підлягає скасуванню, а позовні вимоги у цій частині - задоволенню.
Що стосується позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер: 1414397 від 05.04.13, винесеного державним реєстратором реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області ОСОБА_2.
Як вбачається з матеріалів справи, 05.04.2013 державним реєстратором Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області ОСОБА_2 прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 1414397 об'єкта нерухомого майна за адресою: м. Андрушівка, вул. Тітова, буд. 36, за комунальною установою "Обласна база спеціального медичного постачання" Житомирської обласної ради.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, доказів на підтвердження правомірності прийнятого рішення не надав.
При цьому, представник позивача, стверджуючи про протиправність спірного рішення, посилається на відсутність правовстановлюючих документів для проведення державної реєстрації права власності.
Суд погоджується з доводами представника позивача, з огляду на наступне.
Так, ч. 2 ст. 9 ОСОБА_4 України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" ( у редакції від 01.01.2013) передбачено, що державний реєстратор :
1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього ОСОБА_4; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;
2) приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав;
3) відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи;
4) веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна;
5) присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації;
6) видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього ОСОБА_4;
7) надає інформацію з Державного реєстру прав або відмовляє у її наданні у випадках, передбачених цим ОСОБА_4;
8) у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень;
8 1) під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим ОСОБА_4 відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки;
9) здійснює інші повноваження, передбачені цим ОСОБА_4 та іншими законами України.
У ч.7 7 ст. 16 ОСОБА_4 про реєстрацію визначено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим ОСОБА_4.
Згідно ч.4 ст.15 ОСОБА_4 державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього ОСОБА_4; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Відповідно до ч.4 ст.15 ОСОБА_4 державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Згідно з інформацією, яка міститься в інформаційній довідці з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майно щодо об'єкта нерухомого майна від 29.08.17 №95715819, як підставу виникнення права власності зазначено рішення обласної ради від 17.03.11 № 80 "Про припинення комунального підприємства "Обласна база спеціального медичного постачання" шляхом перетворення” та рішення виконавчого комітету Андрушівської міської ради від 20.12.12 № 246 "Про надання дозволу на зміну свідоцтва про право власності".
Встановлено, що рішенням Житомирської обласної ради від 29.07.04 № №452 змінено назву обласної бази спеціального медичного постачання на комунальне підприємство "Обласна база спеціального медичного постачання" та викладено статут у новій редакції. У пункті 4.2 розділу IV "Майно бази" статуту зазначено, що майно бази є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст області і закріплюється за підприємством на праві повного господарського відання.(а.с.180-185)
Відповідно до рішення обласної ради від 17.03.11 № 80 "Про припинення комунального підприємства "Обласна база спеціального медичного постачання" шляхом перетворення" припинено дану юридичну особу шляхом перетворення у комунальну установу "Обласна база спеціального медичного постачання" Житомирської обласної ради, яка стала правонаступником комунального підприємства "Обласна база спеціального медичного постачання" в частині майна прав і обов'язків, згідно з передавальним актом, затвердженим рішенням обласної ради від 08.09.11 № 262 "Про затвердження передавального акта".(а.с.186-192)
Згідно з пунктом 4.2 розділу IV "Майно бази" статуту від 17.03.11, майно бази є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст області і закріплюється за нею на праві оперативного управління. При цьому, перелік майна, що закріплюється за базою на праві оперативного управління, визначається виключно органом управління майном (тобто Житомирською обласною радою) і може ним змінюватися.
Зміст документів, що послугували підставою для прийняття державним реєстратором рішення про державну реєстрацію права, не містить жодних посилань, що підтверджують виникнення у комунальної установи "Обласна база спеціального медичного постачання" Житомирської обласної ради прав на нерухоме майно, що свідчить про порушення державним реєстратором ОСОБА_2 ОСОБА_4 України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Враховуючи встановлений судом факт протиправності реєстраційного посвідчення на домоволодіння, видане Бердичівським бюро технічної інвентаризації 22.04.98 та відсутність правовстановлюючих документів, що стали підставою для проведення державної реєстрації об'єкта нерухомого майна за адресою: м. Андрушівка, вул. Тітова, буд. 36, за комунальною установою "Обласна база спеціального медичного постачання" Житомирської обласної ради, суд вважає, що рішення індексний номер: 1414397 від 05.04.2013, винесене державним реєстратором реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області ОСОБА_2 прийняте всупереч вимогам п.3 ч.2 ст.2 КАС України, тому підлягає скасуванню.
Таким чином, відповідач при прийнятті рішень діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені чинним законодавством, внаслідок чого здійснив неправомірну реєстрацію об'єкта нерухомого майна за адресою: м. Андрушівка, вул. Тітова, буд. 36, за комунальною установою "Обласна база спеціального медичного постачання" Житомирської обласної ради що є недопустимим.
Відповідно до ч.1,2 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідачем - державним реєстратором реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області ОСОБА_2 не надано суду доказів на підтвердження правомірності прийнятого спірного рішення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов обгрунтований, тому задовольняє його у повному обсязі.
Керуючись статтями 78, 90, 139, 205, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати реєстраційне посвідчення на домоволодіння, яке належить державним, кооперативним і громадським установам, підприємствам і організаціям №36 по вулиці Тітова в місті Андрушівка, видане Бердичівським бюро технічної інвентаризації 22.04.1998 (вул.Володимирська, 1а, м.Бердичів, Житомирська область, 13000; ідн.код 03343901).
Визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер: 1414397 від 05.04.2013, винесеного державним реєстратором реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області ОСОБА_2 (пл.Т.Г.Шевченка,1, м.Андрушівка, Житомирська область,13401)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос