Копія
Справа № 680/347/17
Проваджння № 22-ц/792/62/18
10 січня 2018 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Хмельницької області
в складі: головуючого судді Ярмолюка О.І.,
суддів Корніюк А.П., Спірідонової Т.В.,
секретарі Шевчук Ю.Г.,
ОСОБА_1,
з участю представників відповідача ОСОБА_2,
ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області до ОСОБА_4 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на рішення Новоушицького районного суду Хмельницької області від 17 жовтня 2017 року,
встановила:
У травні 2017 року Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області (далі - Управління) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_4 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій.
Управління зазначило, що на підставі заяви ОСОБА_4, який проживав ІНФОРМАЦІЯ_1, по вул. Центральній, у с. Івашківці, Новоушицького району, Хмельницької області, відповідачу була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у період з 1 грудня 2014 року до 30 квітня 2016 року. Згодом з'ясувалося, що 16 червня 2015 року ОСОБА_4 знявся з реєстрації в указаному будинку та зареєструвався у будинку № 40 по тій же вулиці, разом із тим, він не повідомив позивача про зміни у складі зареєстрованих мешканців будинку. З липня 2015 року відповідач втратив право на отримання субсидії, а навмисне приховання ним інформації, яка вплинула на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, призвело до переплати державних коштів.
За таких обставин Управління просило суд стягнути з ОСОБА_4 на свою користь 16 861 грн 34 коп. надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій за період з 1 липня 2015 року до 30 квітня 2016 року.
Рішенням Новоушицького районного суду Хмельницької області від 17 жовтня 2017 року позов задоволено. Стягнуто з ОСОБА_4 на користь держави 1 600 грн судового збору.
Суд виходив з того, що ОСОБА_4 безпідставно набув право на житлові субсидії та має повернути Управлінню надміру виплачені кошти.
В апеляційній скарзі ОСОБА_4 просить скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення про відмову в позові посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, ОСОБА_4 зазначив, що він своєчасно повідомив Управління про зміну свого місця проживання, а відповідач нарахував субсидію через власну помилку, внаслідок чого підстави для стягнення з нього грошових коштів відсутні.
Представник Управління, якого належним чином повідомлено про дату, час і місце розгляду справи, не з'явився в судове засідання. Від Управління до апеляційного суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
Заслухавши учасників процесу та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Відповідно до пункту 9 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України, нова редакція якого набрала чинності 15 грудня 2017 року, справи у судах апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У зв'язку з цим справа підлягає розгляду в порядку, передбаченому діючою редакцією ЦПК України.
Частинами 1, 2, 5 статті 263 ЦПК України встановлено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зазначеним вимогам закону оскаржуване рішення не відповідає.
Суд першої інстанції не в повній мірі з'ясував обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та заперечення сторін, не застосував закон (статтю 1215 ЦК України), який підлягав застосуванню, та неправильно витлумачив норми Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050) (далі - Положення.
У зв'язку з неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, та неправильним застосуванням судом норм матеріального права оскаржуване рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення.
Згідно з ч. 13 ст. 141 ЦПК України апеляційний суд має змінити розподіл судових витрат
Встановлено, що ОСОБА_4 належить житловий будинок № 42, по вул. Центральній, у с. Івашківці, Новоушицького району, Хмельницької області. За цією адресою було зареєстровано місце проживання ОСОБА_4 Також у вказаному будинку проживають і зареєстровані його дочка, ОСОБА_3, зять, ОСОБА_5, та онуки, ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_7
На підставі заяви ОСОБА_4 від 24 грудня 2014 року Управління призначило та надало йому субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у період з 1 грудня 2014 року до 30 квітня 2015 року. Ця субсидія була розрахована виходячи з 6-ти зареєстрованих у житловому будинку осіб, яким нараховувалася плата за житлово-комунальні послуги.
Рішенням Управління від 13 липня 2015 року ОСОБА_4 призначено житлову субсидію на період з 1 травня 2015 року до 30 квітня 2016 року. У зв'язку з початком опалювального періоду Управління здійснило перерахунок розміру субсидії з 1 жовтня 2015 року.
16 червня 2015 року ОСОБА_4 знявся з реєстрації за вказаною адресою та зареєструвався у житловому будинку № 40, по вул. Центральній, у с. Івашківці, Новоушицького району, Хмельницької області.
За період з 1 жовтня 2015 року до 30 квітня 2016 року Управління перерахувало на особові рахунки ОСОБА_4, відкритті в організаціях, що надають житлово-комунальні послуги, 17 494 грн 04 коп. житлових субсидій, із яких 632 грн 70 коп. повернуто позивачеві.
Зазначені обставини визнані сторонами та підтверджуються наявними в справі письмовими доказами.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначені Положенням.
Пунктом 2 Положення (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (п. 3 Положення).
В силу п. 6 Положення (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації, або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг. В окремих випадках на підставі рішень районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій та виконавчих органів міських і районних рад або утворених ними комісій та актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися іншій особі, зареєстрованій у житловому приміщенні (будинку), а також індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, але які сплачують вартість одержуваних житлово-комунальних послуг. У разі смерті особи, зазначеної в абзаці першому цього пункту, на яку відкрито особовий рахунок, надання субсидії не припиняється за умови, що у житловому приміщенні (будинку) зареєстровані інші особи, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
Із норм п. 7 Положення (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) слідує, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість осіб визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії. У разі, коли обсяг споживання води, газу, електроенергії вимірюється індивідуальними засобами обліку, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично у ньому проживають, за наявності документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих, або на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
За змістом п. 14 Положення (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на шість місяців. Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому відповідному періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 Положення, без звернення громадянина і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення щодо призначення (непризначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян, які зверталися. Громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурні підрозділи з питань соціального захисту населення про зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, зміни у переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.
Абзацом двадцять другим п. 14 Положення передбачено, що однією з підстав перерахунку субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення громадян є отримання за запитом уточнюючої інформації про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб.
Відповідно до абзацу 2 п. 20 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2015 року № 106 «Про удосконалення порядку надання житлових субсидій» - діяла з 1 травня 2015 року) надання раніше призначеної субсидії припинялося за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо змінився власник особового рахунка або громадянин, якому призначено субсидію. Ця норма діяла до 1 жовтня 2015 року.
Згідно чинної редакції п. 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертаються ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
В силу ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Як передбачено ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Аналіз п.п. 6, 7, 14 Положення (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) дає підстави для висновку, що субсидія призначається одному з членів домогосподарства або користувачів житла та розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги. Разом із тим, однією з підстав перерахунку субсидії є зміна складу зареєстрованих у житловому приміщенні осіб.
Докази у справі вказують на те, що Управління призначило ОСОБА_4 житлову субсидію, яка була розрахована виходячи з 6-ти зареєстрованих у житловому будинку осіб. Після того, як у червні 2015 року ОСОБА_4 змінив місце проживання, ОСОБА_3, ОСОБА_5 і троє їх малолітніх дітей залишилися проживати у житловому будинку, їм нараховувалася плата за житлово-комунальні послуги.
Отже залишення ОСОБА_4 житлового будинку призвело до надмірного перерахування суми субсидії, що припадала лише на долю відповідача. Ця обставина не вплинула на право інших мешканців на одержання соціальної допомоги, тому заявлена Управлінням сума субсидії (16 861 грн 34 коп.) не є безпідставно набутими коштами в цілому.
Управління не довело розмір надміру набутих відповідачем коштів, а після роз'яснення апеляційним судом сторонам права на вчинення процесуальних дій (ч. 4 ст. 10 ЦПК України (в редакції Закону від 18 березня 2004 року № 1618-ІV), Управління не надало суду відповідного розрахунку цих коштів.
З матеріалів справи вбачається, що у червні 2015 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зверталися до Управління за соціальною допомогою. Для належного оформлення соціальних виплат ними були надані відповідачу довідки про склад сім'ї (а.с. 83, 110), які достовірно вказували на те, що ОСОБА_4 знявся з реєстрації у будинку № 42 та зареєструвався у будинку № 40, по вул. Центральній, у с. Івашківці, Новоушицького району, Хмельницької області.
Названі докази доводять, що ОСОБА_4 повідомив позивача про зміну свого місця проживання, не зважаючи на це Управління продовжило надмірне нарахування субсидії. Недобросовісність з боку ОСОБА_4 відсутня, а тому в силу ст. 1215 ЦК України підстави для повернення останнім набутих коштів відсутні.
Не врахувавши вказаних обставин і норм чинного законодавства, суд першої інстанції помилково виходив з того, що позов Управління є обґрунтованим.
Цей позов не підлягає задоволенню, внаслідок чого на ОСОБА_4 не можуть бути покладені судові витрати. До того ж, ОСОБА_4 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 2), та згідно зі ст. 5 Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» користується пільгами щодо сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 141, 374, 376, 381, 382, 384, 389, 390 ЦПК України, колегія суддів
постановила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.
Рішення Новоушицького районного суду Хмельницької області від 17 жовтня 2017 року скасувати та ухвалити нове судове рішення.
В позові Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області до ОСОБА_4 про стягнення 16 861 грн 34 коп. надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 12 січня 2018 року.
Головуючий /підпис/ ОСОБА_8
Судді: /підпис/ ОСОБА_9
/підпис/ ОСОБА_10
Згідно з оригіналом: суддя апеляційного суду О.І. Ярмолюк
Головуючий у першій інстанції - ОСОБА_11
Доповідач - Ярмолюк О.І. Категорія 59