Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про призначення розгляду справи у загальному позовному провадженні
10 січня 2018 р. Справа №805/3189/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кочанова П.В., при секретарі судового засідання Притулі С.С., розглянувши у судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання дій неправомірними та скасування наказу № 1106 - СГ від 19 травня 2017 року,-
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_2, довіреність
від відповідача - ОСОБА_3, довіреність
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання дій неправомірними у зв'язку з виданням власного наказу № 1106- СГ від 19 травня 2017 року неправомірними і скасування цього наказу, як такого, що перешкоджає виконанню судового рішення. Також, просить постановити окрему ухвалу суду щодо явної необхідності притягнення посадової особи керівника Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області до відповідальності за невиконання рішення суду, не дотримання діючого законодавства та систематичного порушення прав та охоронюваних інтересів позивача внаслідок неправомірних дій.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 вересня 2017 року відкрито провадження по справі № 805/3189/17-а та призначено справу до розгляду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року зупинено провадження по справі № 805/3189/17-а до 10 січня 2018 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2018 року поновлено провадження по справі № 805/3189/17-а.
У судове засідання призначене на 10 січня 2018 року з'явилися повноважні представники сторін.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів”, яким зокрема, Кодекс адміністративного судочинства України викладений в новій редакції.
Пунктом 10 Розділу VII “Перехідні положення” Закону України від 03.10.2017 р. № 2147VІІІ “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів”, передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до ч.ч. 3-4 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. Закон, який встановлює нові обов'язки, скасовує чи звужує права, належні учасникам судового процесу, чи обмежує їх використання, не має зворотної дії в часі.
Водночас, згідно п.п. 22-29 рішення ЄСПЛ у справі від 28 березня 2006 року “Мельник проти України” право доступу до суду не є абсолютним, воно може бути обмеженим. Тим не менше право доступу до суду не може бути обмеженим таким чином або у такій мірі, що буде порушена сама його сутність. Ці обмеження повинні мати законну мету та бути пропорційними між використаними засобами та досягнутими цілями. При цьому правила регулювання строків мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані. У той же час такі правила в цілому або їх застосування не повинні перешкоджати сторонам використовувати доступні засоби захисту.
Згідно з усталеною практикою ЄСПЛ закон повинен бути прогнозованим для учасників провадження.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що подальший розгляд цієї справи належить проводити за правилами, що передбачені новою редакцією Кодексу адміністративного судочинства України, в частині у якій вони не встановлюють нових обов'язків, скасовують чи звужують прав, що належні учасникам судового процесу, чи обмежують їх використання.
Частиною першою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до ч.2, 3 статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
У відповідності до норм ч. 3 ст. 257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує:
1) значення справи для сторін;
2) обраний позивачем спосіб захисту;
3) категорію та складність справи;
4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо;
5) кількість сторін та інших учасників справи;
6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес;
7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Представники сторін проти розгляду справи за правилами загального позовного провадження не заперечували.
У зв'язку з викладеним, суд приходить до висновку про те, що справа підлягає подальшому розгляду за правилами загального позовного провадження.
У відповідності до ч.2 статті 173 Кодексу адміністративного судочинства України завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу;2) з'ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Керуючись ст.ст. 12, 44, 171, 173, 257, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Справу № 805/3189/17-а призначити до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Розпочати здійснення розгляду справи за правилами підготовчого провадження з 10 січня 2018 року.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://adm.dn.court.gov.ua/sud0570.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Кочанова П.В.