Рішення від 09.01.2018 по справі 825/2002/17

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2018 року Чернігів Справа № 825/2002/17

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Житняк Л.О.,

за участі секретаря Стасюк Т.В.,

представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Новобасанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 2 Бобровицької районної ради Чернігівської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі молодших класів Новобасанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 2 Бобровицької районної ради Чернігівської області за адресою: вул. Лесі Українки, 74, с.Нова Басань, Бобровицький район, Чернігівська область, шляхом відключення будівлі від електропостачання на електричному щитку та його опечатування.

Ухвалою суду від 07.12.2017 було відкрито скорочене провадження та у зв'язку з отриманням листа відповідача, в якому він не погоджується з адміністративним позовом та заперечує проти позову, суд дійшов висновку про необхідність призначення справи до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом осіб та проведення судового засідання у справі..

Сторони належним чином повідомлялись про розгляд справи в порядку скороченого провадження з викликом сторін, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень.

Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, та просили задовольнити їх позовні вимоги.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Причини неявки суду не повідомив.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

24.11.2017 провідним інспектором Бобровицького РВ Управління ДСНС України у Чернігівській області майором служби цивільного захисту ОСОБА_3 та провідним інспектором Бобровицького РВ Управління ДСНС України у Чернігівській області старшим лейтенантом служби цивільного захисту ОСОБА_4 за результатами позапланової перевірки складено акт додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб Новобасанською загальноосвітньою школою І-ІІ ступенів № 2 Бобровицької районної ради Чернігівської області за адресою: вул. Лесі Українки, 74, с.Нова Басань, Бобровицький район, Чернігівська область.

Як вбачається з вказано Акту, в ході перевірки були виявлені наступні порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які на думку суду, створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, а саме:

- дерев'яні елементи горищного покриття (крокви, лати) будівлі молодших класів не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності, чим порушено п.2.5. розділу III "Правила пожежної безпеки в Україні. Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам, відсутність їх вогнезахисної обробки створює перешкоди під час евакуації людей та гасінні пожежі, а також сприяє інтенсивному розповсюдженню полум'я, оскільки вони не мають нормативно встановлених меж вогнестійкості та меж поширення вогню по ним. Все це сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі (полум'я та токсичні продукти горіння), що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;

- будівлю молодших класів не обладнано системою протипожежного захисту, чим порушено п.1.2. розділу V "Правила пожежної безпеки в Україні", п.7.3 табл.А.1. додатку А ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту». Відсутність системи пожежної сигналізації не дає змоги виявити пожежу на ранній стадії її розвитку. Це може призвести до швидкого розповсюдження вогню, продуктів горіння та руйнації будівельних конструкцій будівлі, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;

- в будівлі молодших класів в розподільчих коробках з'єднання окінцювань жил проводів здійснено не за допомогою опресування, зварювання або затискачів, чим порушено п. 1.6. розділу IV "Правила пожежної безпеки в Україні". З'єднання жил проводів за допомогою скруток може призвести до короткого замикання електромережі. Короткі замикання здатні виникнути не тільки в проводах, айв інших частинах електроустановок. У точці короткого замикання утворюється іскріння, яке в залежності від електричних параметрів даної мережі може досягати значних розмірів і викликати пожежу і руйнування електроустановок та інших споруд. Пожежну небезпеку представляють всілякі нещільні контакти, наприклад, в місцях приєднання проводів між собою. Нещільні контакти окислюються і створюють великий опір. Вони надмірно нагріваються і нерідко викликають запалення ізоляції проводів. Нещільні з'єднання можуть наводити ще і до іскріння, що також є можливою причиною виникнення пожеж. Швидке розповсюдження вогню, продуктів горіння та руйнація будівельних конструкцій будівлі, створює загрозу життю та здоров'ю людей;

- будівлю молодших класів не захищено від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, чим порушено п.1.21. розділу IV "Правила пожежної безпеки в Україні". Блискавкозахист - сукупність заходів і технічних засобів для охорони будівель, споруд, обладнання та електричних пристроїв від дії блискавки. Прямий удар блискавки зумовлює миттєве нагрівання струмо-провідних конструкцій до температури плавлення або навіть випару, вибуху чи розщеплення непровідних конструкцій, вибуху будинків і будівель. Відсутність пристроїв блискавкозахисту загрожує пожежній безпеці об'єкта. Пряме попадання блискавки по будівлі або вторинні її прояви загрожують виникненню пожежі у наслідок миттєвого нагрівання матеріалів та конструкцій, що в свою чергу створить загрозу життю та/або здоров'ю людей;

- на шляхах евакуації з будівлі молодших класів відсутні світлові покажчики «Вихід», чим порушено пп.2.31., 2.32. розділу III "Правила пожежної безпеки в Україні". Відсутність світлових покажчиків "Вихід" створює перешкоди під час евакуації людей. Все це сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі (полум'я та токсичні продукти горіння), що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;

- будівлю молодших класів не забезпечено первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками), чим порушено п.п.3.6., 3.9. розділу V "Правила пожежної безпеки в Україні". Відсутність первинних засобів пожежогасіння не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;

- будівлю молодших класів не обладнано системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей, чим порушено п.1.2. розділу V "Правила пожежної безпеки в Україні" та п.5.1 табл.Б.1. додатку Б ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту». Відсутність системи оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей не дає змоги вчасно сповістити людей, які перебувають у будівлі про пожежу та небезпечні її фактори (полум'я, продукти горіння), що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;

- оздоблення стін на шляху евакуації з будівлі молодших класів виконано з горючих матеріалів з показниками пожежної небезпеки вищими ніж Г2, В2, Д2, Т2, чим порушено п.п.2.17., 2.23. розділу III "Правила пожежної безпеки Україні". Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам створює перешкоди під час евакуації людей та гасіння пожежі. Все це сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі (полум'я та токсичні продукти горіння), що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;

- на шляхах евакуації з будівлі молодших класів влаштовано пороги, чим порушено п.2.37. розділу III "Правила пожежної безпеки в Україні". Невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам створює перешкоди під час евакуації людей. Все це сприяє беззахисності людини перед небезпечними факторами пожежі (полум'я та токсичні продукти горіння), що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;

- в коридорі будівлі молодших класів електричні проводи прокладені по горючих основах (конструкціях), чим порушено п.1.12. розділу IV "Правила пожежної безпеки в Україні". Прокладання електричних проводів по горючих основах може призвести до виникнення пожежі та безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;

- в коридорі, ігровій кімнаті, класі №3, 5, читальному залі, підсобному приміщенні будівлі молодших класів світильники підвішені безпосередньо на струмопровідні проводи, чим порушено п.1.18. розділу IV "Правила пожежної безпеки в Україні". Підвішення світильників безпосередньо на струмопровідні проводи може призвести до виникнення пожежі та безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей;

- в коридорі, ігровій кімнаті, класі №3, 5, підсобному приміщенні, читальному залі будівлі молодших класів електророзетки, вимикачі встановлені на горючій основі (конструкції), чим порушено п.1.17. розділу IV "Правила пожежної безпеки в Україні". Встановлення електричних вимикачів та розеток на горючій основі може призвести до виникнення пожежі та безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052, визначено, що ДСНС України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності. Одним з основних завдань ДСНС України є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

Відповідно до Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (в редакції наказу ДСНС України від 01.11.2016 № 560), Управління ДСНС України у Чернігівській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру.

Відповідно до ст. 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Частиною 2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Позивач вважає, з чим погоджується суд, що викладені вище порушення, встановлені під час проведення позапланової перевірки, створюють загрозу життю та здоров'ю людей. При цьому, аргументи, викладені у запереченнях відповідача суд вважає не обґрунтованими, оскільки надані заперечення не містять належним чином підтвердженої інформації щодо усунення всіх порушень, які стали підставою для звернення до суду, а такими доказами, на думку суду, є Акти перевірки відповідача в частині стану усунення порушень вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей. (а.с.49). Отже, порушення, на усунення яких посилається відповідач, жодними належними доказами, що містили б інформацію про вчинення відповідних дій, не підтверджені, а тому суд їх до уваги не приймає.

Оскільки відповідачем не надано належних доказів щодо усунення виявлених порушень, зазначених в Акті перевірки № 176, та враховуючи п 1 ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України, якою передбачено, що недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами є підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині та застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Щодо вимоги позивача про покладення забезпечення виконання рішення на Бобровицький районний відділ УДСНС України в Чернігівській області, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.372 КАСУ у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення. Однак, на Бобровицький районний відділ УДСНС України в Чернігівській області, як структурний підрозділ позивача без права юридичної особи, такі обов'язки покладені не можуть бути, оскільки, вирішення вказаного питання належить до дискреційних повноважень позивача, відповідно до Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3, і не містить в собі імперативного обов'язку суду щодо покладення забезпечення виконання рішення на структурний підрозділ позивача, без залучення такого в якості третьої особи.

Враховуючи положення вказаної норми ст.372 КАСУ, підстав для покладення забезпечення виконання рішення на Бобровицький районний відділ УДСНС України в Чернігівській області, суд не знаходить. Крім того, позивачем не обґрунтовано та не наведено жодних нормативно-правових актів, на підставі яких Бобровицький районний відділ УДСНС України в Чернігівській області - не сторона по справі, зобов'язаний вчиняти певні дії на підставі судового рішення з метою забезпечення реалізації визнаного судом права чи інтересу позивача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що в задоволенні даної вимоги необхідно відмовити, а отже адміністративний позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області слід задовольнити частково.

Згідно з положеннями ст.371 Кодексу адміністративного судочинства України зазначене судове рішення не підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст.12, 72, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Застосувати заходи реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі молодших класів Новобасанської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів № 2 Бобровицької районної ради Чернігівської області за адресою: вул. Лесі Українки, 74, с.Нова Басань, Бобровицький район, Чернігівська область, шляхом відключення будівлі від електропостачання на електричному щитку та його опечатування.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повне рішення суду складено 11 січня 2018 року.

Суддя Л.О. Житняк