Копія
Справа № 822/3678/17
іменем України
09 січня 2018 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Лабань Г.В., розглянувши позовну заяву Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації до Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови,
20 грудня 2017 року Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2017 року позовну заяву Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації залишено без руху з підстав невідповідності вимогам ст.160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Так, відповідно до ухвали суду від 21 грудня 2017 року, суд запропонував позивачу усунути виявлені судом недоліки позовної заяви шляхом подання доказів сплати судового збору за позовну вимогу майнового характеру в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону та подання позовної заяви з зазначенням відомостей, визначених у пункті 11 частини п'ятої статті 160 КАС України.
На усунення недоліків позовної заяви 05 січня 2017 до суду позивачем подано клопотання про відстрочення сплати судового збору до прийняття судом рішення по справі.
В обґрунтування поданого клопотання позивач зазначає, що Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації на даний момент не має можливості сплатити судовий збір у зв'язку з відсутністю коштів, призначених на цю мету.
Стосовно заявленого позивачем клопотання суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
В статті 5 Закону наведено перелік суб'єктів, які користуються пільгами щодо сплати судового збору, проте Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації не звільняється від його сплати.
Відповідно до постанови пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судову практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" у редакції Закону України від 22 травня 2015 року 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" № 2 від 05 лютого 2016 року обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для її звільнення від сплати судового збору, не є вказані аргументи і підставою для відстрочення його сплати.
Таким чином, враховуючи вищезазначене, з метою дисциплінування суб'єктів владних повноважень у відносинах із судами та унеможливлення зловживання ними своїми процесуальними правами, а також враховуючи наявність зобов'язань державних органів, зокрема, сплати судового збору, підстави для задоволення клопотання про про відстрочення сплати судового збору до прийняття судом рішення по справі відсутні.
Відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Враховуючи зазначене, оскільки позивач не усунув недоліки вказані судом в ухвалі від 21 грудня 2017 року, то таку позовну заяву позивачем подано без додержання вимог КАС України, а тому суд вважає за необхідне повернути даний адміністративний позов позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись пунктом 1 частини 4 статті 169, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації до Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови - повернути позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя ОСОБА_1
"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1