Рішення від 10.01.2018 по справі 817/2185/16

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2018 року м. РівнеСправа №817/2185/16

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

фізичної особи - підприємця ОСОБА_1

доГоловного управління ДФС у Рівненській області

про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1Я.) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Рівненській області (далі - ГУ ДФС у Рівненській області) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 16.02.2016 №0000092100, №0000102100, №0000112100.

В ході судового розгляду справи, позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог, згідно з якою просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС у Рівненській області форми «С» від 16.02.2016 №0000102100, №0000112100, та рішення ГУ ДФС у Рівненській області від 16.02.2016 №0000092100, №0000082100, №0000072100 про застосування фінансових санкцій.

Збільшені позовні вимоги обґрунтовані тим, що висновки акта перевірки, на підставі якого прийнято оспорювані рішення податкового органу, не ґрунтуються на достовірних, об'єктивних та належним чином встановлених і відображених у акті даних, не відповідають фактичним обставинам та суперечать чинному законодавству. Зазначає, що позивачем операції з реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів без ліцензії, та які не обліковані у встановленому порядку, не здійснювались, відповідні розрахунки не проводилися. Крім того, супровідні документи на алкогольні напої, що зберігалися, були надані контролюючому органу до моменту прийняття рішення про застосування штрафних санкцій. Відтак, оспорювані рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Відповідач, ГУ ДФС у Рівненській області, позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях, які обґрунтовані тим, що за наслідками фактичної перевірки позивача виявлено порушення останнім, зокрема, вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Зазначає, що підставою вказаних порушень стали відсутність супровідних документів на товари, що перебували в реалізації, та реалізація алкогольних та тютюнових виробів без наявності ліцензії, а також реєстратора розрахункових операцій. Вважає оспорювані рішення правомірними та такими, що прийняті в межах повноважень, наданих чинним законодавством.

В ході судового розгляду, судом було прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.

Судом встановлено, що на підставі наказу ГУ ДФС у Рівненській області від 02.02.2016 №63 «Про проведення фактичної перевірки в більярдному клубі «Класік» за адресою: м. Рівне, вул.Гагаріна, 39, Рівненська обл.» головним державним ревізорам-інспекторам відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Рівненській області ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було доручено провести відповідну фактичну перевірку в більярдному клубі «Класік» по вул.Гагаріна, 39 в м.Рівному Рівненської області, з питань дотримання вимог законодавства в сфері обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

02.02.2016 головні державні ревізори-інспектори відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Рівненській області ОСОБА_2 та ОСОБА_3 провели фактичну перевірку в більярдному клубі «Класік», що належить ФОП ОСОБА_1 і знаходиться за вказаною вище адресою, за результатами якої складено акт перевірки від 02.02.2016 №13/21/НОМЕР_1.

У вищевказаному акті службовими особами ГУ ДФС у Рівненській області, які проводили фактичну перевірку, вказано про встановлення факту реалізації та зберігання алкогольних напоїв за відсутності ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, за відсутності реєстратора розрахункових операцій, що спричинило непроведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій, та за відсутності супровідних облікових документів.

А саме, 02.02.2016 без наявної діючої ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, було реалізовано:

- одну пляшку горілки особливої «Немирів» 0,5л, 40%об, виробник ТОВ «ЛВН ЛІМІТЕД», дата розливу 03.12.2015, по ціні 110,00грн.;

- дві пляшки пива Світлого Жигулівського 0,5л, 40%об., вироблене 21.01.2016, виробник ТОВ «Рівень ЛТД», по ціні 17,00грн. за 0,5л та 34,00грн. за дві пляшки;

- пачку сигарет «КЕНТ4», виробник ПРАТ «А/тютюнова компанія «В.А.Т.-Прилуки», дата виготовлення 30.11.2015, ціна вказана виробником на пачці 20,00грн., по ціні 30,00грн.

Також встановлено реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на які відсутні супровідні облікові документи, а саме 385 пляшок та 1 кег алкогольних напоїв на суму 20286,00грн. та 4 пачки сигарет на суму 120,00грн.

За результатами розгляду матеріалів такої фактичної перевірки начальником ГУ ДФС у Рівненській області були прийняті:

1) рішення від 16.02.2017:

- №0000072100 про застосування фінансової санкції у вигляді штрафу (за реалізацію пляшки горілки особливої «Немирів» 0,5л, 40%об, виробник ТОВ «ЛВН ЛІМІТЕД», дата розливу 03.12.2015, по ціні 110,00грн., та двох пляшок пива Світлого Жигулівського 0,5л, 40%об., виробленого 21.01.2016 ТОВ «Рівень ЛТД», по ціні 17,00грн. за 0,5л та 34,00грн. за дві пляшки, що є порушенням ч.12 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР)) в сумі 17000,00грн.;

- №0000082100 про застосування фінансової санкції у вигляді штрафу (за реалізацію пачки сигарет «КЕНТ4», виробник ПРАТ «А/тютюнова компанія «В.А.Т.-Прилуки», дата виготовлення 30.11.2015, ціна вказана виробником на пачці 20,00грн., по ціні 30,00грн., що є порушенням ч.12 ст.15 Закону №481/95-ВР) в сумі 17000,00грн.;

- №0000092100 про застосування фінансової санкції у вигляді штрафу (за реалізацію пачки сигарет «КЕНТ4», виробник ПРАТ «А/тютюнова компанія «В.А.Т.-Прилуки», дата виготовлення 30.11.2015, ціна вказана виробником на пачці 20,00грн., по ціні 30,00грн., що є порушенням ст.11 Закону №481/95-ВР) в сумі 10000,00грн.,

2) податкові повідомлення-рішення від 16.02.2017 №0000102100 про застосування штрафної (фінансової) санкції в сумі 1,00грн., №0000112100 про застосування штрафної (фінансової) санкції в сумі 41072,00грн., які застосовані у зв'язку з відсутністю реєстратора розрахункових операцій, що спричинило непроведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій, та за зберігання алкогольних напоїв загальною вартістю 20536,00грн. за відсутності супровідних облікових документів, що є порушенням п.1, 2 та 12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР (далі - Закон №265/95-ВР).

Вважаючи такі рішення податкового органу протиправними, ФОП ОСОБА_1Я звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, регулюються Законом №481/95-ВР.

Відповідно до ч.1 ст.16 Закону №481/95-ВР, контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Згідно з ч.1 ст.17 Закону №481/95-ВР, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

У випадках встановлених ч.2 ст.17 Закону №481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу.

Відповідно до пп.1 та 2 ст.3 Закону №265/95-ВР, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:

- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через;

зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу; або

відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

- вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах;

та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

За порушення вимог Закону №265/95-ВР, згідно з п.1 ст.17 до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності у юридичних осіб на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів сумі коштів, зазначеній у денному звіті, більше ніж на 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, а в разі використання юридичною особою розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання, вчинене вперше - 1 гривня.

Відповідно до ст.20 Закону №265/95-ВР, до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.

Статтею 11-1 Закону №481/95-ВР передбачено, що встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення. Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України. Дата виготовлення наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається із шести цифр, перші дві з яких означають день, наступні дві - місяць, останні дві - рік такої дати. Нанесення максимальної роздрібної ціни та дати виготовлення на упаковку тютюнових виробів, призначених для вивезення (експортування) за межі митної території України, здійснюється згідно з умовами відповідної угоди на експорт..

Відповідно до ч.2 ст.17 Закону №481/95-ВР, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, збільшеними на суми акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 10000 гривень.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій (ч.12 ст.15 Закону №481/95-ВР).

Згідно з абз.5 ч.2 ст.17 Закону №481/95-ВР, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт чи експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензії 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000грн.

Таким чином, визначальною ознакою для застосування до особи зазначених видів відповідальності є наявність факту реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Відповідно до пп.14.1.202 п.1.212 ст.14 Податкового кодексу України, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об'єктах громадського харчування.

Згідно з пп.14.1.202 п.1.202 ст.14 Податкового кодексу України, продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів. Не вважаються продажем товарів операції з надання товарів у межах договорів комісії (консигнації), поруки, схову (відповідального зберігання), доручення, довірчого управління, оперативного лізингу (оренди), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачі прав власності на такі товари.

На підтвердження здійснення реалізації алкогольних та тютюнових виробів в акті перевірки зазначено рахунок офіціанта від 02.02.2016, однак, зазначений рахунок не знайшов свого відображення в матеріалах справи.

Інших доказів наявності факту реалізації алкогольних та тютюнових виробів відповідачем суду не надано. Будь який розрахунковий документ в матеріалах справи відсутній.

Суд звертає увагу на те, що згідно з п.80.4 ст.80 Податкового кодексу України, перед початком фактичної перевірки з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій посадовими особами органів державної податкової служби на підставі підпункту 20.1.9 пункту 20.1 статті 20 цього Кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція.

Відповідно до пп.20.1.9 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити контрольні розрахункові операції до початку перевірки платника податків щодо дотримання ним порядку проведення готівкових розрахунків та застосування реєстраторів розрахункових операцій. Товари, які було отримано службовими (посадовими) особами органів державної податкової служби під час проведення контрольної розрахункової операції, підлягають поверненню платнику податків у непошкодженому вигляді. У разі неможливості повернення такого товару відшкодування витрат здійснюється відповідно до законодавства з питань захисту прав споживачів.

Під час фактичної перевірки в більярдному клубі «Класік» по вул.Гагаріна, 39 в м.Рівному Рівненської області, який належить ФОП ОСОБА_4, головними державними ревізорами-інспекторами відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Рівненській області не було проведено контрольної розрахункової операції, результати якої могли бути належним доказом незаконної реалізації товарів та необлікованих товарних запасів.

Таким чином, суд критично оцінює доводи відповідача щодо наявності факту реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів, оскільки вони не знайшли свого підтвердження в матеріалах справи.

З огляду на викладене, встановлені актом перевірки, не підтверджені належними та допустимими доказами, а тому застосування штрафних санкцій за порушення встановленого порядку реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів є безпідставними. приходить до висновку, що обставини, встановлені актом перевірки, не підтверджені належними та допустимими доказами, а тому застосування штрафних санкцій за порушення встановленого порядку реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів є безпідставними.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пп.21.1.1 п.21.1 ст.21 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що відповідач не довів правомірності оспорюваних рішень, в той час як позивачем позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, а відтак, позов слід задовольнити повністю.

Враховуючи положення ч.1 ст.139 КАС України, суд стягує на користь позивача понесені ним судові витрати, які підлягають відшкодуванню, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Рівненській області форми «С» від 16.02.2016 №0000102100.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Рівненській області форми «С» від 16.02.2016 №0000112100.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Рівненській області про застосування фінансових санкцій від 16.02.2016 №0000092100.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Рівненській області про застосування фінансових санкцій від 16.02.2016 №0000082100.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Рівненській області про застосування фінансових санкцій від 16.02.2016 №0000072100.

Стягнути із суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДФС у Рівненській області (вул.Відінська, 12, м.Рівне, 33023; ідентифікаційний код 39394217), за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 35313; ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1129,53грн. (одна тисяча сто двадцять дев'ять гривень п'ятдесят три копійки).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд (пп.15.5 п.5 розділу VII "Перехідні положення" КАС України).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Щербаков В.В.