Справа № 357/14224/17
2-а/357/1089/17
Категорія 87
28 грудня 2017 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Ярмола О. Я. ,
при секретарі - Ліщинська О. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в м.Біла Церква, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що він в період з 2003 по 2011 роки перебував на службі в податковій міліції Державної податкової адміністрації в Київській області. Відповідно до наказу ДПА в Київській області за № 327-«о» від 20.07.2011 року позивач був звільнений з податкової міліції у відставку за п.65 пп. «б» (через хворобу). В даний час позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Київській області і отримує з 21.07.2011 року пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 25.09.2017 року позивач отримав довідку Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області за № 10986/Г/10-02-05, відповідно до якої йому була виплачена грошова компенсація за невикористану відпустку при звільненні з посади заступника начальника слідчого відділення Білоцерківської ОДПІ, з якої він звільнявся на пенсію, яка становила 8 972,89 грн. і на вказану суму нараховано та утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. 09.10.2017 року позивач звернувся до ГУ Пенсійного фонду України в Київській області з проханням здійснити перерахунок його пенсії з врахуванням отриманої ним при звільненні грошової компенсації за невикористані відпустки у розмірі 8 972,89 грн., однак відповіді до цього часу так й не отримав, пенсія позивачу не перерахована. Позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, зобов'язати ГУ ПФУ в Київській області провести перерахунок та виплату пенсії, врахувавши в розрахунок, з якого позивачу обчислюється пенсія, компенсацію в розмірі 8 972,89 грн. за невикористану відпустку відповідно до довідки Білоцерківської ОДПІ за № 10986/Г/10-02-05 від 25.09.2017 року та здійснити відповідні виплати за весь період з дати виникнення права на такий перерахунок, тобто починаючи з часу призначення пенсії, з 21.07.2011 року, без обмеження строком, відповідно до ч.3 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та стягнути з відповідача судові витрати по справі.
/Даний позов зареєстрований в Білоцерківському міськрайонному суді 23.11.2017 року, а тому згідно з п.12 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України від 03.10.2017р. заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Позовні заяви, які подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу та справи, які надійшли та перебувають у провадженні суду не підлягають передачі до іншого суду в зв'язку з набранням чинності КАС України від 03.10.2017 р. та встановленням нових правил розмежування юрисдикції окружних адміністративних і місцевих сідів./
В судовому засідання позивач підтримав позов.
Представник відповідача позов не визнала, зазначивши, що позивач звернувся до суду з пропуском встановленого строку встановленого ст. 99 КАС України, оскільки просить провести перерахунок та виплату пенсії з 21.07.2011р., а до суду звернувся 23.11.2017р. Крім того, представник відповідача зазначила, що Порядок проведення перерахунку пенсій чітко визначений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року Ж» 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Згідно з цим нормативним актом, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Відповідно до п. 2 зазначеного Порядку № 45 та на підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 - про рішення Кабінету Міністрів України силові міністерства та відомства повідомляють Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Також, відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, при виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. З огляду на викладене, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат. Представник відповідача зазначила, що відповідач здійснює перерахунок та виплату пенсій тільки на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу, а в ГУПФУ в Київській області не надходила довідка, що стала б підставою для проведення перерахунку пенсії позивача.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, оглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову частково з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1, в період з 2003 по 2011 роки перебував на службі в податковій міліції Державної податкової адміністрації в Київській області.
Встановленим є те, що відповідно до наказу ДПА в Київській області за № 327-«о» від 20.07.2011 року ОСОБА_1 був звільнений з посади та податкової міліції у відставку за п.65 пп. «б» (через хворобу). Згідно зазначеного наказу, календарна вислуга років станом на день звільнення становить 22 роки 05 місяців 29 днів.
Встановленим є те, що 25.09.2017 року позивач отримав довідку Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області за № 10986/Г/10-02-05, відповідно до якої йому була виплачена грошова компенсація за невикористану відпустку при звільненні з посади заступника начальника слідчого відділення Білоцерківської ОДПІ, з якої він звільнявся на пенсію, яка становила 8 972,89 грн. і на вказану суму нараховано та утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Встановленим є те, що 09.10.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку його пенсії з врахуванням отриманої ним при звільненні грошової компенсації за невикористані відпустки у розмірі 8 972,89 грн.
Згідно листа №1339/Г-01 від 03.11.2017 року позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії. При цьому, отриманий лист-відмова ГУ ПФУ у Київській області містить зазначення про те, що додаткові види грошового забезпечення, що можуть бути враховані при обчислені пенсії, визначені постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу». А оскільки грошова компенсація за відпустку не входить в перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, підстави для включення її в розрахунок пенсії, відсутні. Одночасно зазначили, що на виконання постанови Білоцерківського міськрайоннош суду Київської області по справі №357/10739/15-а від 26.08.2015р., постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2015р., позивачу з 30.01.2015 року здійснено перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань в сумі 8086,29 грн. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 02.08.2011 р. №190/10/05, виданої Білоцерківською об'єднаною Державною податковою адміністрацією Київської області.
Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розмір грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військова (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові вил» грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1991 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Як вбачається з Постанови Верховного Суду України від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15), грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.
Згідно ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що компенсація за невикористану відпустку, з якої сплачено соціальний внесок відноситься до складу, грошового забезпечення осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 р. за №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військові служби та деяких інших осіб», а тому неврахування відповідачем вказаних виплат при призначенні позивачу пенсії є неправомірним.
Відповідно до статті 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Однак, суд вважає, що право на здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки БЦ ОДПІ за № 10986\Г10-02-05 виникає саме з дня звернення до ГУ ПФУ в Київській області з відповідною заявою та новою довідкою, що дає підстави для здійснення перерахунку пенсії, тобто з жовтня 2017 року. З матеріалів справи та встановлених судом обставин вбачається, що позивач звернувся до відповідача 09.10.2017 року, надавши оригінал довідки № 10986\Г10-02-05 та 03.11.2017 року отримав відмову відповідача в перерахунку пенсії.
Отже, вимога про здійснення перерахунку пенсії позивача з 21.07.2011 року є необґрунтованою, оскільки Головне управління ПФУ в Київській області не наділено повноваженнями визначати склад та розмір грошового забезпечення осіб, яким призначена пенсія за Законом № 2262, а здійснює перерахунок на підставі наданих уповноваженими органами документів про грошове забезпечення відповідних осіб.
При цьому слід зазначити, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи. Таким чином, позовні вимоги підлягають до задоволення з жовтня 2017 року, тобто з часу подання позивачем відповідної довідки для перерахунку пенсії.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Проаналізувавши все вищенаведене суд вважає, що відповідач відмовляючи позивачу у здійснити перерахунок і виплату пенсії, діяв всупереч приписам норм Законів України та підзаконних нормативно-правових актів.
Згідно ст. 139 КАС України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача судові витрати.
Керуючись ст.ст. 8,19,22 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військові служби та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. № 393»» від 13 лютого 2008 року №» 45, постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 7 листопада 2007 р. №1294, ст.ст. 2,6,19,77,78,139,242-246,250,293,295 КАС України, суд,-
Керуючись ст.ст. 8,19,22 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військові служби та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. № 393»» від 13 лютого 2008 року №» 45, постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 7 листопада 2007 р. №1294, ст.ст. 2,6,19,77,78,139,242-246,250,293,295 КАС України, суд,-
Керуючись ст.ст. 8,19,22 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військові служби та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. № 393»» від 13 лютого 2008 року №» 45, постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 7 листопада 2007 р. №1294, ст.ст. 2,6,19,77,78,139,242-246,250,293,295 КАС України, суд,-
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління ПФУ у Київській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Київській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , врахувавши в розрахунок, з якого позивачу обчислюється пенсія, компенсацію в розмірі 8972,89 грн. за невикористану відпустку відповідно до довідки Білоцерківської ОДПІ за № 10986/Г/10-02-05 від 25.09.2017 року та здійснити відповідні виплати, починаючи з дати звернення за перерахунком пенсії, тобто з жовтня 2017 року.
Стягнути з Головного управління ПФУ у Київській області на користь позивача судові витрати по справі, що складаються з судового збору в сумі 640 грн.
Рішення може бути оскаржено до Київського адміністративного апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Суддя О. Я. Ярмола