Рішення від 05.01.2018 по справі 809/1757/17

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" січня 2018 р. справа № 809/1757/17

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до Відкритого акціонерного товариства "Оріана" про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку наукових пенсій в сумі 9 287,17 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

Івано-Франківським окружним адміністративним судом 14.12.2017 відкрито провадження у справі за позовом Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - позивач) до Відкритого акціонерного товариства "Оріана" (далі - відповідач) про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку наукових пенсій в сумі 9 287,17 гривень.

Позов мотивовано тим, що відповідач в порушення вимог Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" до Пенсійного фонду України, допустив заборгованість з відшкодування витрат на виплату і доставку наукових пенсій, виплачених позивачем за рахунок коштів Пенсійного фонду України у жовтні 2017 в загальному розмірі 9 287,17 гривань. Відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку наукових пенсій за жовтень 2017 року відповідач не здійснив, а тому просив суд стягнути дану заборгованість в судовому порядку.

На адресу суду 26.12.2017 надійшла заява позивача про зменшення позовних вимог №13188/06 від 20.12.2017. Даною заявою позивач, посилаючись на Закон України ''Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій'' №2148-19 від 03.10.2017, яким з 11.10.2017 викладено в новій редакції пункт 13 розділу XV ''Прикінцеві положення'' Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'', зменшив свої вимоги, а саме: просив стягнути з відповідача заборгованість за період з 01.10.2017 по 10.10.2107 з відшкодування різниці між розміром пенсії, призначеної науковим працівникам згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, в сумі 2 995,86 гривень.

Вказану заяву позивач поштовим зв'язком рекомендованим листом з повідомленням про вручення завчасно, 21.12.2017, направив відповідачу (а.с 34). Розгляд справи просив провести без участі представника (а.с. 30-31, 35).

Представник відповідача у судове засідання призначене на 28.12.2017 не з'явився. Про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 29). Причини своєї неявки відповідач не повідомив, із клопотаннями про відкладення розгляду справи чи її розгляду без представника відповідача, останній до суду не звертався.

Частинами 1, 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

У відповідності до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового

З огляду на вищенаведене, суд вважає за необхідне розглянути дану адміністративну справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши вимоги позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Встановлено, що Відкрите акціонерне товариство "Оріана" зареєстровано 12.01.1996 як суб'єкт підприємницької діяльності юридична особа (код ЄДРПОУ 05743160).

Відповідач взятий Калуським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на облік як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, які відпрацювали відповідний стаж роботи у Відкритому акціонерному товаристві "Оріана" відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" Калуським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначено та виплачуються пенсії, як науковим працівникам (а.с. 18-21).

У жовтні 2017 позивач виплатив ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 вказаний вид пенсії, в якій частка до відшкодування відповідача по вказаних працівниках становила в загальному 9 287,17 гривень. З урахуванням положень Закону України ''Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій'' №2148-19 від 03.10.2017 сума фактичних витрат на виплату і доставку наукових пенсій, яка підлягає відшкодуванню відповідачем за жовтень 2017 становить 2 995,86 гривень.

Суд, у відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", інших Законів та підзаконних нормативно-правових актів в редакції, чинній на момент врегулювання спірних правовідносин.

В судовому засідання з'ясовано, що суб'єкти наукової і науково-технічної діяльності - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 як колишні працівники відповідача, які здобули у Відкритому акціонерному товаристві "Оріана" необхідний відповідний стаж роботи, поряд з іншим стажем, отримали право на призначення пенсії наукового працівника.

Матеріалами справи підтверджено, що вищевказаним працівникам виплачується пенсія, призначена як науковим працівникам державних небюджетних підприємств згідно із Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" (а.с. 18-19, 20, 21).

Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку науково-технічної сфери, створення умови для наукової і науково-технічної діяльності, забезпечення потреб суспільства і держави у технологічному розвитку, визначає Закон України "Про наукову і науково-технічну діяльність". У спірних правовідносинах суд застосовує редакцію даного Закону чинну до 11.10.2017.

Відповідно статті 4 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" суб'єктами наукової і науково-технічної діяльності є: наукові працівники, науково-педагогічні працівники, аспіранти, ад'юнкти і докторанти, інші вчені, наукові установи, університети, академії, інститути, музеї, інші юридичні особи незалежно від форми власності, що мають відповідні наукові підрозділи, та громадські наукові організації.

Положеннями частин 1 та 6 статті 37 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 26 листопада 2015 за № 848-VIII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці.

Різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується:

- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому частиною дев'ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для цієї категорії працівників;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.

Згідно статті 3 згаданого Закону законодавство України про наукову і науково-технічну діяльність складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у процесі провадження такої діяльності, та міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Постановою Кабінету Міністрів України за №372 від 24.03.2004 року затверджено Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (надалі по тексту також - Порядок №372).

Порядок №372 визначає механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (надалі - різниця у розмірі пенсії).

Відповідно пункту 2 Порядку №372 за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Пунктом 5 Порядку №372 встановлено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Судом встановлено, що Калуським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в серпні 2017 року надіслано на адресу відповідача супровідним листом №7644/04 від 08.08.2017 повідомлення про суму витрат на виплату пенсій, що становить різницю між сумою пенсій, призначених відповідно Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за 2017 рік (а.с. 17).

На підставі даного повідомлення у відповідача виник обов'язок щомісяця відшкодувати позивачу частину витрат на виплату та доставку наукових пенсій ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, в тому числі здійсненої у жовтні 2017.

З урахуванням положень Закону України ''Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій'' №2148-19 від 03.10.2017, частина такої суми відшкодування з 1 по10 жовтня 2017 року становить 2 995,86 гривень.

Однак, відповідачем кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії в загальній сумі 2 995,86 гривень Калуському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не перераховано.

Згідно пункту 9 Порядку №372 різниця у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації фінансується за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів згідно з пунктами 3-8 цього Порядку №372.

Відповідно пункту 8 даного Порядку №372, у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.

В сукупності встановленого загальна заборгованість відповідача за період з 01.10.2017 по 10.10.2017 по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій науковим працівникам становить 2 995,86 гривень.

З огляду на вказане, суд дійшов до переконання про правомірність проведення розрахунку по наукових пенсіях ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, та про наявність у відповідача обов'язку здійснити відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку таких пенсій за період з 01.10.2017 по 10.10.2017.

Наявність заборгованості у Відкритого акціонерного товариства "Оріана" перед Калуським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку наукових пенсій, підтверджується повідомленням про суму витрат на виплату пенсій, що становить різницю між сумою пенсій, призначених відповідно Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за 2017 рік, карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам за період з 01.10.2017 по 18.12.2017 та розрахунком сум заборгованості по відшкодуванню наукових пенсій (а.с. 18-19, 20, 21, 32, 33).

Належних та допустимих доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідач суду не надав.

З гідно наявного в матеріалах справи Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємці та громадських формувань №1003344243, станом на 07.12.2017, щодо відповідача порушена справа про банкрутство (санація).

З даного приводу суд зазначає, що відповідно до частини 5 статті 19 Закону України ''Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом'' дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів; на виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян; на виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобов'язують боржника вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення.

Беручи до уваги те, що сума стягнення в даній справі є поточною заборгованістю відповідача, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Оріана" (код ЄДРПОУ 05743160, вул. Євшана, 9, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300) на користь Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 37824000) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку наукових пенсій, за період з 01.10.2017 по 10.10.2017 в сумі 2 995 (дві тисячі дев'ятсот дев'яносто п'ять) гривень 86 (вісімдесят шість) копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відкрите акціонерне товариство "Оріана" (код ЄДРПОУ 05743160), вул. Євшана, 9, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300).

Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 37824000), вул. Біласа і Данилишина, 2 м. Калуш, 77300.

Суддя /пвдпис/ Чуприна О.В.