Постанова від 12.12.2017 по справі 804/2219/16

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2017 р. Справа № 804/2219/16

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Державного вищого навчального закладу «Криворізький національний університет» про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду на підставі ухвали Вищого адміністративного суду України від 29.03.2016 року, К/800/36297/15, надійшли матеріали адміністративної справи за позовом управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до Державного вищого навчального закладу «Криворізький національний університет» про стягнення заборгованості.

Ухвалою суду від 20.05.2016 року було замінено первинного позивача - управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області його правонаступником - Криворізьким південним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Дніпропетровської області.

В обґрунтування заявлених позовних вимог управління зазначило, що Державний вищий навчальний заклад «Криворізький національний університет» (далі - ДВНЗ «Криворізький національний університет») в повному обсязі протиправно не перераховує кошти на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів на 2014 рік, внаслідок чого Пенсійний фонд України недоотримує кошти у загальному розмірі 25517,54 грн.

У судове засідання з'явилась представник позивача Гудзь І. О. та підтримала заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не вказав, хоча належним чином повідомлявся про час, дату та місце розгляду справи.

У відповідності до положень ч. 6 ст. 128 КАС України суд ухвалив рішення про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд приходить до висновку про необхідність задоволення цього адміністративного позову у повному обсязі, з огляду на наступне.

Спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу правомірності чи протиправності нарахування управлінням Пенсійного фонду України суми заборгованості зі сплати сум витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів на 2014 рік у загальному розмірі 25517,54 грн.

Слід зазначити, що позовна заява управління Пенсійного фонду України була предметом судового розгляду. Так, 21.05.2014 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом у справі № 804/4466/14 було винесено постанову, якою у задоволенні позовних вимог було відмовлено повністю; 18.06.2015 року ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду зазначене рішення суду першої інстанції було залишено без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Суди першої та апеляційної інстанцій мотивували свої рішення тим, що визначальною обставиною у спорі є відповідно статус установи позивача як бюджетної неприбуткової та джерело фінансування оплати праці наукових працівників, яким призначена пенсія. Водночас ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29.03.2016 року касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області було задоволено частково, скасовано постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.05.2014 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2015 року, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Державний навчальний заклад «Криворізький національний університет» зареєстрований 28.07.2011 року виконавчим комітетом Криворізької міської ради та наразі перебуває на обліку в Криворізькому південному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2011 року № 280 «Деякі питання реорганізації вищих навчальних закладів та наукових установ», Криворізький державний університет, утворений шляхом реорганізації (злиття) Криворізького технічного університету та Криворізького державного педагогічного університету. До складу Криворізького державного університету в якості структурних підрозділів увійшли також Криворізький економічний інститут Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, Криворізький металургійний факультет Національної металургійної академії (м. Дніпропетровськ), а також державні підприємства «Науково-дослідний гірничорудний інститут» та «Науково-дослідний інститут безпеки праці та екології в гірничорудній і металургійній промисловості», які були передані до сфери управління Міністерства освіти і науки, молоді та спорту.

Указом Президента України від 25.05.2011 року № 599/2011 Криворізькому державному університету надано статус національного і постановлено іменувати його надалі - Криворізький національний університет, який з урахування вимог ст. 104 ЦК України, є правонаступником усіх вищевказаних реорганізованих установ та підприємств.

Рішенням Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області від 11.08.2011 року №870 ДВНЗ «Криворізький національний університет» внесено до реєстру неприбуткових установ з ознакою неприбутковості 0002, визначеною Положенням про Реєстр неприбуткових організацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №37, тобто відповідач є установою, створеною органами державної влади України, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів.

При цьому в матеріалах справи містяться письмові докази, за якими вбачаються джерела фінансування відповідача та те, що державне підприємство «Науково-дослідний гірничорудний інститут» з 01.08.2012 року - це структурний підрозділ ДВНЗ «Криворізький національний університет», правонаступником якого є ДВНЗ «Криворізький національний університет». При цьому за поданою відповідачем інформацією певна кількість колишніх працівників, що на сьогодні отримують наукову пенсію, набули стаж, працюючи у цій установі. Так, за відомостями з копій довідок про джерела фінансування відповідача, статуту закладу, довідки про статутні зміни, форми власності та фінансування, наказу від 28.03.2017 року № 487 «Про включення наукових установ до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави», ДВНЗ «Криворізький національний університет» у різні періоди своєї діяльності, починаючи з 1933 року та по теперішній час фінансується і за бюджетний рахунок, і за небюджетний рахунок. Тобто, за відомостями зі статуту установи, за рахунок державного бюджету (загального та спеціального фонду) та за госпрозрахунок діяльності, власних коштів та благодійних внесків.

Управлінням Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області колишнім працівникам Криворізького технічного університету, Криворізького державного педагогічного університету, Криворізького економічного університету, ДВНЗ «Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана», Криворізького металургійного факультету Національної металургійної академії України, Державного підприємства «Науково-дослідний інститут безпеки праці та екології в гірничорудній та металургійній промисловості» у лютому 2014 року виплачувалась призначена пенсія за віком як науковим працівникам, відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».

З урахуванням положень Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 24.03.2004 року № 372, та враховуючи, що є певна кількість пенсіонерів, які набули науковий стаж в ДВНЗ «Криворізький національний університет», позивач надіслав на адресу зазначеного вищого навчального закладу повідомлення про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів на 2014 рік. При співставленні пред'явлених та перерахованих сум витрат станом на 20.03.2014 року за період з 01.02.2014 року по 28.02.2014 року була виявлена сума заборгованості по сплаті коштів у загальному розмірі 25517,54 грн.

Слід зазначити, що аналіз наданої відповідачем інформації про прізвища, ім'я та по батькові пенсіонерів, періоди їх роботи та місце набуття стажу показує, що зазначені у переліку пенсіонери працювали у правопопередників відповідача у період з 1980 року по 2009 року, а саме: особи, які набули пільгового стажу, працюючи у Державному науково-дослідному гірничорудному інституті, назва якого протягом певного періоду часу змінювалась (Науково-дослідний гірничорудний інститут Державного науково-дослідного гірничорудного інституту, Науково-дослідний гірничорудний інститут Трудового Червоного Прапору, Науково-дослідний гірничорудний інститут, Державний науково-дослідний гірничорудний інститут). Також окремо відповідач наголосив на тих особах, які набули пільгового стажу, працюючи у державному підприємстві «Науково-дослідний гірничорудний інститут», назва якого також змінювалась, а установа реорганізовувалась з Лабораторії по боротьбі з силікозом інституту гірничої справи ім. М. М. Федорова АН УРСР (м. Донецьк), Науково-дослідному інституті по вентиляції, пиловловлювання і очищення повітря на підприємствах металургійної промисловості, Науково-дослідного інституту по вентиляції і очищенню повітря на гірничорудних підприємствах, Всесоюзного науково-дослідного інституту безпеки праці та екології в гірничорудній і металургійній промисловості і до ДВНЗ «Криворізький національний університет» у 2012 році.

Статтею 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 року №1977-XII (далі - Закон №1977-ХІІ) визначено, що держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Відповідно до пункту 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV, у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність».

Згідно з частиною дев'ятою статті 24 Закону №1977-XII, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, визначений в Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 р.

Відповідно до вказаного Порядку, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів (п.2 Порядку).

Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках (п. 5 Порядку).

У разі зміни розміру пенсії або виникнення обставин, які впливають на фінансування різниці у розмірі пенсії (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це відповідні підприємства, установи, організації та заклади у місячний строк з дня виникнення таких обставин (п. 6 Порядку).

У разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством (п. 8 Порядку).

Вищезазначені положення Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств і організацій не ставлять сплату різниці у розмірі між сумою звичайної пенсії та сумою наукової пенсії в залежність від результатів фінансово-господарської діяльності підприємств, установ та організацій на яких працювали наукові (науково-педагогічні) працівники.

Окрім цього, норми Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» не містять положень, які передбачають підстави звільнення підприємства від обов'язку відшкодовувати Пенсійному фонду України різниці між сумою призначеної пенсії та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник. Тобто суд наголошує на тому, що відповідно до вищевказаного Порядку за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Тож суд не бере до уваги твердження відповідача про відсутність у нього обов'язку відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, у зв'язку із тим, що навчальний заклад являється неприбутковою організацією і фінансується за рахунок Державного бюджету України, оскільки нормами ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» будь-яких обмежень для відшкодування таких витрат державними бюджетними навчальними закладами ІІІ - ІV рівнів акредитації не має.

За таких обставин, враховуючи, що відповідач обтяжений обов'язком відшкодовувати територіальним органам Пенсійного фонду України витрати на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, що були призначені особам, які знаходились з ним в трудових правовідносинах і внаслідок цього набули та реалізували право на отримання такої пенсії, а визначена позивачем сума заборгованості у розмірі 25517,54 грн. відповідачем несплачена та не спростована, тому підлягає стягненню.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд згідно з ст. 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що на час розгляду справи сума боргу відповідачем не сплачена в добровільному порядку, відповідних доказів суду не надано, а позивач діяв на підставі та у спосіб передбачений діючим законодавством України, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Державного вищого навчального закладу «Криворізький національний університет» на користь Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області заборгованість у розмірі 25517,54 грн. (двадцять п'ять тисяч п'ятсот сімнадцять гривень п'ятдесят чотири копійки).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 12 грудня 2017 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя В.М. Олійник В.М. Олійник В.М. Олійник