490/7521/16-а
нп 2-а/490/152/2017
Центральный районный суд г. Николаева
54020, м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/12 inbox@ct.mk.court.gov.ua
12 жовтня 2017 року м.Миколаїв
Центральний районний суд м. Миколаєва
у складі: головуючого - судді Чулуп О.С.
при секретарі - Балдич Х.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Миколаїв адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до
Центрального об?єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва
про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Центрального об?єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії. Позивач вказує, що є постраждалим від аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалід 3 групи, та є пенсіонером по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи інвалідам 3 групи. Позивач вказує, що в період з 11 червня 1986 року по 08 червня 1987 року був відряджений до зони вілдчуження в м.Чорнобиль для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. 12.01.2012 року позивач звернувся до відповідача про ререрахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак йому було відмовлено оскільки відсутні підстави для перерахунку пенсії оскільки справа міститься довідку про заробітну плату за період з червня 1986 року по травень 1987 року, однак вказана довідка не містить розшифровки прізвищ керівника та головного бухгалтера підприємства. Рішенням №183 від 17.04.2013 року відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю оригіналу довідки від 03.10.2012 року №88, однак позивач вказує що в матеріалах пенсійної справи є первинні документи що надають підстави для здійснення перерахунку пенсії згідно Постанови КМУ від 23 листопада 2011 року за №1210. В судовому засіданні позивач просив позов задоволити.
Представник відповідача, заперечував проти задоволення позовних вимог, вказавши, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період до 01.07.2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, іншого законодавством не передбачено, крім того, довідка про заробітну плату має відповідати вимогам, встановленими ст.40 закону №1058 і порядку 22-1.
Вислухавши сторін по справі, дослідивши матеріали справи, давши оцінку доказам, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом досліджено довідка №01/125 від 10.04.1991 року видана мобільним спеціалізованим управлінням «Енерговисотследбуд» згідно якої заробіток який враховується при обчисленні пенсії ОСОБА_1, складав за період часу з червня 1986 року по грудень 1986 року 8422,19грн., за січень 1987 року по квітень 1987 року 3537,13грн., за відпустку в травені 1987 року складає 1611,72грн.
Судом досліджено рішення про відмову в перерахунку пенсії від 01.07.2016 року №47/1 згідно якого позивачу відмовлено ОСОБА_1, у перерахунку пенсії з 04.03.2015 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з відсутністю в матеріалах пенсійної справи належним чином оформленої відповідно до вимог чинного пенсійного законодавства довідки про заробітну плату, яка підтверджується первинними документами.
Судом досліджено довідка про заробітну плату для обчислення пенсії №69 ВАТ "Енерговисотспецбуд" від 14.08.2012 року згідно якої заробітна плата видавалась ОСОБА_1 за період з 11.06.1986 року по 08.06.1987 року на ліквідації аварії на ЧАЕС.
Статтями 21 та 22 Конституції України передбачено, що права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод не допускається.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення встановлено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року N 796-XII.
Частиною 1 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112, був затверджений «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної цією особою за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках.
Обчислення пенсій відповідно до статті 15 цього ж Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які видаються установами і організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, відомостей та інших документів про нараховану і сплачену заробітну плату), а також фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.
Згідно п.17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), довідки про заробітну плату видаються на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших первинних документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою, організацією, де працювала особа
Відповідно до частини першої статті 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІVврегульовано Порядом. За змістом підпункту «в» пункту 7 Порядку заробітна плата для призначення пенсії за період роботи до 1 липня 2000 року підтверджується довідкою підприємства, установи, організації (форма і зміст довідки визначено в додатку 1 Порядку).
Така довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (пункт 17 Порядку).
Таким чином, судом встановлено, що позивач був відряджений на роботу в зону ЧАЕС і працював там в період з червня 1986 по червень 1987р. Позивачу призначено пенсію по ІІІ групі інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст.ст.54, 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Крім того, позивач надав відповідачу довідку про заробітну плату №69 від 14.08.2012р. ВАТ "Енерговисотспецбуд" з якої вбачається розмір зарплати позивача у вказаний період з червня 1986 по червень 1987р., проте відповідач цю довідку не приймає, оскільки книги розрахунку (табелі відомості на заплату) містять нараховані за певними кодами та зашифровані дані про розмір зарплати позивача, і розшифрувати їх, а ні роботодавець позивача, а ні відповідач не може. Окрім цього із архіву м.Москви прийшло нарахування зарплати позивачу за цей період - з червня 1986 по червень 1987р. - на підприємстві куди позивач був відряджений, і ці розміри зарплати нижчі і не збігаються із довідкою № 69 від 14.08.2012р. ВАТ "Енерговисотспецбуд".
Проте, незважаючи на розбіжності в довідках, суд приймає до уваги доводи позивача про те, що це первинний документ про заробітну плату позивача, наданий позивачу його роботодавцем, і не має вини позивача в тому, що первинні документи містять в собі коди і не піддаються прочитанню. В той період ця довідка була видана позивачу на підставі тих документів які були на той момент.
Суд вийшов за межі позовних вимог для найбільш повного захисту прав позивача і в рішенні суду вказав на перерахунок пенсії з урахуванням саме довідки №69, а тої довідки про яку просить позивач у заяві (№400 19.07.1991р.) оскільки довідка №69 відповідає за формою вимогам положень якими керується відповідач і відповідачем по формі не заперечується.
Окрім цього є інша довідка видана підприємством, яке зберігає архів ВАТ "Енерговисотспецбуд" і дані щодо величини розміру заплати позивача у вказаний період часу - з червня 1986 по червень 1987р. - співпадає. Дана довідка не відповідає положенням про документи, що приймаються пенсійним фондом для призначення чи перерахунку пенсії лише з тих підстав, що видані не тим підприємством на якому у вказаний період працював позивач. Проте обставини щодо роботи позивача у вказаний період - з червня 1986 по червень 1987р. - відповідачем не оспорюються, такий факт відповідачем визнається, дані ж про розмір зарплати збігається із розміром зарплати позивача у вказаний період із довідкою №69 від 14.08.2012р. ВАТ "Енерговисотспецбуд".
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині слід задоволити. Позовні вимоги в частині пункті 4 - фактично вирішені при вирішення вимоги пункту 5, тому окремого формулювання в резолютивній частині рішення не потребують.
Керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 2, 8, 11, 69-71, 99, 158-164, 186 КАС України, суд
Позов задоволити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м.Миколаєва щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011р. та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м.Миколаєва №47/1 від 01.07.2016р. про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов?язати Центральне об?єднане управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату №69 від 14.08.2012р. ВАТ "Енерговисотспецбуд" відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011р. "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" та провести виплату недонарахованих коштів з 04.03.2015р.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Одеського апеляційного адміністративного суду через Центральний районний суд м. Миколаєва.
Суддя