Постанова від 27.12.2017 по справі 275/933/17

Справа № 275/933/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2017 року смт.Брусилів

Брусилівський районний суд Житомирської областів складі:

головуючого - судді Лівочки Л.І.,

при секретарі - Дубчак Н.В.,

за участю: позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Мельник А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Брусилів Житомирської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправними дій та зобов"язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 19 квітня 2017 року він звернувся з заявою, яка зареєстрована за № Г-112 ( на підставі ст.7 Закону України «Про фермерське господарство», ст. 58 Конституції України), про прийняття рішення про заключення договору та передати в користування ОСОБА_1 земельну ділянку з земель запасу та резерву для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Брусилівської селищної ради за кадастровим номером НОМЕР_1 площею 171,4828 га згідно розпорядження голови Брусилівської районної державної адміністрації від 14.04.2010 року № 108 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок».

Розпорядження за його заявою від 19.04.2017 року не надходило. Просив визнати протиправним не надання розпорядження Брусилівською районною державною адміністрацією за його заявою від 19.04.2017 року та зобов'язати Брусилівську районну державну адміністрацію надати копію розпорядження прийнятого за його заявою та стягнути судовий збір з Брусилівської районної державної адміністрації на користь державного бюджету України.

В суді позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та суду показав, що вважає, що відповідач відповідно до діючого законодавства зобов"язаний був розглянути його заяву і за результатами розгляду прийняти рішення в вигляді розпорядження. В зв"язку з тим, що відповідач порушив вимоги закону, та не направив на його адресу копію розпорядження, тому просив визнати його дії протиправними та зобов"язати відповідача надати копію розпорядження за його заявою від 19.04.2017 року. Судовий збір просив стягнути з відповідача на користь державного бюджету України.

В суді представник відповідача Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області - Мельник А.О., діюча за дорученням, позовні вимоги не визнала та показала, що 19.04. 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Брусилівської районної державної адміністрації із заявами , в тому числі , яка зареєстрована за № Г-112 про прийняття рішення про заключення договору оренди та передачу йому в користування земельну ділянку з земель резерву та запасу для веденняфермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Брусилівської селищної ради Житомирської області за кадастровим номером НОМЕР_1 площею 171, 4828 га згідно розпорядження голови Брусилівської районної державної адміністрації від 14.04.2010 року №108 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок».

15.05.2017 року листом за вих. № 147, за підписом першого заступника голови Брусилівської районної державної адміністрації , ОСОБА_1 було повідомлено, що його заява про прийняття рішення про укладення договорів оренди та передачі йому в користування земельних ділянок із земель резерву та запасу для ведення фермерського господарства від 19.04.2017 року розглянута та роз"яснено, що відповідно до ч.3 ст.122 Земельного кодексу України орендодавцем земель державної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів є Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи, які передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених ч. 8 ст. 122 ЗК України, у власність або у користування для всіх потреб. Також позивача було повідомлено, що в архівних фондах Брусилівської райдержадміністрації не існує розпорядження від 14.04.2010 №108 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок», копію якого він надав до заяви , а під даним номером та датою зареєстровано зовсім інше розпорядження голови Брусилівської районної державної адміністрації.

15.05.2017 року до Коростишівської місцевої прокуратури Житомирської області з метою проведення перевірки направлено повідомлення про факт надання ОСОБА_1 19.04.2017 року копії неіснуючого розпорядження голови Брусилівської районної державної адміністрації від 14.04.2010 року №108 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок».

Просила в задоволенні позову відмовити, так як надаючи письмові роз'яснення ОСОБА_1 Брусилівська районна державна адміністрація діяла відповідно до вимог закону.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши надані докази , приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 19.04.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області з заявою, яка зареєстрована за № Г-112, про укладення договору оренди та передачі в користування ОСОБА_1 земельної ділянки з земель резерву та запасу для ведення фермерського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Брусилівської селищної ради Житомирської області за кадастровим номером НОМЕР_1, загальною площею 171,4828 га, згідно розпорядження голови Брусилівської районної державної адміністрації від 14.04.2010 року № 108 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок» (а.с. 3).

З відповіді Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області від 15.05.2017 року № 147 на заяви ОСОБА_1, які зареєстровані за № Г-111, № Г-112,№ Г-113, вбачається, що заяви позивача були розглянуті та йому було роз'яснено, що відповідно до ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України орендодавцем земель державної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів є Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи, які передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених ч. 8 ст. 122 ЗК України, у власність або у користування для всіх потреб. Крім того, ОСОБА_1 було повідомлено, що в архівних фондах Брусилівської райдержадміністрації не існує розпорядження від 14.04.2010 № 108 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок», копію якого позивач додав до своїх заяв, а під даним номером та датою зареєстровано зовсім інше розпорядження голови Брусилівської районної державної адміністрації (а.с.20).

Статтею 7 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції на момент звернення ОСОБА_1 з заявою від 19.04.2017 р.) передбачено, що надання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність або користування для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України (в редакції на момент звернення ОСОБА_1 з заявою від 19.04.2017р. ) центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Аналізуючи вказані вимоги закону, суд вважає, що у відповідача Брусилівської РДА на момент звернення ОСОБА_1 з заявою від 19.04.2017 р. були відсутні передбачені законом повноваження для передачі позивачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення в користування для ведення фермерського господарства та укладення з ним договору оренди таких земельних ділянок.

Суд не приймає до уваги доводи позивача щодо наявності вказаних повноважень саме у відповідача Брусилівської РДА, так як на момент винесення головою Брусилівської РДА розпорядження від 14.04.2010 року № 108 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок», яким було надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 171,48280 га для передачі в оренду строком на 49 років для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу та резерву, що розташовані за межами населених пунктів Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області, за нормами Закону України "Про фермерське господарство" питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства належало саме до компетенції районних державних адміністрацій, через наступне.

Заперечуючи проти позову, відповідач послався на відсутність розпорядження від 14.04.2010 року № 108, на яке посилався позивач та копію якого додав до заяви, та повідомив, що за номером 108 від 14.04.2010 року зареєстровано інше розпорядження, яке відношення до ОСОБА_1 немає. Також відповідач послався на рішення Брусилівського районного суду Житомирської області від 12.09.2017 року по цивільній справі № 275/423/17, де встановлено факт відсутності розпорядження № 108 від 14.04.2010 року, копію якого надав до заяви ОСОБА_1, та встановлено, що за вказаним номером та вказаною датою виносилось розпорядження стосовно іншої особи( а.с.21-25).

Позивач не надав суду доказів існування розпорядження голови Брусилівської РДА від 14.04.2010 року № 108, копію якого надав до суду.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.

Судом встановлено, що станом на 19.04.2017 року питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення в користування для ведення фермерського господарства та укладення договорів оренди таких земельних ділянок не входило до компетенції відповідача.

Підстав для винесення головою Брусилівської РДА розпорядження за результатами розгляду заяв ОСОБА_1 від 19.04.2017 р. не було.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 від 19.04.2017р., повинна розглядатись та була розглянута відповідачем на підставі діючого на момент її подачі законодавства, а саме, вимог ч. 3 ст. 7 Закону України «Про звернення громадян», якою передбачено надання письмового роз'яснення громадянину у випадку, якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень.

На підставі ст. 122 ЗК України , ст. 7 Закону України " Про фермерське господарство" ,ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та керуючись ст.ст. 2,3, 9, 77, 79,246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії повного рішення, яке виготовлено 05.01.2018 року.

Суддя Лівочка Л.І.