29.12.2017 Київ К/9901/879/17 803/407/16
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Васильєвої І.А., перевіривши касаційну скаргу Волинської митниці ДФС
на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 26.04.2016
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2017
у справі № 803/407/16
за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Волинської митниці ДФС
про визнання протиправним і скасування рішення про коригування митної вартості товарів, картки відмови у митному оформленні товарів,
14.12.2017 Волинська митниця ДФС направила поштою на адресу Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 26.04.2016 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2017 у справі № 803/407/16.
19.12.2017 ця касаційна скарга надійшла до Верховного Суду.
Відповідно до пункту 12 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України у редакції Закону України від 03.10.2017 (набрав чинності з 15.12.2017), заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Зміст вказаних правових норм свідчить, що касаційні скарги, які подані до 15.12.2017, підлягають перевірці на дотримання норм КАС України у редакції, яка діяла на дату їх звернення до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, тобто до набрання чинності Законом України від 03.10.2017.
Касаційна скарга підлягає залишенню без руху, як така, що подана без дотримання норм частин 4 та 5 ст. 213 КАС України (у редакції до внесення змін Закону України від 03.10.2017, чинній на дату подання касаційної скарги), зокрема: до касаційної скарги не додані: копія оскаржуваної ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2017 та належно оформлений документ про повноваження представника, від імені якого підписана касаційна скарга.
Згідно з частиною 4 ст. 213 КАС України касаційна скарга підписується особою, яка її подає, або її представником, який додає оформлений належним чином документ про свої повноваження
Частиною 5 цієї статті встановлено, що до касаційної скарги додається, зокрема, копії оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Відповідно до частини 1 ст. 58 КАС України повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Оригінали довіреностей або засвідчені підписом судді копії з них приєднуються судом до справи.
Згідно з частиною 3 цієї статті довіреності від імені осіб приватного права видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те особи. Довіреності від імені особи публічного права видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те особи і засвідчуються печаткою такої особи публічного права (за наявності).
Касаційна скарга від імені Волинської митниці ДФС підписана ОСОБА_2 На підтвердження своїх повноважень ОСОБА_2 до касаційної скарги додала копію довіреності від 20.12.2016, яка підписана начальником Волинської митниці ДФС ОСОБА_3 та завірена особою, посаду якого та ПІП не розбірливі для читання. При цьому, жодних документів на підтвердження покладення на особу, яка завірила довіреність, повноважень на завіряння копій довіреностей, не додано, що ставить під сумнів наявність у ОСОБА_2 повноважень на представництво інтересів Волинської митниці ДФС, зокрема і права на подання касаційної скарги.
Частиною 2 ст. 332 КАС України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Згідно з частиною 2 ст. 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга Волинської митниці ДФС області підлягає залишенню без руху у зв'язку із вказаними вище недоліками, які можуть бути усунені шляхом подання до суду копії ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2017 та оформленого належним чином документу про повноваження представника Волинської митниці ДФС.
Керуючись ст.ст. 169, 332, 355, пунктом 12 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Волинської митниці ДФС на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 26.04.2016 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2017 у справі № 803/407/16 залишити без руху.
Встановити Волинській митниці ДФС строк для усунення вищевказаних недоліків касаційної скарги у десять днів з дня отримання ухвали про залишення касаційної скарги без руху.
Роз'яснити Волинській митниці ДФС, що у разі невиконання вимог цієї ухвали в установлений судом строк касаційна скарга і додані до неї документи будуть повернуті особі, яка подала касаційну скаргу
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя (підпис) І.А. Васильєва