Ухвала від 28.12.2017 по справі 683/1756/16-а

ВЕРХОВНИЙ СУД
УХВАЛА

28.12.2017 Київ К/9901/503/17 683/1756/16-а

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів -Гімона М.М., Мороз Л.Л.,

розглянувши клопотання Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про поновлення строку на касаційне оскарження ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27 грудня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду Хмельницької області про визнання відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах неправомірною та зобов'язання призначити пенсію, -

ВСТАНОВИВ :

14 грудня 2017 року Старокостянтинівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Хмельницької області направлено касаційну скаргу на ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27 грудня 2016 року у справі №683/1756/16-а. Одночасно в касаційній скарзі міститься клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження судового рішення.

Обговоривши доводи заявленого клопотання, колегія суддів не знаходить підстав для його задоволення, з огляду на наступне.

15 грудня 2017 року набув чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів".

Пунктом 12 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону №2147-VIII) встановлено, що заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

За приписами пункту 14 Перехідних положень Кодексу судові рішення, ухвалені судами апеляційної інстанції до набрання чинності цією редакцією Кодексу, набирають законної сили та можуть бути оскаржені в касаційному порядку протягом строків, що діяли до набрання ним чинності.

В обґрунтування заявленого клопотання відповідач зазначає, що оскаржувана ухвала апеляційного суду постановлена Вінницьким апеляційним адміністративним судом в порядку письмового провадження.

Відповідно до частини 2 статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на момент постановлення ухвали апеляційним судом) касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.

Згідно з інформацією, наявною в Єдиному державному реєстрі судових рішень, ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду оприлюднено 30 грудня 2016 року.

Відповідно до статті 2 Закону України від 22 грудня 2005 року №3262-IV "Про доступ до судових рішень" (далі - Закон №3262-IV) усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.

Для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень (далі - Реєстр). Реєстр - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. Суд загальної юрисдикції вносить до Реєстру всі судові рішення і окремі думки суддів, викладені у письмовій формі (стаття 3 цього Закону).

Згідно з частинами 1 та 2 статті 4 Закону №3262-IV судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України. Загальний доступ до судових рішень на офіційному веб-порталі судової влади України забезпечується з дотриманням вимог статті 7 цього Закону.

Таким чином, про наявність оскаржуваної ухвали відповідач мав змогу дізнатись з Єдиного державного реєстру судових рішень з моменту її оприлюднення, тобто з 30 грудня 2016 року.

Доводи заявника щодо власне постановлення оскаржуваної ухвали в порядку письмового провадження не є поважними обставинами та не свідчать на користь дотримання строку звернення із касаційною скаргою.

Відповідно до частини 1 статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону №2147-VIII) суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Поважними визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.

Наведені скаржником обставини не свідчать про поважність підстав пропуску строку касаційного оскарження ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27 грудня 2016 року у справі №683/1756/16-а.

Відповідно до частини 4 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на момент подачі касаційної скарги) касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, встановлених статтею 212 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними.

Аналогічні приписи містяться і у частині 3 статті 332 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону №2147-VIII, який набув чинності 15 грудня 2017 року) згідно якої касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 329 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.

Виходячи з наведеного, касаційну скаргу слід залишити без руху, а скаржнику надати строк для усунення вказаних недоліків шляхом направлення до суду касаційної інстанції заяви про поновлення строку на подачу касаційної скарги з інших підстав та наданням доказів, що підтверджують вказані обставини.

З урахуванням наведеного, керуючись статтями 121, 332 та пунктом 14 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ :

Визнати неповажними підстави пропуску строку на касаційне оскарження ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27 грудня 2016 року, викладені у клопотанні Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області.

Касаційну скаргу Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду Хмельницької області на ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27 грудня 2016 року залишити без руху.

Надати скаржнику строк у десять днів з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків касаційної скарги.

Роз'яснити, що невиконання вимог цієї ухвали в установлений судом строк, є підставою для відмови у відкритті касаційного провадження у справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя - доповідач А.Ю. Бучик

судді М.М. Гімон

Л.Л. Мороз