Справа № 203/4001/17
2-а/0203/213/2017
26 грудня 2017 року Кіровський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
Головуючого-судді - Казака С.Ю.
при секретарі - Булеці А.В.
за участю представника позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпро справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до інспектора Управління патрульної поліції в м.Дніпрі лейтенанта поліції Олексієнко Марії Юріївни про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, закриття провадження по справі, -
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом, в обґрунтування якого посилався на те, що 05.10.2017 року керуючи автомобілем DAEWOO н/з НОМЕР_1 по вул.Вознесенська був зупинений працівниками поліції. Після чого останні повідомили, що він нібито виїхав на смугу зустрічного руху, чим порушив вимоги п.11.4 ПДР України. Оскільки у працівника поліції не працював технічний пристрій для оформлення постанови, він був попереджений, що отримає її копію поштою. 13.10.2017 року у поштовому відділені ним було отримано відповідну копію постанови, яку він вважає безпідставною, оскільки ПДР України не порушував, остання ґрунтується на припущеннях, незаконно винесена на місці зупинки транспортного засобу, містить неправильне зазначення місця правопорушення та часу вчинення. В зв'язку з цим, позивач просив визнати протиправними дії відповідача по складанню постанови, скасувати останню та закрити провадження у справі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав поданий позов та, посилаючись на викладені в ньому підстави, просив задовольнити останній.
Відповідач за викликами до суду потворно не з'явився, про причини своєї неявки не повідомив.
Представником Управління патрульної поліції в м.Дніпрі Департаменту патрульної поліції було надано заперечення на позов, в якому поставлено питання про залучення вказаного Управління до участі у справі в якості співвідповідача.
Представник позивача в судовому засіданні не погоджувався на залучення Управління патрульної поліції в м.Дніпрі Департаменту патрульної поліції в якості співвідповідача у справі, а також на заміну первісного відповідача. З огляду на це, а також враховуючи, що представником Управління не було наведено належних обґрунтувань яким чином предмет позову у розглядаємій справі зачіпає інтереси Управління, що позивачем оскаржується постанова, винесена інспектором патрульної поліції, який залучений в якості відповідача по справі і наділений відповідною адміністративною процесуальною правосуб'єктністю відповідно до п.7 ч.1 ст.1 ст.4, ст.46 КАС України, судом було відмовлено в залученні Управління патрульної поліції в м.Дніпрі Департаменту патрульної поліції в якості співвідповідача у справі.
Враховуючи належне повідомлення відповідача про день та час слухання справи, його повторну неявку до суду без повідомлення щодо причин такої неявки, судом у відповідності до ч.3 ст.205 КАС України було вирішено провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що постановою серії ЕАА №179573 від 05.10.2017 року, винесеної відповідачем, позивача ОСОБА_2 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП у вигляді штрафу в сумі 425 грн.
Як зазначено в постанові, 05.10.2017 року о 15:42:18 в м.Дніпрі на вул.Воскресенська,33, водій ОСОБА_2 виїхав на зустрічну смугу руху, чим порушив п.11.4 ПДР України.
Відповідно до ч.2 ст.122 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопо-рушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У наведених положеннях визначено систему правових механізмів щодо забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на стадії розгляду уповноваженим органом (посадовою особою) справи про адміністративне правопорушення, зокрема, з метою запобігти безпідставному притягненню такої особи до відповідальності.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду від 23.12.2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст.ст.283,284 КУпАП. В ній, зокрема, необхідно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Згідно ч.ч.1,2 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частинами 1 та 2 ст.5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.ч.1,2,5 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акту чи окремих його положень.
Частиною 3 ст.286 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
За вказаних вище обставин та наведених положень законодавства, враховуючи заперечення позивачем факту порушення ним вимог п.11.4 ПДР України та не надання суду доказів відповідачем на підтвердження цього факту та правомірності винесення постанови, відсутності посилань на наявність таких доказів в оскаржуваній постанові, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог та визнання протиправною і скасування постанови серії ЕАА №179573 від 05.10.2017 року про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП.
При цьому, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 про закриття провадження по справі, оскільки відповідні вимоги, що наведені в прохальній частині позову є неконкретизованими та не містять посилань на конкретні правові підстави, наведені в ст.247 КУпАП, для закриття провадження у адміністративній справі.
Керуючись ст.ст.2,5,6,9,72-78,241-248,250,286 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_2 до інспектора Управління патрульної поліції в м.Дніпрі лейтенанта поліції Олексієнко Марії Юріївни про визнання дій протиправними та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову серії ЕАА №179573 від 05 жовтня 2017 року інспектора Управління патрульної поліції в м.Дніпрі лейтенанта поліції Олексієнко Марії Юріївни про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП.
В іншій частині в задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до Дніпропетровського апеляцій-ного адміністративного суду через Кіровський районний суд м.Дніпропетровська протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 02 січня 2018 року.
Суддя С.Ю.Казак