м. Миколаїв
22 листопада 2017 року Справа № 814/2146/17
за позовомЦентрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018
доПублічного акціонерного товариства "Український науково-дослідний інститут технології суднобудування", вул. Артилерійська, 19, м. Миколаїв, 54030
простягнення заборгованості в сумі 1139,91 грн.,
Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до публічного акціонерного товариства "Український науково-дослідний інститут технології суднобудування" (далі - відповідач) про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України " Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів в розмірі 1139,91 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем, в порушення вимог чинного законодавства, різницю між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам згідно з Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. № 372, не сплачено в повному обсязі відповідно до розрахунків.
Відповідач заперечував проти позову, просив в задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Відповідач надав о суду заперечення проти позову, в яких пояснив, що пенсіонери крім ОСОБА_1, напрацювали зарахований для розрахунку пенсій максимальний науковий стаж до 30.11.1993.
Позивач надав суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ст.128 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
Публічне акціонерне товариство "Український науково-дослідний інститут технології суднобудування" зареєстроване в управлінні ПФУ, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з 25.06.1991 року.
ПАТ "Український науково-дослідний інститут технології суднобудування" є правонаступником державного підприємства " Український науково-дослідний інститут технології суднобудування ", науковий стаж роботи на якому з 30.11.1993р. по 07.02.1995р. і надає працівникам право на отримання наукових пенсій.
За даними позивача ПАТ "Український науково-дослідний інститут технології суднобудування" має заборгованість з відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за період з 01.07.2017 року по 31.09.2017 року в розмірі 1139,91 грн. по наступним десяти особам: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11
Позивач на адресу інституту направляв повідомлення про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України " Про науково-технічну діяльність" і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів на 2017 рік.
Правовідносини, що виникли між сторонами, врегульовані Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 13.12.1991р. № 1977-ХІІ та Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженим постановою Кабміну України від 24.03.2004р. № 372.
Відповідно до ст. 24 Закону № 1977-ХІІ, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових працівників небюджетних установ і організацій за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.
Відповідно до п. 2 Порядку за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств і організацій визначається в розрахунку на рік органами Пенсійного фонду України до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону № 1977-ХІІ, про що надсилається повідомлення відповідному підприємству, організації. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Управління ПФУ направило на адресу відповідача розрахунки фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам за період з 01.07.2017 року по 30.09.2017 року, але ПАТ "Український науково-дослідний інститут технології суднобудування" не відшкодував зазначені витрати в повному обсязі .
Відповідач у своїх запереченнях пояснив суду, наступне.
ПАТ "Український науково-дослідний інститут технології суднобудування" не може бути відповідачем по справі, оскільки науковий стаж вказані вище пенсіонери отримали працюючи на державному підприємстві і пенсії яким фінансуються за рахунок держави згідно чинного законодавства. Джерела фінансування пенсій наукових пенсіонерів чітко визначаються Законом № 848 (стаття 37): «Різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку має право науковий працівник, фінансується: «Для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із ст.12 цього Закону включені до державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому ч.9 ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для цієї категорії працівників».
На це положення Закону посилається також позивач в позовній заяві.
Таким чином, закон встановлює, що «для наукових та науково-педагогічних працівників державних, … », різниця пенсій фінансується - «за рахунок коштів державного бюджету» (п.6 ст. 37 Закону № 848).
Крім того, відповідач вказує на той факт, що пенсіонери, відшкодування різниці пенсій яких є предметом даного спору, отримали свій загальний науковий стаж працюючи на державному підприємстві , правонаступником якого є ПАТ "Український науково-дослідний інститут технології суднобудування". При цьому, стаж роботи після реорганізації з державного підприємства в ПАТ "Український науково-дослідний інститут технології суднобудування" не є науковим. Таке твердження не заперечується позивачем.
Призначення пенсій позивачем особам, як працівникам державних установ потягло за собою зарахування років праці у Державному підприємстві "Український науково-дослідний інститут технології суднобудування" до стажу наукової роботи згідно Закону України « 1316 від 20.11.2003 р. Крім того, цим Законом (ст.24 п.30) встановлено, що дія цієї статті поширюється на працівників наукових установ «… недержавної форми власності, які пройшли державну атестацію згідно Закону». А відповідач - ПАТ "Український науково-дослідний інститут технології суднобудування" не проходив такої атестації, тому зарахування наукового стажу працівників, напрацьованого на підприємстві відповідача було б протиправним.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив, що розрахунок суми заборгованості є невірним виходячи з наступного.
ПАТ "Український науково-дослідний інститут технології суднобудування" з 2011 року, а саме з 08.07.2011 р. після виключення ч. 4 ст. 24 з Закону України № 3668-VI (про те, що пенсія не може бути більше 90% середньомісячної заробітної плати, при напрацюванні додаткового наукового стажу роботи у розмірі 10 років, який перевищує мінімальний стаж у чоловіків - 20 років, жінок - 15 років), не повинно взагалі відшкодовувати різницю пенсій відповідно до Закону України № 1977-XII.
В той же час, позивач повідомив відповідача про обов'язок сплачувати різницю пенсій у сумі 1278,98 грн. за січень-березень 2017 року, лише 15.03.2017 року листом № 2863/05-2, який відповідач отримав 23.03.2017р., але розрахунку на рік, як вимагає Закон, позивач не надав й на день розгляду справи.
Отже, виходячи з вищевикладеного та з матеріалів справи, суд дійшов висновку, шо позовні вимоги є необґрунтованими та не відповідають дійсному.
Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи і ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Таким чином, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя І. А. Устинов