02 січня 2018 року Справа № 808/4101/17 Провадження № ЗВ/808/134/17
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у м.Запоріжжі заяву Головного управління ДФС у Запорізькій області про заміну сторони виконавчого провадження,
06.10.2015 Пологівською ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області прийнято вимогу №Ю-155 У від 06.10.2015 про сплату ПП "Капітал 2006" боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску у сумі 261 грн. 04 коп.
03.12.2015 Пологівською ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області прийнято вимогу №Ю-155 У від 03.12.2015 про сплату ПП "Капітал 2006" боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску у сумі 170 грн. 00 коп.
На адресу суду надійшла заява Головного управління ДФС у Запорізькій області про заміну сторони виконавчого провадження.
Заява вмотивована тим, що з 01.01.2017 набрали чинності зміни до Податкового кодексу України. Так ст.19-3 Податкового кодексу України встановлено, що до функцій державних податкових інспекцій віднесено, зокрема, здійснення сервісного обслуговування платників податків. Відповідно до ст.19-1 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, а саме: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно неврахованих та /або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів (п.п.19-1.1.22 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України); звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством (п.п.19-1.1.45 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України).
Ухвалою суду від 21.12.2017 розгляд заяви призначено на 02.01.2018, про що учасники справи повідомлені належним чином.
Розглянувши заяву Головного управління ДФС у Запорізькій області про заміну сторони виконавчого провадження, суд вважає її такою, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Згідно з ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Як зазначено у ч.1 ст.5 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016, примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
У ст.6 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016 зазначено наступне: "1.У випадках, передбачених законом, рішення щодо стягнення майна та коштів виконуються органами доходів і зборів, а рішення щодо стягнення коштів - банками та іншими фінансовими установами. 2.Рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. 3.У випадках, передбачених законом, рішення можуть виконуватися іншими органами. 4.Органи та установи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, не є органами примусового виконання".
Як зазначено у ч.1 ст.7 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016, виконавчий документ про стягнення періодичних платежів може бути самостійно надісланий стягувачем безпосередньо підприємству, установі, організації, фізичній особі - підприємцю, фізичній особі, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи.
Сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник (ч.1 ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016).
Враховуючи наведені норми права, виконавче провадження розрізняє стадію добровільного виконання та примусового виконання рішень. Статус стягувача та боржника не отримується при зверненні до органів державної виконавчої служби (державних виконавців) та до приватних виконавців.
Відповідно до ч.5 ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016 у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Згідно з п.п.19-1.1.22 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Як зазначено у п.19-3.1 ст.19-3 Податкового кодексу України, Державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Відповідно до ч.1 ст.379 КАС України (ч.1 ст.264 КАС України, у редакції, що діяла до 15.12.2017) у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду (ч.2 ст.379 КАС України (ч.2 ст.264 КАС України, у редакції, що діяла до 15.12.2017)).
Згідно з ч.4 ст.379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
За матеріалами справи Головне управління ДФС у Запорізькій області є правонаступником Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Запорізькій області щодо здійснення заходів з погашення податкового боргу платниками податків і зборів, стягнення своєчасно не сплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
З урахуванням викладеного, суд вважає заяву Головного управління ДФС у Запорізькій області про заміну сторони виконавчого провадження обґрунтованою та вважає за можливе допустити заміну стягувача його правонаступником.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.241, 243, 248, 379 КАС України, суд -
Заяву Головного управління ДФС у Запорізькій області про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.
Допустити заміну сторони виконавчого провадження з виконання вимоги №Ю-155 У від 06.10.2015 про сплату ПП «Капітал 2006» боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску у сумі 261 грн. 04 коп. та вимоги №Ю-155 У від 03.12.2015 про сплату ПП «Капітал 2006» боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску у сумі 170 грн. 00 коп., а саме: стягувача - Пологівську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Запорізькій області на його правонаступника Головне управління ДФС у Запорізькій області.
Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.256 КАС України.
Ухвала оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294, 295 КАС України.
Суддя О.О. Прасов