копія
Справа 678/1429/17
№ 2-а-678-63/17
іменем України
26 грудня 2017 року смт. Летичів
Летичівський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Лазаренка А.В.
за участю секретаря Іськової Т.Л.
представника ГУ ПФУ в Хмельницькій області ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Летичів справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_2 в позовній заяві вказує, що з 1998 року йому призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
29.12.2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VIII, котрим ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після ч. 2 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських» та 11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Тому він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії і листом ГУПФУ в Хмельницькій області № 903/Ш-8 від 30.11.2017року отримав відповідь, що 07.05.2017року за вих. № 77/121/ 49-2017 на адресу Головного управління з ліквідаційної комісії управління МВС України в Хмельницькій області надійшла довідка № 77/121/49-2017 від 07.06.2017р. про суму грошового забезпечення на його ім'я для проведення перерахунку пенсії, однак врахувавши, що в державному бюджеті України на 2015-2017роки видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) виходячи з грошового забезпечення поліцейських не були передбачені, Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій, і направлено до Міністерства соціальної політики України та Міністерства фінансів України, а перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде здійснено після виділення додаткових коштів Державного бюджету України.
Не погоджуючись з такою відповіддю, ОСОБА_2 просить суд: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неприйняття відповідного чинному законодавству рішення про перерахунок та виплату йому пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняти відповідне чинному законодавству рішення щодо перерахунку та виплати йому пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату йому заборгованості до пенсії з 01 січня 2016 року без обмеження строком відповідно до вимог ч. 3 ст. 63, ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до розміру грошового забезпечення, визначеного у довідці від 07.06.2017року № 77/121/49-2017, п/с № 6387, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області; встановити судовий контроль за виконанням рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області шляхом зобов'язання подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду; стягнути на його користь 640грн. сплаченого ним судового збору.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, при цьому просить не стягувати з відповідача на його користь сплачений ним судовий збір.
Представник Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області позов не визнав, просив позовну заяву в частині здійснення перерахунку пенсії за період з 01 січня 2016 року по 06.12.2017 року залишити без розгляду та відмовити в задоволенні позову у повному обсязі, вважаючи, що вимоги позивача є необґрунтованими.
При вирішенні спору суд встановив наступне.
Законом № 2262-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а також гарантовано право таких осіб на перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, з якого призначалась пенсія.
Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону №2262-XII, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом №900-VIII, який набрав чинності з 29.12.2015року.
За змістом ч.4 ст.63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, визначено складові грошового забезпечення поліцейських та схему окладів поліцейських за спеціальними званнями.
Згідно п. 1 зазначеної Постанови грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Положеннями абзацу 2 п. 15 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII, із змінами згідно із Законом № 900-VIII) передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами, зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону № 580-VIII встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-ХІІ.
За змістом п.1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 за № 135/13402; далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону №2262-XII. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно із п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262-XII уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Абзацом 1 п. 4 цього Порядку встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Відтак, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте КМУ, про що державні органи, визначені Порядком № 45.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII, котрим ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після ч. 2 доповнено новою частиною наступного змісту «Перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Згідно з постановою КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» № 947 від 18 листопада 2015 року внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» зміни, що додаються. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постанови Кабінету Міністрів України №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268» встановлені високі розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадові оклади і спеціальні звання.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону, тобто підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Таким чином, збільшення розміру видів грошового забезпечення, що носять постійний щомісячний характер (оклад), згідно із Законом є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям за відповідною посадою, відповідно, як наслідок, повинна була підвищитися і пенсія раніше звільнених в запас (у відставку) військовослужбовців, але цього не сталося.
Проте, не зважаючи на зміну розміру складових грошового забезпечення (посадовий оклад), відповідач не вчинив відповідних дій щодо перерахунку пенсії позивача.
Із позовних вимог і доданих доказів позивача вбачається, що з 01.01.2007року він перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яке здійснює виплату (перерахунок) раніше призначеної пенсії за вислугу і відповідач рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної йому пенсії на підставі довідки № 77/121/49-2017 від 07 червня 2017 року не прийняв, перерахунку раніше призначеної йому пенсії на підставі вказаної довідки з 01 січня 2016 року не здійснив, у розмірі, визначеному чинним законодавством на 01 січня 2016 року, не виплатив, внаслідок чого порушив гарантоване державою право на пенсійне забезпечення, що є доказом визнання бездіяльності відповідача протиправною.
Аналізуючи встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що доведені вчастині: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неприйняття відповідного чинному законодавству рішення про перерахунок та виплату йому пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняти відповідне чинному законодавству рішення щодо перерахунку та виплати йому пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату йому заборгованості до пенсії з 01 січня 2016 року без обмеження строком відповідно до вимог ч. 3 ст. 63, ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до розміру грошового забезпечення, визначеного у довідці від 07 червня 2017 року № 77/121/49-2017, п/с № 6387, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області; і їх слід задовольнити.
В частині вимог: встановити судовий контроль за виконанням рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області шляхом зобов'язання подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду; стягнути на його користь 640грн. сплаченого ним судового збору; відмовити з підстав, що від повернення судового збору позивач відмовився а щодо встановлення контролю за виконанням рішення то позивач не довів про необхідність його встановлення.
Керуючись ст. 241-246 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неприйняття відповідного чинному законодавству рішення про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсійна справа № 6387, визначеного у довідці від 07.06. 2017 року № 77/121/49-2017, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області з 1 січня 2016 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняти відповідне чинному законодавству рішення щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2, визначеного у довідці від 07.06.2017 року № 77/121/49-2017 виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області, з 01 січня 2016 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсійна справа № 6387, заборгованість до пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до вимог ч. 3 ст. 63, ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначеного у довідці від 07.06. 2017 року № 77/121/49-2017, П/С № 6387 виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області.
В задоволенні решти позову - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Летичівський районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
На рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Головуючий підпис А.В. Лазаренко
Суддя Летичівського
районного суду А.В.Лазаренко