Рішення від 02.01.2018 по справі 552/8273/17

КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ

Справа №552/8273/17

Провадження № 2-а/552/369/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.01.2018 року Київський районний суд м. Полтави в склдаі:

головуючого судді Кузіна Ж.В.

при секретарі Павленко Л.М.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління ОСОБА_3 фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 управління ОСОБА_3 фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію.В своїй позовній заяві посилався на те, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 1998 року, перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні ОСОБА_3 фонду України в Полтавській області. 20 червня 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії відповідно до довідки № 4/8859 від 28 квітня 2017 р. ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області, але відповідач в перерахунку пенсії відмовив. Позивач не погоджується з відмовою відповідача та просив суд визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати Головне управління ОСОБА_3 фонду України в Полтавській області провести йому перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01 січня 2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників поліції з урахуванням довідки № 4/8859 від 28 квітня 2017 року про розмір грошового забезпечення виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області.

Відповідно до п.2 ст. 263 КАС України в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг застосовується спрощене позовне провадження.

За таких обставин справа розглядається відповідно до п. 2 ст.263 КАС України в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Дослідивши докази у справі, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до п. 1 ст. 6 § 1 Конвенції гарантує кожному право на звернення до суду. Таким чином, ця стаття проголошує "право на суд", одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати до суду позов.

Стаття 6 Конвенції детально описує процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі при розгляді позову в національному суді, а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд незалежним і безстороннім судом, створеним відповідно до закону.

Стаття 13 Конвенції визначає, що кожна людина, права і свободи якої, викладені у цій Конвенції, порушуються, має ефективний засіб захисту у відповідному національному органі незалежно від того, що порушення було вчинене особами, які діяли в офіційній якості.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в ОСОБА_2 управління ОСОБА_3 фонду України в Полтавській області.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII (у редакції Закону з 07.11.2015 року), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 року №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Законом України №900-VIII від 23.12.2015 року статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Враховуючи, що саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд приходить до висновку про те, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

За приписами пункту 2 Порядку № 45 до обов'язків МВС України належить повідомлення у п'ятиденний строк ОСОБА_3 фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.

Так, відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління ОСОБА_3 фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за N135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Як встановлено судом, позивач ОСОБА_1 20 червня 2017 року звернувся до відповідача ОСОБА_2 управління ОСОБА_3 фонду України в Полтавській області з заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії, при цьому уповноважений структурний підрозділ, а саме - Ліквідаційна комісія УМВС України в Полтавській області, відповідно до норм зазначеного вище Порядку направила до ОСОБА_2 управління ОСОБА_3 фонду України в Полтавській області довідку № 4/8859 від 28 квітня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Тобто, уповноважений структурний підрозділ (Ліквідаційна комісія УМВС України в Полтавській області) повідомив відповідний орган ОСОБА_3 фонду України про підстави перерахунку пенсії позивача, як колишнього співробітника органів внутрішніх справ України, але відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_2 управлінням ОСОБА_3 фонду України в Полтавській області проведено не було.

З урахуванням викладеного, враховуючи право позивача на перерахунок пенсії, а також надання відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії є протиправною.

ОСОБА_3 фонду України від 28 березня 2017 року № 9493/02-23 щодо перерахунку та виплати пенсій після виділення додаткових коштів з Державного бюджету, на який посилається відповідач, є безпідставним, не ґрунтується на нормах закону. Право особи на здійснення перерахунку пенсії не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань.

З цих підстав позовні вимоги ОСОБА_1 є повністю обґрунтованими та підлягають задоволенню.

З метою захисту прав позивача необхідно визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління ОСОБА_3 фонду України в Полтавській області та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 січня 2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників поліції відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області № 4/8859 від 28 квітня 2017 року без обмеження граничного розміру.

Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачені ст. 382 КАС України, зокрема, суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень,не на користь якого ухвалене судове рішення подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Вирішуючи справу суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю в порядку ст. 382 КАС України.

Так як суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог , судові витрати понесені позивачем підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 77, 139, 242, 245-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити .

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління ОСОБА_3 фонду України в Полтавській області щодо нездійснення перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Головне управління ОСОБА_3 фонду України в Полтавській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 січня 2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників поліції відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області № 4/8859 від 28 квітня 2017 року без обмеження граничного розміру.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління ОСОБА_3 фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 640 грн. судових витрат.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня отримання повного рішення суду до Харківського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Полтави.

Суддя Ж.В. Кузіна