Справа № 509/4984/17
03 січня 2018 року суддя Овідіопольського районного суду Одеської області Гандзій Д.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в м. Одесі про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.ст. 122-2 ч. 1, 130 ч. 1 КУпАП ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, працюючого в ТОВ «Галеон», який проживає за адресою : ІНФОРМАЦІЯ_2, -
З протоколу серії БР № 075051 від 03.12.2017 року, складеного інспектором 1 роти 3 батальйону УПП в м. Одесі ДПП лейтенантом поліції ОСОБА_2, який надійшов до суду 13.12.2017 року, вбачається, що 03.12.2017 року о 03:41 годині в м. Одесі пр.-т. Шевченко, біля буд. 33, к. 2, ОСОБА_1, керуючи автомобілем не виконав вимогу про зупинку транспортного засобу подану регульованим жезлом та продовжив подальший рух, чим порушив вимоги п. 2.4 Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 122-2 КУпАП.
Крім того, з протоколу серії БР № 090010 від 03.12.2017 р., складеного інспектором 1 роти 3 батальйону УПП в м. Одесі ДПП старшим лейтенантом поліції ОСОБА_3, який надійшов до суду 13.12.2017 р., вбачається, що 03.12.2017 р. о 03:41 годині, в м. Одесі по пр.-т. Шевченко, водій ОСОБА_1 керував автомобілем НОМЕР_1, з явними ознаками алкогольного сп'яніння (нестійка хода, запах алкоголю з порожнини рота) та від проходження медичного огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ст. ст. 122-2 ч. 1, 130 ч. 1 КУпАП не визнав та просив суд закрити провадження на підставі ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення, передбачених ст. 130 ч. 1 КУпАП, надавши при цьому суду оригінал висновку КУ «Одеського обласного медичного центру психічного здоров'я», складеного о 05:30 год. від 03.12.2017 р., яким підтверджується, що у ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в результаті проведення обстеження ознак алкогольного сп'яніння не виявлено, а щодо порушення ним вимог ст. 122-2 ч. 1 КУпАП пояснив суду, що виконав законну вимогу працівника поліції про зупинку свого транспортного засобу, своєчасно зупинившись на першу вимогу поліцейського (а.с. 16).
Дослідивши адміністративні матеріали та додатково надані докази, вважаю, що у діях ОСОБА_1 відсутня подія і склад адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-2 ч. 1, 130 ч. 1 КУпАП, і які не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, виходячи з наступного.
У відповідності до ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні данні, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне порушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення, містить в собі фактичні данні про обставини правопорушення, і відповідно - є одним з доказів по справі, у зв'язку з чим, судом, при вирішенні справи про адміністративне правопорушення, протокол оцінюється нарівні з іншими доказами по справі, перед якими, він не має переваги, та відповідно на підставі оцінки всіх доказів по справі, судом приймається відповідне рішення.
Відповідно до умов статті 252 КУпАП - орган (посадова особа) оцінює докази за внутрішнім переконанням, заснованому на всебічному, повному та об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Частиною 1 статті 256 КУпАП передбачено - у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються : дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення), місце, час вчинення і суть правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до відповідальності та інше.
У відповідності до ст. 266 КУпАП - особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, який проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником міліції у присутності двох свідків і у разі незгоди водія на проведення огляду на стан сп'яніння - працівником міліції з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами, огляд проводиться в закладах охорони здоров'я, перелік яких затверджується управлінням охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. При чому, огляд осіб на стан сп'яніння - здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, проведений з порушенням вимог цієї статті - вважається недійсним. Направлення особи для огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду - здійснюється в порядку, визначеному КМУ.
Частина 2 статті 276 КУпАП передбачає, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, ст. 130 можуть розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
З протоколу серії БР № 075051 від 03.12.2017 року, складеного інспектором 1 роти 3 батальйону УПП в м. Одесі ДПП лейтенантом поліції ОСОБА_2, який надійшов до суду 13.12.2017 року, вбачається, що 03.12.2017 року о 03:41 годині в м. Одесі пр.-т. Шевченко, біля буд. 33, к. 2 ОСОБА_1, керуючи автомобілем не виконав вимогу про зупинку транспортного засобу подану регульованим жезлом та продовжив подальший рух, чим порушив вимоги п. 2.4 Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 122-4 КУпАП і крім того, з протоколу серії БР № 090010 від 03.12.2017 р., складеного інспектором 1 роти 3 батальйону УПП в м. Одесі старшим лейтенантом поліції ОСОБА_3, який надійшов до суду 13.12.2017 р., вбачається, що 03.12.2017 р. о 03:41 годині, в м. Одесі по пр.-т. Шевченко, водій ОСОБА_1 керував автомобілем НОМЕР_1, з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей) та від проходження медичного огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП (а.с. 3,10).
Суд звертає увагу на те, що вищевказані протоколи були складені 03.12.2017 р. о 04:10 год. та о 04:30 год. відповідно.
Однак, ОСОБА_1 був наданий суду оригінал висновку КУ «Одеського обласного медичного центру психічного здоров'я», складеного о 05:35 год. від 03.12.2017 р., яким підтверджується, що у ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в результаті проведення обстеження ознак алкогольного сп'яніння не виявлено (а.с. 16).
Між складенням протоколу та проходженням медичного огляду на стан сп'яніння пройшла 1 година, що є допустимим проміжком часу для подібного дослідження у медичному закладі охорони здоров'я, враховуючи максимальний час для такого обстеження, протягом 2 годин.
Згідно із ст. 55 Конституції України - права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Стаття 62 Конституції України прямо вказує - особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях.
Усі сумніви щодо доведеності вини особи - тлумачаться на його користь.
Відповідно до ст. 63 Конституції України - особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коли яких визначається законом.
Згідно із п. 1-7 Розділу І Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858 - ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є : наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість. Огляд на стан сп'яніння проводиться : поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
В порушення п. 5 Розділу ІІ «Інструкції…», поліцейським, який складав протокол не було поставлено до відома ОСОБА_1 про застосування ним спеціального технічного засобу, який пройшов відповідну повірку з датою такою повірки, і придатного для виявлення стану сп'яніння останнього, який згідно п. 9 Розділу ІІ «Інструкції…» на протязі 2-х годин пройшов медичне дослідження в медичній установі у КУ «Одеський обласний медичний цент», який входить до Переліку закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду на стан сп'яніння водіїв, затверджених Міністерством охорони здоров'я України, Міністерством охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальниками структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій і був проведений головою ВКК та членами комісії, висновок якої був наведений вище про відсутність у ОСОБА_1 стану алкогольного сп'яніння з відповідним підписами та печаткою медичної установи.
Як встановив суд, щодо протоколу серії БР № 075051 від 03.12.2017 р. з рапорту складеного на ім'я начальника УПП у м. Одесі інспектором 1 роти 3 батальйону УПП в м. Одесі ОСОБА_2, не вбачається вхідний номер та дата його реєстрації з відповідною печаткою установи до якої його було направлено, що ставить під сумніви його дійсність, законність та достовірність як належного і допустимого доказу по справі.
При дослідженні в судовому засіданні відеозапису події, яка мала місце 03.12.2017 р., доданого до матеріалів адміністративної справи, судом було встановлено, що водій ОСОБА_1, взагалі не керував транспортним засобом, а знаходився в припаркованому автомобілі, відповідно до Правил дорожнього руху, у спеціально відведеному для цього місця, що взагалі виключає подію та склад адміністративних правопорушень передбачених ст. ст. 122-2 ч. 1, 130 ч. 1 КУпАП.
При цьому - обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол (в даному випадку поліцейського), та не може бути перекладено на суд.
Тобто, досліджений в судовому засіданні відеозапис події - не може бути взятий до уваги як належним та допустимий доказ по справі, враховуючи, що вказаний відеозапис фіксує лише існування вказаного вище припаркованого транспортного засобу і водія ОСОБА_1, який знаходився всередині автомобілю, не керуючи ним.
У відповідності до положень ст. 247 п. 1 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
В даному випадку, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.ст. 122-2 ч. 1, 130 ч. 1 КУпАП , а тому провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись ст. 247,251,252,256,276,284 КУпАП, Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», зареєстрованої в Мінюсті України 11.11.2015 р. за № 1413/27858, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачених ст. ст. 122-2 ч. 1, 130 ч. 1 КУпАП, відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 - закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення, передбачених ст. ст. 122-2 ч. 1, 130 ч. 1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Гандзій Д.М.