Справа №339/382/17
29
2/339/247/17
29 грудня 2017 року м. Болехів Болехівський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді: Сметанюка В.Б.,
з участю секретаря: Ганчар Т.І.,
представника позивача: ОСОБА_1,
відповідача: ОСОБА_2, представника: ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Болехові цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради до ОСОБА_2 про відшкодування надмірно виплаченої субсидії, -
Управління праці та соціального захисту населення Болехівського міськвиконкому звернулося до суду з вказаним позовом. В обґрунтуванні своїх вимог, зазначає, що 24 грудня 2015 року ОСОБА_4 (бабця відповідача) звернулася до позивача за призначенням їй житлової субсидії протягом січня - квітня 2015року. 01 грудня 2015 року відповідно до Постанови КМУ від 21.10.1995 р. № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого та рідкого пічного побутового палива» та на підставі поданих документів їй була призначена субсидія.
При подачі документів ОСОБА_4 приховала інформацію про те, що її внук ОСОБА_2 котрий входив до складу сім'ї, придбав 06 лютого 2015 року автомобіль марки MERSEDES -BENZ вартістю 120 000гривень. Таким чином, субсидія була призначена незаконно по вині заявника, яка надала недостовірну інформацію, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді субсидії.
02 травня 2016 року ОСОБА_4 померла. 15 листопада 2016 року ОСОБА_2 (внук) звернувся до позивача з заявою про призначення йому житлової субсидії, оскільки був зареєстрований за даною адресою. На підставі поданих документів субсидія була призначена ОСОБА_2 з 01.11.2016року. 01 березня 2017року виплату субсидію припинено. Тому, просять стягнути з відповідача неправомірну виплачену субсидії в сумі 15 348, 03грн.
Представник позивача в судовому засіданні позов з підстав зазначених у позовній заяві підтримав, просив його задоволити.
11 грудня 2017 року відповідач подав заперечення на позов, в якому зазначив, що заявлений позов позивача не підлягає задоволенню. Пояснивши, що що позивач не звертався до нього як спадкоємця за незаконне отримання субсидії, та до нотаріуса з листом-претензією з необхідністю відшкодувати так звану шкоду. Про смерть ОСОБА_4 управлінню праці було відомо з травня 2016 року, а позовну заяву подано тільки у листопаді 2017року. Вважає, що позивачем пропущений строк звернення до суду, згідно ст.1281 ЦК України. Тому просив в даному позові відмовити.
Відповідач та його представник в судовому засіданні заперечили проти задоволення позову з підстав зазначених у запереченні.
Суд, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини.
Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995р. затверджене Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, (далі - Положення №848), яким визначені умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до абз. 1 п. 3 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських рад.
Відповідно до п.7 Положення субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.
Відповідно до п.13 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Згідно п.5 Положення субсидія не призначається, у разі якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово- комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
Відповідно до абзацу 1 п.6 Положення субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.
Згідно до абзацу 3 п. 6 Положення у разі смерті особи, якій було призначено субсидію, надання субсидії не припиняється до закінчення опалювального (неопалювального) періоду за умови, що у житловому приміщенні (будинку) зареєстровані інші особи, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
Громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів (п.14 Порядку).
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997року № 39/283/90/5, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках, зокрема, виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів. В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.
Відповідно до п. 20 Положення про порядок призначення та надання населення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, суми субсидій, перерахованих надміру, внаслідок подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, повертаються ними за вимогою органів що призначають субсидію.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 звернулася із заявою до Управління праці та соціального захисту населення м. Болехів про відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг про призначення житлової субсидії від 24.12.2015року (а.с.5).
24 грудня 2014 року при зверненні із відповідною заявою ОСОБА_4 заповнено декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. В якій останньою зазначено, що окрім неї в житловому будинку за адресою по вул. Кобринської, 78 , в с. Міжріччя, Болехівської міської ради зареєстрований ОСОБА_2 (внук), також вказано ОСОБА_4, що витрат на придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії нею та членами її сім'ї не здійснювалось.
У заяві на призначення допомоги заявниця ОСОБА_4 взяла на себе зобов'язання повідомити про всі обставини, що впливають на визначення розміру субсидії, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім'ї, пов'язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами Управління.
Рішенням від 26 січня 2016 року ОСОБА_4, жительці с. Міжріччя, вул. Кобринської, 78, Болехівської міської ради Івано-Франківської області призначено субсидію на опалювальний період з грудня 2015 року по листопад 2016 року.
Рішенням від 25 березня 2016 року ОСОБА_4 жительці с. Міжріччя, вул. Кобринської, 78, Болехівської міської ради Івано-Франківської області призначено субсидію на опалювальний період з березня 2016 року по листопад 2016 року.
Рішенням від 13 жовтня 2016 року ОСОБА_4 жительці с. Міжріччя, вул. Кобринської, 78, Болехівської міської ради Івано-Франківської області призначено субсидію на опалювальний період з жовтня 2016 року по листопад 2016 року.
Судом встановлено та підтверджено представником позивача, що рішення про припинення надання субсидії ОСОБА_4 Управлінням праці та соціального захисту населення в м. Болехів не приймалося.
З довідки про розмір призначеної субсидії ОСОБА_4 за період з 01 грудня 2015 року по 30 жовтня 2016року вбачається, що сума призначеної субсидії становить - 11 457,56 грн.; сума повернута в бюджет - 3492,09 грн.; сума субсидії після перерахунку становить - 7965,47 грн. (а.с.27).
02 травня 2016 року ОСОБА_4 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.7).
В результаті проведеної в 2017 році Управління праці та соціального захисту населення в м. Болехів перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що заявницею ОСОБА_4 приховано інформацію про майновий стан, а саме, що її внук ОСОБА_2 придбав автомобіль MERSEDES -BENZ С-180, 2001року випуску, вартість, згідно Д/Р ААУ018977 від 06.02.2015р. становить 120 000 грн., що підтверджується інформацією територіального сервісного центру 2642 про вартість транспортних засобів (а.с.9).
Згідно з ч. 4 ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Відповідно до ст. 608 ЦК України зобов'язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов'язаним з його особою і у зв'язку з цим не може бути виконане іншою особою.
Відповідно до статей 1216, 1218 ЦК спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою (частина друга статті 1220 ЦК України).
У відповідності до ст.1219 ЦК України не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; 4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов'язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
Згідно академічного тлумачного словника, субсидія - це грошова допомога, що надається державою за рахунок коштів бюджету, а також спеціальних фондів юридичним особам, місцевим державним органам, іншим державам. Це вид цільової допомоги зазначеним особам, що надається за рахунок коштів бюджетів або цільових фондів.
Враховуючи наведене, позовні вимоги щодо стягнення з ОСОБА_2 (як спадкоємця ОСОБА_4І.) неправомірно виплаченої субсидії ОСОБА_4 не підлягають до задоволення, оскільки дані права нерозривно пов'язані з особою останньої, а тому припиняються внаслідок її смерті та не входить до складу спадщини (п.4 ч.1 ст.1219 ЦК України).
Не заслуговують на увагу, доводи представника відповідача, що ОСОБА_2 являється, таким, що не прийняв спадщину. Як встановлено матеріалами справи, на час відкриття спадщини ОСОБА_2 був зареєстрований за однією адресою з померлою та відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України прийняв спадщину, оскільки спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив відмову від неї.
Відсутність у спадкоємця, який прийняв спадщину, свідоцтва про право власності на спадкове нерухоме майно не позбавляє кредитора спадкодавця звернутися на підставі відповідних норм Закону до такого спадкоємця, що зволікає з отриманням свідоцтва з вимогами про стягнення заборгованості, в даному випадку за кредитним договором.
Також, судом встановлено, що 15 листопада 2016 року ОСОБА_2 звернувся з заявою до Управління праці та соціального захисту населення у м. Болехів про призначення житлової субсидії, за адресою с. Міжріччя, вул. Кобринської, 38, Болехівської міської ради, Івано-Франківської області (а.с.6).
Рішенням від 16 грудня 2016 року ОСОБА_2, призначено субсидію на опалювальний період з листопада 2016 року по квітень 2017 року.
Згідно повідомлення від 27 березня 2017 року ОСОБА_2 припинено надання субсидії з 01 березня 2017 року через подання невірних даних.
15 травня 2017 року ОСОБА_2 надіслано повідомлення про припинення надання субсидії та запропоновано добровільно повернути надмірно виплачені кошти у сумі 15 348, 03 грн.
З довідки про розмір призначеної субсидії ОСОБА_2 за період з 01 листопада 2016року по 01 березня 2017 року вбачається, що сума призначеної субсидії становить 7382,56 грн.(а.с.28).
Відповідно до п.5 Положення субсидія не призначається, у разі якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово- комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
Як вбачається з відповіді територіального сервісного центру № 2642 Регіонального сервісного центру МВС в Івано-Франківській області та наданим довідкою-розрахунком вбачається, що 06 лютого 2015року ОСОБА_2 зареєстрував автомобіль MERSEDES -BENZ С-180, 2001 року випуску, вартістю 120 000 грн.
Тобто, при після придбання ОСОБА_2 автомобіля 06 лютого 2015 року до звернення 15 листопада 2016 року до Управління праці та соціального захисту населення у м. Болехів про призначення житлової субсидії пройшло більше року.
А тому, суд приходить до висновку, що доводи представника позивача щодо неправомірності нарахування субсидії ОСОБА_2 не відповідають дійсності, а тому відсутні підстави для повернення нарахованої субсидії ОСОБА_2
Згідно норм ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
В силу ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом
Отже, виходячи з встановлених в судовому засіданні обставин справи, а також діючого матеріального закону, з урахуванням загальних засад цивільного судочинства, а саме: справедливості, добросовісності та розумності, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог позивача необхідно відмовити в повному обсязі.
На підстав викладеного, ст. ст. 3, 11, 15, 16, 202, 509, 1216, 1217, 1218, 1219, 1268-1270 ЦК України, керуючись ст. 12, 13, 77-89, 133, 263-265, 268 ЦПК України, -
У задоволенні позову управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради до ОСОБА_2 про відшкодування надмірно виплаченої субсидії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Болехівський міський суд шляхом подачі в тридцяти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя В.Б. Сметанюк